Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 grudnia 2024 r.
16:49

Nowe rezerwaty przyrody w Lubelskiem. Będzie ich jeszcze więcej

Autor: Zdjęcie autora oprac. JS
(fot. DW/archiwum)

Od środy w Polsce będą 53 nowe rezerwaty przyrody, spośród nich 3 powstaną w Lubelskiem, w trzech różnych powiatach. To odsłona akcji „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Celem inicjatywy jest uczczenie jubileuszu 100-lecia poprzez objęcie ochroną najcenniejszych fragmentów Lasów Państwowych i powiększenie sieci rezerwatów przyrody. Są to pierwsze rezerwaty tworzone na terenie województwa lubelskiego w ramach tej akcji. Aktualnie trwają prace nad kolejnymi projektami rezerwatów, których utworzenie nastąpi w przyszłym roku – informuje Cezary Wierzchoń, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

O nowe rezerwaty w naszym województwie wnioskowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Formalnie powstaną 4 grudnia. Co to za rejony?

Rezerwat przyrody „Kurhany-Namule”

Rezerwat przyrody „Kurhany-Namule” położony jest na terenie gminy Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim. Jego powierzchnia wynosi 1,51 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Krasnystaw, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Celem ochrony rezerwatu „Kurhany-Namule” jest zachowanie stanowiska archeologicznego, które stanowi cmentarzysko kurhanowe datowane na okres wczesnego średniowiecza. Rezerwat obejmuje fragment lasu z cmentarzyskiem kurhanowym.

Tworzy je pięćdziesiąt kopców ziemnych o okrągłym lub owalnym obrysie, usytuowanych na wyniesieniu w sposób uporządkowany na osi wschód-zachód. Cmentarzysko zostało odkryte podczas badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski w 1981 r. W 1983 r. przeprowadzono archeologiczne badania wykopaliskowe trzech kopców, które w pełni potwierdziły sepulkralny charakter stanowiska. Odkryto wówczas przepalone fragmenty kości ludzkich pod nasypami kurhanów. Na podstawie licznych materiałów ceramicznych ustalono chronologię stanowiska na okres wczesnego średniowiecza (od VII do X w.). Stanowisko zostało również wpisane do rejestru zabytków.

Rezerwat przyrody „Las Ochoża” im. Marka Kellera

Rezerwat przyrody „Las Ochoża” jest położony na terenie gminy Wyryki w powiecie włodawskim. Jego powierzchnia wynosi 192,91 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Włodawa, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Celem rezerwatu przyrody „Las Ochoża” imienia Marka Kellera jest zachowanie zbiorowisk leśnych – olsów i grądów. Rezerwat obejmuje łęgi jesionowo-olszowe i olsy porzeczkowe oraz nieco wyżej położone niewielkie wyspy grądów. Kluczowym gatunkiem w rezerwacie jest olsza czarna, co wskazuje na występowanie charakterystycznych warunków wilgotnościowych, które sprzyjają bioróżnorodności i unikalności tego terenu. Na obszarze planowanego rezerwatu można zaobserwować wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych.

Magazynowanie wody występujące na terenie planowanego rezerwatu jest kluczowym procesem, który ma istotne znaczenie dla funkcjonowania tego środowiska naturalnego. Retencja wody w tym ekosystemie pomaga w łagodzeniu ekstremalnych zjawisk klimatycznych, takich jak intensywne opady czy długotrwałe susze. Przyczynia się to do stabilizacji lokalnego mikroklimatu. Na niewielkim wzniesieniu terenu w centrum planowanego rezerwatu znajduje się udokumentowane stanowisko archeologiczne z wczesnośredniowiecznym grodziskiem.

Rezerwat przyrody ,,Las Ochoża'' imienia Marka Kellera położony jest w granicach obszaru Natura 2000 Uroczysko Mosty-Zahajki PLB060014. Przedmiotowy rezerwat, po uzyskaniu zgody rodziny, nazwano imieniem doktora Marka Kellera - osoby zasłużonej dla ochrony przyrody tego terenu i współautora dokumentacji do utworzenia niniejszej formy ochrony. Będzie to służyło uczczeniu pamięci o nim, jako wybitnym ornitologu, orędowniku ochrony przyrody, badaczu Lasów Sobiborskich, długoletnim i bardzo cenionym wykładowcy i wychowawcy młodzieży akademickiej.

Rezerwat przyrody „Sosnowiec”

Rezerwat przyrody „Sosnowiec” zlokalizowany na terenie gminy Milejów w powiecie łęczyńskim. Jego powierzchnia wynosi 70,52 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Świdnik, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Celem ochrony rezerwatu przyrody „Sosnowiec” jest zachowanie cennych zbiorowisk leśnych i nieleśnych stanowiących miejsca bytowania chrząszczy saproksylicznych należących do rzadkości faunistycznych.

Rezerwat „Sosnowiec” leży na terasie zalewowej Wieprza. Rzeka w sąsiedztwie rezerwatu jest nieuregulowana, a jej koryto ma charakter naturalny. W samym rezerwacie sieć wodną stanowią liczne zastoiska wodne, pozostałości starorzecza Wieprza oraz rowy melioracyjne. Występują tutaj zbiorowiska leśne takie jak: łęgi wierzbowe z klasy Salicetea purpureae, łęgi olszowe i jesionowe z klasy Querco-Fagetea, bory mieszane świeże z klasy Vaccinio-Piceetea, lasy mieszane świeże, lasy świeże z klasy Querco-Fagetea i nieleśne zbiorowiska wodne z klas: Lemnetea, Potametea oraz szuwarowe z klasy Phragmitetea.

Znaczne nagromadzenie w rezerwacie tzw. "martwego drewna" tworzy dobre warunki do rozwoju zgrupowań chrząszczy saproksylicznych tj. Scaphisoma boreale, Euplectus decipiens, Corticaria alleni, Aeletes atomarius, Microrhagus lepidus, Dromaeolus barnabita, Dirrhagofarsus attenuatus określanych jako rzadkości faunistyczne i gatunki reliktowe lasów pierwotnych. Rezerwat „Sosnowiec” położony jest w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Środkowego Wieprza PLH060005. Ponadto rezerwat znajduje się na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Jak się dowiadujemy, są to pierwsze rezerwaty tworzone na terenie województwa lubelskiego w ramach akcji. Trwają prace nad kolejnymi projektami, których utworzenie nastąpi w przyszłym roku.

Link sponsorowany:

Poszukujesz organizację odzysku opakowań? Sprawdź stronę ekocykl.org

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium