Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 czerwca 2023 r.
13:50

TSUE: polskie sądy muszą wstrzymywać płatność rat, ale nie bezwarunkowo

0 0 A A

W dniu 15 czerwca 2023 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w sprawie C‑287/22, w którym TSUE zobligował polskie sądy do wstrzymywania płatności rat kredytów indeksowanych/denominowanych, jednak z pewnym obwarowaniem, o którym mowa poniżej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od kilku lat część polskich sędziów wstrzymuje płatność rat kredytów indeksowanych/denominowanych w trybie zabezpieczenia, które następuje już na początku procesu sądowego (średnio w ciągu 2 miesięcy od złożenia pozwu). Do niedawna prym w tej materii wiódł XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie, znany powszechnie jako „wydział frankowy”, choć w ostatnich miesiącach coraz więcej sądów w Polsce pozytywnie zapatruje się na możliwość wstrzymania płatności rat. Niestety w dalszym ciągu występują istotne różnice w poglądach sędziów na tego rodzaju możliwość i to nawet w obrębie jednego wydziału sądu.

Choćby we wspomnianym „wydziale frankowym” niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, w której na skutek zażalenia banku, inny sędzia zmieniał decyzję swego poprzednika i odmawiał kredytobiorcy wstrzymania płatności rat. Kredytobiorcy (słusznie) nie rozumieli z jakich przyczyn wśród sędziów występują tak istotne różnice w podejściu do kwestii zabezpieczenia.

W tym miejscu wtrącić wypada, że aby sąd wstrzymał płatność rat, czy ujmując językiem prawniczym – udzielił zabezpieczenia roszczenia, musi dojść do przekonania, że kredytobiorca uprawdopodobnił łącznie dwie przesłanki. Pierwszą stanowi tzw. roszczenie, a drugą tzw. interes prawny. Sądy z reguły nie miały wątpliwości, że kredytobiorca uprawdopodobnił swoje roszczenie, które sprowadza się do przekonania, że w umowie występują klauzule niedozwolone na skutek czego jest ona nieważna. Szereg wątpliwości wywoływała zaś przesłanka interesu prawnego, która w polskim prawie nie została jasno określona. Na szczęście z pomocą ponownie przyszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Stanowisko TSUE

W lekturze analizowanego wyroku na pierwszy plan wysuwa się – nieswoisty dla Trybunału –  kategoryczny ton skierowany do polskich sądów. Trybunał jednoznacznie zwraca sądom krajowym uwagę na zasadę skuteczności, przypominając że prawo krajowe należy interpretować tak, aby możliwym było jak najpełniejsze stosowanie prawa Unii. Wreszcie TSUE stanowczo stwierdza, iż orzecznictwo krajowe, zgodnie z którym odmawia się kredytobiorcy zawieszenia spłaty miesięcznych rat należnych z tytułu umowy kredytu, zważywszy że tego rodzaju zawieszenie jest niezbędne do zagwarantowania ochrony przyznanej konsumentom przez dyrektywę 93/13, nie wydaje się zgodne z zasadą skuteczności.

Trybunał wywodzi, że interes prawny konsumenta w zawieszeniu płatności rat może wyrażać się w tym, że jeśli spłacił już kwotę wypłaconą przez bank i jest zmuszony dalej płacić raty, to do odzyskania rat spłaconych w toku procesu sądowego, koniecznym będzie albo systematyczne rozszerzanie powództwa o każdą ratę albo wytoczenie kolejnego procesu przeciwko bankowi, który doprowadzi do zasądzenia spłat uiszczonych w toku poprzedniego procesu. Zarówno rozszerzenie powództwa, jak i kolejne powództwo podlegają opłacie sądowej, co utrudnia konsumentowi korzystanie z praw przyznanych przez dyrektywę 93/13 i podważa skuteczność ochrony zapewnioną przez dyrektywę. Jednocześnie TSUE zwraca uwagę na skutek restytucyjny, jaki powinno mieć orzeczenie sądu, który wyraża się w tym że to jedno orzeczenie powinno ostatecznie regulować skutki między kredytobiorcą a bankiem. Jeśli kredytobiorca jest zmuszony do wytoczenia kolejnego powództwa, to skutek restytucyjny nie jest zachowany i nie sposób twierdzić, że orzeczenie sądu jest w pełni skuteczne. Trybunał przypomina polskim sądom, że powinny uczynić wszystko, co leży w zakresie ich kompetencji, uwzględniając wszystkie przepisy prawa krajowego i stosując uznane w porządku krajowym metody wykładni, by zapewnić pełną skuteczność dyrektywy i dokonać rozstrzygnięcia zgodnego z realizowanymi przez nią celami. Na tle analizowanego wyroku polskie sądy muszą zatem zawieszać płatność rat kredytu, o ile kredytobiorca spłacił już kwotę wypłaconego kredytu.

autor: radca prawny Maciej Dujka z Kancelarii Radców Prawnych Korzybski Wojciński Kozłowska

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po policyjnej interwencji 50-latek trafił do aresztu

Groził matce nożem. Policjanci zabrali go z domu

Skończyła się gehenna 70-letniej kobiety. Policjanci zatrzymali i posadzili w areszcie jej 50-letniego syna. Mężczyzna znęcał się nad matką, groził, że ją zabije.

Krzysztof Kot, Iwona Adamek, Paweł Lipa
Dzień Wschodzi
film

Tysiąc tornistrów pełnych uśmiechu: Akcja Caritas trwa

Trwa akcja Caritas „Tornister pełen uśmiechu”. Mały gest, wielka pomoc. Każdy tornister może być inaczej wyposażony, ale cel jest jeden – dostarczyć jak najwięcej niezbędnych artykułów szkolnych dzieciom w Burundi. To najbiedniejszy kraj świata, gdzie nawet najprostsze rzeczy, jak długopis czy zeszyt, są luksusem.

36-latek z Chełma został zatrzymany, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu

Miał przy sobie "tabletki gwałtu". Już trafił za kratki

Nawet 10 lat więzienia grozi 36-letniemu mieszkańcowi Chełma. Na wyrok poczeka za kratkami. Został już tymczasowo aresztowany.

Pokazali nowy raport o stanie Puław. Jak się ma stolica powiatu?

Pokazali nowy raport o stanie Puław. Jak się ma stolica powiatu?

Na kilka tygodni przed sesją absolutoryjną puławski ratusz opublikował raport o stanie miasta. Dokument liczący ponad 300 stron zawiera ogromną ilość danych statystycznych, jak liczba mieszkańców, przedsiębiorstw, czytelników biblioteki czy biletów do parku wodnego.

Lewart wygrał dwa ostatnie mecze po 5:0

Lewart Lubartów jeszcze nie myśli o awansie, w środę 32. kolejka Hummel IV ligi

Do zakończenia rozgrywek Hummel IV ligi pozostały jeszcze tylko trzy kolejki. Najbliższa seria gier odbędzie się już dzisiaj. Lewart Lubartów podejmie Gryfa Gmina Zamość, a Janowianka w Poniatowej zmierzy się z tamtejszą Stalą. Oba spotkania wystartują o godz. 18.

42-latek został zatrzymany przez lubelskich policjantów w woj. łódzkim

Znaleźli go "łowcy głów". Ukrainiec był poszukiwany czterema listami gończymi

Dokonał rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, oszustw i przestępstw akcyzowych. Za 42-letnim obywatelem Ukrainy wystawiono 4 listy gończe. Lubelscy "łowcy głów" czyli policjanci z wydziału poszukiwań i identyfikacji osób namierzyli go w kocu na terenie powiatu Tomaszów Mazowiecki w woj. łódzkim i tam zatrzymali.

Zdjęcia jak obrazy. Nowa wystawa fotografii
NASZ PATRONAT
13 czerwca 2024, 17:00

Zdjęcia jak obrazy. Nowa wystawa fotografii

Fotografować malowniczo - to tytuł wystawy zdjęć Tadeusza Adamczyka, która niedługo zostanie otwarta w Hotelu Zamojskim (ul. Kołłątaja). Organizują ją wspólnie Stowarzyszenie Kultura dla Zamościa, Zamojska Grupa Fotograficzna - Grupa Twórcza oraz Zamojski Dom Kultury.

Jakub Lis to pierwszy zawodnik, który w lecie odchodzi z Motoru Lublin

Pierwszy zawodnik żegna się z Motorem. Kto może wzmocnić drużynę z Lublina?

Jakub Lis to pierwszy piłkarz, który po awansie Motoru do PKO BP Ekstraklasy żegna się z zespołem z Lublina. Zawodnik występował w żółto-biało-niebieskich barwach na zasadzie wypożyczenia z Pogoni Szczecin. I właśnie wraca do ekipy „Portowców”, z którą ma jeszcze ważny kontrakt do 2026 roku.

W wyniku ulewy Zamość znalazł się pod wodą. Podtopione były podwórka, piwnice domów, ulice
galeria

Krajobraz po burzy. Ponad 230 interwencji w regionie, większość w Zamościu

To była wyjątkowo pracowita doba dla strażaków w województwie lubelskim. Interweniowali przeszło 280 razy, z czego 231 wyjazdów dotyczyło sytuacji związanych z burzami, które przeszły nad regionem. Dramatyczna sytuacja była wieczorem w Zamościu.

Koncert w Muszli Koncertowej – „Lublin – Lublinowi”
7 czerwca 2024, 18:00

Koncert w Muszli Koncertowej – „Lublin – Lublinowi”

7 i 9 czerwca w lubelskiej Muszli Koncertowej im. Romualna Lipko w Ogrodzie Saskim odbędą się koncerty w ramach wydarzenia – „Lublin – Lublinowi”.

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”
9 czerwca 2024, 20:00

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”

Teatr Imperialny w Lublinie serdecznie zaprasza na interaktywną czarną komedię "Znieczulenie"! Będzie to premiera spektaklu.

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci
WSPARCIE
galeria

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci

We wtorek z okazji późnego Dnia Dziecka do małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafiło 390 Pudełek Szczęścia. Znalazły się w nich flamastry, kolorowanki, książeczki, paluszki i zdrowe smakołyki. Upominki przekazała dla dzieci Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowaniu pomogli darczyńcy i wolontariusze.

Drogowcy przesunęli termin składania dokumentów przez potencjalnych wykonawców obwodnicy Tarnogrodu (zdjęcie ilustarcyjne)
OBWODNICA

Przesunęli Tarnogród, bo pytań było za dużo 

Nieco opóźni się rozpoczęcie budowy obwodnicy Tarnogrodu. A to za sprawą dużej liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców tej inwestycji.

Zmiany, które we mnie nastąpiły jest mi bardzo trudno opisać – tu i teraz słowami – dlatego opisałam to piosenką. Ale wciąż eksploruję te same wartości, a przynajmniej tak mi się wydaje - mówi Bovska
WYWIAD
film

Bovska: Mam teraz inną świadomość

Uwielbiam pisać w pociągach. Wtedy jestem jakby zawieszona w czasie i najlepiej mi się pisze. Zresztą, to właśnie w autobusie do Nieporętu powstało wiele tekstów na moją debiutancką płytę – o muzyce i nowym teledysku opowiada nam Bovska

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci
JUBILEUSZ
galeria

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie świętowała ćwierć wieku swojego istnienia. Pierwszych 420 uczniów rozpoczęło swoją edukację we wrześniu 1999 roku. Obecnie w placówce uczy się 1500 dzieci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium