Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 maja 2025 r.
7:03

Polacy głosują. W Turobinie frekwencja przekroczyła 52 proc., w Zamościu jest prawie 50

Autor: Zdjęcie autora IC ak eb ArtS PAP

Punktualnie o 7 rano w całej Polsce otwarto lokale wyborcze. Kolejki ustawiały się jeszcze wcześniej. Polacy mają czas do 21, by wybrać nowego prezydenta.

Aktualizacja artykułu: 19 maja 2025 r. 5:08
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Aktualizacja 19.30

202 przypadki naruszenia ciszy wyborczej
Do godz. 14 odnotowano 202 zdarzenia naruszające ciszę wyborczą, w tym 10 przestępstw i pięć przestępstw w trybie wyborczym. - poinformował w niedzielę po południu zastępca przewodniczącego PKW Wojciech Sych.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej jej wiceprzewodniczący Wojciech Sych przekazał, że o godz. 14 otrzymał dane od Centrum Operacyjnego Komendanta Głównego Policji, z których wynika, że doszło do łącznie 202 zdarzeń naruszających ciszę wyborczą.

 Wśród tych zdarzeń było 10 przestępstw i pięć przestępstw w trybie wyborczym oraz wykroczenia, także w trybie wyborczym.

 - Są to przede wszystkim czynny takie jak zakłócenie porządku publicznego, wywołanie fałszywego alarmu, uszkodzenie bezprawne ogłoszenia, baneru wyborczego, a także kilka przypadków wykonywania czynności służbowych członka komisji w stanie po użyciu alkoholu" - powiedział Sych.

 Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak ocenił, że liczby te są porównywalne z tymi z wyborów prezydenckich w 2020 r. (PAP)

 

Aktualizacja 17.55

Prezydent Rafał Zwolak głosuje, a Zamość dobiega do 50 proc.!

Aktualizacja 17.25

Rekordowe 52 proc. w Turobinie. Brawo!

 

 Aktualizacja 15.20

9 przypadków łamania ciszy w naszym regionie – zniszczone banery i ulotka na wycieraczce

Od wczoraj, od północy, obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia dzisiejszego głosowania. Policja w naszym regionie zanotowała 9 przypadków złamania tej ciszy.

 – Od początku obowiązywania ciszy wyborczej do dzisiaj, do godz. 14, na Lubelszczyźnie doszło do 9 przypadków jej naruszenia. Odnotowaliśmy 1 zgłoszenie przestępstwa i 8 wykroczeń – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z Wydziału Prasowego KWP Lublin. Chodziło o trzy przypadki agitacji – mieszkanka Lublina zgłosiła podrzucenie ulotki wyborczej na wycieraczkę przed drzwiami mieszkania oraz przekazanie  dwóch postów wyborczych w internecie. Pozostałe przypadki dotyczyły niszczenia materiałów wyborczych. W jednym przypadku na banerze wyborczym  namalowano symbole nazistowskie. To jest właśnie to jedno przestępstwo.

– W związku z wyborami prowadzimy wzmożone działania, których celem jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych, aż do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów – dodaje podkom. Karbowniczek.

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 202 przypadki jej naruszenia w całym kraju, w tym przestępstwa i wykroczenia - przekazała w niedzielę po południu Komenda Główna Policji.

Aktualizacja 14.58

Wyniki wyborów w poniedziałek wieczorem

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak powiedział, że ma nadzieję na ogłoszenie wyników w poniedziałek późnym wieczorem albo w nocy. Zaznaczył, że wyniki wyborów nie zostaną ogłoszone, dopóki nie będą znane wyniki ze wszystkich protokołów.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej PKW o godz. 13.30 jej przewodniczący został zapytany o to, kiedy zostaną ogłoszone ostateczne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Marciniak zaznaczył, że protokoły z 511 Obwodowych Komisji Wyborczych znajdujących się za granicami Polski powinny dotrzeć w ciągu 24 godzin od zamknięcia lokali wyborczych w kraju. Czas ten upłynie w poniedziałek o godz. 21.

– Oczywiście mogą one dotrzeć wcześniej i sądzę, że w przypadku obwodów, gdzie już się zakończyło głosowanie - w 89 obwodach za granicą - te protokoły o wiele wcześniej dotrą do Polski – stwierdził.

Wyjaśnił, że pozostałe protokoły trafią do Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie, która jest odpowiedzialna za zliczenie wszystkich głosów z zagranicy. – Mam nadzieję (...), że to będzie najpóźniej godzina 21 – plus ewentualnie godzina, dwie dłużej – kiedy będzie szansa na podanie do publicznej wiadomości wszystkich wyników z blisko 33 tys. Obwodowych Komisji Wyborczych – powiedział.

Przyznał, że również w przypadku lokali wyborczych w Polsce może się zdarzyć, że oczekiwanie na wyniki z jednej z Obwodowych Komisji Wyborczych przedłuży się. – Dopóki nie będziemy mieli wyników ze wszystkich protokołów, czyli 100 proc. - zarówno ze stałych obwodów głosowania, z odrębnych obwodów głosowania, z zagranicy i z polskich statków morskich – tak długo nie będziemy mogli ogłosić wyników wyborów – zastrzegł.

Wyraził nadzieję, że ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek późnym wieczorem albo w nocy. (PAP)

AKTUALIZACJA 11.54

W Kraśniku w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 do godziny 11 zagłosowało ok. 300 osób. 

Jedna ze starszych mieszkanek mówiła: - To nasz obowiązek. Ciężko zliczyć który raz bierzemy udział z mężem w wyborach, ale trzeba. To ważne żeby głosować. To raczej przywilej niż obowiązek, nigdy nie było kar za nieglosowanie.

- Myślę że każdy powinien pójść na te wybory, chociaż ja nie jestem bardzo polityczna, ale przyszłam. Myślę że jeśli gdzieś tam chcemy się czuć odpowiedzialni za to, to powinniśmy pójść do tych urn i zagłosować - mówi inna mieszkanka.

AKTUALIZACJA 11.25

- Od początku ciszy wyborczej odnotowaliśmy 5 incydentów łamania ciszy wyborczej w województwie lubelskim - informuje podkomisarz Kamil Karbowniczek z lubelskiego zespołu prasowego. - 3 zgłoszenia dotyczą usuwania lub uszkadzania plakatów wyborczych. Jedno zgłoszenie z Lublina dotyczy prowadzenia agitacji wyborczej. Z relacji mieszkanki wynika, że wyszła z domu, a wracając znalazła na wycieraczce ulotkę wyborczą. Popełniono także jedno przestępstwo. W powiecie chełmskim ktoś uszkodził baner wyborczy oraz namalował na nim znak promujący ustrój nazistowski i faszystowski. 

Ostatnie wybory prezydenckie prowadzone były w reżimie sanitarnym spowodowanym pandemią koronawirusa.

Tym razem w Zamościu już przed 7 rano przed lokalami wyborczymi komisji nr 17 i 18 stali pierwsi obywatele chcący oddać głos na swojego kandydata.

- Wyjeżdżam dzisiaj do pracy za granicę i chciałem zagłosować z samego rana. Uważam, że jest to ważne i dlatego tutaj jestem - powiedział pan Dariusz czekający na oddanie głosu.

W całej Polsce uprawnionych do głosowania jest blisko 29 mln wyborców. Głos można oddać w ponad 32 tys. lokali wyborczych w kraju, jest też 511 obwodów głosowania za granicą.

Lubelskie VIP-y idą do urn

Europosłanka też spełniła obywatelski obowiązek

 

Prezydent Krzysztof Żuk też zagłosował

Dr Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, już oddał swój głos w wyborach prezydenckich. Obywatelski obowiązek spełnił w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 100, mieszczącej się przy ulicy Zbożowej w Lublinie.

 

Swoje głosy za granicą oddali m.in. marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i Marek Wojciechowski. Politycy głosowali w Konsulacie Polski w Osace - zarząd województwa lubelskiego obecnie przebywa na Expo 2025.

W Lublinie zagłosowała wiceprezydent Lublina ds. Społecznych Anna Augustyniak.

 

- Kolejka u nas była jeszcze przed otwarciem lokalu. Pierwszy raz się zdarzyła taka sytuacja, a to nie są moje pierwsze wybory gdy jestem w komisji. To może być zapowiedź wysokiej frekwencji. Na razie jest wszystko zgodnie z planem, nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - mówi Anna Konior, przewidnicząca komisji nr 17 na os. Zamoyskiego w Zamościu.

By móc zagłosować, potrzebny jest dokument toższamości, dzięki któremu zostaniemy znalezieni w spisie wyborców. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Po tym otrzymamy kartę wyborczą z nazwiskami 13 kandydatów przedstawionych w kolejności alfabetycznej. 

Nasz głos jest ważny, gdy przy nazwisku jednego z kandydatów postawimy znak X. Nie ma możliwości zagłosowania na dwóch lub więcej kandydatów lub postawienia przy nazwisku innego znaku. W takim przypadku nasz glos jest nieważny.

Do czasu zamknięcia lokali wyborczych trwa cisza wyborcza. Podczas niej zakazana jest agitacja, czyli publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

AKTUALIZACJA 9.01

Szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz poinformował PAP, że początek głosowania o godz. 7 odbył się bez incydentów. Od początku ciszy wyborczej do 6 rano w niedzielę odnotowano 122 przypadki naruszenia ciszy wyborczej.

AKTUALIZACJA 10.51

Mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą głosować w 29 lokalach wyborczych. Ten obwodowej komisji nr 13 jest jednym z największych. – Wszystko przebiega spokojnie, ale pracy nie brakuje, bo w obwodzie mamy ponad 60 ulic - przyznaje przewodniczący.

O godz. 10 zagłosowała m.in. pani Anna. – To patriotyczny obowiązek. Wydaje się, że stawiamy tylko „krzyżyk”, ale to przecież coś więcej. Mamy wpływ na to, jak potoczą się losy naszego kraju. Oby, tylko lepiej - mówi nam mieszkanka Białej Podlaskiej.

– Wszystkie lokale zostały otwarte o godz. 7. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów dotyczących łamania ciszy wyborczej- podkreśla Ewa Adamiak, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białej Podlaskiej. Pierwsze dane o frekwencji będą znane po godz. 12.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Żądza pieniądza, a z konta „wyparowało” 290 tysięcy

Żądza pieniądza, a z konta „wyparowało” 290 tysięcy

 Blisko 290 tysięcy złotych straciła 69-letnia mieszkanka powiatu lubartowskiego, która uwierzyła, że dzięki inwestycjom w kryptowaluty zarobi krocie. Niestety perspektywa szybkiego solidnego zysku wyłączyła jej ostrożność.

Basen po remoncie otwarty. Jest nowy cennik biletów
galeria

Basen po remoncie otwarty. Jest nowy cennik biletów

Zachwyca funkcjonalnością, designem i udogodnieniami dla całych rodzin – tak otwarty w środę po generalnym remoncie kryty basen w Krasnymstawie ocenia miasto. – To była walka, ale wspólnymi siłami – z urzędem, nadzorem, naszym zespołem – udało się ją wygrać – dorzuca wykonawca.

Centrum Puław - po lewej hotel Izabela, w środku teren po byłej jednostce wojskowej zagospodarowany na cele handlowo-usługowe z galerią Zieloną. W oddali osiedla Niwa i Włostowice

Puławy w liczbach - nowy raport o stanie miasta

Pod koniec czerwca w sali obrad puławskiego Ratusza odbędzie się debata o stanie miasta, którą merytoryczną podstawę stanowi opublikowany niedawno raport. Dokument przygotowany przez urzędników to obszerny zbiór danych od demografii po zieleń.

Jeden z zatrzymanych już w miejscu "dłuższego pobytu"

Policja zarzuciła sieć. Tylko w Lubelskiem wpadło 117 poszukiwanych

Ukrywający się przestępcy mieli dwa fatalne dni. Policja w całej Polsce  przeprowadziła zmasowaną akcję, w wyniku której tylko w naszym regionie zatrzymano 117 osób poszukiwanych, w Polsce 1567, w tym 153 obcokrajowców.

"Akcja jest taka, że ja daję piątaka, Ty dajesz piątaka". Wesprzyj leczenie małego Jasia Greli
film

"Akcja jest taka, że ja daję piątaka, Ty dajesz piątaka". Wesprzyj leczenie małego Jasia Greli

Ma niecałe 4 latka, a żeby mógł żyć potrzeba aż 15 milionów złotych. Lubelscy celebryci połączyli siły i dla małego Jasia Greli nagrali piosenkę.

Od 60 lat kształcą ekonomistów. Jubileusz wydziału UMCS
ZDJĘCIA
galeria

Od 60 lat kształcą ekonomistów. Jubileusz wydziału UMCS

Formalnie został założony 15 lutego 1965 roku. Wydział Ekonomii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w tym roku obchodzi okrągły jubileusz. Podczas jubileuszowych uroczystości był czas na wspomnienia, odznaczenia pracowników i rozmowy o przyszłości wydziału.

Wybiegną na ulice. Kierowcy i komunikacja miejska pojadą objazdami
Lublin

Wybiegną na ulice. Kierowcy i komunikacja miejska pojadą objazdami

W sobotni wieczór biegacze zmierzą się w zawodach, a w niedzielę natomiast wyjadą kolarze. Kierowcy i pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami.

Monika Kowalczyk

Świdniczanka na festiwalu w Opolu

Dziś cały Świdnik będzie trzymać kciuki za Monikę Kowalczyk, która wystąpi podczas „Debiutów” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Powstanie kilka kilometrów nowej drogi dla rowerów przy al. Warszawskiej

Powstanie kilka kilometrów nowej drogi dla rowerów przy al. Warszawskiej

Miasto Lublin planuje budowę drogi dla rowerów wzdłuż al. Warszawskiej oraz zatoki autobusowej w rejonie ul. Czeremchowej. Do przetargu zgłosiło się sześć firm. Najtańszą ofertę – 2,92 mln zł – złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. To mniej niż przewidziano w budżecie.

Ile czasu zarażamy grypą po zachorowaniu? Skuteczne metody leczenia

Ile czasu zarażamy grypą po zachorowaniu? Skuteczne metody leczenia

Grypa jest nie tylko uciążliwą chorobą wirusową, ale także bywa zagrożeniem dla otoczenia, w którym przebywasz. Istotna jest świadomość, jak długo zarażamy oraz jako szybko i przede wszystkim skutecznie korzystać z dostępnych metod leczenie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Komunikacja miejska dostosuje się do pociągów. Przed nami zmiany w rozkładach

Komunikacja miejska dostosuje się do pociągów. Przed nami zmiany w rozkładach

Na kolei wchodzi wakacyjny rozkład jazdy, więc lubelskie autobusy się do niej dostosowują.

12 lat odpowiedzialności, 150 spotkań i jedna wielka gala! Lublin szykuje się na święto CSR
NASZ PATRONAT
13 czerwca 2025, 19:00

12 lat odpowiedzialności, 150 spotkań i jedna wielka gala! Lublin szykuje się na święto CSR

Już 13 czerwca 2025 roku w lubelskim Hotelu Atelia Luxor odbędzie się wydarzenie, które dla lokalnego świata biznesu jest niczym Oscarowa noc dla Hollywood. Klub Odpowiedzialnego Biznesu świętuje swoje 12. urodziny oraz... 150. spotkanie! Z tej okazji organizowana jest Gala Odpowiedzialnej Marki Roku 2024 – wydarzenie, które łączy elegancję, wartości i konkretne działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ponad 80 mln zł dofinansowania wręczył marszałek. Na liście projektów Błonia pod Zamkiem i amfiteatr na Tatarach

Ponad 80 mln zł dofinansowania wręczył marszałek. Na liście projektów Błonia pod Zamkiem i amfiteatr na Tatarach

114 mln zł – to łączna wartość projektów dofinansowanych z funduszy europejskich. Z tej kwoty ponad 82 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej, a ponad 9 mln zł z budżetu państwa.

Dawid Sokołowski to nowy przyjmujący drużyny PZL Leonardo Avia Świdnik

PZL Leonardo Avia Świdnik ma trzech nowych zawodników. Rozgrywający spełnił marzenie

Rozgrywający Jaromir Orlicz, środkowy Igor Oziabło oraz przyjmujący Dawid Sokołowski nowymi zawodnikami PZL Leonardo Avia Świdnik.

Wniosek o decyzję środowiskową od firmy zbierającej odpady. Ma plany dużej inwestycji

Wniosek o decyzję środowiskową od firmy zbierającej odpady. Ma plany dużej inwestycji

Firma, która odbiera śmieci od mieszkańców Białej Podlaskiej zamierza poszerzyć swój zakres działalności. Na osiedlu Sielczyk Komunalnik chce zbudować swój zakład do zbierania i przetwarzania odpadów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium