Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 listopada 2022 r.
20:23

Mieszkańcy kontra ferma na milion kur. Radni chcą zablokować takie inwestycje

0 3 A A
Po czwartkowej sesji protestujący mieszkańcy spotkali się z wójtem i radnymi Sosnówki
Po czwartkowej sesji protestujący mieszkańcy spotkali się z wójtem i radnymi Sosnówki (fot. Zuzanna Janosz / YouTube)

Sesja rady gminy trwała zaledwie pięć minut, ale radni Sosnówki jednogłośnie zdecydowali o przystąpieniu do takich zmian planistycznych, aby budowa dużych kurników nie była tu w ogóle możliwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podjęta uchwała nie będzie mieć jednak wpływu na inwestycję firmy Wipasz, która za pośrednictwem miejscowego rolnika planuje tu budowę 16 kurników dla ponad miliona brojlerów.

>> Lubelskie. Chcą zbudować kurniki dla miliona kur. Wielki inwestor schowany za plecami rolnika<<

– Robimy wszystko, żeby do tego nie dopuścić. Jesteśmy tak zdeterminowani, że prawie nie śpimy – mówi Zuzanna Janosz. Jej dom znajduje się niecały kilometr od działek w miejscowości Żeszczynka, gdzie ma powstać 16 kurników, każdy o powierzchni 3 tys. mkw.

Radni Sosnówki, którzy w czwartek spotkali się na sesji nadzwyczajnej, jednogłośnie zdecydowali o przystąpieniu do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

W następnym etapie będziemy chcieli zawrzeć ustalenie, żeby uniemożliwić w przyszłości takie inwestycje jak duże fermy drobiu. Jednocześnie nie chcemy zamknąć drogi indywidualnym rolnikom, którzy chcieliby rozwijać swoje hodowle. Dlatego ustalimy górną granicę wielkości ferm – zapowiada Marcin Babkiewicz, wójt gminy Sosnówka.

Przygotowanie nowego studium może potrwać około 9-10 miesięcy. Dlatego nie będzie miało ono wpływu na trwające już postępowanie w sprawie inwestycji Andrzeja Słomki. To miejscowy rolnik, który sam publicznie przyznał, że jest dogadany z firmą Wipasz, jednym z największych polskich producentów pasz i drobiu. Formalnie to on występuje jako inwestor, ale przyznaje, że jeśli uzyska pozytywną decyzję środowiskową dokona cesji na rzecz Wipaszu.

Sama firma na razie tego nie potwierdza. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.

Wójt Sosnówki deklaruje, że nie wyda pozytywnej decyzji środowiskowej dla inwestora. Ale sprawa będzie mogła trafić do sądu. – W raporcie przygotowanym przez inwestora widzę pewne nieścisłości, ale nie jestem fachowcem, dlatego chcę zasięgnąć w tej sprawie opinii niezależnego eksperta, który dokona oceny dokumentów – zapowiada Marcin Babkiewicz.

Nikt za sąsiada nie chce mieć takiej potężnej fermy drobiu – przyznaje Tomasz Wawryszuk, przewodniczący Rady Gminy Sosnówka. – Mieszkam wprawdzie na drugim końcu gminy, ale to nasza wspólna sprawa. Przewodniczący przyznaje, że w tej sprawie być może zabrakło odpowiedniej komunikacji ze strony urzędu gminy. – Ale mleko już się rozlało, musimy to teraz wspólnie posprzątać – dodaje.

Mieszkańcy gminy, mimo czwartkowej jednomyślności radnych, mają im dużo do zarzucenia. – Mam wrażenie, że nasza rada kompletnie nie ma wiedzy na temat tego, co się dzieje w gminie. My jako komitet protestacyjny uświadomiliśmy im dopiero z czym się wiąże taka inwestycja – dodaje Zuzanna Janosz.

Obawy mieszkańców zwiększa to, że do urzędu gminy wpłynęła już pierwszą zgoda na budowę fermy. Wydał ją marszałek województwa.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 3 listopada 2022 r. o 21:36
16 kurników i milion kur to chyba spory biznes.... Ile to będzie respiratorów?
Avatar
___K___ / 3 listopada 2022 r. o 20:52
A, i może by się wypowiedział troll KDR (znany też pod dobrą dziesiątką innych nicków) - wszak on musi być specjalistą w tej dziedzinie, bo w niemal każdym swoim wpisie pisze coś o kurnikach...
Avatar
___K___ / 3 listopada 2022 r. o 20:51
To ja, jako człowiek niezwiązany z wsią, pytam panią Zuzannę Janosz - "z czym się wiąże taka inwestycja". Kiedyś kurniki mocno śmierdziały. Dziś chyba tak już nie jest. Zapewne trzeba się liczyć z wzmożeniem ruchu ciężarowego, ale czy Pani Zuzanna potrafi oszacować, o jaką skalę chodzi? Czy ten ruch będzie utrudniał mieszkańcom życie, a jeśli tak, to w jaki sposób? A może chodzi o to, że wykiełkowała typowa polska zawiść o interes sąsiada, i to stąd, tak naprawdę, się biorą protesty mieszkańców? Wszak w gminie nikt wcześniej nie miał żadnych obiekcji, dopiero jak się zaczęły protesty, to ktoś sobie przypomniał, że wkrótce będą wybory samorządowe i można coś na tym stracić, a coś zyskać?
To ja, jako człowiek niezwiązany z wsią, pytam panią Zuzannę Janosz - "z czym się wiąże taka inwestycja". Kiedyś kurniki mocno śmierdziały. Dziś chyba tak już nie jest. Zapewne trzeba się liczyć z wzmożeniem ruchu ciężarowego, ale czy Pani Zuzanna potrafi oszacować, o jaką skalę chodzi? Czy ten ruch będzie utrudniał mieszkańcom życie, a jeśli tak, to w jaki sposób? A może chodzi o to, że wykiełkowała typowa polska zawiść o interes sąsiada, i to stąd, tak naprawdę, się biorą protesty mieszkańców? Wszak w gminie nikt wcześniej nie mi... rozwiń
Avatar
Kroll / 3 listopada 2022 r. o 21:36
16 kurników i milion kur to chyba spory biznes.... Ile to będzie respiratorów?
Avatar
___K___ / 3 listopada 2022 r. o 20:52
A, i może by się wypowiedział troll KDR (znany też pod dobrą dziesiątką innych nicków) - wszak on musi być specjalistą w tej dziedzinie, bo w niemal każdym swoim wpisie pisze coś o kurnikach...
Avatar
___K___ / 3 listopada 2022 r. o 20:51
To ja, jako człowiek niezwiązany z wsią, pytam panią Zuzannę Janosz - "z czym się wiąże taka inwestycja". Kiedyś kurniki mocno śmierdziały. Dziś chyba tak już nie jest. Zapewne trzeba się liczyć z wzmożeniem ruchu ciężarowego, ale czy Pani Zuzanna potrafi oszacować, o jaką skalę chodzi? Czy ten ruch będzie utrudniał mieszkańcom życie, a jeśli tak, to w jaki sposób? A może chodzi o to, że wykiełkowała typowa polska zawiść o interes sąsiada, i to stąd, tak naprawdę, się biorą protesty mieszkańców? Wszak w gminie nikt wcześniej nie miał żadnych obiekcji, dopiero jak się zaczęły protesty, to ktoś sobie przypomniał, że wkrótce będą wybory samorządowe i można coś na tym stracić, a coś zyskać?
To ja, jako człowiek niezwiązany z wsią, pytam panią Zuzannę Janosz - "z czym się wiąże taka inwestycja". Kiedyś kurniki mocno śmierdziały. Dziś chyba tak już nie jest. Zapewne trzeba się liczyć z wzmożeniem ruchu ciężarowego, ale czy Pani Zuzanna potrafi oszacować, o jaką skalę chodzi? Czy ten ruch będzie utrudniał mieszkańcom życie, a jeśli tak, to w jaki sposób? A może chodzi o to, że wykiełkowała typowa polska zawiść o interes sąsiada, i to stąd, tak naprawdę, się biorą protesty mieszkańców? Wszak w gminie nikt wcześniej nie mi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sąd: To nie miejsca na bloki. A jednak można je budować

Sąd: To nie miejsca na bloki. A jednak można je budować

Zapadł wyrok w sprawie sporu o budowę bloków obok domów jednorodzinnych przy ul. Goździkowej. Sąd stwierdził, że niezgodna z prawem jest decyzja, która była podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Ale samego pozwolenia nie unieważnił.

"Nowa Jerozolima, Nowy Babilon". Bolodymyr Topiy w CK
9 grudnia 2022, 18:00

"Nowa Jerozolima, Nowy Babilon". Bolodymyr Topiy w CK

W piątek, 9 grudnia o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) otwarcie wystawy Bolodymyra Topiy'ego "Nowa Jerozolima, Nowy Babilon".

Czterech chce dowodzić 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej

Czterech chce dowodzić 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej

W najbliższych dniach możemy poznać nazwisko nowego dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na schedę po pułkowniku Tadeuszu Nastarowiczu kandyduje czterech oficerów.

Co popłynęło do Bystrzycy? Będą sprawdzać skąd wzięła się piana
Alarm 24
galeria

Co popłynęło do Bystrzycy? Będą sprawdzać skąd wzięła się piana

Urzędnicy od rzek i kanalizacji będą wyjaśniać, skąd wzięła się piana, którą zaobserwowano wczoraj na Bystrzycy w rejonie wylotu kolektorów burzowych niedaleko mostu 700-lecia Lublina (przeprawa przez rzekę w ciągu ul. Muzycznej).

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Był 15 czerwca tego roku. Franciszek B. ze swoją partnerką i ich dwuletnim synkiem przyjechali w odwiedziny do rodziców kobiety w gminie Kock.

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

To już pewne. W grudniu Łuków podpisze umowę z PKP na remont dworca. W budynku ma się znaleźć miejska sala widowiskowa.

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów
9 grudnia 2022, 19:00

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów

W piątek, 9 grudnia o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) odbędzie się koncert zespołu WIR.

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Zdecydowali się przekazać zdjęcia wykonane przez swoich przodków, ich dyplomy i świadectwa do państwowego zbioru. Dzieląc się rodzinnymi historiami nie pozwolili by zaginęły w mrokach historii. Wczoraj był czas na podziękowania.

Wiedział jakie ma psy, nie ochronił sąsiadów. Zaatakowany Mariusz K. wykrwawił się na śmierć

Wiedział jakie ma psy, nie ochronił sąsiadów. Zaatakowany Mariusz K. wykrwawił się na śmierć

Śledczy uznali, że Jerzy B. „szedł w zaparte” wypierając się posiadania psów, bo była to jego linia obrony, do której miał prawo. Mężczyzna przyznał się dopiero, gdy przedstawiono mu twarde dowody. Teraz stanie przed sądem, gdzie grozić będą mu trzy lata więzienia.

Ambasador USA podczas spotkania na UMCS w Lublinie: Będziemy bronić Polski
galeria

Ambasador USA podczas spotkania na UMCS w Lublinie: Będziemy bronić Polski

Polska jest bezpieczna – zapewniał podczas wizyty w Lublinie ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Mark Brzezinski. Dyplomata wczoraj był gościem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Biała Podlaska. Dlaczego „Babski rynek” nie będzie gotowy w tym roku?
galeria

Biała Podlaska. Dlaczego „Babski rynek” nie będzie gotowy w tym roku?

Remont popularnego wśród mieszkańców targowiska „Babski rynek” przedłuży się o kilka miesięcy. Konieczne są dodatkowe prace, ale obecne warunki atmosferyczne uniemożliwiają ich realizację.

Ksiądz odprawiał niedzielną mszę. Nawet nie wiedział, co się dzieje na plebanii

Ksiądz odprawiał niedzielną mszę. Nawet nie wiedział, co się dzieje na plebanii

W trakcie niedzielnej mszy w kościele w Klementowicach w powiecie puławskim nieznani sprawcy włamali się na plebanię. Gdy wierni modlili się w świątyni, złodzieje wynieśli z budynku pieniądze. Nikt ich nie zauważył.

Moow mi Janek - koncert w Radiu Lublin
9 grudnia 2022, 19:00

Moow mi Janek - koncert w Radiu Lublin

Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert zespołu Moow mi Janek, który zaplanowano na 9 grudnia o godz. 19.

Szpital przełącza się na zasilanie awaryjne. Poważna awaria sieci ciepłowniczej w Puławach

Szpital przełącza się na zasilanie awaryjne. Poważna awaria sieci ciepłowniczej w Puławach

Mieszkańcy kilkunastu ulic dzisiaj o północy stracą dostęp do ciepłej wody i ogrzewania. Prace mają zakończyć się w piątek rano. Skutki awarii odczuje m.in. IUNG, Dom Chemika i Zespół Szkół nr 2. Szpital przełączono na zasilanie awaryjne.

Zuchwała kradzież z kościoła. Stolik był wart więcej niż zawartość kasetki z pieniędzmi

Zuchwała kradzież z kościoła. Stolik był wart więcej niż zawartość kasetki z pieniędzmi

Skarbonka była przymocowana do stolika. To ukradli też stolik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!