Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

28 listopada 2019 r.
10:40

To już koniec skupowania makulatury? Na wszystkich punktach informacja: „Nie przyjmujemy do odwołania”

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
32 48 A A
Niektóre skupy przyjmują tylko część papierowych surowców. Za książki, zeszyty i czasopisma dostaniemy zaledwie od 3 do 5 groszy za kilogram<br />
Niektóre skupy przyjmują tylko część papierowych surowców. Za książki, zeszyty i czasopisma dostaniemy zaledwie od 3 do 5 groszy za kilogram
(fot. Maciej Kaczanowski)

Oddanie makulatury do skupu graniczy dziś z cudem. Kartonów nie przyjmuje w regionie nikt, pełne magazyny mają też hurtownicy. – Wszystko przez to, że Chiny przestały importować ten surowiec. Teraz jest go za dużo, cała Europa zaczęła się krztusić – tłumaczy kierownik w firmie produkującej papier toaletowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Joanna z Lublina: Czy ktoś wie, co się dzieje że skupem makulatury? Wczoraj z pełnym bagażnikiem objechałam trzy punkty i wszędzie informacja „Nie przyjmujemy do odwołania”. Za darmo też nie chcieli wziąć.

Zadzwoniliśmy do sześciu punktów skupu działających na terenie Lublinie, Chełma i Zamościa. Wszędzie usłyszeliśmy to samo: makulatury nie skupujemy wcale albo tylko książki.

– Nie skupujemy już od dwóch miesięcy i prawdopodobnie już nie będziemy tego robić – mówi Cezary Sroka, właściciel firmy Jodła z Zamościa. – Cena jest tak niska, że kompletnie się to nie opłaca – tłumaczy.

Kartonów i pudełek nie przyjmuje nikt

Niektóre firmy przyjmują tylko część papierowych surowców. Kartonów i pudełek nie przyjmuje nikt. Z kolei za książki, zeszyty i czasopisma dostaniemy zaledwie od 3 do 5 groszy za kilogram, czyli maksymalnie 50 zł za tonę.

– Zdaję sobie sprawę, że to cena abstrakcyjna, ale wynika ona z tego, za ile ja mogę sprzedać skupiony towar – tłumaczy Sroka.

Cena makulatury w hurcie to mniej niż 200 złotych za tonę. Tyle płacą papiernie. To właśnie one zajmują się przetwarzaniem papierowych odpadów.

– Od wspomnianej kwoty należy odliczyć koszt dowozu, utrzymania pracowników czy abonament za plac. Czasem papier zawilgotnieje i również straci na wartości. Gdzie w tym wszystkim mój zarobek? – dopytuje właściciel skupu surowców wtórnych. – Ja swoje odpady kieruję na Ukrainę. W Polsce, by sprzedać skupioną makulaturę musiałbym jechać do innych województw, a te mogą mnie odesłać, nie przyjmując towaru – tłumaczy.

– Jest źle, a od nowego roku może być jeszcze gorzej – słyszymy od Adama Wolskiego z firmy Wolmax Lublin. – Żeby przekazać makulaturę dalej, musimy ją sprasować w 400 lub 500 kg bele. Później mogę ją sprzedać za 160 złotych za tonę – dodaje Wolski. – Dziś to ja dokładam do interesu. W przyszłym roku prawdopodobnie za odbiór makulatury będą musieli dopłacić moi klienci – stwierdza.

– Samochody przyjeżdżają do nas z całej Polski – mówi Paweł Niedośmiałek, kierownik przetwórstwa, z firmy Surgo Papier w miejscowości Sadlno (województwo wielkopolskie). – Magazyny są pełne, nie nadążamy produkować tyle papieru toaletowego, ile otrzymujemy makulatury. Wszystko przez to, że Chiny jakiś czas temu przestały importować ten surowiec. Teraz jest go za dużo, cała Europa zaczęła się krztusić.

– Rozwiązaniem mogą być dopłaty z Ministerstwa Klimatu, przecież teraz ekologia jest na topie – słyszymy od przedstawiciela jednej z firm.

Na nasze pytania Ministerstwo Klimatu do wczoraj nie odpowiedziało. Do tematu wrócimy.

Frakcja papier

Co dzieje się papierem, który segregujemy w Lublinie?

– Papier i tektura, którą odbieramy od mieszkańców, jest w dalszym ciągu przekazywana do recyklingu – zapewnia Marek Karczewski, dyrektor handlowy KOM EKO. – Zebrana makulatura zostaje doczyszczona, a następnie prasujemy ją i belujemy. Mamy podpisane umowy, dlatego wciąż są one odbierane. Niemniej widzimy, że sytuacja na rynku jest bardzo zła. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 10:54
Może dobry powód do tego, żeby ograniczyć wycinkę lasów?
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 12:44
Nie rozumiem takiej polityki gospodarczej, przecież papier i tekturę można wykorzystać do przetworzenia na papier a nie wycinać lasy. Gdzie są posłowie i inni politycy którzy rządzą Polską?
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 11:59
Nakazać produkującym opakowania papierowe, papier toaletowy i tym podobne wytwory korzystania z papieru z recyklingu - po wuja opakowania tekturowe mają być z '' pachniącego '' papiera ???!!!
Avatar
Sławomir / 28 listopada 2019 r. o 12:33
Wybudujcie elektrownie na papier będzie tańsza niż węglowa.
Avatar
LUBELSKA 345 / 28 listopada 2019 r. o 13:13
DAWAJCIE DO MNIE TE KARTONY BARDZO CHETNIE WSZYSTKIE PRZYJME ZA DARMO PRZEROBIE TO NA PELLET I JESZCZE KUPICIE TO SAMO ZA 0,5K / 1T
Avatar
Dziadek. / 30 stycznia 2020 r. o 17:42
Czy a tej makulatury nie można robić pelet do pieców i spalić .sam bym kupił zamiast węgla.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 10:23
Chyba Unia Europejska dążąc do wyeliminowania plastiku i folii nie dostrzegła, że ze zużytym papierem też trzeba będzie coś zrobić. Niech żyje EKo. Trzeba było zostać przy plastiku i otworzyć zakłady jego recyclingu. Przy okazji drzew byłoby więcej.
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 13:10
A czy to tak trudo w Polsce jest przetworzyć papier?? Żenada
Avatar
oko / 28 listopada 2019 r. o 12:40
Za PRL-U, wielkim szczesciem było "upolowanie" papieru toaletowego, to dopiero byla gospodarka, ale wtedy wszystko bylo Nasze, Polskie, państwowe, każdy mial pracę....
 Już niedługo do tego wrócimy. Jeszcze kilka lat wstawania z kolan i będzie jak dawniej.
Avatar
Gość 22 / 10 stycznia 2020 r. o 11:08
Jaja jak berety ... Nie wiadomo tylko czy się śmiać czy płakać.
Avatar
Tadeusz / 11 marca 2020 r. o 05:46
wycięto 30% drzew, punkty skupu makulatury każą sobie płacić za to że przyjmą makulaturę 200 zł. za tonę. Brawo PIS będziemy coraz bardziej zdrowi
Avatar
Gość / 4 marca 2020 r. o 14:59
Jesli papiernie nie chca i jest za poldarmo to mielic makulature i dodawac do wegla spalanego w elektrocieplowniach i elektrowniach. Albo postawic spalarnie i w cywilizowanych warunkach spalac smieci i profukowac z nich energie elektryczna i cieplo sieciowe. Obecna technologia pozwala na czyste spalenie nawet opon, sa na swiecie elektrownie na opony.
Avatar
blablabla / 8 lutego 2020 r. o 18:36
Teraz powinien byc bum na skup makulatury, bo po wycofaniu plastiku wszystko powinno byc robione własnie z papieruz recyklingu! dziwie sie , ze tak sie jeszcze nie dzieje!
Avatar
Dziadek. / 30 stycznia 2020 r. o 17:42
Czy a tej makulatury nie można robić pelet do pieców i spalić .sam bym kupił zamiast węgla.
Avatar
Gość 22 / 10 stycznia 2020 r. o 11:08
Jaja jak berety ... Nie wiadomo tylko czy się śmiać czy płakać.
Avatar
Artur Trybigud / 3 stycznia 2020 r. o 17:41
Dla tej pani co miała pomysł wszystkie kartony w sklepie zostawiać napiszę że: Obecnie pracuję w galerii handlowej i właśnie teraz żadna z firm nie chce kartonów odbierać,jak pani zrobi zakupy jak wszędzię trzeba będzie się przekopać przez kartony ?.
Avatar
Dino / 11 grudnia 2019 r. o 16:16
W Rzeszowie od dzisiaj klient musi zapłacić 20 groszy za kilogram oddanej makulatury do skupu !!!
Avatar
Ariel / 10 grudnia 2019 r. o 20:36
Pomysł bardzo ciekawy,ale na dużą skale wydaje mi się być trudny do zrealizownia . Wg. Mnie będzie tak: wytwórcy opakowań zostaną zmuszeni do uiszczania wyższych opłat produktowch za wprowadzanie opakowań na rynek ( to będą pieniądze na recykling) - za wszystko zapłaci ostateczny konsument . Ceny za wszystkie dobra konsumpcyjne i.materialne będą rosły.
Avatar
prasc. / 10 grudnia 2019 r. o 19:35
Kupujesz buty, pudełko zostaw w sklepie itp... Z większością drobniejszych towarów da się tak zrobić. Praktykuję to od lat, nawet z telewizorem i lodówką dało się. I jeszcze jedno ,do uznania gwarancji nie potrzeba opakowania.
Avatar
jg / 10 grudnia 2019 r. o 19:30
wyjście jest proste. Nie wytwarzać i nie używać opakowań tekturowych, jest ich zdecydowanie za dużo. Byle gów...o jest pakowane w ozdobny papierek. Tylko wtedy lament podniesie przemysł drzewno-papierniczy że z powodu braku zamówień musi zamknąć zakłady. Więc zostanie spalanie lub powrót do jaskini ale napewno nie piep...podwyżki.
Zobacz wszystkie komentarze 48

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wielkość tej palmy robi wrażenie
Zdjęcia
galeria

Wielkość tej palmy robi wrażenie

13-metrowa palma wielkanocna stanęła przed kościołem pw. św. Kingi w Świdniku. Tworzyli ją członkowie stowarzyszenia i chóru Świętej Kingi.

Tablica dla profesora. Muzyka dla pacjentów

Tablica dla profesora. Muzyka dla pacjentów

To był ważny dzień dla onkologii SPSK nr 1 w Lublinie. Uczczono pamięć wybitnego lekarza. Pacjenci mieli natomiast niepowtarzalną okazję zapomnieć chociaż na chwilę o chorobie.

Odra Opole - Górnik Łęczna 0:1. Trzecia wyjazdowa wygrana

Odra Opole - Górnik Łęczna 0:1. Trzecia wyjazdowa wygrana

Górnik Łęczna wraca z Opola z kompletem punktów. Podopieczni trenera Ireneusza Mamrota pokonali tamtejszą Odrę 1:0 i do arcyważnego meczu w Fortuna Pucharze Polski będą podchodzić w znakomitych nastrojach

Zakonnice organizują bieg. Tak pomagają dzieciom z autyzmem

Zakonnice organizują bieg. Tak pomagają dzieciom z autyzmem

W połowie kwietnia w lesie za ul. Kowalskiego będzie można zobaczyć sportowców ubranych na niebiesko oraz osoby przebrane za anioły. Przed nami trzecia edycja biegu fundacji Benedyktyński Zakątek. Dochód z wydarzenia pomoże w zakupie schodowej platformy dla dzieci.

Lublinianka – Chełmianka 0:0. Niespodziewany punkt i pechowy powrót Tomasza Brzyskiego

Lublinianka – Chełmianka 0:0. Niespodziewany punkt i pechowy powrót Tomasza Brzyskiego

Jest pierwszy punkt młodych piłkarzy Lublinianki. Niespodziewanie drużyna Radosława Adamczyka urwała „oczko” Chełmiance. Goście przeważali, mieli swoje szanse, ale dowodzona przez Tomasza Brzyskiego defensywa nie „pękła” ani razu. Efekt? Bezbramkowy remis i dużego kalibru niespodzianka.

Biblioteka to już mediateka za 33 mln zł. Tłumy na otwarciu
Zdjęcia
galeria
film

Biblioteka to już mediateka za 33 mln zł. Tłumy na otwarciu

Biblioteka Miejska w poniedziałek zaczyna nowy rozdział swojej historii - w gmachu przy ul. Wojska Polskiego. Dzisiaj zainteresowani mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję wejść do środka i zobaczyć, jak mediateka prezentuje się od wewnątrz.

Kopali, bo chcieli e-papierosa

Kopali, bo chcieli e-papierosa

Pobili 17– latka, bo nie chciał im dać e– papierosa. Chełmska policja poszukuje świadków rozboju.

12 par z Lublina świętuje. Złote gody w Trybunale Koronnym. Zdjęcia
galeria

12 par z Lublina świętuje. Złote gody w Trybunale Koronnym. Zdjęcia

12 par mieszkających w Lublinie zostało uhonorowanych przez władze miasta za długoletni związek małżeński. Wśród nich są: Anna i Andrzej Karczewscy, którzy małżeństwem są od 61 lat.

2 kwietnia 2023, niedziela handlowa. Czy sklepy będą czynne

2 kwietnia 2023, niedziela handlowa. Czy sklepy będą czynne

To ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Czy tego dnia sklepy będą otwarte?

Najładniejszą palmę zrobiła Kamila. Lista nagrodzonych w wielkanocnym konkursie

Najładniejszą palmę zrobiła Kamila. Lista nagrodzonych w wielkanocnym konkursie

Poznaliśmy zwycięzców wielkanocnego konkursu na pisankę i palmę.

Lubelskie. Bezbożne oszustwo. 100 tys. złotych zostawione pod krzyżem

Lubelskie. Bezbożne oszustwo. 100 tys. złotych zostawione pod krzyżem

Do 89-letniego mężczyzny zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Ofiara uwierzyła w przedstawioną historię.

MKS Funfloor Lublin w niedzielę zmierzy się z Zagłębiem Lubin

MKS Funfloor Lublin w niedzielę zmierzy się z Zagłębiem Lubin

MKS FunFloor Lublin w niedzielę zmierzy się w prestiżowej „świętej wojnie” z MKS Zagłebie Lubin

Co się buduje. Hrubieszów będzie miał pierwszą windę

Co się buduje. Hrubieszów będzie miał pierwszą windę

Stopy procentowe przestały rosnąć i na rynku nieruchomości coś drgnęło. Ale nadal ofert mieszkań na sprzedaż jest więcej niż kupujących. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w miastach powiatowych dawnego województwa zamojskiego. Wiemy, gdzie jest najtaniej, gdzie najdrożej, a gdzie mieszkania schodzą najszybciej.

Krok w stronę budowy nowego mostu w Białej Podlaskiej, ale czy ktoś widział projekt?

Krok w stronę budowy nowego mostu w Białej Podlaskiej, ale czy ktoś widział projekt?

Duże dofinansowanie na budowę mostu oficjalnie przypieczętowane. Miasto podpisało właśnie umowę z wojewodą lubelskim. A radni skarżą się, że wciąż nie znają szczegółów tej kosztowej inwestycji.

W niedzielę ulicami Lublina przejdzie marsz papieski. Ma być 2 tysiące osób

W niedzielę ulicami Lublina przejdzie marsz papieski. Ma być 2 tysiące osób

2 tysiące osób ma wziąć udział w organizowanym, w Lublinie, przez NSZZ „Solidarność” marszu w obronie pamięci Jana Pawła II. Będą utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium