Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

18 maja 2024 r.
10:10

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A
(fot. Robert Kazimierski. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie)

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Włodawa to jedno z najstarszych miast w dolinie środkowego Bugu. Miejscowość istniała już w pierwszej połowie XIII wieku, wchodząc w skład Księstwa Halicko-Wołyńskiego. Pierwsze wzmianki w źródłach pisanych potwierdzające istnienie Włodawy pochodzą z poł. XIII w. Od końca XIV w. nurtem rzeki Włodawki przebiegała granica między Koroną, a Wielkim Księstwem Litewskim. Właśnie wtedy Włodawa po raz pierwszy stała się miastem granicznym. W 1475 r. dobra włodawskie przeszły w posiadanie książęcego rodu Sanguszków. W czasie ich ponad stuletniego panowania Włodawa stała się ważnym ośrodkiem handlu i tranzytu, co więcej dzięki staraniom księcia Andrzeja Sanguszki otrzymała prawa miejskie. Położenie nad rzeką Bug, przy ważnym szlaku spławu zboża oraz towarów i półfabrykatów leśnych (dziegieć, popiół, smoła, węgiel drzewny) do Gdańska, sprzyjało rozwojowi miasta. Włodawa była zatem od czasu swego powstania miastem trzech grup narodowościowych: polskiej, ruskiej i żydowskiej. Wiek XVI był okresem dobrobytu w dziejach Włodawy, która na mocy unii lubelskiej pozostała miastem granicznym między Koroną a Wielkim Księstwem Litewskim, czerpiąc z tego faktu dalsze korzyści gospodarcze.
Pod koniec XVI wieku drogą koligacji miasto przeszło w ręce możnej i wpływowej rodziny Leszczyńskich. Za ich czasów Włodawa stała się istotnym ośrodkiem protestantyzmu. Trwające od połowy XVII w. wojny zahamowały pomyślny rozwój miasta. Najpierw w 1648 r. podczas powstania Chmielnickiego, kozacko-tatarskie wojska wracając spod Zamościa zajęły miasto, zrabowały je i spaliły, mordując znaczną część mieszkańców. Później w 1657 r. przeszły tędy wojska szwedzkie niszcząc ponownie odbudowujące się miasto. W pożarze podczas potopu szwedzkiego spłonęły dokumenty lokacyjne i przywileje Włodawy.
Po niespokojnych latach dobra włodawskie przejął Rafał Leszczyński, późniejszy podskarbi wielki koronny i ojciec przyszłego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. Pod koniec XVII w. dobra włodawskie nabył Ludwik Konstanty Pociej, późniejszy hetman polny litewski, właściciel pobliskiej Różanki. Pociej dbał o rozwój Włodawy i cieszył się opinią dobrego gospodarza. To on sprowadził zakon paulinów z Jasnej Góry i zbudował im klasztor. Następnie dobra włodawskie przeszły we władanie podskarbiego litewskiego Jerzego Flemminga, za którego czasów nastąpił istotny rozwój Włodawy. Tutejsze słynne targi, na których handlowano bydłem, końmi i owcami, sprowadzanymi z Ukrainy i Wołynia, przynosiły miastu znaczne dochody. Włodawa stała się także centralnym punktem transportu rzecznego na linii Bug-Wisła i jednym z najważniejszych portów rzecznych Bugu. Za czasów Czartoryskich nastąpiło uporządkowanie układu przestrzennego miasta przez nadanie mu regularnej, barokowej zabudowy. W wyniku III rozbioru Polski w 1795 r. miasto znalazło się pod zaborem austriackim. Od 1809 r. miasto należało do Księstwa Warszawskiego, a następnie od 1815 r. na mocy Kongresu Wiedeńskiego wchodziło w skład zależnego od Rosji Królestwa Polskiego.
Podczas powstania styczniowego mieszkańcy Włodawy oraz rejonu włodawskiego nie byli bierni i włączyli się w nurt działań patriotycznych. Okolice Włodawy wielokrotnie były areną walk i potyczek w trakcie insurekcji, tj. Adamki (7 marca 1863 r.), Luta (7 marca 1863 r.), Suchawa-Wyryki (6 lipca 1863 r.), Urszulin (7 lipca 1863 r.), Wytyczno (7 listopada 1863 r.). Po powstaniu styczniowym Włodawa utraciła status miasta prywatnego, stając się własnością rządu carskiego.
Na skutek ustanowienia we Włodawie siedziby powiatu, a także dzięki budowie połączenia kolejowego z Chełmem i Brześciem Litewskim, po okresie zastoju z I poł. XIX w. nastąpiło ożywienie gospodarcze miasta. Po wybuchu I wojny światowej, od 1915 r. Włodawa była okupowana przez wojska niemieckie. Ludność Włodawy boleśnie odczuła lata wojny. W odrodzonej Polsce Włodawa przestała być miastem granicznym. W okresie międzywojennym mieszkali tu przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. Dominującą grupą etniczno-wyznaniową byli Żydzi, a miasto było wówczas typowy sztetlem. Wybuch II wojny światowej położył kres temu wielowiekowemu współistnieniu wielu narodów i religii.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tonął na ich oczach. Krewny i ratownicy rzucili się na pomoc

Tonął na ich oczach. Krewny i ratownicy rzucili się na pomoc

Tonącego mężczyznę zauważył jego krewny i wraz z ratownikami od razu ruszył na pomoc. Mimo reanimacji, nie udało się uratować życia 50-latka

Morze, jezioro, góry... Jak dawniej spędzaliśmy wakacje
foto
galeria

Morze, jezioro, góry... Jak dawniej spędzaliśmy wakacje

Wakacje w pełni. Zatrzymajmy się na chwilę i zobaczmy, jak nasi rodzice spędzali wakacje. Najczęściej jeździliśmy nad morze, jeziora i w góry. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

"Przekazujcie pamięć kolejnym pokoleniom" - 80 lat temu zlikwidowano obóz koncentracyjny na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

"Przekazujcie pamięć kolejnym pokoleniom" - 80 lat temu zlikwidowano obóz koncentracyjny na Majdanku

Szacuje się, że około 80 tysięcy ludzi zginęło w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Równo 80 lat temu nastąpiła jego likwidacja, ale naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach

Kobieta miała przechodzić depresję po śmierci matki

Puławy: Anna T. skazana za eksplozję i śmierć wujostwa

Nie dożywocie, a 10 lat więzienia – taki wyrok usłyszała 42-letnia Anna T. Kobieta blisko 4 lata temu doprowadziła do eksplozji budynku i śmierci starszego małżeństwa.

2,2 mln zł do wydania.  Wystarczy mieć pomysł
biała podlaska

2,2 mln zł do wydania. Wystarczy mieć pomysł

TRuszyła dziewiąta edycja budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Władze oddają w ręce mieszkańców 2,2 mln złotych.

Alicja Wrona-Kutrzepa jest zawodniczką AZS UMCS Lublin

Alicja Wrona-Kutrzepa (AZS UMCS Lublin): Na igrzyskach damy z siebie wszystko

Rozmowa z Alicją Wroną-Kutrzepą, zawodniczką AZS UMCS Lublin i uczestniczką igrzysk olimpijskich w biegu sztafetowym 4x400 m

Czepkowanie na Akademii WSEI (zdjęcia)
galeria

Czepkowanie na Akademii WSEI (zdjęcia)

135 studentów Lubelskiej Akademii WSEI uroczyście zakończyło edukację i może rozpocząć pracę w zawodzie. Otrzymali dyplom, symboliczny czepek pielęgniarski i złożyli przysięgę.

Puławska lista płac. Nie wszyscy chcą ujawniać zarobki

Puławska lista płac. Nie wszyscy chcą ujawniać zarobki

Zaskoczenia nie było. Wśród najlepiej zarabiających znaleźli się lekarze, dyrektorzy , prezesi spółek oraz przedsiębiorcy. Na podstawie dostępnych publicznie danych, w tym oświadczeń majątkowych przygotowaliśmy puławską, lokalną listę płac.

Lubelskie Perła Polski Cycling Team na starcie w Głogowie

Kapitalny wyścig Pawła Szóstki z Lubelskie Perła Polski Cycling Team w Czechach

To był znakomity weekend dla zawodników Lubelskie Perła Polski Cycling Team, którzy zanotowali sporo dobrych wyników

Święto Policji jest okazją do podziękowania za ofiarną pracę
ZDJĘCIA
galeria

Awanse, nominacje i nagrody. Obchody święta policji w Komendzie Miejskiej w Lublinie

300 awansów na wyższe stopnie, uroczysty apel, a potem pokaz sprzętu taktycznego. W obchodach święta policji w komendzie miejskiej w Lublinie udział wziął szef lubelskiego garnizonu policji oraz przedstawiciele władz miejskich i samorządowych.

Prezydent Rafał Zwolak towarzyszy Piotrowi Szymańskiemu w kilku momentach klipu do piosenki "Cieszmy się życiem"
Zamość
film

Zamość. Prezydent Zwolak w teledysku. "Nie wziął ani złotówki"

Teledysk powstał z myślą o jubileuszu 444-lecia Zamościa. Zdjęcia były więc kręcone w plenerach Starego Miasta. W nagraniach wziął udział m.in. prezydent Rafał Zwolak.

Maciej Tokarczyk to nowy trener Wisły Puławy

Wisła Puławy ma nowego trenera, w piątek pierwszy mecz o punkty

Po długich i bardzo ciężkich negocjacjach Wisła Puławy jednak przystąpi do gry w Betclic II lidze. W poniedziałek Duma Powiśla poinformowała wreszcie, kto zastąpi Mikołaja Raczyńskiego w roli trenera. Bardzo trudnego zadania podjął się Maciej Tokarczyk, który po zaledwie kilku tygodniach rozstał się ze Stalą Łańcut.

Marek Papszun po wygranej w Lublinie chwalił drużynę Motoru

Marek Papszun: Motor ma dobrze zorganizowany zespół, ale musi poznać PKO BP Ekstraklasę

Rozmowa z Markiem Papszunem, trenerem Rakowa Częstochowa

Kiedy pójdziemy kładką nad ul. Filaretów?

Kiedy pójdziemy kładką nad ul. Filaretów?

Kładka nad ulicą Filaretów, której przebudowa rozpoczęła się w marcu jest już niemal gotowa do odbioru. Od środy 24 lipca rusza kolejny etap czasowej organizacji ruchu.

Do tragedii doszło przy ul. Kościuszki, w domu, w którym małżonkowie przez lata prowadzili sklep
Biłgoraj

Biłgoraj. Dokonał straszliwego czynu. Wyjdzie na wolność?

Zarzuty usłyszał dopiero kilka dni po dokonaniu zbrodni, bo po próbie samobójczej jego stan nie pozwalał na przesłuchanie. Za kilka dni sąd zdecyduje, czy Wiesław H. z Biłgoraja, podejrzany o brutalne zabójstwo byłej żony odzyska wolność

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium