Polski Związek Wędkarski przeprowadził ostatnią w tym roku akcję zarybiania lubelskich akwenów. Łącznie w tym roku było ich aż 150
Dbanie o faunę rybną w akwenach na terenie województwa lubelskiego jest jednym z zadań Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Stąd regularnie prowadzone są akcje zarybiania jezior oraz stawów, które powierzane jest Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu. Podczas czwartkowej akcji na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim do siedmiu jezior wpuszczono 510 kg lina, a do czterech - 500 kg karasia pospolitego.
Łącznie w tym roku zorganizowano już około 150 takich akcji, podczas których do wód trafiło 16 gatunków ryb, zarówno drapieżnych jak i spokojnego żeru: pstrąg potokowy, lipień, miętus, szczupak, sandacz, węgorz, sieja, sielawa, lin, karaś pospolity, certa, świnka, boleń, kleń, jaź i karp.
– Widać, że wpuszczane dzisiaj ryby są w dobrej kondycji, ponadto mają ważne badania weterynaryjne – powiedział Marcin Troć, dyrektor RZGW w Lublinie – Nasi eksperci, którzy regularnie monitorują miejsca introdukcji, obserwują z roku na rok wzrost populacji poszczególnych gatunków ryb, co potwierdza słuszność naszych działań oraz świadczy o coraz lepszej jakości naszych wód.
Ryby, którymi zarybiane były stawy pochodzą od producentów posiadających obiekty hodowlane w zlewniach rzek Wieprza i Bugu. Główne kompleksy stawów rybnych położone są w okolicach miejscowości: Siemień, Jedlanka, Krasne, Mosty-Zahajki, Samoklęski, Stary Brus, Sosnowica-Libiszów, Tyśmienica, Kock i Łaszczów.
Pod opieką RZGW w Lublinie jest 46 obwodów rybackich z czego oddanych w użytkowanie jest 41. Wszystkie leżą w zlewniach rzek Bugu i Wieprza wraz z ich dopływami, m.in.: Liwiec, Brok, Por, Huczwa, Sołokija, Tyśmienica, Ciemięga, Włodawka i Bystrzyca.
– Zlewnie tych rzek charakteryzują się stosunkowo wysokim stopniem naturalności, która wyraża się wysoką różnorodnością siedliskową i morfologiczną, meandrującymi korytami i naturalnie zarastającymi pobrzeżami, obecnością starorzeczy i na wielu odcinkach dość dobrą jakością wody – mówi Tomasz Makowski, rzecznik RZGW Wody Polskie w Lublinie.