Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

16 marca 2020 r.
17:29

Burza o LGBT na sesji w Zwierzyńcu. "Kim Wy jesteście aby rozstrzygać kto jest deprawacją"

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 18 A A
Urząd Miasta Zwierzyniec
Urząd Miasta Zwierzyniec (fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Jesteście nietolerancyjni, wycofajcie stanowisko – żądali jedni. I to ma być tolerancja? Sami jesteście nietolerancyjni – odpowiadają drudzy. Na sesji rady miasta doszło do konfrontacji światopoglądowej. Wróciła sprawa stanowiska dotyczącego powstrzymania wprowadzania ideologii Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transwestytów (LGBT) do wspólnoty samorządowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że to będzie szczególne posiedzenie rady miasta urzędnicy wiedzieli już wcześniej, bo do sali obrad trzeba było donosić krzesła, by pomieściła się publiczność. Zwykle zjawia się kilka osób a są takie sesje, że nie zagląda żaden mieszkaniec. Teraz było kilkadziesiąt osób.

Gdy przyszedł czas na wolne wnioski Robert Bijas odczytał bardzo obszerny tekst przygotowany w formie listu otwartego.

– Żądamy natychmiastowego wycofania się rady miejskiej z wprowadzonego stanowiska w „sprawie powstrzymania wprowadzania ideologii Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transwestytów (LGBT) do naszej wspólnoty samorządowej” poprzez aklamacyjne wycofanie stanowiska na tym, bądź na najbliższym posiedzeniu rady miejskiej. Żądamy zobowiązania się Rady Miejskiej w Zwierzyńcu do niepodejmowania w przyszłości jakichkolwiek stanowisk, uchwał oraz orzeczeń dyskryminujących kogokolwiek ze względu na płeć, rasę, wyznanie oraz orientację seksualną. Kim Wy jesteście aby rozstrzygać kto jest deprawacją, jaka jest prawda o człowieku, jaka jest jego prawość i czystość serca. Zapisujecie się Szanowna Rado nieprzyzwoitymi kartami w historii tego miasta. Argumentacja wnioskodawcy radnego Pana Adama Bartnika powołująca się na demokrację w Polsce jest absurdalna. Drogi Panie Adamie, Pan nie rozumie co to jest demokracja... – usłyszeli między innymi zebrani.

Były cytaty z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Ewangelii, Dekalogu i przywołanie mowy Mariana Turskiego na uroczystościach rocznicowych wyzwolenia Obozu Zagłady w Auschwitz.

– Pismo odczytane na sesji to był ostry atak na nas. Ordynarny atak na radę. Gdzie jest ta tolerancja o której słyszeliśmy. I bardzo nieładnie potraktowali radnego Bartnika, którego wymienili personalnie. Każdy z nas mógł wtedy odczytać treść przyjmowanego stanowiska. Stanowiska a nie uchwały. To było wyrażenie naszych poglądów a nie prześladowanie. Chyba dwóch czy trzech radnych było przeciwnych podejmowaniu stanowiska. Czy usłyszeli od nas choć jedno złe słowo? Nie, bo to ich sprawa. Ja swoich poglądów już nie zmienię ale nie jestem jakimś homofobem. Nie uchwaliliśmy żadnej strefy wolnej od LGBT – uważa radny Jan Dębicki, który zabierał głos na czwartkowej sesji dopytując kim są autorzy odczytanego tekstu, bo nikt się pod nim nie podpisał i trudno poważnie traktować anonim.

– Chodziło nam o to by nie było deprawacji w naszych szkołach i przedszkolach. W zeszłym roku była głośna sprawa w Warszawie małe dzieci miały zajęcia na których mówiono o przyjemności z masturbacji o świadomości ciała. Chcieliśmy uniknąć czegoś takiego w naszych placówkach. A zrobiono ze mnie dewianta i dziwaka. Nie podaruję tego. Czuję się zbeszczeszczony. Jestem nauczycielem, w jakim świetle mnie to stawia. Nie jestem nietolerancyjny i nigdy nie byłem. Nie zmieniłem poglądów. Rada przyjmowała stanowisko, to nie była uchwała i nie dotyczyła strefy wolnej od LGBT. Pismo, które odczytano nam na sesji było anonimowe, ale znam człowieka, który stoi za tą całą akcją, był moim uczniem, pracowałem z jego mamą. Mam zamiar zebrać wszystkie listy, mejle, sms, które dostaję i chcę, żeby wyciągnięto z tego konsekwencję – mówi radny Adam Bartnik, którego organizatorzy protestu wymieni z nazwiska traktując jak autora stanowiska przyjętego w zeszłym roku przez zwierzynieckich radnych.

– Ja po prostu na sesji odczytałem tekst stanowiska. Jego treść krążyła wśród ludzi, przyjęło je wiele samorządów – dodaje radny, który przez wiele lat współpracował przy organizacji wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej w zwierzynieckiej szkole.

- Tekst był napisany w imieniu grupy na Facebooku. Pan Adam Bartnik 29 października zeszłego roku dodał stanowisko do porządku obrad. Nie twierdzę, że radny Bartnik jest jego pomysłodawcą ale to on je zaproponował oraz odpowiadał na pytania radnych dlaczego powinno być przyjęte – tłumaczy Karol Gorzkowski, który założył grupę „O dobre imię Zwierzyńca” i jest autorem tekstu odczytanego radnym.

Teraz mieszka za granicą ale pochodzi ze Zwierzyńca.

– Byłem uczniem pana Adama i pamiętam go jako wyjątkowego nauczyciela. Wystawił mnie na zawody w bieganiu. Do dziś to wspominam – dodaje Gorzkowski, który zapowiada, że on i jego zwolennicy czekają na komisję jaką zapowiedział wiceprzewodniczący rady i nadal chcą aby radni wycofali swoje stanowisko.

Pytany dlaczego teraz wraca do sprawy sprzed niemal pół roku pozostawia to bez odpowiedzi.

Radni dostali także kopię listu otwartego jaki napisała Ilona Dorn z Ilshofen w Niemczech, kierując go także do pani burmistrz i personalnie do „szanownego i drogiego Adama”.

Pisze tam do radnego Bartnika wprost - dlaczego akurat Ty chcesz uczynić ze Zwierzyńca strefę wolną od LGBT. Zrozumiałabym gdybyś powiedział: Niemcy precz, w końcu to oni tak wiele zła wyrządzili w Polsce. Nie, Ty i Twoja rodzina zawsze byliście w pierwszym rzędzie tych, którzy starali się o porozumienie między narodami. Przecież też wiedziałeś, że przy naszym wspólnym stole siedziały koleżanki o orientacji homoseksualnej, traktowałeś je z należytym szacunkiem i czuły się u Ciebie mile widziane – czytamy w liście emerytowanej nauczycielki, która wiele lat odpowiadała za wymianę młodzieży.

Bernard Lorenz i Reiner Hermann dopisali, że zgadzają się z treścią listu pani Dorn.

– Zastanawiam kto i co musiał o mnie nakłamać w Niemczech, że osoby, które znam, z którymi się przyjaźniłem napisały taki list – komentuje wzburzony radny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 11:46
+16
Radni ostro komentują wystąpienie w sprawie LGBT jako ataku na Radę na ich osoby, na ich poglądy. Oglądałem to w internecie, i moje odczucie jest odmienne niż radnych. W wystąpieniu była troska o dobre imię Zwierzyńca. Decydując się na kandydowanie w wyborach samorządowych decydowali się na to, że będą osobami "publicznycmi" i ich praca w Radzie będzie oceniana pozytywnie i krytycznie. I ocena pracy radnych jest prawem wyborców.
Avatar
Kasia / 17 marca 2020 r. o 10:03
+16
Niestety to stanowisko radnych daje przyzwolenie na właśnie takie komentarze „pedały”, „cioty”- tego chcemy uniknąć. Polska wschodnia to jednak ciemnogród. Nawet w obliczu pandemii, nie szczędzicie obraźliwych komentarzy wobec innych, a powinnismy być dla siebie a nie przeciwko sobie
Avatar
Gość / 16 marca 2020 r. o 20:47
+14
Nie było problemu, i radni stworzyli. Po co? Parafraza: "Jacy radni takie uchwały".
Avatar
Mieszkanka / 17 marca 2020 r. o 09:40
+13
Radni zajmując to stanowisko nie mieli pojęcia (i nie mają) za czym tak naprawdę głosowali. Świadczy o tym chociażby nieprawidłowe rozwinięcie skrótu LGBT. Nie mają też świadomości jak to wizerunkowo źle wpływa na nasze miasteczko. Czy Zwierzyniec naprawdę jest w tak świetnej sytuacji ekonomicznej, że może sobie pozwolić na utratę organizacji LAF?( O piśmie od dyrektora LAF i wystąpieniu Pana Kotowskiego artykuł nie wspomina). A dlaczego po pół roku? Może chociażby dlatego, że dopiero teraz to stanowisko zaczyna odbijać się czkawką i widać jak wpłynie na sytuację miasta. I może dlatego, że w przeciwieństwie do radnych mieszkańcy biorący udział w przygotowaniu listu chcieli być przygotowani i wiedzieć o czym mówią.
Radni zajmując to stanowisko nie mieli pojęcia (i nie mają) za czym tak naprawdę głosowali. Świadczy o tym chociażby nieprawidłowe rozwinięcie skrótu LGBT. Nie mają też świadomości jak to wizerunkowo źle wpływa na nasze miasteczko. Czy Zwierzyniec naprawdę jest w tak świetnej sytuacji ekonomicznej, że może sobie pozwolić na utratę organizacji LAF?( O piśmie od dyrektora LAF i wystąpieniu Pana Kotowskiego artykuł nie wspomina). A dlaczego po pół roku? Może chociażby dlatego, że dopiero teraz to stanowisko zaczyna odbijać się czkawką i widać j... rozwiń
Avatar
Mm / 17 marca 2020 r. o 10:15
+11
Zostało poruszone stanowisko sprzed pół roku bo miekszancy myśleli ze może radni pójdą sami po rozum do głowy ale nie udało się haha
Avatar
Gość / 19 marca 2020 r. o 14:54
+7
Rada zwierzyniecka zamiast zająć się problemami to stwarza problemy np: przyjmując stanowisko w sprawie LGBT. Zamiast dyskutować na sesji o stanowisku,to dyskutowano kto poinformował zaprzyjaźnione zagraniczne gminy i szkoły, jakby uchwały były tajne. Jedna z radnych większość sesji czyta kolorowy magazyny, ciężko zapracowała na dietę. Zero działań rady lub mniej niż zero, w utrzymaniu Stawów Echo. Stawy zostały utworzone przez człowieka i zginą bez opieki i interwencji.
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 11:40
+6
Wypowiedzią radnego A.Bartnika w "Dzienniku" jestem zmieszany wręcz wstrząśnięty! Gdzie on usłyszał te zarzuty o których się wypowiada ? Dobrze, że nagranie sesji jest w sieci.
Avatar
Uczestnik LAF / 19 marca 2020 r. o 14:33
+5
Może trzeba by się zająć czymś poważnym, chociażby rozwiązaniem problemu wody na Stawach Echo a nie takimi pierdołami za co ci radni biorą pieniądze?
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 10:36
+4
Bardzo ciekawe jest to że jedna z radnych poinformowała mieszkańow popierających uchwałę, że posiedzenie jest odwołane. Jest to skandal.
Avatar
uczestnik LAF / 19 marca 2020 r. o 14:32
+3
Może trzeba by się zająć czymś poważnym, chociażby rozwiązaniem problemu wody na Stawach Echo anie takimi pierdołami za co ci tadni biorą pieniądze?
Avatar
Ewelina1976 / 5 dni temu o 18:45
0
To nie chodzi o spór LGBT tylko ta ekipa z zewnątrz co tak swe gęby darła na tej sesji nie może się pogodzić ze RADA jest im nareszcie przeciwna. Że urwało się koryto. Nie ma znaku STREFA WOLNA OD LGBT w Zwierzyńcu a Ci dalej temat ciągną. Hahaha
Avatar
perla / 20 marca 2020 r. o 09:41
0
Pytanie o sytuację związaną ze Stawami Echo powinniście zadać Pani Burmitrz Kolman, to ona jest członkiem Rady Naukowej RPN i ma dostęp do źródła informacji na temat stawów. To jest tajemnicą skład rady jest ogólnodostępny.
Avatar
perla / 20 marca 2020 r. o 09:40
-3
Wielce odważny Pan Bijas(którego głównym źródłem utrzymania są zlecenia z Centrum Kultury w Zwierzyńcu), czyta list wielkiego autorytetu Karola Gorzkowskiego, naprawdę??? O co tu chodzi jakiś człowieczek o wielkim ego chce narzucić większości mieszkańców swoją wolę i swój pogląd. Niestety ale my się nie damy i jak zajdzie taka potzreba murem staniem za stanowiskiem rady, ale co Ci panowie mogą wiedzieć na temat walki rodziców o prawo do wychowania dzieci według własnego sumienia i wyznania, żaden z nich nie założył dotąd rodziny, może gdyby było inaczej byliby bardziej wiarygodni. Pan Bijas pownien stanąć na czele Parady Równości w Zwierzyńću i Pan Karol również powinien wdziać odpowiedni strój i wzorem miast niemieckim poprowadzić wspólnie taką paradę, w taki sam sposób jak dzieje się to na zachodzie Europy. Myślę, że reakcje mieszkańców byłyby wystarczającym popraciem dla stanowiska Rady Miejskiej w Zwierzyńcu. Panowie odwagi czekamy na pokazanie prawdy o LGBT. Warto zwrócić uwagę, i zastanowić się tak naprawdę na czyje zlecenie działają Ci panowie, a wystarczy jedynie zajrzeć do mediów społecznościowych by wiedzieć zdecydowanie więcej, za kim stali np w ostatnich wyborach samorządowych. Ubolewanie nad tym, że Niemcy nie będą tu przyjeżdżać, Niemcy już byli w Zwierzyńcu i okolicach w 1939 roku i skutki odczuwamy do dziś, kto na tych wymianach korzystał, jakie miasto ponosiło koszty to są właściwe pytania. Czy przypadkiem to nie były darmowe wyjazdy dla pracowników UM i ich rodzin? czy przyjeżdżający z wymiany zwiedzali miejsca pamięci związane z II wojną światową, czy widzieli cmentrz w Sochach, tereny dawnego obozu,, rotundę zamosjką?? Jaka jest wartość tych wymian? Pan Bijas zajmuje się po pół roku w obliczu zagrożenia epidemią tak nieistotnym tematem, że w oogóle powinniśmy mówiąc językiem młodzieży "olać to". Zwracanie uwagi teraz na te osoby jak Bijas i Gorzkowski niestety przyczynia się do nagłośniania LGBT i do osiągnięcia ich celu. A zatem moi mili Państwo nie zwracajmy totalnie na nich uwagi bo na to nie zasługują, skupmy się na problemach polskich rodzin które są przyszłością Narodu, a takie incydentalne przypadki puścimy w niepamięć.........
Wielce odważny Pan Bijas(którego głównym źródłem utrzymania są zlecenia z Centrum Kultury w Zwierzyńcu), czyta list wielkiego autorytetu Karola Gorzkowskiego, naprawdę??? O co tu chodzi jakiś człowieczek o wielkim ego chce narzucić większości mieszkańców swoją wolę i swój pogląd. Niestety ale my się nie damy i jak zajdzie taka potzreba murem staniem za stanowiskiem rady, ale co Ci panowie mogą wiedzieć na temat walki rodziców o prawo do wychowania dzieci według własnego sumienia i wyznania, żaden z nich nie założył dotąd rodziny, może gdyby ... rozwiń
Avatar
perla / 20 marca 2020 r. o 09:22
-4
Zwierzyniec jest w tak złej sytuacji, że nie może sobie pozwolić na organizację LAF-u bo czym naprawdę jest LAF i kto na tym korzysta? Miasto wykłada ponad 100 tysięcy kosztów bezpośrednich a nie licząć kosztów pośrednich: mediów, utrzymania budynków itd. Według odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej umieszczonej w BIP miasto nie uzyskuje żadnych korzyści. Największą korzyść odnoszą organizatorzy LAF-u i o co ta bitwa? o to, że nie będzie można zobaczyć takich wybitnych filmów jak "Gówno pod teatrem"(to nie żart to tytuł jednego z wyświetlanych filmów)??? Listości!!!!!!!!!!!My chcemy normalności. Chcemy polskich flmów dla dzieci, historycznych i innych dla szerszej publiczności. Organizatorzy LAF zawłaszczyli sobie Zwierzyniec, to oni powinni wspierać miasto, to oni powinni zabiegać o to, żeby taka malownicza miejscowość chciała ich nadal gościć. Naprawdę tu nie ma się o co bić....chyba, że o tą kupę śmieci po uczestnikach LAF.
Zwierzyniec jest w tak złej sytuacji, że nie może sobie pozwolić na organizację LAF-u bo czym naprawdę jest LAF i kto na tym korzysta? Miasto wykłada ponad 100 tysięcy kosztów bezpośrednich a nie licząć kosztów pośrednich: mediów, utrzymania budynków itd. Według odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej umieszczonej w BIP miasto nie uzyskuje żadnych korzyści. Największą korzyść odnoszą organizatorzy LAF-u i o co ta bitwa? o to, że nie będzie można zobaczyć takich wybitnych filmów jak "Gówno pod teatrem"(to nie żar... rozwiń
Avatar
Gość / 19 marca 2020 r. o 14:54
+7
Rada zwierzyniecka zamiast zająć się problemami to stwarza problemy np: przyjmując stanowisko w sprawie LGBT. Zamiast dyskutować na sesji o stanowisku,to dyskutowano kto poinformował zaprzyjaźnione zagraniczne gminy i szkoły, jakby uchwały były tajne. Jedna z radnych większość sesji czyta kolorowy magazyny, ciężko zapracowała na dietę. Zero działań rady lub mniej niż zero, w utrzymaniu Stawów Echo. Stawy zostały utworzone przez człowieka i zginą bez opieki i interwencji.
Avatar
Uczestnik LAF / 19 marca 2020 r. o 14:33
+5
Może trzeba by się zająć czymś poważnym, chociażby rozwiązaniem problemu wody na Stawach Echo a nie takimi pierdołami za co ci radni biorą pieniądze?
Avatar
uczestnik LAF / 19 marca 2020 r. o 14:32
+3
Może trzeba by się zająć czymś poważnym, chociażby rozwiązaniem problemu wody na Stawach Echo anie takimi pierdołami za co ci tadni biorą pieniądze?
Avatar
Profesjonalna baba zielna / 19 marca 2020 r. o 11:30
-3
Niestety to stanowisko radnych daje przyzwolenie na właśnie takie komentarze „pedały”, „cioty”- tego chcemy uniknąć. Polska wschodnia to jednak ciemnogród. Nawet w obliczu pandemii, nie szczędzicie obraźliwych komentarzy wobec innych, a powinnismy być dla siebie a nie przeciwko sobie
 Kasiu jeśli zdobyczą dzisiejszej cywilizacji ma być tolerancja zboczeń to gratuluję ...
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 11:40
+6
Wypowiedzią radnego A.Bartnika w "Dzienniku" jestem zmieszany wręcz wstrząśnięty! Gdzie on usłyszał te zarzuty o których się wypowiada ? Dobrze, że nagranie sesji jest w sieci.
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 11:46
+16
Radni ostro komentują wystąpienie w sprawie LGBT jako ataku na Radę na ich osoby, na ich poglądy. Oglądałem to w internecie, i moje odczucie jest odmienne niż radnych. W wystąpieniu była troska o dobre imię Zwierzyńca. Decydując się na kandydowanie w wyborach samorządowych decydowali się na to, że będą osobami "publicznycmi" i ich praca w Radzie będzie oceniana pozytywnie i krytycznie. I ocena pracy radnych jest prawem wyborców.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostrzeżenie przed zapaścią. Czy czeka nas problem odbioru śmieci?

Ostrzeżenie przed zapaścią. Czy czeka nas problem odbioru śmieci?

O rezygnację z remontów i wyrzucanie jak najmniejszej ilości śmieci apelują do mieszkańców władze Lublina. – Szykujemy się na gorszy scenariusz – tłumaczą urzędnicy, mówiąc o „istotnym zagrożeniu” i „ewentualnych ograniczeniach” w wywozie mebli oraz… odpadów bio. Czy czeka nas cuchnący problem?

Weekend pod okiem mundurowych. 400 zł mandatu za bieganie po parku

Weekend pod okiem mundurowych. 400 zł mandatu za bieganie po parku

Na ulicach i placach, w parku i lesie - przez cały weekend można było spotkać wspólne patrole policji i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Sypały się mandaty.

Pociąg do cebulowej. Warto się wzmacniać odpowiednią dietą

Pociąg do cebulowej. Warto się wzmacniać odpowiednią dietą

Boczniak, cebula, czosnek i shitake. Warto postawić na zdrową, zbilansowaną dietę, składającą się z warzyw i owoców, które wspierają naturalną odporność.

Jeszcze nigdy nie udało mi się zapłacić rachunku

Jeszcze nigdy nie udało mi się zapłacić rachunku

Pochodząca ze Świdnika Marcelina Szumer-Brysz dzięki swojej najnowszej książce „Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji” uczestniczyła w marcu warsztatach literackich w Arktyce. Jej zbiór reportaży był również nominowany do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu. Miłośniczka kraju na styku Europy i Azji, opowiada o jego specyfice i o tym, jak Turcy radzą sobie z epidemią koronawirusa

Koronawirus w powiecie łęczyńskim. „Szpital jest w dobrej sytuacji finansowej”

Koronawirus w powiecie łęczyńskim. „Szpital jest w dobrej sytuacji finansowej”

- Wiedzieliśmy, że prędzej czy później to nastąpi, gdyż odległość od miejsc, w których potwierdzono już zakażenia jest stosunkowo niewielka – mówi starostwa powiatu łęczyńskiego Krzysztof Niewiadomski po informacji na temat pierwszych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie.

Wideoblog zamiast dni interesantów. A Dni Włodawy 2020 nie będzie

Wideoblog zamiast dni interesantów. A Dni Włodawy 2020 nie będzie

W tym roku Dni Włodawy nie będzie. Burmistrz Wiesław Muszyński poinformował o tym mieszkańców w piątek. Jednocześnie zainaugurował prowadzenie wideobloga. Zamiast wtorkowych dni interesantów w każdy piątek będzie odpowiadał na pytania i informował co się dzieje w mieście

Prezydent Duda dwa lata dłużej, albo głosowanie korespondencyjne. Lubelscy politycy o pomysłach na wybory

Prezydent Duda dwa lata dłużej, albo głosowanie korespondencyjne. Lubelscy politycy o pomysłach na wybory

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich, albo przedłużenie kadencji urzędującego prezydenta o dwa lata. To w tej chwili możliwe scenariusze związane z planowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi. Opozycja oba pomysły krytykuje i proponuje jeszcze inne rozwiązanie

CBA przyszło do kolejarzy. Chodzi o linię do Warszawy na odcinku między Lublinem a Dęblinem

CBA przyszło do kolejarzy. Chodzi o linię do Warszawy na odcinku między Lublinem a Dęblinem

Kontrola CBA przygląda się działaniom spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Agentów interesuje zwłaszcza kontrakt z firmą Astaldi, która miała przebudować tory pomiędzy Lublinem a Dęblinem.

Były napastnik Legii poszedł do kawiarni i trafił do aresztu

Były napastnik Legii poszedł do kawiarni i trafił do aresztu

Gazeta „Telegraf” donosi, że Aleksandar Prijović wraz z grupą znajomych udali się wieczorem do kawiarni. Wszyscy zostali aresztowani i złożyli wyjaśnienia na policji. Za złamanie godziny policyjnej grozi nawet więzienie.

Łuna nad Chełmem. Ktoś podpalił jeden z najcenniejszych rezerwatów

Łuna nad Chełmem. Ktoś podpalił jeden z najcenniejszych rezerwatów

Przez pięć godzin strażacy walczyli z bardzo dużym pożarem suchych trwa w rezerwacie Sobowice pod Chełmem. - To była bardzo trudna akcja ze względu na dostępność i rozległość terenu – przyznaje Wojciech Chudoba, rzecznik chełmskich strażaków.

Na zakupy także w nocy. Godziny pracy wydłużają nie tylko dyskonty

Na zakupy także w nocy. Godziny pracy wydłużają nie tylko dyskonty

W odpowiedzi na liczbę osób mogących robić jednocześnie zakupy coraz więcej sieci handlowych decyduje się na wydłużenie godzin pracy lub wprowadza nowe rozwiązania. Sprawdziliśmy, co się zmienia.

Wielkanoc 2020: Takich świąt jeszcze nigdy nie było
galeria

Wielkanoc 2020: Takich świąt jeszcze nigdy nie było

Niedziela Palmowa bez procesji, a Wielka Sobota bez święcenia pokarmów w kościołach i kaplicach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w mszach świętych i nabożeństwach może uczestniczyć jedynie 5 osób, nie wliczając posługujących. Tak będzie też w czasie Wielkiego Tygodnia.

Osiem nowych przypadków zakażonych koronawirusem w Lubelskiem. W Polsce zmarło dziś dziesięć osób

Osiem nowych przypadków zakażonych koronawirusem w Lubelskiem. W Polsce zmarło dziś dziesięć osób

Osiem nowych przypadków zakażenia w województwie lubelskim. W kraju zmarło dziś dziesięć osób.

Lubelska kultura w czasie epidemii. Spektakle online i plany na przyszłość
Magazyn

Lubelska kultura w czasie epidemii. Spektakle online i plany na przyszłość

Z powodu epidemii koronawirusa instytucje kulturalne w całej Polsce zamknięte są do odwołania. To trudna sytuacja także dla lubelskich teatrów, które z dnia na dzień musiały zatrzymać prace nad projektami. Mimo to nie rezygnują z kontaktu z widzami, odkrywając nowe sposoby docierania do odbiorców.

Pielęgniarka z SOR: "Najgorsze dopiero przed nami"

Pielęgniarka z SOR: "Najgorsze dopiero przed nami"

Rozmowa z pielęgniarką, która pracuje na szpitalnym oddziale ratunkowym szpitala wojewódzkiego przy Al. Kraśnickiej w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.