Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2022 r.
6:38

Bloki między kamienicami przy ul. Karmelickiej. Jak Ratusz idzie na rękę spółce Piotra Kowalczyka

53 75 A A
Obok istniejącego budynku przy Karmelickiej 7 stanąć mają jeszcze dwa podobnej wysokości
Obok istniejącego budynku przy Karmelickiej 7 stanąć mają jeszcze dwa podobnej wysokości (fot. Maciej Kaczanowski)

Jest wyrok sądu i miażdżąca opinia Towarzystwa Urbanistów Polskich. Mimo to miasto na działki w ścisłym centrum Lublina, przy ul. Karmelickiej, wystawiło już trzy wuzetki korzystne dla inwestora. A tym deweloperem jest spółka byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin. Piotr Kowalczyk to prywatnie dobry znajomy prezydenta miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie chcemy obok takiego słonia – denerwuje się jeden z sąsiadów planowanej inwestycji.

Roman Grzybek ma powody do złości i żalu, bo choć w sądowej batalii udowodnił swoje racje, to korzystnym wyrokiem cieszył się krótko. Na sąsiedniej posesji, przy Karmelickiej 7 i tak mogą stanąć dwa nowe budynki. Jeden będzie miał siedem kondygnacji, drugi pięć. Ten istniejący, w którym kiedyś mieścił się Instytut Stomatologii, kondygnacji ma sześć.

– W aktach sądowych jest opinia Towarzystwa Urbanistów Polskich. Im się to w głowie nie mieści, ale widocznie co wolno wojewodzie… – komentuje właściciel 200-letniej kamienicy przy Świętoduskiej 10. Nie ma wątpliwości, że gdy w sąsiedztwie powstaną tak wysokie bloki, to jego posesja znacznie straci na wartości. Słońca też będzie mniej.

Wpływowy właściciel dawnej stomatologii

Działka przy Karmelickiej 7 to łakomy kąsek dla dewelopera. Ponad pół hektara powierzchni, bez drzew, z jednym (za to dość wysokim) budynkiem, na terenie gdzie miasto nie uchwaliło planu zagospodarowania.

Uniwersytet Medyczny wystawia nieruchomość na sprzedaż kilka lat temu. W 2015 r. za 11 mln zł ma ją kupić spółka Idea Invest (Bogusław Kociuba, Dariusz Grodzki, Robert Siejka), ale ostatecznie do sprzedaży nie dochodzi. Nowy właściciel znajduje się dopiero kilka lat później – w 2019 rozpisany przez uczelnię pisemny przetarg wygrywa zarejestrowana rok wcześniej w Warszawie spółka QRL.

Zanim dojdzie do finalizacji transakcji, spółka zmienia główny przedmiot swojej działalności. Już nie jest to „zbieranie odpadów”, a „kupno i sprzedaż nieruchomości”. Zmienia się też na nazwa (obecnie to Helvetia Centrum) i skład osobowy spółki. Wychodzą z niej Piotr Augustyniak i Bartosz Bielski. Na ich miejsce pojawiają się Robert Siejka, Wojciech LutekPiotr Kowalczyk (do 2018 r. przewodniczący Rady Miasta Lublin, który z polityki zrezygnował dla „pracy naukowej”).

Urbaniści krytykują

Pełnomocnikiem spółki Helvetia jest Jerzy Korszeń, znany lubelski architekt, właściciel biura Studio-3, autor m.in. 14-pietrowca Unia Art. Residence, który przy Centrum Spotkania Kultur postawiła spółka DWP Unia (Cezary Wielgus, Wojciech Dzioba, Dariusz Piątek).

To arch. Korszeń składa do Urzędu Miasta Lublin wnioski o warunki zabudowy dla działki przy Karmelickiej.

Do tej pory dla Helvetia Centrum miasto wydało trzy WZ-tki. Z tą, którą sąsiedzi planowanej inwestycji Świętoduskiej dostają do skrzynek, właściciele kamienicy przy Świętoduskiej 10 idą do sądu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie przyznaje im racji, odwołują się więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zamawiają też opinię Towarzystwa Urbanistów Polskich. „Decyzja została wydana z naruszeniem prawa” – nie ma wątpliwości podpisany pod tym dokumentem arch. Maciej Borsa, wiceprezes TUP.

Zauważa też coś jeszcze. „Zastanawiający jest fakt, że decyzja o warunkach zabudowy została wydana przez Prezydenta Miasta Lublin bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska konserwatora zabytków” – pisze dr hab. Borsa. Wskazuje też na „trwałe obniżenie poziomu jakości życia” i „obniżenie wartości nieruchomości” sąsiedniej.

Projektant i pełnomocnik spółki nie zgadza się się z tymi zarzutami. Arch. Jerzy Korszeń zapewnia, że uzgodnienia z konserwatorem zabytków były (i jeszcze będą przy uzgadnianiu ostatecznego kształtu nowych budynków). Na dowód przesyła nam opinię w tej sprawie Huberta Mącika, Miejskiego Konserwatora Zabytków ze stycznia 2021 r. Biuro MKZ to jedna z jednostek Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Lublin.

WZ-tki były dwie

Wyrok WSA uchyla decyzję prezydenta Lublina o warunkach zabudowy na Karmelickiej 7, ale radość państwa Grzybków trwa krótko. Szybko okazuje się, że tego samego dnia (6 maja 2021 r.) miasto wydaje dla tej działki jeszcze jedną WZ-tkę.

– Decyzje różnią się terenem inwestycji. Jedna z nich dotyczy jednej działki, zaś druga dwóch – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Dlaczego Ratusz nie wysłał zainteresowanym tego drugiego dokumentu? Bo teraz sąsiadów inwestycji tym razem jest więcej niż 20.

– Strony zawiadomiono o zakończeniu postępowania pisemnie i poprzez obwieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej. Jest to standardowe działanie przy postępowaniach, w których uczestniczy kilkadziesiąt stron – tłumaczy biuro prasowe.

Wyroku sądowego komentować nie chce. – Będziemy mogli się odnieść dopiero, gdy oficjalnie otrzymamy jego uzasadnienie, które w następnej kolejności będzie wymagało dokładnych analiz – stwierdza Stryczewska.

To „nie jest agresywny inwestor”

Treść sądowego postanowienia zna natomiast projektant. W znacznej części się z nim nie zgadza.

– Żadne parametry z wcześniejszych decyzji dla tej działki nie były zmieniane – zapewnia arch. Jerzy Korszeń. I podkreśla, że jego projekt wcale nie przewiduje zabudowy w 86,1 proc. (jak na to pozwala WZ-tka), ale jedynie w ok. 50 proc. – Przecież do nowych budynków trzeba dojechać, obsłużyć komunikacyjnie planowane tam usługi i doświetlić projektowane mieszkania – tłumaczy.

Przyznaje, że inwestorzy często mają intencje „brutalne i podyktowane zyskiem”, ale do tego konkretnego zastrzeżeń nie ma żadnych.

– Tu zrozumienie aspektów planowania urbanistycznego i architektonicznego jest znacznie większe niż to się zwykle zdarza. Nie mamy do czynienia z agresywną firmą, która chce wycisnąć z działki maksimum, bez względu na wszystko, ale z ludźmi, których głównym celem jest zagospodarowanie zdegradowanego terenu i stworzenia kwartału zabudowy śródmiejskiej o wysokim standardzie – przekonuje.

Korszeń podkreśla też dobrą współpracę z inwestorami pobliskich działek, które wkrótce też doczekają się nowej zabudowy (Zielona 5, Pałac Potockich, Cezal).

– Razem staramy się zrobić coś dobrego, a nie złego: wyznaczyć ciągi pieszo-jezdne, przebudować i unowocześnić infrastrukturę techniczną. Powstaje tu taki miniplan zagospodarowania kwartału zabudowy śródmiejskiej, tworzony przez architektów, ale przy współpracy z inwestorami i miastem. A ta jest tutaj wzorowa. To wszystko jest wynikiem wieloletnich urbanistycznych przemyśleń i uzgodnień – zapewnia.

11 tys./mkw. Przedsprzedaż już w czerwcu

Inwestor nie wystąpił jeszcze o pozwolenie na budowę, a na początku czerwca Jerzy Korszeń złożył kolejny wniosek o WZ-tkę. Na pytanie czym się on różni od poprzednich, biuro prasowe Ratusza nie odpowiada.

– Wniosek, który otrzymaliśmy w ostatnich dniach, jest niekompletny, a inwestor został wezwany do jego uzupełnienia – informuje jedynie Stryczewska.

Tymczasem spółka Helvetia, która oferuje apartamenty w dawnej szkole przy Spokojnej 10 (miasto sprzedało ten budynek w prywatne ręce w czasie, gdy Radzie Miasta szefował Piotr Kowalczyk), przymierza się już do sprzedaży lokali na Karmelickiej.

– Mamy bardzo dużo zapytań o tę inwestycję, mimo że przedsprzedaż apartamentów dopiero ruszy. Najpewniej jeszcze w tym miesiącu. Zawieranie umów rezerwacyjnych planujemy na drugą połowę lipca. Ceny zaczynają się od 11 tys./mkw. – informuje Ewelina Pilaszewska, dyrektor ds. sprzedaży w Helvetii. – Przy Karmelickiej w ramach inwestycji „Apartamenty Staromiejskie” powstaną docelowo trzy budynki. W pierwszym etapie inwestor zamierza zrewitalizować istniejący budynek, kolejne etapy zaplanowano na drugą połowę 2023 r.

W nierównej walce z urzędem państwu Grzybkom zdecydowała się pomóc lubelska Fundacja Wolności.

– Złożyliśmy już do SKO wniosek o unieważnienie drugiej WZ-ki wydanej 6 maja na Karmelicką 7 – mówi Krzysztof Kowalik z FW. – Naszą wątpliwość wzbudziło to, że jedna z decyzji została przez sąd unieważniona a druga wciąż jest ważna.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 75

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maria-antonina / 12 czerwca 2022 r. o 19:22
Czy to prawda ,że kur***l ma 06 września w Sądzie Okręgowym w Warszawie o niszczenie LGBT bo jest kryptogejem ??
Avatar
kontakt.gcwz / 12 czerwca 2022 r. o 11:27
Ludzie czy wy życia nie macie? Jest sobota piękna pogoda. Biedne pisowskie trolle
Przecież sama tu siedzisz hipokrytko pomatolska
 On akurat siedzi w pracy ew pilnuje swojego interesu
Avatar
Stan85 / 11 czerwca 2022 r. o 21:46
Ludzie czy wy życia nie macie? Jest sobota piękna pogoda. Biedne pisowskie trolle
 Przecież sama tu siedzisz hipokrytko pomatolska
Avatar
milenaaa / 11 czerwca 2022 r. o 19:21
Ludzie czy wy życia nie macie? Jest sobota piękna pogoda. Biedne pisowskie trolle
Avatar
kontakt.gcwz / 11 czerwca 2022 r. o 15:56
Uwaga!!! 
 Już prokuratura pokazała, co myśli o Górkach. Myślisz, że w Ratuszu siedzą debile i łamią prawo w ordynarny sposób?
 Już dwa razy Wojewódzki Sąd Administracyjny wypowiedział się w sprawie Górek i nie zrobiło to na Żuku najmniejszego wrażenia że w obu orzeczeniach wytknięto mu naruszanie prawa przy uchwalaniu studium w części dotyczącej Górek Czechowskich. Miażdżący raport z kontroli NIK też go nie wzruszył a naruszenia prawa wytknięto w nim licznie. Bardzo prostym językiem napisana ustawa o dostępie do informacji publicznej także nie robi na nim wrażenia kiedy odmawia ujawnienia treści składanych w imieniu rady miasta kasacji- które to bez najmniejszych zastrzeżeń i wątpliwości ujawnia symultanicznie WSA, NSA oraz Prokuratura Krajowa. Ale co tam, ani jedna z tych instytucji nie zna się na prawie tak jak jeden Żuk! I proszę się nie martwić, nie takie umarzane śledztwa były wznawiane. Tak że na zadane wyżej pytanie sam pan sobie odpowiedział. 
 Już dwa razy Wojewódzki Sąd Administracyjny wypowiedział się w sprawie Górek i nie zrobiło to na Żuku najmniejszego wrażenia że w obu orzeczeniach wytknięto mu naruszanie prawa przy uchwalaniu studium w części dotyczącej Górek Czechowskich. Miażdżący raport z kontroli NIK też go nie wzruszył a naruszenia prawa wytknięto w nim licznie. Bardzo prostym językiem napisana ustawa o dostępie do informacji publicznej także nie robi na nim wrażenia kiedy odmawia ujawnienia treści składanych w imieniu rady miasta kasacji- które to bez ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 czerwca 2022 r. o 09:46
Ktoś wie kiedy ruszy sprzedaż?
Avatar
Aaaartek / 10 czerwca 2022 r. o 22:48
Uwaga!!! Przekaz dla ratuszowych parówek!!! Nie chodzi o to że ktoś chce zagospodarować zdegradowany teren w centrum. Chodzi o to że robi to ponad prawem z pomocą Ratusza. I proszę nie manipulować że wszyscy oponenci tej patologii są przeciwni zmianom na lepsze.
A ty oczywiście jesteś prawnikiem specjalizującym się w prawie własnościowym i budowalnym, a na dodatek administracyjnym? Już prokuratura pokazała, co myśli o Górkach. Myślisz, że w Ratuszu siedzą debile i łamią prawo w ordynarny sposób? Gdyby byli z PiS-u, to OK, uwierzyłbym, ale nie obecni. Nie twierdzę, że wszystko jest tam OK, nie znam się, ale ty i KDR/uwaga_na_trolle nie znacie się tak samo, ale bijecie pianę, żeby walić w Żuka.
Nie trzeba być prawnikiem żeby pokazywć patologię Żuka i jego ekipy. Tak walczycie o praworządność a na lubelskim podwórku wałków nie widzicie? Jak mam was nazywać? Kłamcy? Manipulanci? Cwaniacy? Przestępcy? Wybierz sobie
 A bierzesz pod uwagę, że te wszystkie rzekome wałki i patologia to jedynie wytwór twojej chorej wyobraźni? Ktoś tu ewidentnie przedawkował TVPis.
 A bierzesz pod uwagę, że te wszystkie rzekome wałki i patologia to jedynie wytwór twojej chorej wyobraźni? Ktoś tu ewidentnie przedawkował TVPis. rozwiń
Avatar
Stan85 / 10 czerwca 2022 r. o 21:57
Uwaga!!! Przekaz dla ratuszowych parówek!!! Nie chodzi o to że ktoś chce zagospodarować zdegradowany teren w centrum. Chodzi o to że robi to ponad prawem z pomocą Ratusza. I proszę nie manipulować że wszyscy oponenci tej patologii są przeciwni zmianom na lepsze.
A ty oczywiście jesteś prawnikiem specjalizującym się w prawie własnościowym i budowalnym, a na dodatek administracyjnym? Już prokuratura pokazała, co myśli o Górkach. Myślisz, że w Ratuszu siedzą debile i łamią prawo w ordynarny sposób? Gdyby byli z PiS-u, to OK, uwierzyłbym, ale nie obecni. Nie twierdzę, że wszystko jest tam OK, nie znam się, ale ty i KDR/uwaga_na_trolle nie znacie się tak samo, ale bijecie pianę, żeby walić w Żuka.
 Nie trzeba być prawnikiem żeby pokazywć patologię Żuka i jego ekipy. Tak walczycie o praworządność a na lubelskim podwórku wałków nie widzicie? Jak mam was nazywać? Kłamcy? Manipulanci? Cwaniacy? Przestępcy? Wybierz sobie
 Nie trzeba być prawnikiem żeby pokazywć patologię Żuka i jego ekipy. Tak walczycie o praworządność a na lubelskim podwórku wałków nie widzicie? Jak mam was nazywać? Kłamcy? Manipulanci? Cwaniacy? Przestępcy? Wybierz sobie rozwiń
Avatar
Izydor / 10 czerwca 2022 r. o 20:28
Panóf podejzenia so bespotstafne, ta Panji psysła w tym kozuchu i w tym kozyhu wyhodzzi..ot taki mały develospacerek z koparkami i żurawiem po Łysogrodzie. Czas na Trybunał by Czarcie Łapska postawiły tu jakiego drapacza..
Avatar
KDR / 10 czerwca 2022 r. o 19:47
11.000 zł/m2? Czyżby to "przypadkiem" dokładnie tyle samo, ile wycenił swój ostatni nabytek kurnikowy Dziad Jakubowicki? Może na emeryturze, kiedy już zabraknie sił na slalomy dewelo-narciarskie, dewelo-duce znalazłby swój kącik na 7 piętrze apartamĘtu sP0d ręki Tęgiego Łba, żeby w sP0K0ju podziwiać oczyszczone dzięki jego P0lityce z "plebsu" centrum dewelo-folwarku?
Avatar
maria-antonina / 12 czerwca 2022 r. o 19:22
Czy to prawda ,że kur***l ma 06 września w Sądzie Okręgowym w Warszawie o niszczenie LGBT bo jest kryptogejem ??
Avatar
kontakt.gcwz / 12 czerwca 2022 r. o 11:27
Ludzie czy wy życia nie macie? Jest sobota piękna pogoda. Biedne pisowskie trolle
Przecież sama tu siedzisz hipokrytko pomatolska
 On akurat siedzi w pracy ew pilnuje swojego interesu
Avatar
Stan85 / 11 czerwca 2022 r. o 21:46
Ludzie czy wy życia nie macie? Jest sobota piękna pogoda. Biedne pisowskie trolle
 Przecież sama tu siedzisz hipokrytko pomatolska
Avatar
milenaaa / 11 czerwca 2022 r. o 19:21
Ludzie czy wy życia nie macie? Jest sobota piękna pogoda. Biedne pisowskie trolle
Avatar
kontakt.gcwz / 11 czerwca 2022 r. o 15:56
Uwaga!!! 
 Już prokuratura pokazała, co myśli o Górkach. Myślisz, że w Ratuszu siedzą debile i łamią prawo w ordynarny sposób?
 Już dwa razy Wojewódzki Sąd Administracyjny wypowiedział się w sprawie Górek i nie zrobiło to na Żuku najmniejszego wrażenia że w obu orzeczeniach wytknięto mu naruszanie prawa przy uchwalaniu studium w części dotyczącej Górek Czechowskich. Miażdżący raport z kontroli NIK też go nie wzruszył a naruszenia prawa wytknięto w nim licznie. Bardzo prostym językiem napisana ustawa o dostępie do informacji publicznej także nie robi na nim wrażenia kiedy odmawia ujawnienia treści składanych w imieniu rady miasta kasacji- które to bez najmniejszych zastrzeżeń i wątpliwości ujawnia symultanicznie WSA, NSA oraz Prokuratura Krajowa. Ale co tam, ani jedna z tych instytucji nie zna się na prawie tak jak jeden Żuk! I proszę się nie martwić, nie takie umarzane śledztwa były wznawiane. Tak że na zadane wyżej pytanie sam pan sobie odpowiedział. 
 Już dwa razy Wojewódzki Sąd Administracyjny wypowiedział się w sprawie Górek i nie zrobiło to na Żuku najmniejszego wrażenia że w obu orzeczeniach wytknięto mu naruszanie prawa przy uchwalaniu studium w części dotyczącej Górek Czechowskich. Miażdżący raport z kontroli NIK też go nie wzruszył a naruszenia prawa wytknięto w nim licznie. Bardzo prostym językiem napisana ustawa o dostępie do informacji publicznej także nie robi na nim wrażenia kiedy odmawia ujawnienia treści składanych w imieniu rady miasta kasacji- które to bez ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 czerwca 2022 r. o 09:46
Ktoś wie kiedy ruszy sprzedaż?
Avatar
Aaaartek / 10 czerwca 2022 r. o 22:48
Uwaga!!! Przekaz dla ratuszowych parówek!!! Nie chodzi o to że ktoś chce zagospodarować zdegradowany teren w centrum. Chodzi o to że robi to ponad prawem z pomocą Ratusza. I proszę nie manipulować że wszyscy oponenci tej patologii są przeciwni zmianom na lepsze.
A ty oczywiście jesteś prawnikiem specjalizującym się w prawie własnościowym i budowalnym, a na dodatek administracyjnym? Już prokuratura pokazała, co myśli o Górkach. Myślisz, że w Ratuszu siedzą debile i łamią prawo w ordynarny sposób? Gdyby byli z PiS-u, to OK, uwierzyłbym, ale nie obecni. Nie twierdzę, że wszystko jest tam OK, nie znam się, ale ty i KDR/uwaga_na_trolle nie znacie się tak samo, ale bijecie pianę, żeby walić w Żuka.
Nie trzeba być prawnikiem żeby pokazywć patologię Żuka i jego ekipy. Tak walczycie o praworządność a na lubelskim podwórku wałków nie widzicie? Jak mam was nazywać? Kłamcy? Manipulanci? Cwaniacy? Przestępcy? Wybierz sobie
 A bierzesz pod uwagę, że te wszystkie rzekome wałki i patologia to jedynie wytwór twojej chorej wyobraźni? Ktoś tu ewidentnie przedawkował TVPis.
 A bierzesz pod uwagę, że te wszystkie rzekome wałki i patologia to jedynie wytwór twojej chorej wyobraźni? Ktoś tu ewidentnie przedawkował TVPis. rozwiń
Avatar
Stan85 / 10 czerwca 2022 r. o 21:57
Uwaga!!! Przekaz dla ratuszowych parówek!!! Nie chodzi o to że ktoś chce zagospodarować zdegradowany teren w centrum. Chodzi o to że robi to ponad prawem z pomocą Ratusza. I proszę nie manipulować że wszyscy oponenci tej patologii są przeciwni zmianom na lepsze.
A ty oczywiście jesteś prawnikiem specjalizującym się w prawie własnościowym i budowalnym, a na dodatek administracyjnym? Już prokuratura pokazała, co myśli o Górkach. Myślisz, że w Ratuszu siedzą debile i łamią prawo w ordynarny sposób? Gdyby byli z PiS-u, to OK, uwierzyłbym, ale nie obecni. Nie twierdzę, że wszystko jest tam OK, nie znam się, ale ty i KDR/uwaga_na_trolle nie znacie się tak samo, ale bijecie pianę, żeby walić w Żuka.
 Nie trzeba być prawnikiem żeby pokazywć patologię Żuka i jego ekipy. Tak walczycie o praworządność a na lubelskim podwórku wałków nie widzicie? Jak mam was nazywać? Kłamcy? Manipulanci? Cwaniacy? Przestępcy? Wybierz sobie
 Nie trzeba być prawnikiem żeby pokazywć patologię Żuka i jego ekipy. Tak walczycie o praworządność a na lubelskim podwórku wałków nie widzicie? Jak mam was nazywać? Kłamcy? Manipulanci? Cwaniacy? Przestępcy? Wybierz sobie rozwiń
Avatar
Izydor / 10 czerwca 2022 r. o 20:28
Panóf podejzenia so bespotstafne, ta Panji psysła w tym kozuchu i w tym kozyhu wyhodzzi..ot taki mały develospacerek z koparkami i żurawiem po Łysogrodzie. Czas na Trybunał by Czarcie Łapska postawiły tu jakiego drapacza..
Avatar
KDR / 10 czerwca 2022 r. o 19:47
11.000 zł/m2? Czyżby to "przypadkiem" dokładnie tyle samo, ile wycenił swój ostatni nabytek kurnikowy Dziad Jakubowicki? Może na emeryturze, kiedy już zabraknie sił na slalomy dewelo-narciarskie, dewelo-duce znalazłby swój kącik na 7 piętrze apartamĘtu sP0d ręki Tęgiego Łba, żeby w sP0K0ju podziwiać oczyszczone dzięki jego P0lityce z "plebsu" centrum dewelo-folwarku?