Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory prezydenckie

4 lipca 2020 r.
7:53

Wybory prezydenckie. Druga tura to będzie głosowanie oparte na emocjach?

20 5 A A

Rozmowa z dr hab. Ewą Nowak-Teter, prof. UMCS, politolog i medioznawcą z UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W pierwszej turze wyborów na Andrzeja Dudę głosowało 43,5 proc. wyborców, a na Rafała Trzaskowskiego niespełna 30,5 proc. Czy te wyniki pozwalają na wskazanie faworyta decydującego głosowania?

– Nie podejmę się tego. Rywalizacja jest bardzo wyrównana, a walka toczy się właściwie o każdego wyborcę, więc rozstrzygnięcie nie jest łatwe do przewidzenia. Pojawiają się pewne przewidywania, ale właściwie wszystkie sprowadzają się do jednego: różnica między kandydatami jest niewielka i obaj mają praktycznie jednakowe szanse. Wynik będzie zależał od wielu czynników, ale przede wszystkim od trudnych do przewidzenia zachowań wyborców

Nawet gdybyśmy zapytali ich teraz, na kogo zagłosują, wielu z nich powiedziałoby, że nie wie. I to byłaby prawda.

Pamiętajmy też o tym, że często nawet konkretne odpowiedzi wskazywane w badaniach sondażowych należy traktować z dystansem. To jest tylko deklaracja, która nie zobowiązuje do oddania głosu na konkretną osobę.

• Sondaże przeprowadzone już po drugiej turze wskazują jednak na nieznaczną przewagę urzędującego prezydenta.

– Analiza wielu wyników sondażowych rzeczywiście wskazuje na minimalną przewagę Andrzeja Dudy, ale nie wiemy, na ile te badania faktycznie odzwierciedlają postawy respondentów. Decyzja przy urnie ostatecznie może być inna i powodowana innymi czynnikami niż w przypadku uczestnictwa w sondażu.

• A to nie jest tak, że w tej chwili ci niezdecydowani wyborcy bardziej niż między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim wybierają między tym, czy pójść na wybory, czy nie?

– Myślę, że w drugiej turze możemy mieć do czynienia z głosowaniem opartym na emocjach. Może też zdecydować nie tyle sympatia dla jednego kandydata, ale chęć sprawienia, żeby przegrał ten drugi albo coś na zasadzie wybrania „mniejszego zła”.

• Jeden z polityków powiedział mi, że na spotkaniu w terenie usłyszał od wyborcy pytanie: „po co mam zagłosować na tego kandydata, skoro już raz na niego głosowałem?”. Dlatego mobilizacja tzw. twardego elektoratu jest taka istotna?

– To jest kluczowa sprawa. Choć opisana sytuacja wydaje się być nieracjonalna. Ten elektorat choć już raz zagłosował, teraz musi to potwierdzić. Właśnie dlatego wybory odbywają się w dwóch turach, żeby wyborcy mieli możliwość weryfikacji i potwierdzenia swoich decyzji. Ale mobilizować też trzeba młodzież. W pierwszej turze głosowało bardzo dużo młodych ludzi, ale skończył się rok szkolny, zaczęły się wakacje. Niektórzy mogli się znudzić śledzeniem polityki.

• Patrząc na wyniki pierwszej tury, ale i działania podejmowane w ostatnich dniach przez obu kandydatów, wydaje się, że decydujące będzie zachowanie elektoratów Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka.

– To będzie miało bardzo duże znaczenie. Ale problem z tymi elektoratami jest taki, że mogą się one podzielić na trzy części. Jeśli chodzi o wyborców Bosaka, większość zapewne zagłosuje na obecnego prezydenta albo powstrzyma się od udziału w wyborach. Ale może być też niewielka część, która poprze Trzaskowskiego ze względu na jego liberalne podejście do spraw gospodarczych. W przypadku elektoratu Hołowni może być podobnie, ale w odwrotnych proporcjach. Największa część tej grupy zapewne odda głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej.

• Szymon Hołownia udzielił już poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu. Jak to może wpłynąć na polityczną przyszłość byłego prezentera telewizyjnego? Pojawiają się głosy, że to może być jego koniec. Wielu jego wyborców poparło go ze względu na to, że był niezwiązany z ugrupowaniami, które zdominowały polską politykę.

– Zachowanie Szymona Hołowni tuż po pierwszej turze, deklaracja i gotowość do rozwijania jego ruchu, wskazują na to, że ma poważne plany związane z polityką. Jego diagnoza zachowań wyborców wydaje się być trafna. Chodzi o to, że istnieje zapotrzebowanie na tzw. trzecią siłę, choć bardziej mogłaby ona być użyteczna w wyborach parlamentarnych niż prezydenckich. Patrząc na aktualne poparcie Hołowni wydaje się, że ten ruch powstanie. Jego problemem może być jednak brak doświadczenia w pełnieniu funkcji publicznych, choć zwłaszcza młodzi wyborcy cenią sobie takich polityków niepartyjnych.

• A czy nie byłoby dla niego lepiej, gdyby nie poparł żadnego z kandydatów?

– Myślę, że byłby naciskany tak długo, aż w końcu opowiedziałby się po którejś ze stron. Zresztą z jego kampanii wynikało, że bardziej negatywnie był nastawiony do Andrzeja Dudy. Gdyby nie poparł nikogo i powiedział np., że odda nieważny głos, byłaby to postawa nieobywatelska. I to by mogło zadziałać na jego niekorzyść.

• Mówimy o elektoratach Hołowni i Bosaka, a co z wyborcami Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL i Roberta Biedronia z Lewicy?

– Ich głosy też będą ważne, choć obaj kandydaci mieli niewielkie poparcie. Ale wynika to z tego, że obaj stracili dużo w momencie, kiedy Trzaskowski wszedł do gry, zastępując w roli kandydata Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę Błońską. Wyborcom Lewicy wydaje się być zdecydowanie blisko do prezydenta Warszawy, zwłaszcza pod względem światopoglądowym. Dlatego niezwykle ważna może być teraz praca nad elektoratem Kosiniaka-Kamysza i skupienie się na walce o głosy mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi.

• A to nie jest tak, że ludowcy już stracili ten elektorat? Od kilku lat, właśnie zwłaszcza na wsi, wygrywa PiS.

– Tu decyduje nie tylko miejsce zamieszkania, ale i wykształcenie. W małych miastach i na wsiach mieszkają też ludzie z wykształceniem wyższym, a to jest elektorat Trzaskowskiego. Można trafić do nich z przekazem dotyczącym bliskich ich problemów. Mogłyby to być np. propozycje lokalnych inwestycji, które pozwolą tworzyć miejsca pracy.

• Czego możemy spodziewać się po kolejnych dniach kampanii wyborczej przed drugą turą?

– Myślę, że jeszcze przez chwilę potrwa kampania negatywna. Ale powinna się ona skończyć na kilka dni przed wyborami. „Obrzucanie się błotem” tuż przed niedzielą wyborczą może być ryzykowne, dlatego kandydaci zapewne będą starali się wyciszyć, żeby nie zniechęcać wyborców do udziału w głosowaniu, bo wielu z nich nie lubi brudnej polityki. W ostatnich dniach przed drugą turą możemy mieć do czynienia z odwoływaniem się do wspólnoty i apelami o wysoką frekwencję. Wiele do kampanii mogłaby wnieść ewentualna debata przedwyborcza, choć nie wiadomo, czy do niej dojdzie. Takie starcie jest przede wszystkim w interesie Rafała Trzaskowskiego. Mógłby tu sporo ugrać, bo urzędujący prezydent zawsze ma trudniej w takich sytuacjach.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fillip75 / 4 lipca 2020 r. o 11:47
+6
Trzaskowski nadal łączy Polaków. Oto skrót jego wystąpienia: "Oni źli, oni źli, oni źli... my łączymy Polaków! Oni źli, oni źli, oni źli, my chcemy łączyć Polaków!". Normalnie ujął mnie swym gołębim sercem. Ba! Prezydent L4... "chce więcej pracy"?! W Warszawie jego nieróbstwa nie starczyło? Już wszystkie sprawy pozałatwiał? Przedstawił nawet wizję rozwoju kraju. Wstrzyma wszystkie rozpoczęte i planowane inwestycje. Czyli powrót złej koniunktury mamy jak w banku. Natomiast nie przeciwstawi się Niemcom i Rosji. I nie będzie bojkotował antyeuropejskiej inwestycji Nord Stream 2. Jak to powiedział Trzaskowski "On nie będzie jeździł do prezesa", lecz będzie latał tj. Donald Tusk do deutsche Kanzlerin Angeli Merkel. Co zostało potwierdzone przez niemiecki szmatlawiec FA(C)KT! Cóż jeszcze powiedział prezydent łączący Polaków. Potwierdził, że nie ma do tej pory programu wyborczego (Teraz będzie go pisał wg. życzeń swych wyborców. Będzie pisał, a potem przemieli jak ongiś to zrobiła PO), że ma pracodawcę mniejszego o 3.000.000 od Dudy, zostanie podniesiony wiek emerytalny (skądś będzie musiał mieć pieniądze na likwidację podatku od emerytury. Ma dwie drogi: liwidacja 13nastki i 14 nastki lub podniesienie wieku emerytalnego - Znając KO i życie. Wybierze obie drogi, a i tak podatek ów pozostanie). No i elektorat Trzaskowskiego jest może liczyć na głosy większej części osób z wykszałceniem, ale o mniejszej kulturze osobistej. Nikt z wyborców Zjednoczonej Prawicy i ich zwolenników (m.in. Ja) nie jeździ za konkurentem z woo woo zelami i nie zakłóca wystąpień kandydata. Może to zasługa pieska Nitrasa? Obszczekującego i szarpiacego za nogawkę każdego, kto tylko zbliży się na krok do Prezydenta "Nic Nie Mogę".
Trzaskowski nadal łączy Polaków. Oto skrót jego wystąpienia: "Oni źli, oni źli, oni źli... my łączymy Polaków! Oni źli, oni źli, oni źli, my chcemy łączyć Polaków!". Normalnie ujął mnie swym gołębim sercem. Ba! Prezydent L4... "chce więcej pracy"?! W Warszawie jego nieróbstwa nie starczyło? Już wszystkie sprawy pozałatwiał? Przedstawił nawet wizję rozwoju kraju. Wstrzyma wszystkie rozpoczęte i planowane inwestycje. Czyli powrót złej koniunktury mamy jak w banku. Natomiast nie przeciwstawi się Niemcom i Rosji. I nie będzie... rozwiń
Avatar
Paul / 4 lipca 2020 r. o 09:37
+5
Wybór jest jeden: Polska. Polska to A. Duda i normalność. Trzaskowski to powrót bałaganu, państwa teoretycznego, afer i uległości. Dlatego idą na całość, hejt, prowokacje, kłamstwa i podpuszczania na potrzeby chwili.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 lipca 2020 r. o 13:01
+4
....sowiecki szpion w czarnych okularach  i zdrajca WOLSKI, TW BOLEK elektrykie, ktory wygrywał w totolotka kiedy chciał, TW ALEK syn stolzmana - kata żołnierzy niezłomnych na Pomorzu, Bronek od służb WSI...  a teraz synalek TW JUSTYNY ?!  LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY, bo znowu będzie płacz.... jak przez 8 lat STASIowego OSCARA !!!!
Avatar
fillip75 / 4 lipca 2020 r. o 13:35
+3
Tęczowy... Pamiętaj, że to forum odwiedza max. 100 osób. Czyli nie ma co się tak spinać. Pisać o historii do elektoratu Trzaskowskiego, to tak jakby walić głową w mur. Już dawno media typu TVN wyprały im mózgi, że historię trzeba odłożyć na bok. Niestety dzięki temu odnawia się stara maksyma: "Historia zapomniana, to historia powtórzona". No, ale to taki twardy beton. Chcesz cokolwiek zdziałać to uwypuklaj kłamstwa ich i ich nowego idola. Trzaskowski dzisiaj wspominał o wolnych mediach. A tak, à propos kto to tak mocno deklarował, że pozwalnia wszystkih dziennikarzy MU oPOzycyjnych? Kto i na czyje zlecenie plądrował prywatną redakcję niezależną? Komu wdarto się do domu, bo prowadził stronę internetową nieprzychylną dla prezydenta z PO? Czy sok z buraka tego doświadczył, a moźe reakcja z GW? A moźe pracę mają stracić dziennikarze z TVNu? Zwlaszcza ci z wielkim wytrzeszczem oczu i CENZURUJACY wypowiedzi polityków? Wystarczy wyliczać mnogość błędow popelnionych przez PO i ich UBeckich kolegów (stali ramie w ramie, by tylko nie obniżyć przywilejów gnębicieli i katów Polakow i ludzi z Solidarności). Trzaskowski ciągle sam sobie zaprzecza. Wystarczy powtarzać jego obecne deklaracje i zestawiać je z obecnymi efektami jego działań. Myślał, że jako francuski piesek salonowy zyska wśród polskiej inteligencji?
Tęczowy... Pamiętaj, że to forum odwiedza max. 100 osób. Czyli nie ma co się tak spinać. Pisać o historii do elektoratu Trzaskowskiego, to tak jakby walić głową w mur. Już dawno media typu TVN wyprały im mózgi, że historię trzeba odłożyć na bok. Niestety dzięki temu odnawia się stara maksyma: "Historia zapomniana, to historia powtórzona". No, ale to taki twardy beton. Chcesz cokolwiek zdziałać to uwypuklaj kłamstwa ich i ich nowego idola. Trzaskowski dzisiaj wspominał o wolnych mediach. A tak, à propos kto to tak mocno deklarował, ... rozwiń
Avatar
annabo03 / 4 lipca 2020 r. o 10:13
+1
Paul nie kłam bo ci nos urośnie jak u Pinokia !!!!!!^0 % wyborców powiedziało nie dla obecnego prezydenta w dniu 28,06,2020r. Dlatego taka jest agresywna polityka w dogrywce. Nazywanie nas ZŁODZIEJAMi i straszenie,że sie z nami rozprawi (jak na wiecu w dniu 02,07,2020r) nie sprzyja władzy !
Avatar
fillip75 / 4 lipca 2020 r. o 13:35
+3
Tęczowy... Pamiętaj, że to forum odwiedza max. 100 osób. Czyli nie ma co się tak spinać. Pisać o historii do elektoratu Trzaskowskiego, to tak jakby walić głową w mur. Już dawno media typu TVN wyprały im mózgi, że historię trzeba odłożyć na bok. Niestety dzięki temu odnawia się stara maksyma: "Historia zapomniana, to historia powtórzona". No, ale to taki twardy beton. Chcesz cokolwiek zdziałać to uwypuklaj kłamstwa ich i ich nowego idola. Trzaskowski dzisiaj wspominał o wolnych mediach. A tak, à propos kto to tak mocno deklarował, że pozwalnia wszystkih dziennikarzy MU oPOzycyjnych? Kto i na czyje zlecenie plądrował prywatną redakcję niezależną? Komu wdarto się do domu, bo prowadził stronę internetową nieprzychylną dla prezydenta z PO? Czy sok z buraka tego doświadczył, a moźe reakcja z GW? A moźe pracę mają stracić dziennikarze z TVNu? Zwlaszcza ci z wielkim wytrzeszczem oczu i CENZURUJACY wypowiedzi polityków? Wystarczy wyliczać mnogość błędow popelnionych przez PO i ich UBeckich kolegów (stali ramie w ramie, by tylko nie obniżyć przywilejów gnębicieli i katów Polakow i ludzi z Solidarności). Trzaskowski ciągle sam sobie zaprzecza. Wystarczy powtarzać jego obecne deklaracje i zestawiać je z obecnymi efektami jego działań. Myślał, że jako francuski piesek salonowy zyska wśród polskiej inteligencji?
Tęczowy... Pamiętaj, że to forum odwiedza max. 100 osób. Czyli nie ma co się tak spinać. Pisać o historii do elektoratu Trzaskowskiego, to tak jakby walić głową w mur. Już dawno media typu TVN wyprały im mózgi, że historię trzeba odłożyć na bok. Niestety dzięki temu odnawia się stara maksyma: "Historia zapomniana, to historia powtórzona". No, ale to taki twardy beton. Chcesz cokolwiek zdziałać to uwypuklaj kłamstwa ich i ich nowego idola. Trzaskowski dzisiaj wspominał o wolnych mediach. A tak, à propos kto to tak mocno deklarował, ... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 lipca 2020 r. o 13:01
+4
....sowiecki szpion w czarnych okularach  i zdrajca WOLSKI, TW BOLEK elektrykie, ktory wygrywał w totolotka kiedy chciał, TW ALEK syn stolzmana - kata żołnierzy niezłomnych na Pomorzu, Bronek od służb WSI...  a teraz synalek TW JUSTYNY ?!  LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY, bo znowu będzie płacz.... jak przez 8 lat STASIowego OSCARA !!!!
Avatar
fillip75 / 4 lipca 2020 r. o 11:47
+6
Trzaskowski nadal łączy Polaków. Oto skrót jego wystąpienia: "Oni źli, oni źli, oni źli... my łączymy Polaków! Oni źli, oni źli, oni źli, my chcemy łączyć Polaków!". Normalnie ujął mnie swym gołębim sercem. Ba! Prezydent L4... "chce więcej pracy"?! W Warszawie jego nieróbstwa nie starczyło? Już wszystkie sprawy pozałatwiał? Przedstawił nawet wizję rozwoju kraju. Wstrzyma wszystkie rozpoczęte i planowane inwestycje. Czyli powrót złej koniunktury mamy jak w banku. Natomiast nie przeciwstawi się Niemcom i Rosji. I nie będzie bojkotował antyeuropejskiej inwestycji Nord Stream 2. Jak to powiedział Trzaskowski "On nie będzie jeździł do prezesa", lecz będzie latał tj. Donald Tusk do deutsche Kanzlerin Angeli Merkel. Co zostało potwierdzone przez niemiecki szmatlawiec FA(C)KT! Cóż jeszcze powiedział prezydent łączący Polaków. Potwierdził, że nie ma do tej pory programu wyborczego (Teraz będzie go pisał wg. życzeń swych wyborców. Będzie pisał, a potem przemieli jak ongiś to zrobiła PO), że ma pracodawcę mniejszego o 3.000.000 od Dudy, zostanie podniesiony wiek emerytalny (skądś będzie musiał mieć pieniądze na likwidację podatku od emerytury. Ma dwie drogi: liwidacja 13nastki i 14 nastki lub podniesienie wieku emerytalnego - Znając KO i życie. Wybierze obie drogi, a i tak podatek ów pozostanie). No i elektorat Trzaskowskiego jest może liczyć na głosy większej części osób z wykszałceniem, ale o mniejszej kulturze osobistej. Nikt z wyborców Zjednoczonej Prawicy i ich zwolenników (m.in. Ja) nie jeździ za konkurentem z woo woo zelami i nie zakłóca wystąpień kandydata. Może to zasługa pieska Nitrasa? Obszczekującego i szarpiacego za nogawkę każdego, kto tylko zbliży się na krok do Prezydenta "Nic Nie Mogę".
Trzaskowski nadal łączy Polaków. Oto skrót jego wystąpienia: "Oni źli, oni źli, oni źli... my łączymy Polaków! Oni źli, oni źli, oni źli, my chcemy łączyć Polaków!". Normalnie ujął mnie swym gołębim sercem. Ba! Prezydent L4... "chce więcej pracy"?! W Warszawie jego nieróbstwa nie starczyło? Już wszystkie sprawy pozałatwiał? Przedstawił nawet wizję rozwoju kraju. Wstrzyma wszystkie rozpoczęte i planowane inwestycje. Czyli powrót złej koniunktury mamy jak w banku. Natomiast nie przeciwstawi się Niemcom i Rosji. I nie będzie... rozwiń
Avatar
annabo03 / 4 lipca 2020 r. o 10:13
+1
Paul nie kłam bo ci nos urośnie jak u Pinokia !!!!!!^0 % wyborców powiedziało nie dla obecnego prezydenta w dniu 28,06,2020r. Dlatego taka jest agresywna polityka w dogrywce. Nazywanie nas ZŁODZIEJAMi i straszenie,że sie z nami rozprawi (jak na wiecu w dniu 02,07,2020r) nie sprzyja władzy !
Avatar
Paul / 4 lipca 2020 r. o 09:37
+5
Wybór jest jeden: Polska. Polska to A. Duda i normalność. Trzaskowski to powrót bałaganu, państwa teoretycznego, afer i uległości. Dlatego idą na całość, hejt, prowokacje, kłamstwa i podpuszczania na potrzeby chwili.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus. Andrusiewicz: „powstrzymajmy się od obecności na weselach”
Covid-19

Koronawirus. Andrusiewicz: „powstrzymajmy się od obecności na weselach”

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia apeluje, aby w miarę możliwości nie chodzić na wesela. Takie imprezy wirusa „rozsiewają się po całym kraju”.

Celem AZS AWF Biała Podlaska będzie pierwsza trójka

Celem AZS AWF Biała Podlaska będzie pierwsza trójka

Od ponad tygodnia drużyna bialskich akademików przygotowuje się do nowego sezonu. W porównaniu do minionych rozgrywek w kadrze AZS AWF nie doszło do spektakularnych zmian.

Prymas Wyszyński, proboszcz Majdanka i Dmowski. Obrodziło nowymi pomnikami w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Prymas Wyszyński, proboszcz Majdanka i Dmowski. Obrodziło nowymi pomnikami w Lublinie [zdjęcia]

Dwa są już gotowe i czekają na odsłonięcie, trzeci jest w budowie, czwarty jest projektowany. Pierwsza uroczystość czeka nas już w sobotę na Bronowicach, gdzie stanął pomnik prymasa Wyszyńskiego.

Mężczyzna poszedł do znajomego zapalić papierosa. Przy okazji ukradł portfel z pieniędzmi

Mężczyzna poszedł do znajomego zapalić papierosa. Przy okazji ukradł portfel z pieniędzmi

Jak słusznie zauważyła lubelska policja, okazja czyni złodzieja. 51-latek przyszedł do znajomego zapalić papierosa, a wyszedł z jego portfelem i przestępstwem na koncie. Długo się tym łupem nie nacieszył, bo funkcjonariusze szybko go namierzyli. Jedno jest pewne - amator cudzych rzeczy może już nie odzyskać zaufania swojego znajomego.

„Dionizos360”: Gliniany chór na Wirydarzu CK

„Dionizos360”: Gliniany chór na Wirydarzu CK

14 sierpnia o godz. 18 na w Centrum Kultury w Lublinie finał kolejnego etapu teatralnego projektu Pawła Passiniego „Dionizos360”. – Spotkamy się Wirydarzu CK i stworzymy ostatnie postaci lubelskiego chóru. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wystawić swoich chórzystów – zachęcają artyści z neTTheatre.

"Ukochany Kraj" - recital Danuty Błażejczyk w Nałęczowie
15 sierpnia 2020, 16:00

"Ukochany Kraj" - recital Danuty Błażejczyk w Nałęczowie

Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza 15 sierpnia o godz. 16 na recital Danuty Błażejczyk "Ukochany Kraj" z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Edach Budowlani Lublin celują w czwórkę

Edach Budowlani Lublin celują w czwórkę

Na inaugurację nowego sezonu Edach Budowlani Lublin zmierzą się na wyjeździe z Awentą Pogonią Siedlce. Początek sobotniego meczu o godzinie 16.

Stacja Lublin Zachodni. Powstanie nowe dojście do kolejowego peronu
galeria

Stacja Lublin Zachodni. Powstanie nowe dojście do kolejowego peronu

Trzy firmy chcą zbudować dojście z kolejowego peronu Lublin Zachodni do pobliskiego os. Poręba. Tylko jedna z nich zaoferowała cenę mieszczącą się w kwocie zarezerwowanej przez miasto na zapłatę. Pozostali zainteresowani życzą sobie dwukrotnie więcej pieniędzy.

Sklep w Zamościu jak ze snu. Sprzedawczyni - rajski ptak. "Był jak prawdziwy sezam z bajki"

Sklep w Zamościu jak ze snu. Sprzedawczyni - rajski ptak. "Był jak prawdziwy sezam z bajki"

„Kochałam ten sklep, był jak prawdziwy sezam z bajki”. To jedno z wielu wspomnień jakimi się dzielą osoby, które choć raz były przy ul. Daniłowskiego 1. W miejscu gdzie handlowało rodzeństwo Malinowskich, pojawiła się pamiątkowa tablica. To ewenement w historii miasta. A może kraju?

Lublin: Polujesz na koncerty na Innych Brzmieniach? Uzbrój się w cierpliwość

Lublin: Polujesz na koncerty na Innych Brzmieniach? Uzbrój się w cierpliwość

Z dzisiaj na poniedziałek przesunięty został termin rozdawania wejściówek na tegoroczny festiwal Inne Brzmienia

Ministerstwo Zdrowia: Polska jest jednym z liderów w negocjacjach, aby pozyskać szczepionkę na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia: Polska jest jednym z liderów w negocjacjach, aby pozyskać szczepionkę na koronawirusa

Polska jest jednym z liderów w negocjacjach, aby pozyskać szczepionkę na koronawirusa. W istotny sposób wpływa na ich przebieg - powiedział w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

14 tys. wniosków w programie Moja Woda. "Jest to jednak rozwiązanie drobne i nie rozwiązuje problemu systemowego"

14 tys. wniosków w programie Moja Woda. "Jest to jednak rozwiązanie drobne i nie rozwiązuje problemu systemowego"

Rządowy program zwany „Oczkiem wodnym plus” wzbudził duże zainteresowanie Polaków. W pierwszym miesiącu działania programu Moja Woda o dofinansowanie do budowy zbiornika na deszczówkę zawnioskowało 14 tys. osób

Międzyrzec Podlaski. Pożyczyli audi i rozbili je w rowie