Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

7 grudnia 2022 r.
14:06

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 2 A A
Szczepan Jabłoński ma pełne poparcie wójt Werbkowic. Agnieszka Skubis-Rafalska mówi, że dyrektor działa dla dobra szkoły i dla dobra dzieci
Szczepan Jabłoński ma pełne poparcie wójt Werbkowic. Agnieszka Skubis-Rafalska mówi, że dyrektor działa dla dobra szkoły i dla dobra dzieci (fot. UG Werbkowice/Archiwum)

To z pozoru proste: na wicedyrektora trzeba powołać osobę spełniającą wymagania. A jednak mimo upływu wielu miesięcy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach nie był w stanie tego zrobić. Jeśli nie wykorzysta ostatniej danej mu przez kuratorium szansy, sam straci stanowisko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sytuacji w werbkowickiej szkole pisaliśmy pod koniec października. Przypomnijmy.

Szczepan Jabłoński wygrał ogłoszony przez gminę konkurs i w lutym br. zaczął kierować Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Werbkowicach. W maju odwołał swoją ówczesną zastępczynię, by dzień później wyznaczyć uczącą biologii Marzenę Gumieniak do zastępowania go i sprawowania nadzoru pedagogicznego w placówce (bo on nauczycielem nie jest) do czasu powołania wicedyrektora. Ten stan trwał wiele tygodni. Pod koniec wakacji kandydaturę Gumieniak na stanowisko wicedyrektora Jabłoński przedstawił Radzie Pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a ta w głosowaniu pozytywnie zaopiniowała powierzenie jej funkcji, przyjmując uchwałę w tej sprawie. Takiej samej procedury dokonano również na zebraniu Rady Pedagogicznej Przedszkola Samorządowego „Bajka”. Zgodnie z wymogami dyrektor wystąpił też do wójt gminy Werbkowice o opinię w sprawie powierzenia funkcji wybranej przez siebie kandydatce.

Od początku roku szkolnego Marzena Gumieniak pracowała jako wicedyrektor, tymczasem kontrola przeprowadzona we wrześniu przez kuratorium wykazała, że nauczycielka nie spełnia wymagań do pełnienia tej funkcji, m.in. dlatego, że nie uzyskała co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w okresie ostatnich pięciu lat ani też pozytywnej oceny dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku. Dyrektorowi zalecono „niezwłoczne” powierzenie stanowiska wicedyrektora osobie spełniającej wymagania. Ale Marzena Gumieniak nadal pozostała zastępczynią Jabłońskiego. Bo co prawda już we wrześniu złożyła rezygnację, a dyrektor ją przyjął, ale tylko po to, aby natychmiast powołać, jako „pełniącą obowiązki wicedyrektora”.

Kuratorium wydaje polecenia

Kiedy pod koniec października rozmawialiśmy ze Szczepanem Jabłońskim, ten zapewniał, że jest na etapie „uzupełniania braków formalnych” i wkrótce, zgodnie z wszelkimi wymogami, powoła Marzenę Gumieniak na wicedyrektora, bo jego zdaniem to najlepsza kandydatka na to stanowisko.

Minął przeszło miesiąc, a nic takiego się nie stało. Jak dowiadujemy się w Kuratorium Oświaty w Lublinie, po pierwszej kontroli dyrektor nie wniósł do niej żadnych zastrzeżeń, ale też później nie poinformował o sposobie realizacji zaleceń. Kiedy zaś szkoła w Werbkowicach została skontrolowana ponownie, okazało się, że dyrektor po prostu nie zrobił tego, co powinien. Skończyły się więc środki „miękkie” i zaczęły „twarde”.

– Pismem datowanym na 30 listopada dyrektor został poinformowany, że w trybie artykułu 56 ust. 1 ustawy prawo oświatowe wydane mu zostaną polecenia usunięcia wady – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Wyjaśnia, że dyrektor otrzyma konkretny termin na powołanie na wicedyrektora odpowiedniej osoby. A co jeśli tego nie wykona? – Organ nadzoru, czyli kuratorium wystąpi do organu prowadzącego, czyli wójta gminy o odwołanie dyrektora ze stanowiska i nie będzie tu żadnej możliwości wyboru. Taka decyzja będzie musiała zostać podjęta – wyjaśnia Jolanta Misiak.

Dyrektor: To nie moja wina

Czemu Jabłoński dotąd wytycznych kuratorium nie zrealizował? – Zaistniały powody ode mnie niezależne, o których nie chcę teraz mówić – ucina dyrektor szkoły w Werbkowicach. I dodaje: – Jestem w trakcie wykonywania zaleceń kuratorium i zapewniam, że niedługo wszystko będzie już tak, jak być powinno.

O to, że Jabłoński utrzyma stanowisko jest również spokojna wójt Werbkowic. – Z moich informacji wynika, że czas na wykonanie poleceń kuratorium dyrektor ma do końca tygodnia i jestem przekonana, że w tym terminie całą sprawę dopnie – mówi Agnieszka Skubis-Rafalska. Podkreśla też, że dotychczas zalecenia kuratorium nie zostały wykonane nie z winy dyrektora, tylko kadry pedagogicznej szkoły, która „bojkotuje podejmowanie uchwał”.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w międzyczasie dyrektor proponował kilkorgu spełniającym wymagania nauczycielom z Werbkowic objęcie funkcji wicedyrektora. Problem w tym, że... nikt z pedagogów się na to nie zdecydował.

Kontroli było więcej

Tymczasem okazuje się, że kuratoryjne kontrole nie były jedynymi w szkole w Werbkowicach. Powołanie Marzeny Gumieniak i związane z tym m.in. konsekwencje finansowe badali również radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Werbkowice. Przyjrzeli się wydawanym przez dyrektora zarządzeniom i prawidłowości powierzenia stanowiska wicedyrektora Marzenie Gumieniak, a także związanym z tym kwestiom obniżenia jej pensum godzin oraz przyznania dodatku motywacyjnego. Członkowie zespołu kontrolnego stwierdzili, że dyrektor „wypłacił środki osobie, która nie była do tego uprawniona, co wskazuje na niewłaściwe i niezgodne z prawem dysponowanie środkami publicznymi”.

Co teraz? – Złożyliśmy pismo z naszymi wnioskami na ręce pani wójt i czekamy na jej reakcję. Tyle mam do powiedzenia w tej sprawie – ucina radny Tadeusz Dąbrowski, kierownik zespołu kontrolnego.

– Nie wszystkie wnioski jakie zawarto w protokole pokontrolnym są zgodne z faktami, dlatego czekam na wyjaśnienia – odpowiada tymczasem wójt Skubis-Rafalska.

Dyrektor uważa, że niczego niewłaściwego nie zrobił. – W szkole musi być nadzór pedagogiczny i ten nadzór jest zapewniony. A osoba, która go sprawuje, musi mieć za to odpowiednie wynagrodzenie – komentuje Szczepan Jabłoński.

Do tematu na pewno wrócimy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 7 grudnia 2022 r. o 19:00
Czy Pani kurator - Jolanta Misiak - ma wykształcenie pedagogiczne ze wszelkimi uprawnieniami ?
 Nie musi. Tak samo jak dyrektor.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 7 grudnia 2022 r. o 17:53
Czy Pani kurator - Jolanta Misiak - ma wykształcenie pedagogiczne ze wszelkimi uprawnieniami ?
Avatar
poker / 7 grudnia 2022 r. o 19:00
Czy Pani kurator - Jolanta Misiak - ma wykształcenie pedagogiczne ze wszelkimi uprawnieniami ?
 Nie musi. Tak samo jak dyrektor.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 7 grudnia 2022 r. o 17:53
Czy Pani kurator - Jolanta Misiak - ma wykształcenie pedagogiczne ze wszelkimi uprawnieniami ?
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy
galeria

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym
galeria

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz VI zorganizowała konkurs fotograficzny #LublinTravel. Znamy jego zwycięzców.

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Nadal nie znamy mistrza w Olimp Lidze Oldbojów. Od kilku tygodni lider Progres Lublin prowadzi korespondencyjny pojedynek z obrońcami tytułu czyli Dywanami Łuszczów.

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

IMGW wydali alert pogodowy dla 14 powiatów województwa lubelskiego. Chodzi o sytuację w nocy.

Nowość w zamojskiej galerii handlowej. Zakupy z dzieckiem będą wygodniejsze

Nowość w zamojskiej galerii handlowej. Zakupy z dzieckiem będą wygodniejsze

Dla małych dzieci zakupy w centrum handlowym mogą być męczące, jeśli pieszo mają z rodzicami chodzić od sklepu do sklepu. W Galerii Twierdza w Zamościu postanowili tę kwestię rozwiązać. Klienci mogą wypożyczać dla swoich pociech wózki.

Azoty Puławy w sobotę zagrają w Kaliszu. Konieczna pełna koncentracja

Azoty Puławy w sobotę zagrają w Kaliszu. Konieczna pełna koncentracja

W pierwszym meczu rundy rewanżowej Azoty Puławy zmierzą się w sobotę z Energą MKS Kalisz. Początek spotkania o godzinie 15. Transmisja na emocje.pl.

Mieszkańcy protestują przeciwko kurnikom, a politycy obiecują

Mieszkańcy protestują przeciwko kurnikom, a politycy obiecują

Mieszkańcy kilku gmin powiatu bialskiego od kilku miesięcy protestują przeciwko budowie ogromnych kurników. W tle wyłania się też polityczna walka oponentów, o to kto więcej obiecał, a kto cokolwiek zrobił w tej sprawie.

Motor Lublin – Górnik Łęczna 0:3. Pierwsza porażka w zimie
galeria

Motor Lublin – Górnik Łęczna 0:3. Pierwsza porażka w zimie

Dokładnie za tydzień Górnik Łęczna wraca do walki o punkty. Było to widać w piątek na Arenie Lublin. Zielono-czarni byli lepszym zespołem i zasłużenie pokonali Motor Lublin 3:0. Dla podopiecznych Goncalo Feio była to pierwsza porażka podczas zimowych przygotowań.

Uderzył kasjerkę czekoladą. Grozi mu 10 lat więzienia

Uderzył kasjerkę czekoladą. Grozi mu 10 lat więzienia

Na razie jest wniosek o tymczasowy areszt a wkrótce może być długi pobyt w więzieniu. Wszystko to czeka 30-latka z Lublina zatrzymanego w jednym ze sklepów spożywczych.

Trwa nabór do 2. edycji Lubelskiej Wiosny. Nagrody za 100 tys. zł

Trwa nabór do 2. edycji Lubelskiej Wiosny. Nagrody za 100 tys. zł

100 tysięcy złotych wynosi pula nagród w 2. edycji Lubelskiej Wiosny. Do 3 marca artyści z całej Polski mogą się zgłaszać do Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa organizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie.

Matka z dziećmi szukała mieszkania ale sąsiedzi nie byli zadowoleni "Powiedzieli, że jestem tu niemile widziana"

Matka z dziećmi szukała mieszkania ale sąsiedzi nie byli zadowoleni "Powiedzieli, że jestem tu niemile widziana"

Mieszkańcy Parchatki zapewniają, że drzwi do świetlicy pozostają otwarte dla wszystkich potrzebujących. Ich gościnności nie odczuła skierowana na miejsce samotna matka z dziećmi, która straciła dach nad głową. Po przywitaniu przez sołtysa, kobieta z przeprowadzki zrezygnowała.

LUK Lublin zagra w sobotę z PSG Stal Nysa

LUK Lublin zagra w sobotę z PSG Stal Nysa

Wyjazdowym przeciwnikiem LUK Lublin będzie PSG Stal Nysa. Pierwszy gwizdek w sobotę o godzinie 17.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium