Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 listopada 2024 r.
20:08

Rak szlachetny powrócił do domu

Autor: Zdjęcie autora oprac. TS
(fot. nadesłane)

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
(fot. nadesłane)

W październiku 2024 roku w ramach projektu prowadzonego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie odbyło się wsiedlanie raka szlachetnego. Był wprowadzony do trzech rzek na Lubelszczyźnie: Giełczewki, Wojsławki i Wolicy. Celem tej inicjatywy było przywrócenie populacji tego rzadkiego gatunku skorupiaka.

Projekt powstał w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze spadku liczebności tego gatunku na obszarach Polski. W ramach działań proekologicznych RZGW w Lublinie już od 2020 roku prowadzone są prace nad przywróceniem populacji raków w rzekach Lubelszczyzny i Podlasia. Pierwsze wsiedlania odbyły się na rzekach Włodawka, Krzemianka i Liwiec, a w latach 2021-2023 akcję rozszerzono o rzekę Uherkę. Dotychczas do tych rzek wprowadzono 2,5 tysiąca osobników raka szlachetnego.

 W bieżącym roku projekt objął takie rzeki jak: Giełczewkę, Wojsławkę i Wolicę, gdzie było wpuszczono dodatkowo 1000 osobników. Realizacja projektu prowadzana była pod nadzorem dr Marcina Kolejko i dr Witolda Strużynskiego.

Przed rozpoczęciem działań wsiedleniowych przeprowadzono kompleksowe analizy siedliskowe: ocenę hydromorfologiczną i hydrobiologiczną. W ramach wizji terenowych dokładnie zbadano obecność gatunków wskaźnikowych oraz brak inwazyjnych gatunków  takich jak rak pręgowaty czy marmurkowy oraz norki czy wydry. Oni mogłyby zagrażać rodzimemu rakowi szlachetnemu. Przeanalizowano również inne czynniki abiotyczne, jak zawartość tlenu w wodzie, poziom biogenów, oraz stabilność hydrologiczną rzek.

W procesie wsiedlania wykorzystano raki pochodzące z zamkniętego ośrodka hodowlanego w jeziorze Sominko w miejscowości Grzybowo. W celu zachowania dobrostanu zwierząt, transport i wprowadzenie osobników odbyło się przy zachowaniu wszelkich wymaganych norm i zasad. Sam proces wsiedlania raka przeprowadzany z brzegu rzek w właściwych odległościach ( w zależności od mikrosiedlisk).

Skorupiaki delikatnie adaptowały się do nowych warunków poprzez kilkukrotne-krótkotrwałe (około 15-20s) zanurzenie w wodzie.

Zadaniem zespołu badawczego było  ciągłe monitorowanie efektów . W listopadzie 2020 roku przeprowadzono pierwsze obserwacje, które potwierdziły obecność raków szlachetnych w miejscach ich wsiedlenia. Regularny monitoring w latach 2021-2023r sezonie wiosenno-letnim przyniósł pozytywne rezultaty: zaobserwowano aktywność raków w różnych mikrosiedliskach, a wyniki  wskazywały na skuteczność działań reintrodukcyjnych.

W tym roku też  zostały kontynuowane prace monitoringowe. Obserwacje dotyczyły w szczególności nowych siedlisk w rzekach Giełczewka, Wojsławka i Wolica. Stabilne warunki hydrologiczne i brak źródeł zanieczyszczenia w tych rzekach, stanowiły doskonałe podstawy do długotrwałego odtworzenia populacji raka szlachetnego.

(fot. nadesłane)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium