Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

17 maja 2025 r.
18:43

Drożdże w kosmosie, czyli polskie eksperymenty na ISS

Autor: Zdjęcie autora PAP
(fot. Archiwum)

Co jeść podczas kosmicznych podróży? „Yeast TardigradeGene” to jeden z 13 eksperymentów w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS. Już w czerwcu przeprowadzi je dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Załogę misji Ax-4 tworzą: • Peggy Whitson (USA) – dowódczyni • Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) – specjalista • Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot • Tibor Kapu (Węgry)

Data startu misji to 8 czerwca.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski w kosmosie będzie między innymi badał Funkcjonalny spektroskop bliskiej podczerwieni. To system stworzony w Lublinie przez firmę Cortivision. Pisaliśmy o tym w tekście Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W kwestii zaopatrzenia astronautów trzeba brać pod uwagę ogromne odległości pokonywane podczas podróży kosmicznych, a także czas i koszty dostarczania ładunków, np. do przyszłych baz kosmicznych na Księżycu albo Marsie.

– Korzystniej jest produkować żywność na miejscu – na statku kosmicznym albo w marsjańskiej bazie – niż transportować ją z Ziemi. Celem naszego eksperymentu jest znalezienie przynajmniej częściowego rozwiązania takich problemów – tłumaczyła w rozmowie z PAP kierowniczka projektu „Yeast TardigradeGene”, prof. Ewa Szuszkiewicz, astrofizyczka i astrobiolożka z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz członkini Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk.

– Chcemy się dowiedzieć, czy drożdże mogą być źródłem żywności kosmicznej lub biopaliwa. Musimy jednak wzmocnić drożdże, żeby dobrze rozwijały się w przestrzeni kosmicznej.

Kierowniczka projektu wyjaśnia, że istoty żywe przystosowane do ziemskiej grawitacji źle znoszą jej brak, są też wrażliwe na promieniowanie jonizujące, czyli strumień wysokoenergetycznych cząstek emitowanych m.in. przez Słońce. A na obydwa te czynniki wszystkie organizmy są narażone na ISS, podczas lotów kosmicznych, a także na powierzchni Księżyca lub Marsa.

Dlatego do badań zostały użyte drożdże wzbogacone białkiem wyjątkowo odpornych istot: niesporczaków. To niejedyne organizmy, które potrafią przystosować się do niekorzystnych warunków, takich jak panujące w przestrzeni kosmicznej, ale są spośród nich najlepiej zbadane.

Mikrograwitacja powoduje w drożdżach negatywne skutki, na przykład zaburza równowagę oksydacyjno-redukcyjną. Pod wpływem stresu oksydacyjnego mitochondria produkują nadmierną ilość reaktywnych form tlenu, a one wpływają niekorzystnie na przeżywalność drożdży.

Prof. Szuszkiewicz dodaje, że aby zniwelować wpływ stresu oksydacyjnego, badacze zmodyfikowali genom drożdży: – Wprowadziliśmy do ich DNA gen kodujący białko niesporczaka. To oksydaza alternatywna.

Obecność tego białka, dzięki któremu niesporczaki tak dobrze radzą sobie ze stresem oksydacyjnym, ma sprawić, że także drożdże będą bardziej odporne.

Eksperyment będzie przeprowadzony w specjalnie przygotowanym pojemniku, który zawiera 40 fiolek z drożdżami. – Buteleczki są unieruchomione i zabezpieczone, a umieszczona w nich pożywka ma formę żelu, nie płynu. W buteleczkach umieściliśmy pięć różnych szczepów aktywnych drożdży, z których dwa będą wzbogacone o białko AOX, a pozostałe będą służyły jako grupa kontrolna – wyjaśnia prof. Szuszkiewicz.

Podczas transportu na ISS (Międzynarodową Stację Kosmiczną) drożdże będą przechowywane w warunkach chłodniczych, by maksymalnie spowolnić ich wzrost. Na stacji kosmicznej zostaną umieszczone w module europejskiego laboratorium kosmicznego Columbus. Tam, już w temperaturze pokojowej, staną do walki – jak mówi prof. Szuszkiewicz– o przetrwanie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym. Przez cały czas trwania misji warunki w jakich wzrastać będą drożdże, m.in. temperatura i poziom promieniowanie jonizujące, będą automatycznie rejestrowane.

Takie same badania naukowcy przeprowadzą na Ziemi, by porównać wyniki obu eksperymentów.

Ekspertka podkreśliła, że wyniki badań mogą mieć wiele zastosowań, nie tylko w eksploracji kosmosu. – Z problemem niedoborów żywności spotykamy się też na Ziemi; m.in. w rejonach klęsk żywiołowych albo konfliktów. Ta kwestia będzie coraz bardziej paląca w związku z pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi. Liczymy, że zmodyfikowane drożdże będą mogły stanowić rozwiązanie i w takich przypadkach. Będzie można je też wykorzystywać w produkcji biopaliw lub w przemyśle farmaceutycznym – dodaje astrobiolożka.

Nad eksperymentem pracują naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego (Ewa Szuszkiewicz i Franco Ferrari), Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (Hanna Kmita, Nina Antos-Krzemińska, Andonis Karachitos i Łukasz Kaczmarek) i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Izabela Poprawa).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak przygotować firmę na inwentaryzację? Praktyczny poradnik z listą sprzętów

Jak przygotować firmę na inwentaryzację? Praktyczny poradnik z listą sprzętów

Konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji to jeden z ważniejszych elementów zarządzania majątkiem każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży. Często czynności inwentaryzacyjne są postrzegane jako czasochłonny obowiązek, jednak inwentaryzacja roczna (lub przeprowadzana z inną częstotliwością) dostarcza bezcennych informacji o rzeczywistym stanie składników majątku, stanów magazynowych oraz jak wygląda stan zapasów i środków trwałych.

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 1 czerwca spotkają Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej i Karol Nawrocki, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość

Wybory 2025. Tak głosowali Polacy. Pełne wyniki pierwszej tury. Trzaskowski - 31,36 proc., Nawrocki - 29,54 proc

Państwowa Komisja Wyborcza podała pełne wyniki wyborów na prezydenta RP. Dane ze wszystkich 31 143 obwodów wskazały na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, który w drugiej turze zmierzy się z Karolem Nawrockim.

Wybory 2025. W łęczyńskim Nawrocki, a za nim Mentzen

Wybory 2025. W łęczyńskim Nawrocki, a za nim Mentzen

W powiecie łęczyńskim pierwsze miejsce w niedzielnych wyborach na prezydenta RP zajął Karol Nawrocki, który pokonał Sławomira Mentzena. Dopiero trzeci - Rafał Trzaskowski.

Wybory 2025. W ryckim Nawrocki wygrywa z dużą przewagą

Wybory 2025. W ryckim Nawrocki wygrywa z dużą przewagą

W powiecie ryckim Karol Nawrocki wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość zdystansował konkurentów. Wygrał z wynikiem 42,72 proc. Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej był drugi, a Sławomir Mentzen trzeci.

Zamojska klasa okręgowa. Kryształ Werbkowice wygrał w Starym Zamościu

Zamojska klasa okręgowa. Kryształ Werbkowice wygrał w Starym Zamościu

Kolejna niespodzianka w najciekawszej lidze świata. Zajmujący przedostanie miejsce w tabeli Kryształ Werbkowice pokonał w Starym Zamościu tamtejszą Omegę. Dla podopiecznych trenera Zbigniewa Wójcika był to pierwszy komplet punktów od 13 kwietnia i wygranej z Grafem Chodywańce

Parczew z powiatem za Nawrockim. Kto na drugim miejscu?
wybory2025

Parczew z powiatem za Nawrockim. Kto na drugim miejscu?

Wyniki pierwszej tury wyborów w Parczewie i powiecie parczewskim.

Kleszcz

Obalamy mity o kleszczach

Coraz więcej opiekunów psów i kotów zdaje sobie sprawę, jak wielkim zagrożeniem dla ich pupili są kleszcze. Te krwiopijne pasożyty mogą zarazić czworonoga śmiertelną chorobą odkleszczową… Niestety, wokół nich wciąż krąży wiele mitów, a konsekwencje błędnych przekonań mogą być naprawdę poważne! Co musisz wiedzieć o kleszczach, by zapewnić swojemu zwierzakowi bezpieczeństwo?

Wybory 2025. Lubartów i powiat lubartowski za Nawrockim

Wybory 2025. Lubartów i powiat lubartowski za Nawrockim

W Lubartowie Karol Nawrocki zdobył 32,62 proc. głosów, a drugi Rafał Trzaskowski 27,62 proc. W całym powiecie przewaga kandydata popieranego przez PiS była jeszcze wyższa, a kandydat Koalicji Obywatelskiej znalazł się dopiero na trzecim miejscu.

Wybory 2025. Świdnik i powiat za Nawrockim

Wybory 2025. Świdnik i powiat za Nawrockim

W Świdniku i powiecie obyło się bez sensacji. Zgodnie z przewidywaniami wygrał Karol Nawrocki, jednak różnica w mieście Świdnik nie jest tak wysoka , jak w powiecie. Wyraźne drugi Rafał Trzaskowski traci do bezpartyjnego kandydata opozycji. Trzecie, solidne miejsce zajmuje Sławomir Mentzen.

Łuków z frekwencją ponad 70 proc. Jak zagłosowali mieszkańcy?
wybory2025

Łuków z frekwencją ponad 70 proc. Jak zagłosowali mieszkańcy?

Wyniki pierwszej tury wyborów w Łukowie i powiecie łukowskim.

Frekwencja w Puławach wyniosła prawie 68 proc.
galeria

Wybory 2025. W Puławach prawie remis. Trzaskowski wygrywa o włos

Państwowa Komisja Wyborcza ma już dane ze wszystkich puławskich obwodów. W mieście Puławy z niewielką przewagą wygrał Rafał Trzaskowski, który Karola Nawrockiego pokonał 16 głosami. Trzeci był Sławomir Mentzen.

Motor Lublin zwycięstwem pożegnał się ze swoimi kibicami
ZDJĘCIA
galeria

Motor Lublin zwycięstwem pożegnał się ze swoimi kibicami

Na trybunach, jak zwykle "ogień", a na boisku wreszcie trzy punkty. W ostatnim domowym spotkaniu w sezonie 24/25 Motor Lublin pokonał Zagłębie Lubin 1:0. Zawody na stadionie obejrzało 12265 osób. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Wybory 2025. Duże poparcie dla Nawrockiego w powiecie radzyńskim

Wybory 2025. Duże poparcie dla Nawrockiego w powiecie radzyńskim

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich z Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego.

Wybory 2025. Kraśnik i powiat kraśnicki za Nawrockim, ale Trzaskowski drugi

Wybory 2025. Kraśnik i powiat kraśnicki za Nawrockim, ale Trzaskowski drugi

Wyniki pierwszej tury wyborów w Kraśniku i powiecie kraśnickim lekko zaskakują. W obiegowej opinii jest to zagłębie głosów konserwatystów i prawicy. Tymczasem Rafał Trzaskowski zdobywa drugie miejsce za Nawrockim. Wprawdzie bezpartyjny kandydat PiS jest bezkonkurencyjny, bijąc rywali na głowę.

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń, teraz czas na głosowanie. To Wy, Czytelnicy Dziennika Wschodniego, wybierzecie najlepszą drużynę OSP, najlepszego strażaka OSP oraz drużynę młodzieżową w naszym plebiscycie Floriany 2025.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium