Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

17 września 2024 r.
14:27

Obowiązki fundacji rodzinnych na gruncie Ustawy o AML

Fundacje rodzinne są formami organizacyjnymi cieszącymi się niesłabnącym powodzeniem. Jest to bowiem doskonały sposób na zabezpieczenie sukcesji i ochronę rodzinnego majątku. Aby jednak fundacja mogła działać zgodnie z literą prawa, należy pamiętać o obowiązkach wynikających dla niej z Ustawy o AML. Czy fundacja rodzinna jest instytucją obowiązaną? Jakie wymogi stawia przed nią Ustawa?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Kwalifikacja fundacji rodzinnej w myśl Ustawy o AML

Fundacja rodzinna jest osobą prawną, unormowaną przepisami Ustawy z dnia 26 stycznia 2023 roku o fundacji rodzinnej. Jej zasadniczym celem jest gromadzenie mienia, zarządzanie nim oraz spełnianie świadczeń na rzecz i w interesie beneficjentów. Chociaż jest to forma stosunkowo nowa, działająca w ramach polskiego porządku prawnego od 2023 roku, zyskała już szerokie grono zwolenników, a rejestr fundacji prowadzony przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim liczy sobie ponad kilkaset rekordów. 

Chociaż fundacje rodzinne działają głównie w oparciu o dedykowaną sobie ww. Ustawę, ciąży na nich także szereg obowiązków wynikających z innych aktów m.in. RODO oraz Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. W myśl przywołanej Ustawy o AML fundacja rodzinna nie jest jednak instytucją obowiązaną. Dlaczego? Przepisy Ustawy zakwalifikowały fundacje rodzinne do kategorii określonej jako  trust a więc „regulowany przepisami prawa obcego stosunek prawny wynikający ze zdarzenia prawnego, umowy lub porozumienia, w tym zespołu takich zdarzeń lub czynności prawnych, na podstawie którego dokonuje się przeniesienia własności lub posiadania wartości majątkowych na powiernika w celu sprawowania zarządu powierniczego oraz udostępniania tych wartości beneficjentom tego stosunku oraz fundację rodzinną w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.” Owy trust nie znajduje się tymczasem w katalogu podmiotów określonych jako podmioty obowiązane z art. 2 Ustawy o AML. 

Beneficjent a beneficjent rzeczywisty

Trusty, których:

  • powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne, mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub 
  • nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu, 

znajdziemy jednak w innym katalogu Ustawy o AML – w katalogu podmiotów zobowiązanych do zgłaszania beneficjentów rzeczywistych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. I chociaż beneficjent (o którym mowa w Ustawie o fundacji rodzinnej) i beneficjent rzeczywisty (z Ustawy o AML) zdają się mieć ze sobą wiele wspólnego, to powiedzenie, że są to pojęcia tożsame, byłoby sporym nadużyciem. 

Na gruncie Ustawy o fundacji rodzinnej, pod pojęciem beneficjenta należy rozumieć osobę lub organizację pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego, wskazaną przez fundatora fundacji rodzinnej jako ta, która – po spełnieniu ustalonych wobec niej warunków – została uprawniona do odbierania świadczeń z majątku fundacji. Tymczasem w myśl przepisów o AML, beneficjent rzeczywisty to osoba fizyczna, która sprawuje bezpośrednio lub pośrednio kontrolę poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na podejmowane czynności lub działania, lub każdą osobę fizyczną, w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna. Mając zatem na uwadze strukturę organizacyjną fundacji rodzinnej nie sposób nie zauważyć, ze definicję „beneficjenta rzeczywistego” spełniają nie tylko beneficjenci w rozumieniu Ustawy o fundacji rodzinnej, ale także jej fundator oraz członkowie jej organów. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że każdy beneficjent fundacji jest beneficjentem rzeczywistym, ale nie wszyscy beneficjenci rzeczywiści muszą być beneficjentami fundacji rodzinnej. 

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

Po ustaleniu wszystkich beneficjentów rzeczywistych fundacji rodzinnej, na organie reprezentującym fundację ciąży obowiązek dokonania zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Może się to wydawać dość zadziwiające, biorąc pod uwagę, że jednym z zasadniczych zadań fundacji rodzinnych jest ochrona majątku rodzinnego, a tym samym prywatności fundatora i jego beneficjentów. Należy zwrócić także uwagę, ze w ramach statutu będącego aktem konstytuującym fundację, beneficjenci fundacji mogą być określani zbiorowo lub niejednoznacznie (np. jako potomkowie fundatora płci męskiej).  To znacznie utrudnia ich wskazanie na potrzeby CRBR. 

Niemniej, fundacje rodzinne cieszą się wieloma przywilejami, m.in. natury podatkowej. Nadto, aby powołać do życia fundację rodzinną należy zgromadzić kwotę minimum 100.000 złotych, choć w rzeczywistości kwota ta - zwiększona o koszty prowadzenia fundacji i załatwiania jej spraw - może być dalece wyższa. To wszystko generuje w oczach organów wzrost ryzyka w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.  Z tego powodu na fundacjach ciąży obowiązek zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do CRBR. 

Podsumowanie

Chociaż sama fundacja rodzinna nie jest instytucją obowiązaną, to korzystając z usług innych podmiotów obowiązanych (np. notariusza lub banku) musi wykazać iż określiła grono beneficjentów rzeczywistych. Wsparcia w zakresie zadośćuczynienia wymogom Ustawy o AML oraz wdrażania procedur AML dostarcza Kancelaria RPMS. Więcej informacji na temat wdrażania procedury AML znajdą Państwo na stronie: https://procedura-aml.pl/ 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium