Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

30 listopada 2021 r.
21:20

Lublin: Kolejny dzień nie ratują życia

1 5 A A
SOR w szpitalu przy Jaczewskiego nie działa od piątku
SOR w szpitalu przy Jaczewskiego nie działa od piątku (fot. Paweł Buczkowski)

Pracujemy ponad siły, miejsca zapełniają się błyskawicznie – skarżą się pracownicy SOR-u przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To efekt masowych zwolnień lekarskich na SOR w SPSK4. W innych szpitalach też kończą się wolne łóżka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek przedstawiciele pracowników SOR przy Jaczewskiego w Lublinie spotkali się z dyrekcją szpitala. Nie przyniosło to jednak żadnych zmian dla pacjentów. Oddział nadal pracuje w minimalnym zakresie, przyjmuje tylko chorych z udarami i zawałami, po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem dyżurnym. Większość z blisko 60 pracowników jest na L4 aż do przyszłego tygodnia.

– Dzisiejsze spotkanie było głównie poświęcone kwestiom finansowym. Dyrekcja przedstawiła propozycję odrębnego dodatku związanego z pracą na SOR w okresie pandemii, która jest wówczas znacznie cięższa. To dodatek do każdej godziny dyżuru dla wszystkich pracowników tego oddziału – mówi Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. Dodaje: – Na razie nie podajemy wysokości tego dodatku, bo nad tą propozycją mają się zastanowić pracownicy. Na najbliższy czwartek jest planowane kolejne spotkanie, na którym pracownicy mają przedstawić swoje stanowisko.

Na zwolnieniach lekarskich jest 59 z 88 pracowników SOR – pielęgniarki, ratownicy medyczni, sanitariusze i rejestratorki. – Większość tych zwolnień obowiązuje do 6-7 grudnia. W związku z tym do tego czasu zasady pracy SOR w naszym szpitalu raczej się nie zmienią – zaznacza rzeczniczka SPSK4.

Pracownicy SOR wysłali we wtorek komunikat do mediów, ale nie odnieśli się w nim do propozycji dyrekcji. Czytamy w nim natomiast, że czwartkowe spotkanie traktują jako „rozmowy ostatniej szansy”. Podkreślają, że pielęgniarki i ratownicy od 14 lat dostają taki sam dodatek za pracę na SOR – 300 zł brutto, a sanitariusze i rejestratorki – 150 zł brutto, podczas gdy lekarze jeszcze w czerwcu dostali dodatkowe pieniądze.

Tymczasem przez ograniczenia przy Jaczewskiego, inne szpitale mają problem. – Tak naprawdę cały ciężar przyjmowania pacjentów po wyłączeniu SOR-u przy Jaczewskiego spadł na nas. Weekend był bardzo ciężki, w poniedziałek to samo. Pracujemy ponad siły, miejsca u nas zapełniają się błyskawicznie, a nie bardzo mamy gdzie odsyłać pacjentów, bo miejsca w szpitalach powiatowych też są ograniczone – mówi nam pracownik SOR przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

– W ubiegły weekend było więcej przyjęć pacjentów niż zazwyczaj, ale nie ma jeszcze paraliżu. Obecnie zajęte są już wszystkie miejsca internistyczne, są też dostawki. Mamy pewną rezerwę miejsc na chirurgii – mówi Barbara Stefaniak-Klimek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Świdniku.

– Mamy po kilka miejsc wolnych na różnych oddziałach, m.in. ortopedii czy urologii. Ta lista jest na bieżąco aktualizowana i przekazywana do urzędu wojewódzkiego – zaznacza Wioleta Wojciechowska, rzeczniczka szpitala w Lubartowie.

– Na razie nie mieliśmy sygnałów, żeby w którymś szpitalu były jakiekolwiek zastoje w przyjmowaniu pacjentów czy kolejki karetek. Jesteśmy w stałym kontakcie w z dyrektorami szpitali, którzy na bieżąco informują o wolnych miejscach – mówi Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Max... / 30 listopada 2021 r. o 23:07
+14
Życie ludzkie ratowali, ratują i ratować będą, Szanowna Pani dziennikarko, ale zmęczenie materiału zmusza ich do chwili oddechu! Zapamiętajmy jednak, że młodych medyków już nie nabierzecie na piękne słówka o posłannictwie i służebności!
Avatar
Gosc7 / 30 listopada 2021 r. o 22:58
+10
Lekarzu pokaż swój PIT!dlaczego 40 tysięcy złotych za miesiac to dla Ciebie za malo???????
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 listopada 2021 r. o 23:05
+6
Zwolnić wszystkich i na ich miejsce zatrudnić ksjerki z lidla i biedronki!! One też chca tyle zarabiać a nie są w niczym gorsze!!
Avatar
CeKa / 30 listopada 2021 r. o 21:48
0
Czy autorka tego artykułu Pani Katarzyna mogłaby pomyśleć bardziej na temat Nagłówka ? Proszę z nich nie robić zbrodniarzy tylko bardziej wnikliwie zastanowić się nad kwestią ich rodzajów umów oraz przepracowanych godzin w miesiącu....
Avatar
ZdenekC. / 30 listopada 2021 r. o 21:56
-3
No i powiedzcie mi jak ludzie mają się prawdy dowiedzieć o pandemii, o ilości pacjentów kowidzianych, czy to są szczypani czy nie itp. itd.? Skoro oni dostają dodatek kowidziany czyli drugą pensję, to wszystkim im zależy aby wszyscy myśleli że jest bardzo ciężko, że jest ryzyko i każdemu medykowi zależy by trwało to jak najdłużej. Nie neguję ciężkiej pracy medyków i całego personelu medycznego, ale pora zejść na ziemię z oceną faktycznego zagrożenia. Czy większa kasa powoduje że są bezpieczniejsi?
Avatar
Max... / 30 listopada 2021 r. o 23:07
+14
Życie ludzkie ratowali, ratują i ratować będą, Szanowna Pani dziennikarko, ale zmęczenie materiału zmusza ich do chwili oddechu! Zapamiętajmy jednak, że młodych medyków już nie nabierzecie na piękne słówka o posłannictwie i służebności!
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 listopada 2021 r. o 23:05
+6
Zwolnić wszystkich i na ich miejsce zatrudnić ksjerki z lidla i biedronki!! One też chca tyle zarabiać a nie są w niczym gorsze!!
Avatar
Gosc7 / 30 listopada 2021 r. o 22:58
+10
Lekarzu pokaż swój PIT!dlaczego 40 tysięcy złotych za miesiac to dla Ciebie za malo???????
Avatar
ZdenekC. / 30 listopada 2021 r. o 21:56
-3
No i powiedzcie mi jak ludzie mają się prawdy dowiedzieć o pandemii, o ilości pacjentów kowidzianych, czy to są szczypani czy nie itp. itd.? Skoro oni dostają dodatek kowidziany czyli drugą pensję, to wszystkim im zależy aby wszyscy myśleli że jest bardzo ciężko, że jest ryzyko i każdemu medykowi zależy by trwało to jak najdłużej. Nie neguję ciężkiej pracy medyków i całego personelu medycznego, ale pora zejść na ziemię z oceną faktycznego zagrożenia. Czy większa kasa powoduje że są bezpieczniejsi?
Avatar
CeKa / 30 listopada 2021 r. o 21:48
0
Czy autorka tego artykułu Pani Katarzyna mogłaby pomyśleć bardziej na temat Nagłówka ? Proszę z nich nie robić zbrodniarzy tylko bardziej wnikliwie zastanowić się nad kwestią ich rodzajów umów oraz przepracowanych godzin w miesiącu....
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie straciło jeden ze swoich eksponatów – ciężarówkę Star 660, która w przeszłości pracowała przy obsłudze lotniska. Pojazd po wypożyczeniu miał wrócić na miejsce, ale tak się nie stało. Człowiek, który przed laty zawarł umowę z muzeum twierdzi, że samochód został już zezłomowany.

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Po raz kolejny w tym sezonie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokazały, jak mocnym są zespołem, kiedy czują na sobie presję. Zielono-białe nie tylko odrobiły straty z pierwszego spotkania 1/8 finału EuroCup z Villeneuve d’Ascq LM, ale kompletnie rozbiły rywala z Francji 85:59. I to na jego parkiecie. Awansu do „ósemki” nikt im już nie odbierze

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Rozpoczęły się zapowiadane kontrole cen na sklepowych półkach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzać, czy handlowcy zareagują na obniżkę VAT. Grozi karami dla tych, którzy cen nie obniżą. Na razie niektóre produkty zdrożały.

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie
6 marca 2022, 19:00

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie

6 marca o godz. 19 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury wystąpi Olga Bończyk z zespołem.

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Po sobotniej porażce w Kielcach Wisła Puławy spisała się dużo lepiej w środowym sparingu z Pilicą Białobrzegi. Rywal tym razem był jednak mniej wymagający i Duma Powiśla rozbiła ostatecznie trzecioligowca 6:0.

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Zamieszanie z egzaminami na prawo jazdy. Do zestawu pytań zostało włączonych osiem błędnych. Ministerstwo szuka odpowiedzialnych za to urzędników, a Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego sprawdzają czy ci co 24 stycznia nie zdali egzaminu, oblali go słusznie.

Trzecie podejście do podwyżki opłaty śmieciowej w Puławach. Ma być jeszcze drożej

Trzecie podejście do podwyżki opłaty śmieciowej w Puławach. Ma być jeszcze drożej

W Puławach za odbiór śmieci segregowanych mieszkańcy płacą 22 zł. Pod koniec zeszłego roku Ratusz podjął dwie próby podwyższenia tej stawki do 27 zł. Obie zakończyły się niepowodzeniem, bo nie zaakceptowali tego radni. W czwartek próba numer trzy, z jeszcze wyższą kwotą – 28,70 zł.

Małe koziołki mogą ozdobić centrum Lublina
galeria

Małe koziołki mogą ozdobić centrum Lublina

W sobotę przed Ratuszem pojawi się pierwsza z kilkunastu figurek koziołków, które chcą poustawiać w centrum miasta działacze jednej z fundacji. Ten pierwszy jest trębaczem, w planie są też m.in. koziołki z poziomicą, rybą i… narzeczoną.

Halo, czy to historia? "Budka Nietelefoniczna" powstała w Trawnikach

Halo, czy to historia? "Budka Nietelefoniczna" powstała w Trawnikach

W kabinie jest zamocowany aparat telefoniczny. Zadzwonić jednak nigdzie się nie da. Będzie można za to posłuchać ciekawych opowieści. Pierwsza w Lubelskiem budka „nietelefoniczna” zostanie oficjalnie otwarta za kilka dni w Trawnikach (powiat świdnicki). Druga stanie w oddalonych o ok. 15 km Piaskach. Zostanie ustawiona wiosną.

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lider wciąż bez porażki

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lider wciąż bez porażki

4-te Piętro pokonało Lancet i umocniło się na czele wyścigu o mistrzostwo rozgrywekPod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego.

Trudny moment, ale nowe restauracje otwierają się w Lublinie. "Nie powinno się czekać na lepszy czas"