Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

30 listopada 2021 r.
21:20

Lublin: Kolejny dzień nie ratują życia

1 5 A A
SOR w szpitalu przy Jaczewskiego nie działa od piątku
SOR w szpitalu przy Jaczewskiego nie działa od piątku (fot. Paweł Buczkowski)

Pracujemy ponad siły, miejsca zapełniają się błyskawicznie – skarżą się pracownicy SOR-u przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To efekt masowych zwolnień lekarskich na SOR w SPSK4. W innych szpitalach też kończą się wolne łóżka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek przedstawiciele pracowników SOR przy Jaczewskiego w Lublinie spotkali się z dyrekcją szpitala. Nie przyniosło to jednak żadnych zmian dla pacjentów. Oddział nadal pracuje w minimalnym zakresie, przyjmuje tylko chorych z udarami i zawałami, po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem dyżurnym. Większość z blisko 60 pracowników jest na L4 aż do przyszłego tygodnia.

– Dzisiejsze spotkanie było głównie poświęcone kwestiom finansowym. Dyrekcja przedstawiła propozycję odrębnego dodatku związanego z pracą na SOR w okresie pandemii, która jest wówczas znacznie cięższa. To dodatek do każdej godziny dyżuru dla wszystkich pracowników tego oddziału – mówi Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. Dodaje: – Na razie nie podajemy wysokości tego dodatku, bo nad tą propozycją mają się zastanowić pracownicy. Na najbliższy czwartek jest planowane kolejne spotkanie, na którym pracownicy mają przedstawić swoje stanowisko.

Na zwolnieniach lekarskich jest 59 z 88 pracowników SOR – pielęgniarki, ratownicy medyczni, sanitariusze i rejestratorki. – Większość tych zwolnień obowiązuje do 6-7 grudnia. W związku z tym do tego czasu zasady pracy SOR w naszym szpitalu raczej się nie zmienią – zaznacza rzeczniczka SPSK4.

Pracownicy SOR wysłali we wtorek komunikat do mediów, ale nie odnieśli się w nim do propozycji dyrekcji. Czytamy w nim natomiast, że czwartkowe spotkanie traktują jako „rozmowy ostatniej szansy”. Podkreślają, że pielęgniarki i ratownicy od 14 lat dostają taki sam dodatek za pracę na SOR – 300 zł brutto, a sanitariusze i rejestratorki – 150 zł brutto, podczas gdy lekarze jeszcze w czerwcu dostali dodatkowe pieniądze.

Tymczasem przez ograniczenia przy Jaczewskiego, inne szpitale mają problem. – Tak naprawdę cały ciężar przyjmowania pacjentów po wyłączeniu SOR-u przy Jaczewskiego spadł na nas. Weekend był bardzo ciężki, w poniedziałek to samo. Pracujemy ponad siły, miejsca u nas zapełniają się błyskawicznie, a nie bardzo mamy gdzie odsyłać pacjentów, bo miejsca w szpitalach powiatowych też są ograniczone – mówi nam pracownik SOR przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

– W ubiegły weekend było więcej przyjęć pacjentów niż zazwyczaj, ale nie ma jeszcze paraliżu. Obecnie zajęte są już wszystkie miejsca internistyczne, są też dostawki. Mamy pewną rezerwę miejsc na chirurgii – mówi Barbara Stefaniak-Klimek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Świdniku.

– Mamy po kilka miejsc wolnych na różnych oddziałach, m.in. ortopedii czy urologii. Ta lista jest na bieżąco aktualizowana i przekazywana do urzędu wojewódzkiego – zaznacza Wioleta Wojciechowska, rzeczniczka szpitala w Lubartowie.

– Na razie nie mieliśmy sygnałów, żeby w którymś szpitalu były jakiekolwiek zastoje w przyjmowaniu pacjentów czy kolejki karetek. Jesteśmy w stałym kontakcie w z dyrektorami szpitali, którzy na bieżąco informują o wolnych miejscach – mówi Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Max... / 30 listopada 2021 r. o 23:07
Życie ludzkie ratowali, ratują i ratować będą, Szanowna Pani dziennikarko, ale zmęczenie materiału zmusza ich do chwili oddechu! Zapamiętajmy jednak, że młodych medyków już nie nabierzecie na piękne słówka o posłannictwie i służebności!
Avatar
Gosc7 / 30 listopada 2021 r. o 22:58
Lekarzu pokaż swój PIT!dlaczego 40 tysięcy złotych za miesiac to dla Ciebie za malo???????
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 listopada 2021 r. o 23:05
Zwolnić wszystkich i na ich miejsce zatrudnić ksjerki z lidla i biedronki!! One też chca tyle zarabiać a nie są w niczym gorsze!!
Avatar
CeKa / 30 listopada 2021 r. o 21:48
Czy autorka tego artykułu Pani Katarzyna mogłaby pomyśleć bardziej na temat Nagłówka ? Proszę z nich nie robić zbrodniarzy tylko bardziej wnikliwie zastanowić się nad kwestią ich rodzajów umów oraz przepracowanych godzin w miesiącu....
Avatar
ZdenekC. / 30 listopada 2021 r. o 21:56
No i powiedzcie mi jak ludzie mają się prawdy dowiedzieć o pandemii, o ilości pacjentów kowidzianych, czy to są szczypani czy nie itp. itd.? Skoro oni dostają dodatek kowidziany czyli drugą pensję, to wszystkim im zależy aby wszyscy myśleli że jest bardzo ciężko, że jest ryzyko i każdemu medykowi zależy by trwało to jak najdłużej. Nie neguję ciężkiej pracy medyków i całego personelu medycznego, ale pora zejść na ziemię z oceną faktycznego zagrożenia. Czy większa kasa powoduje że są bezpieczniejsi?
Avatar
Max... / 30 listopada 2021 r. o 23:07
Życie ludzkie ratowali, ratują i ratować będą, Szanowna Pani dziennikarko, ale zmęczenie materiału zmusza ich do chwili oddechu! Zapamiętajmy jednak, że młodych medyków już nie nabierzecie na piękne słówka o posłannictwie i służebności!
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 listopada 2021 r. o 23:05
Zwolnić wszystkich i na ich miejsce zatrudnić ksjerki z lidla i biedronki!! One też chca tyle zarabiać a nie są w niczym gorsze!!
Avatar
Gosc7 / 30 listopada 2021 r. o 22:58
Lekarzu pokaż swój PIT!dlaczego 40 tysięcy złotych za miesiac to dla Ciebie za malo???????
Avatar
ZdenekC. / 30 listopada 2021 r. o 21:56
No i powiedzcie mi jak ludzie mają się prawdy dowiedzieć o pandemii, o ilości pacjentów kowidzianych, czy to są szczypani czy nie itp. itd.? Skoro oni dostają dodatek kowidziany czyli drugą pensję, to wszystkim im zależy aby wszyscy myśleli że jest bardzo ciężko, że jest ryzyko i każdemu medykowi zależy by trwało to jak najdłużej. Nie neguję ciężkiej pracy medyków i całego personelu medycznego, ale pora zejść na ziemię z oceną faktycznego zagrożenia. Czy większa kasa powoduje że są bezpieczniejsi?
Avatar
CeKa / 30 listopada 2021 r. o 21:48
Czy autorka tego artykułu Pani Katarzyna mogłaby pomyśleć bardziej na temat Nagłówka ? Proszę z nich nie robić zbrodniarzy tylko bardziej wnikliwie zastanowić się nad kwestią ich rodzajów umów oraz przepracowanych godzin w miesiącu....
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

NU-MED od siedmiu lat walczy z rakiem.1,5 tysiąca pacjentów rocznie i wszystko bez opłat

NU-MED od siedmiu lat walczy z rakiem.1,5 tysiąca pacjentów rocznie i wszystko bez opłat

Ruszyli wiosną 2016. Z każdym rokiem przybywało pacjentów. Po siedmiu latach działalności NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu, ściśle współpracującym z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu, jest w stanie zapewnić leczenie aż 1500 pacjentom rocznie. Co ważne: leczenie w ośrodku w całości odbywa się w ramach kontraktu z NFZ, oznacza to, że pacjent nie ponosi opłat.

Tak się bawi XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
Studniówka 2023
galeria

Tak się bawi XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Kolejna szkoła zorganizowała bal studniówkowy, a oznacza to, że uczniowie teraz muszą porzucić wszelkie rozrywki i skupić się na nauce. Że właśnie zaczynają przygotowania do matury.

Spółdzielnia zapytała urząd o powody podwyżki cen ciepła. Odpowiedź na blisko 600 stron

Spółdzielnia zapytała urząd o powody podwyżki cen ciepła. Odpowiedź na blisko 600 stron

Powtarzane wielokrotnie pytanie było proste. Z reguły brzmiało mniej więcej tak: z czego wynika wzrost cen energii cieplnej w Zamościu? Odpowiedzi też były podobne do siebie: nigdy nie zawierały wyjaśnień. Ale ostatnia, jaką Spółdzielnia Mieszkaniowa im. J. Zamoyskiego w Zamościu otrzymała z URE była wyjątkowa.

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna w piątek poza sparingiem z Motorem Lublin zmierzył się jeszcze z Legionovią Legionowo. Skład desygnowany do gry przeciwko ekipie z trzeciej ligi zagrał na remis 2:2, a jedną z bramek dla zielono-czarnych strzelił 15-letni Michał Wachowicz

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia

Uczniowie kolejnej szkoły ponadpodstawowej w Lublinie zaczęli odliczanie do matury. To LO Paderewski.

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Lider Nowej Lewicy zaapelował do całej opozycji o przedyskutowanie zgłoszenia wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o aferę dotyczącą milionowych dotacji dla organizacji pozarządowych związanych z PiS na zakup nieruchomości. Jednocześnie Włodzimierz Czarzasty poinformował o porozumieniu z prezydentem Lublina.

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Nie było niespodzianki w meczu na szczycie PGNiG Superligi kobiet. Zdecydowany lider tabeli nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem drugiej drużyny. Wyrównana walka toczyła się tak naprawdę przez 10 minut. Od stanu 5:5 Zagłębie Lubin zdobyło jednak sześć bramek z rzędu i już do przerwy prowadziło aż 19:9. Ostatecznie „Miedziowie” rozbiły MKS FunFloor 38:24.

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie powstały dwie nowe pracownie informatyczne. Uczniowie mają do dyspozycji 36 stanowisk komputerowych.

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie już po raz szósty wiązł udział w Światowym Dniu Mokradeł. Święto było okazją do przedstawienia globalnej akcji edukacyjnej, która ukazuje problemy ochrony tych ważnych, a zarazem wyjątkowych dla ludzi i przyrody, ekosystemów.

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

150 par z Lublina do końca 2025 roku będzie mogło skorzystać z dopłat do zabiegów leczenia niepłodności metodą in vitro. Ratusz ogłosił właśnie konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej w tym zakresie.

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Rozmowa z Kacprem Wełniakiem, nowym napastnikiem Motoru Lublin

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy
galeria

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!