Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory prezydenckie

4 lipca 2020 r.
7:53

Wybory prezydenckie. Druga tura to będzie głosowanie oparte na emocjach?

20 5 A A

Rozmowa z dr hab. Ewą Nowak-Teter, prof. UMCS, politolog i medioznawcą z UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W pierwszej turze wyborów na Andrzeja Dudę głosowało 43,5 proc. wyborców, a na Rafała Trzaskowskiego niespełna 30,5 proc. Czy te wyniki pozwalają na wskazanie faworyta decydującego głosowania?

– Nie podejmę się tego. Rywalizacja jest bardzo wyrównana, a walka toczy się właściwie o każdego wyborcę, więc rozstrzygnięcie nie jest łatwe do przewidzenia. Pojawiają się pewne przewidywania, ale właściwie wszystkie sprowadzają się do jednego: różnica między kandydatami jest niewielka i obaj mają praktycznie jednakowe szanse. Wynik będzie zależał od wielu czynników, ale przede wszystkim od trudnych do przewidzenia zachowań wyborców

Nawet gdybyśmy zapytali ich teraz, na kogo zagłosują, wielu z nich powiedziałoby, że nie wie. I to byłaby prawda.

Pamiętajmy też o tym, że często nawet konkretne odpowiedzi wskazywane w badaniach sondażowych należy traktować z dystansem. To jest tylko deklaracja, która nie zobowiązuje do oddania głosu na konkretną osobę.

• Sondaże przeprowadzone już po drugiej turze wskazują jednak na nieznaczną przewagę urzędującego prezydenta.

– Analiza wielu wyników sondażowych rzeczywiście wskazuje na minimalną przewagę Andrzeja Dudy, ale nie wiemy, na ile te badania faktycznie odzwierciedlają postawy respondentów. Decyzja przy urnie ostatecznie może być inna i powodowana innymi czynnikami niż w przypadku uczestnictwa w sondażu.

• A to nie jest tak, że w tej chwili ci niezdecydowani wyborcy bardziej niż między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim wybierają między tym, czy pójść na wybory, czy nie?

– Myślę, że w drugiej turze możemy mieć do czynienia z głosowaniem opartym na emocjach. Może też zdecydować nie tyle sympatia dla jednego kandydata, ale chęć sprawienia, żeby przegrał ten drugi albo coś na zasadzie wybrania „mniejszego zła”.

• Jeden z polityków powiedział mi, że na spotkaniu w terenie usłyszał od wyborcy pytanie: „po co mam zagłosować na tego kandydata, skoro już raz na niego głosowałem?”. Dlatego mobilizacja tzw. twardego elektoratu jest taka istotna?

– To jest kluczowa sprawa. Choć opisana sytuacja wydaje się być nieracjonalna. Ten elektorat choć już raz zagłosował, teraz musi to potwierdzić. Właśnie dlatego wybory odbywają się w dwóch turach, żeby wyborcy mieli możliwość weryfikacji i potwierdzenia swoich decyzji. Ale mobilizować też trzeba młodzież. W pierwszej turze głosowało bardzo dużo młodych ludzi, ale skończył się rok szkolny, zaczęły się wakacje. Niektórzy mogli się znudzić śledzeniem polityki.

• Patrząc na wyniki pierwszej tury, ale i działania podejmowane w ostatnich dniach przez obu kandydatów, wydaje się, że decydujące będzie zachowanie elektoratów Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka.

– To będzie miało bardzo duże znaczenie. Ale problem z tymi elektoratami jest taki, że mogą się one podzielić na trzy części. Jeśli chodzi o wyborców Bosaka, większość zapewne zagłosuje na obecnego prezydenta albo powstrzyma się od udziału w wyborach. Ale może być też niewielka część, która poprze Trzaskowskiego ze względu na jego liberalne podejście do spraw gospodarczych. W przypadku elektoratu Hołowni może być podobnie, ale w odwrotnych proporcjach. Największa część tej grupy zapewne odda głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej.

• Szymon Hołownia udzielił już poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu. Jak to może wpłynąć na polityczną przyszłość byłego prezentera telewizyjnego? Pojawiają się głosy, że to może być jego koniec. Wielu jego wyborców poparło go ze względu na to, że był niezwiązany z ugrupowaniami, które zdominowały polską politykę.

– Zachowanie Szymona Hołowni tuż po pierwszej turze, deklaracja i gotowość do rozwijania jego ruchu, wskazują na to, że ma poważne plany związane z polityką. Jego diagnoza zachowań wyborców wydaje się być trafna. Chodzi o to, że istnieje zapotrzebowanie na tzw. trzecią siłę, choć bardziej mogłaby ona być użyteczna w wyborach parlamentarnych niż prezydenckich. Patrząc na aktualne poparcie Hołowni wydaje się, że ten ruch powstanie. Jego problemem może być jednak brak doświadczenia w pełnieniu funkcji publicznych, choć zwłaszcza młodzi wyborcy cenią sobie takich polityków niepartyjnych.

• A czy nie byłoby dla niego lepiej, gdyby nie poparł żadnego z kandydatów?

– Myślę, że byłby naciskany tak długo, aż w końcu opowiedziałby się po którejś ze stron. Zresztą z jego kampanii wynikało, że bardziej negatywnie był nastawiony do Andrzeja Dudy. Gdyby nie poparł nikogo i powiedział np., że odda nieważny głos, byłaby to postawa nieobywatelska. I to by mogło zadziałać na jego niekorzyść.

• Mówimy o elektoratach Hołowni i Bosaka, a co z wyborcami Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL i Roberta Biedronia z Lewicy?

– Ich głosy też będą ważne, choć obaj kandydaci mieli niewielkie poparcie. Ale wynika to z tego, że obaj stracili dużo w momencie, kiedy Trzaskowski wszedł do gry, zastępując w roli kandydata Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę Błońską. Wyborcom Lewicy wydaje się być zdecydowanie blisko do prezydenta Warszawy, zwłaszcza pod względem światopoglądowym. Dlatego niezwykle ważna może być teraz praca nad elektoratem Kosiniaka-Kamysza i skupienie się na walce o głosy mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi.

• A to nie jest tak, że ludowcy już stracili ten elektorat? Od kilku lat, właśnie zwłaszcza na wsi, wygrywa PiS.

– Tu decyduje nie tylko miejsce zamieszkania, ale i wykształcenie. W małych miastach i na wsiach mieszkają też ludzie z wykształceniem wyższym, a to jest elektorat Trzaskowskiego. Można trafić do nich z przekazem dotyczącym bliskich ich problemów. Mogłyby to być np. propozycje lokalnych inwestycji, które pozwolą tworzyć miejsca pracy.

• Czego możemy spodziewać się po kolejnych dniach kampanii wyborczej przed drugą turą?

– Myślę, że jeszcze przez chwilę potrwa kampania negatywna. Ale powinna się ona skończyć na kilka dni przed wyborami. „Obrzucanie się błotem” tuż przed niedzielą wyborczą może być ryzykowne, dlatego kandydaci zapewne będą starali się wyciszyć, żeby nie zniechęcać wyborców do udziału w głosowaniu, bo wielu z nich nie lubi brudnej polityki. W ostatnich dniach przed drugą turą możemy mieć do czynienia z odwoływaniem się do wspólnoty i apelami o wysoką frekwencję. Wiele do kampanii mogłaby wnieść ewentualna debata przedwyborcza, choć nie wiadomo, czy do niej dojdzie. Takie starcie jest przede wszystkim w interesie Rafała Trzaskowskiego. Mógłby tu sporo ugrać, bo urzędujący prezydent zawsze ma trudniej w takich sytuacjach.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fillip75 / 4 lipca 2020 r. o 11:47
+6
Trzaskowski nadal łączy Polaków. Oto skrót jego wystąpienia: "Oni źli, oni źli, oni źli... my łączymy Polaków! Oni źli, oni źli, oni źli, my chcemy łączyć Polaków!". Normalnie ujął mnie swym gołębim sercem. Ba! Prezydent L4... "chce więcej pracy"?! W Warszawie jego nieróbstwa nie starczyło? Już wszystkie sprawy pozałatwiał? Przedstawił nawet wizję rozwoju kraju. Wstrzyma wszystkie rozpoczęte i planowane inwestycje. Czyli powrót złej koniunktury mamy jak w banku. Natomiast nie przeciwstawi się Niemcom i Rosji. I nie będzie bojkotował antyeuropejskiej inwestycji Nord Stream 2. Jak to powiedział Trzaskowski "On nie będzie jeździł do prezesa", lecz będzie latał tj. Donald Tusk do deutsche Kanzlerin Angeli Merkel. Co zostało potwierdzone przez niemiecki szmatlawiec FA(C)KT! Cóż jeszcze powiedział prezydent łączący Polaków. Potwierdził, że nie ma do tej pory programu wyborczego (Teraz będzie go pisał wg. życzeń swych wyborców. Będzie pisał, a potem przemieli jak ongiś to zrobiła PO), że ma pracodawcę mniejszego o 3.000.000 od Dudy, zostanie podniesiony wiek emerytalny (skądś będzie musiał mieć pieniądze na likwidację podatku od emerytury. Ma dwie drogi: liwidacja 13nastki i 14 nastki lub podniesienie wieku emerytalnego - Znając KO i życie. Wybierze obie drogi, a i tak podatek ów pozostanie). No i elektorat Trzaskowskiego jest może liczyć na głosy większej części osób z wykszałceniem, ale o mniejszej kulturze osobistej. Nikt z wyborców Zjednoczonej Prawicy i ich zwolenników (m.in. Ja) nie jeździ za konkurentem z woo woo zelami i nie zakłóca wystąpień kandydata. Może to zasługa pieska Nitrasa? Obszczekującego i szarpiacego za nogawkę każdego, kto tylko zbliży się na krok do Prezydenta "Nic Nie Mogę".
Trzaskowski nadal łączy Polaków. Oto skrót jego wystąpienia: "Oni źli, oni źli, oni źli... my łączymy Polaków! Oni źli, oni źli, oni źli, my chcemy łączyć Polaków!". Normalnie ujął mnie swym gołębim sercem. Ba! Prezydent L4... "chce więcej pracy"?! W Warszawie jego nieróbstwa nie starczyło? Już wszystkie sprawy pozałatwiał? Przedstawił nawet wizję rozwoju kraju. Wstrzyma wszystkie rozpoczęte i planowane inwestycje. Czyli powrót złej koniunktury mamy jak w banku. Natomiast nie przeciwstawi się Niemcom i Rosji. I nie będzie... rozwiń
Avatar
Paul / 4 lipca 2020 r. o 09:37
+5
Wybór jest jeden: Polska. Polska to A. Duda i normalność. Trzaskowski to powrót bałaganu, państwa teoretycznego, afer i uległości. Dlatego idą na całość, hejt, prowokacje, kłamstwa i podpuszczania na potrzeby chwili.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 lipca 2020 r. o 13:01
+4
....sowiecki szpion w czarnych okularach  i zdrajca WOLSKI, TW BOLEK elektrykie, ktory wygrywał w totolotka kiedy chciał, TW ALEK syn stolzmana - kata żołnierzy niezłomnych na Pomorzu, Bronek od służb WSI...  a teraz synalek TW JUSTYNY ?!  LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY, bo znowu będzie płacz.... jak przez 8 lat STASIowego OSCARA !!!!
Avatar
fillip75 / 4 lipca 2020 r. o 13:35
+3
Tęczowy... Pamiętaj, że to forum odwiedza max. 100 osób. Czyli nie ma co się tak spinać. Pisać o historii do elektoratu Trzaskowskiego, to tak jakby walić głową w mur. Już dawno media typu TVN wyprały im mózgi, że historię trzeba odłożyć na bok. Niestety dzięki temu odnawia się stara maksyma: "Historia zapomniana, to historia powtórzona". No, ale to taki twardy beton. Chcesz cokolwiek zdziałać to uwypuklaj kłamstwa ich i ich nowego idola. Trzaskowski dzisiaj wspominał o wolnych mediach. A tak, à propos kto to tak mocno deklarował, że pozwalnia wszystkih dziennikarzy MU oPOzycyjnych? Kto i na czyje zlecenie plądrował prywatną redakcję niezależną? Komu wdarto się do domu, bo prowadził stronę internetową nieprzychylną dla prezydenta z PO? Czy sok z buraka tego doświadczył, a moźe reakcja z GW? A moźe pracę mają stracić dziennikarze z TVNu? Zwlaszcza ci z wielkim wytrzeszczem oczu i CENZURUJACY wypowiedzi polityków? Wystarczy wyliczać mnogość błędow popelnionych przez PO i ich UBeckich kolegów (stali ramie w ramie, by tylko nie obniżyć przywilejów gnębicieli i katów Polakow i ludzi z Solidarności). Trzaskowski ciągle sam sobie zaprzecza. Wystarczy powtarzać jego obecne deklaracje i zestawiać je z obecnymi efektami jego działań. Myślał, że jako francuski piesek salonowy zyska wśród polskiej inteligencji?
Tęczowy... Pamiętaj, że to forum odwiedza max. 100 osób. Czyli nie ma co się tak spinać. Pisać o historii do elektoratu Trzaskowskiego, to tak jakby walić głową w mur. Już dawno media typu TVN wyprały im mózgi, że historię trzeba odłożyć na bok. Niestety dzięki temu odnawia się stara maksyma: "Historia zapomniana, to historia powtórzona". No, ale to taki twardy beton. Chcesz cokolwiek zdziałać to uwypuklaj kłamstwa ich i ich nowego idola. Trzaskowski dzisiaj wspominał o wolnych mediach. A tak, à propos kto to tak mocno deklarował, ... rozwiń
Avatar
annabo03 / 4 lipca 2020 r. o 10:13
+1
Paul nie kłam bo ci nos urośnie jak u Pinokia !!!!!!^0 % wyborców powiedziało nie dla obecnego prezydenta w dniu 28,06,2020r. Dlatego taka jest agresywna polityka w dogrywce. Nazywanie nas ZŁODZIEJAMi i straszenie,że sie z nami rozprawi (jak na wiecu w dniu 02,07,2020r) nie sprzyja władzy !
Avatar
fillip75 / 4 lipca 2020 r. o 13:35
+3
Tęczowy... Pamiętaj, że to forum odwiedza max. 100 osób. Czyli nie ma co się tak spinać. Pisać o historii do elektoratu Trzaskowskiego, to tak jakby walić głową w mur. Już dawno media typu TVN wyprały im mózgi, że historię trzeba odłożyć na bok. Niestety dzięki temu odnawia się stara maksyma: "Historia zapomniana, to historia powtórzona". No, ale to taki twardy beton. Chcesz cokolwiek zdziałać to uwypuklaj kłamstwa ich i ich nowego idola. Trzaskowski dzisiaj wspominał o wolnych mediach. A tak, à propos kto to tak mocno deklarował, że pozwalnia wszystkih dziennikarzy MU oPOzycyjnych? Kto i na czyje zlecenie plądrował prywatną redakcję niezależną? Komu wdarto się do domu, bo prowadził stronę internetową nieprzychylną dla prezydenta z PO? Czy sok z buraka tego doświadczył, a moźe reakcja z GW? A moźe pracę mają stracić dziennikarze z TVNu? Zwlaszcza ci z wielkim wytrzeszczem oczu i CENZURUJACY wypowiedzi polityków? Wystarczy wyliczać mnogość błędow popelnionych przez PO i ich UBeckich kolegów (stali ramie w ramie, by tylko nie obniżyć przywilejów gnębicieli i katów Polakow i ludzi z Solidarności). Trzaskowski ciągle sam sobie zaprzecza. Wystarczy powtarzać jego obecne deklaracje i zestawiać je z obecnymi efektami jego działań. Myślał, że jako francuski piesek salonowy zyska wśród polskiej inteligencji?
Tęczowy... Pamiętaj, że to forum odwiedza max. 100 osób. Czyli nie ma co się tak spinać. Pisać o historii do elektoratu Trzaskowskiego, to tak jakby walić głową w mur. Już dawno media typu TVN wyprały im mózgi, że historię trzeba odłożyć na bok. Niestety dzięki temu odnawia się stara maksyma: "Historia zapomniana, to historia powtórzona". No, ale to taki twardy beton. Chcesz cokolwiek zdziałać to uwypuklaj kłamstwa ich i ich nowego idola. Trzaskowski dzisiaj wspominał o wolnych mediach. A tak, à propos kto to tak mocno deklarował, ... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 lipca 2020 r. o 13:01
+4
....sowiecki szpion w czarnych okularach  i zdrajca WOLSKI, TW BOLEK elektrykie, ktory wygrywał w totolotka kiedy chciał, TW ALEK syn stolzmana - kata żołnierzy niezłomnych na Pomorzu, Bronek od służb WSI...  a teraz synalek TW JUSTYNY ?!  LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY, bo znowu będzie płacz.... jak przez 8 lat STASIowego OSCARA !!!!
Avatar
fillip75 / 4 lipca 2020 r. o 11:47
+6
Trzaskowski nadal łączy Polaków. Oto skrót jego wystąpienia: "Oni źli, oni źli, oni źli... my łączymy Polaków! Oni źli, oni źli, oni źli, my chcemy łączyć Polaków!". Normalnie ujął mnie swym gołębim sercem. Ba! Prezydent L4... "chce więcej pracy"?! W Warszawie jego nieróbstwa nie starczyło? Już wszystkie sprawy pozałatwiał? Przedstawił nawet wizję rozwoju kraju. Wstrzyma wszystkie rozpoczęte i planowane inwestycje. Czyli powrót złej koniunktury mamy jak w banku. Natomiast nie przeciwstawi się Niemcom i Rosji. I nie będzie bojkotował antyeuropejskiej inwestycji Nord Stream 2. Jak to powiedział Trzaskowski "On nie będzie jeździł do prezesa", lecz będzie latał tj. Donald Tusk do deutsche Kanzlerin Angeli Merkel. Co zostało potwierdzone przez niemiecki szmatlawiec FA(C)KT! Cóż jeszcze powiedział prezydent łączący Polaków. Potwierdził, że nie ma do tej pory programu wyborczego (Teraz będzie go pisał wg. życzeń swych wyborców. Będzie pisał, a potem przemieli jak ongiś to zrobiła PO), że ma pracodawcę mniejszego o 3.000.000 od Dudy, zostanie podniesiony wiek emerytalny (skądś będzie musiał mieć pieniądze na likwidację podatku od emerytury. Ma dwie drogi: liwidacja 13nastki i 14 nastki lub podniesienie wieku emerytalnego - Znając KO i życie. Wybierze obie drogi, a i tak podatek ów pozostanie). No i elektorat Trzaskowskiego jest może liczyć na głosy większej części osób z wykszałceniem, ale o mniejszej kulturze osobistej. Nikt z wyborców Zjednoczonej Prawicy i ich zwolenników (m.in. Ja) nie jeździ za konkurentem z woo woo zelami i nie zakłóca wystąpień kandydata. Może to zasługa pieska Nitrasa? Obszczekującego i szarpiacego za nogawkę każdego, kto tylko zbliży się na krok do Prezydenta "Nic Nie Mogę".
Trzaskowski nadal łączy Polaków. Oto skrót jego wystąpienia: "Oni źli, oni źli, oni źli... my łączymy Polaków! Oni źli, oni źli, oni źli, my chcemy łączyć Polaków!". Normalnie ujął mnie swym gołębim sercem. Ba! Prezydent L4... "chce więcej pracy"?! W Warszawie jego nieróbstwa nie starczyło? Już wszystkie sprawy pozałatwiał? Przedstawił nawet wizję rozwoju kraju. Wstrzyma wszystkie rozpoczęte i planowane inwestycje. Czyli powrót złej koniunktury mamy jak w banku. Natomiast nie przeciwstawi się Niemcom i Rosji. I nie będzie... rozwiń
Avatar
annabo03 / 4 lipca 2020 r. o 10:13
+1
Paul nie kłam bo ci nos urośnie jak u Pinokia !!!!!!^0 % wyborców powiedziało nie dla obecnego prezydenta w dniu 28,06,2020r. Dlatego taka jest agresywna polityka w dogrywce. Nazywanie nas ZŁODZIEJAMi i straszenie,że sie z nami rozprawi (jak na wiecu w dniu 02,07,2020r) nie sprzyja władzy !
Avatar
Paul / 4 lipca 2020 r. o 09:37
+5
Wybór jest jeden: Polska. Polska to A. Duda i normalność. Trzaskowski to powrót bałaganu, państwa teoretycznego, afer i uległości. Dlatego idą na całość, hejt, prowokacje, kłamstwa i podpuszczania na potrzeby chwili.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:35. Trzy mecze i trzy zwycięstwa!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:35. Trzy mecze i trzy zwycięstwa!

W piątek w Opolu spotkały się dwie niepokonane drużyny: Gwardia i Azoty. Dobrą passę przedłużyli puławianie i to w bardzo dobrym stylu, bo pokonali gospodarzy aż 35:25.

Pszczółka Start Lublin – Polpharma 82:78. Wygrana z problemami [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Start Lublin – Polpharma 82:78. Wygrana z problemami [zdjęcia]

Energa Basket Liga Pszczółka Start Lublin z czwartym zwycięstwem w tym sezonie. Tym razem jednak podopieczni Davida Dedka nie zachwycili swoją postawą.

Białoruś chce zamknąć granicę? Rzecznik apeluje o rezygnację z kwarantanny

Białoruś chce zamknąć granicę? Rzecznik apeluje o rezygnację z kwarantanny

W czwartek białoruskie media obiegła informacja, że prezydent Aleksandr Łukaszenka zamyka granice z Polską i Litwą. Polska Straż Graniczna tego nie potwierdza.

Pierwsza na świecie eko-trumna. Kosztuje od 1,5 do 2 tys. euro
film

Pierwsza na świecie eko-trumna. Kosztuje od 1,5 do 2 tys. euro

Delft, Holandia. Holenderski wynalazca Bob Hendrikx stworzył pierwszą na świecie eko-trumnę. Do jej budowy wykorzystał materiał na bazie grzybni. Zastosowanie takich „tworzyw” sprawia, że złożone w takiej trumnie ciało rozkłada się w sposób organiczny i umożliwia ponowne wchłonięcie składników odżywczych przez glebę i żyjące w niej organizmy.

Nowy prezes janowskiej stadniny koni. KOWR tłumaczy dlaczego powołał Lucjana Cichosza

Nowy prezes janowskiej stadniny koni. KOWR tłumaczy dlaczego powołał Lucjana Cichosza

Nowy prezes się wdraża – słyszymy od tygodnia w sekretariacie stadniny koni w Janowie Podlaskim. Powody powołania na to stanowisko Lucjana Cichosza podaje za to Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Od wtorku inaczej pojedziemy Al. Racławickimi. Co dzieje się na placu budowy? [zdjęcia]
galeria

Od wtorku inaczej pojedziemy Al. Racławickimi. Co dzieje się na placu budowy? [zdjęcia]

Bardzo pracowity piątek mieli robotnicy przebudowujący Al. Racławickie. We wtorek na tej trasie zmieni się organizacja ruchu. Zmiany będą dotyczyć również kierowców na Legionowej i Głowackiego, a przede wszystkim na ul. Spadochroniarzy, która na ponad miesiąc zostanie odcięta od Al. Racławickich

Nowe władze Porozumienia w Chełmie. Zawiślak u gowinowców?

Nowe władze Porozumienia w Chełmie. Zawiślak u gowinowców?

Działacze Porozumienia Jarosława Gowina z terenu okręgu wyborczego nr 7 wybrali nowe władze. O reelekcję na stanowisko przewodniczącego nie ubiegał się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Pacjentka zataiła, że miała kontakt z osobą z COVID-19. Szpital zawiadomi prokuraturę

Pacjentka zataiła, że miała kontakt z osobą z COVID-19. Szpital zawiadomi prokuraturę

Pacjentka, która zgłosiła się na izbę przyjęć hrubieszowskiego szpitala nie przyznała się, że miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Sprawa wyszła na jaw, gdy zrobiony rutynowo test wykazał, że i ona jest chora. – To jest niedopuszczalne. Naraziła zdrowie i życie innych pacjentów i pracowników. Zgłosimy sprawę do prokuratury – mówi dyrektor placówki.

Lekarz jednego z lubelskich szpitali ma koronawirusa. Wstrzymane przyjęcia pacjentów
ALARM24

Lekarz jednego z lubelskich szpitali ma koronawirusa. Wstrzymane przyjęcia pacjentów

Jeden z chirurgów pracujących w szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie jest zakażony koronawirusem. Na kwarantannie jest 8 innych lekarzy. Dzisiaj szpital wstrzymał przyjęcia chorych na oddział chirurgii.

Przepychanki w centrum Puław. Zaatakowanemu mężczyźnie pomogła kobieta [wideo]

Przepychanki w centrum Puław. Zaatakowanemu mężczyźnie pomogła kobieta [wideo]

Na przejściu dla pieszych przez al. Partyzantów w Puławach, w pobliżu skrzyżowania z ul. Centralną doszło do szamotaniny, którą nagrała samochodowa kamerka jednego z kierowców. Na pomoc zaatakowanemu mężczyźnie ruszyła kobieta. - Nie toleruję przemocy, zwłaszcza wobec słabszych - mówi bohaterka.

Dym na ul. Urzędowskiej w Kraśniku. Interweniowała straż pożarna
ALARM24

Dym na ul. Urzędowskiej w Kraśniku. Interweniowała straż pożarna

Prawdopodobnie przez zwarcie instalacji elektrycznej doszło dzisiaj do pożaru samochodu na ul. Urzędowskiej w Kraśniku. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Epidemia koronawirusa. Szkoły w reżimie, ale czarny scenariusz się nie sprawdził

Epidemia koronawirusa. Szkoły w reżimie, ale czarny scenariusz się nie sprawdził

Nie spełnił się czarny scenariusz zakładający, że w połowie września - z racji koronawirusa - polska edukacja przejdzie w całości na nauczanie zdalne.

W Lublinie powstała stacja z najtańszym w Polsce paliwem. W sobotę zaplanowano jej otwarcie.

W Lublinie powstała stacja z najtańszym w Polsce paliwem. W sobotę zaplanowano jej otwarcie.

Wiosną kierowcy przyzwyczaili się do dość niskich cen paliw. Kiedy jeszcze na początku roku ceny benzyny oscylowały w granicach 5 zł, to w marcu na skutek sytuacji na rynku ropy naftowej, zaczęły gwałtownie spadać. Na wielu stacjach płaciło się poniżej 4 złotych za litr benzyny, a więc na poziomie sprzed czterech lat. Jednak teraz z tygodnia na tydzień ceny rosną. Patrząc od początku czerwca, średnie detaliczne ceny za litr benzyny bezołowiowej 95 wzrosły o ok. 40 groszy, osiągając obecnie średnio 4,50 zł.

Motor kontra Skra Częstochowa. Ofensywa na dobrym poziomie, trzeba poprawić obronę
film

Motor kontra Skra Częstochowa. Ofensywa na dobrym poziomie, trzeba poprawić obronę

Po kolejne punkty piłkarze Motoru wybiorą się do Częstochowy. Sobotni mecz z tamtejszą Skrą rozpocznie się o godz. 16

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim. Blisko 70 osób z SOSW jest zakażonych

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim. Blisko 70 osób z SOSW jest zakażonych

36 pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskimi i 30 wychowanków jest zakażonych koronawirusem. Zajęcia stacjonarne zostały zawieszone.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.