Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 listopada 2024 r.
20:08

Rak szlachetny powrócił do domu

Autor: Zdjęcie autora oprac. TS
0 A A
(fot. nadesłane)

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
(fot. nadesłane)

W październiku 2024 roku w ramach projektu prowadzonego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie odbyło się wsiedlanie raka szlachetnego. Był wprowadzony do trzech rzek na Lubelszczyźnie: Giełczewki, Wojsławki i Wolicy. Celem tej inicjatywy było przywrócenie populacji tego rzadkiego gatunku skorupiaka.

Projekt powstał w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze spadku liczebności tego gatunku na obszarach Polski. W ramach działań proekologicznych RZGW w Lublinie już od 2020 roku prowadzone są prace nad przywróceniem populacji raków w rzekach Lubelszczyzny i Podlasia. Pierwsze wsiedlania odbyły się na rzekach Włodawka, Krzemianka i Liwiec, a w latach 2021-2023 akcję rozszerzono o rzekę Uherkę. Dotychczas do tych rzek wprowadzono 2,5 tysiąca osobników raka szlachetnego.

 W bieżącym roku projekt objął takie rzeki jak: Giełczewkę, Wojsławkę i Wolicę, gdzie było wpuszczono dodatkowo 1000 osobników. Realizacja projektu prowadzana była pod nadzorem dr Marcina Kolejko i dr Witolda Strużynskiego.

Przed rozpoczęciem działań wsiedleniowych przeprowadzono kompleksowe analizy siedliskowe: ocenę hydromorfologiczną i hydrobiologiczną. W ramach wizji terenowych dokładnie zbadano obecność gatunków wskaźnikowych oraz brak inwazyjnych gatunków  takich jak rak pręgowaty czy marmurkowy oraz norki czy wydry. Oni mogłyby zagrażać rodzimemu rakowi szlachetnemu. Przeanalizowano również inne czynniki abiotyczne, jak zawartość tlenu w wodzie, poziom biogenów, oraz stabilność hydrologiczną rzek.

W procesie wsiedlania wykorzystano raki pochodzące z zamkniętego ośrodka hodowlanego w jeziorze Sominko w miejscowości Grzybowo. W celu zachowania dobrostanu zwierząt, transport i wprowadzenie osobników odbyło się przy zachowaniu wszelkich wymaganych norm i zasad. Sam proces wsiedlania raka przeprowadzany z brzegu rzek w właściwych odległościach ( w zależności od mikrosiedlisk).

Skorupiaki delikatnie adaptowały się do nowych warunków poprzez kilkukrotne-krótkotrwałe (około 15-20s) zanurzenie w wodzie.

Zadaniem zespołu badawczego było  ciągłe monitorowanie efektów . W listopadzie 2020 roku przeprowadzono pierwsze obserwacje, które potwierdziły obecność raków szlachetnych w miejscach ich wsiedlenia. Regularny monitoring w latach 2021-2023r sezonie wiosenno-letnim przyniósł pozytywne rezultaty: zaobserwowano aktywność raków w różnych mikrosiedliskach, a wyniki  wskazywały na skuteczność działań reintrodukcyjnych.

W tym roku też  zostały kontynuowane prace monitoringowe. Obserwacje dotyczyły w szczególności nowych siedlisk w rzekach Giełczewka, Wojsławka i Wolica. Stabilne warunki hydrologiczne i brak źródeł zanieczyszczenia w tych rzekach, stanowiły doskonałe podstawy do długotrwałego odtworzenia populacji raka szlachetnego.

(fot. nadesłane)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Inne miasta ograniczają buspasy, ale Lublin mówi „nie” – zmian nie będzie
SONDA

Inne miasta ograniczają buspasy, ale Lublin mówi „nie” – zmian nie będzie

Lublinie buspasy działają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Choć w godzinach pozaszczytowych często świecą pustkami, miasto nie zamierza zmieniać ich funkcjonowania. Tymczasem w Warszawie, Rzeszowie czy Krakowie podobne pasy są udostępniane kierowcom w określonych godzinach – i system ten sprawdza się bez większego zarzutu.

Jak widzisz Lublin w przyszłości?

Jak widzisz Lublin w przyszłości?

Specjalna tablica stanęła pod lubelskim Ratuszem. Radna Monika Kwiatkowska zbiera pomysły mieszkańców i spróbuje wdrożyć je w życie.

W ostatniej kolejce pierwszej rundy Bogdanka LUK Lublin powalczy o punkty w Gorzowie Wielkopolskim

Bogdanka LUK Lublin będzie dzisiaj faworytem meczu w Gorzowie

W spotkaniu otwierającym 15. kolejkę Bogdanka LUK Lublin zagra na wyjeździe z zespołem Cuprum Stilon Gorzów Wielkopolski. Pierwszy gwizdek w piątek o godzinie 20.30.

Kiedy spadnie śnieg? Tego dowiecie się z prognozy pogody na weekend
film

Kiedy spadnie śnieg? Tego dowiecie się z prognozy pogody na weekend

Czy z okazji mikołajek w końcu spadnie śnieg? Na to pytanie odpowiada dr Krzysztof Bartoszek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.

Nie żyje Stanisław Tym. Miał 87 lat

Nie żyje Stanisław Tym. Miał 87 lat

W piątek przekazano informację o śmierci aktora, felietonisty i satyryka Stanisława Tyma.

Zalety współpracy w zakresie odzysku metali – jak wybrać najlepszego partnera?

Zalety współpracy w zakresie odzysku metali – jak wybrać najlepszego partnera?

Recykling metali to zyskowne przedsięwzięcie, ponieważ pochodzące z odzysku metale stanowią atrakcyjny surowiec i z powodzeniem zastępują w produkcji metale wydobyte z rud. Jeśli Twoja firma generuje odpady metalowe, możesz czerpać z tego faktu wymierne korzyści. Sprawdź, komu powierzyć odbiór złomu i odpadów metalowych i dowiedz się, z kim współpracować, by recykling metalu przyniósł Twojej firmie najwyższe możliwe korzyści.

Gdzie nocować w Wiśle?

Gdzie nocować w Wiśle?

Wisła, malowniczo położona w sercu Beskidu Śląskiego, to prawdziwa perła turystyczna, która przyciąga gości o każdej porze roku. Jej urok tkwi w pięknych krajobrazach oraz w bogatej ofercie atrakcji i możliwości wypoczynku.

Piotr Żyła podczas konkursów w Wiśle zadebiutuje w Pucharze Świata w tym sezonie

Puchar Świata w skokach narciarskich przenosi się do Wisły. Powrót Piotra Żyły

Po dwóch tygodniach Puchar Świata po raz pierwszy w tym sezonie zawita do Wisły. Od piątku do niedzieli na skoczni im. Adama Małysza odbędą się kolejne konkursy. Czy Polacy zajmą w nich czołowe lokaty? Tego nie wiadomo, ale pewne jest, że najbliższym zawodom towarzyszyć będzie świetna atmosfera.

Najpopularniejsze uzdrowiska w Polsce. Odkryj lecznicze kurorty

Najpopularniejsze uzdrowiska w Polsce. Odkryj lecznicze kurorty

Polska ma dla nas coś wyjątkowego - aż 46 uzdrowisk rozsianych po całym kraju! Od malowniczych górskich kurortów po nadmorskie perełki, każde z tych miejsc oferuje unikalne doświadczenia i lecznicze właściwości. Zastanawiasz się, które miejscowości najpopularniejsze? Ciechocinek, Krynica-Zdrój czy może Szczawnica?

Stres a zdrowie – jak chroniczne napięcie wpływa na organizm

Stres a zdrowie – jak chroniczne napięcie wpływa na organizm

Stres jest naturalnym elementem naszego życia – może być motorem działania i pomagać w radzeniu sobie z wyzwaniami. Jednak długotrwałe napięcie, często niedostrzegane lub bagatelizowane, może silnie wpływać na stan organizmu. Istotne jest więc obserwowanie swojego ciała i, w przypadku odczuwania niepokojących objawów, konsultowanie się z lekarzem.

Jak wybrać najlepszy sklep zoologiczny? Poradnik dla troskliwych właścicieli zwierząt

Jak wybrać najlepszy sklep zoologiczny? Poradnik dla troskliwych właścicieli zwierząt

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak znaleźć idealny sklep zoologiczny, który spełni wszystkie potrzeby twojego ukochanego pupila? Wybór odpowiedniego miejsca może być prawdziwą przygodą—pełną niespodzianek i odkryć. Wyobraź sobie miejsce, gdzie nie tylko znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz dla swojego zwierzaka, ale także spotkasz ludzi, którzy naprawdę rozumieją pasję do czworonogów! Ten artykuł to twój przewodnik po świecie zoologicznych zakupów; pomożemy ci odnaleźć miejsca pełne serca i wiedzy, które zadbają o szczęście i zdrowie twojego futrzastego przyjaciela.

Kluczowe cechy samochodów hybrydowych – na co zwracać uwagę?

Kluczowe cechy samochodów hybrydowych – na co zwracać uwagę?

Oferta hybryd na rynku jest bogatsza z roku na rok, obejmując modele z różnymi technologiami napędowymi. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zrozumieć, jakie są kluczowe cechy tego typu pojazdów oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Mikołaje zawładnęły szpitalnym holem
galeria

Mikołaje zawładnęły szpitalnym holem

Armia Mikołajów z całego województwa zjawiła się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Paczki z prezentami ledwo zmieściły się w holu.

Modne i stylowe wnętrze dzięki dodatkom ze sklepu Tulup.pl

Modne i stylowe wnętrze dzięki dodatkom ze sklepu Tulup.pl

Dodatki do wystroju wnętrz to niepozorny element wystroju, który przesądza o całości kompozycji. Planując zmianę wystroju kuchni czy salonu, dobrze jest zaplanować odpowiedni dobór dodatków, nie tylko na ścianę. Jak wybrać odpowiednie dodatki do wnętrza?

Plan na wyjście z długów. Konsolidacja chwilówek jako pierwszy krok

Plan na wyjście z długów. Konsolidacja chwilówek jako pierwszy krok

Zadłużenie potrafi stać się obciążeniem, które skutecznie zakłóca codzienne życie. Wysokie raty chwilówek, krótkie terminy spłaty i rosnące odsetki mogą przytłaczać. Czy jest sposób, aby przerwać to błędne koło? Odpowiedź brzmi: tak. Konsolidacja chwilówek to sprawdzone rozwiązanie, które pozwala uporządkować finanse, zyskać więcej spokoju i zacząć odzyskiwać kontrolę nad budżetem domowym. To pierwszy krok, który otwiera drogę do lepszej przyszłości.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!