Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 listopada 2022 r.
16:06

Jest nowy wyrok w sprawie górek czechowskich. Poprzednia decyzja uchylona

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Do punktu wyjścia wraca sądowy spór o losy górek czechowskich. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok mówiący, że niezgodna z prawem jest uchwała Rady Miasta dopuszczająca budowę blokowisk na górkach. Sprawa wraca do sądu w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie miał wydać w czwartek wyrok w sprawie przyszłości górek czechowskich. To dawny poligon wojskowy na północy miasta i zarazem miejsce masowych egzekucji popełnianych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

>> Lublin. Tutaj Niemcy dokonywali egzekucji. Na górkach czechowskich odkopano kolejne kości ludzkie<<

Właścicielem znacznej części tego terenu jest deweloperska spółka TBV Investment, która chce tutaj zbudować bloki mieszkalne. Nie pozwala na to obowiązujący plan zagospodarowania terenu. Rada Miasta może zmienić plan, o ile nowy będzie zgodny z tzw. studium przestrzennym uchwalonym przez radę w 2019 r. Studium wyznacza na górkach kilka stref pod budownictwo mieszkaniowe. I to właśnie legalność studium jest przedmiotem sądowego sporu.

Spór zaczął się od skargi złożonej jeszcze w 2019 r. przez ówczesnego wojewodę Przemysława Czarnka. Uznał on, że studium jest niezgodne z prawem. W grudniu 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o nieważności uchwały w części dotyczącej górek, ale ten wyrok został uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny, który przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez lubelski sąd.

>>Lublin. Eksperci do prezydenta: to nie miejsce na budowę<<

Za drugim razem WSA orzekł, że studium w części dotyczącej górek jest niezgodne z prawem. Uznał, że w trakcie prac nad studium nie spełniono wymogów dotyczących należytej troski o środowisko. Miało się to przejawiać tym, że podczas prac nad projektem dokumentu miasto wykorzystało nieaktualne badania przyrodnicze, nie czekając na nowe, choć były już zamówione.

Również ten wyrok został zaskarżony do wyższej instancji przez władze miasta, które nie ujawniły treści skargi. Jej treść wydobyliśmy jednak od sądu. Wynajęty przez Ratusz prawnik stwierdza w niej m.in., że zapisy studium, umożliwiające zabudowę na wybranych czterech wysoczyznach, „odpowiadają potrzebie wyważenia spornych interesów”. Tłumaczy przy tym, że „z dokumentacji planistycznej wynika, że są to tereny nieużytków po byłym poligonie, które nie wskazują na istotną wartość przyrodniczą, zarośnięte są zielenią nieurządzoną, z florą i fauną nie zaliczającą się do wyjątkowo bogatych”.

NSA miał rozpatrzeć skargę we wrześniu, ale rozprawę zdjęto z wokandy, a nowy termin wyznaczono na 24 listopada, czyli na dziś.

Wydany dzisiaj wyrok nie zakończył sporu o górki czechowskie, bo wciąż nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia. NSA znów uznał, że orzeczenie lubelskiego sądu jest błędne, uchylił je i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ksawyer / 4 dni temu o 18:38
Prof. Dylewski zabiegi o zabudowę wysoczyzn, wzdłuż Poligonowej, 7/8 piętrowymi budynkami TVB nazwał wstydem dla wľadz i mieszkańców Lublina. Tak jak stwierdził WSA realizacja inwestycji TVB oznacza pogrzebane naturalistycznego parku Górki Czechowskie, rezerwatu i parku krajobrazowego Wyżyny Lubelskiej o trudnych do przecenienia walorach dla warunków zdrowotnych śródmieścia Lublina, do którego z górek napływa czyste powietrze z północno zachodnich okolic Lublina. Dzisiaj idea parku Górki Czechowskie została bezwstydnie porzucona nie tylko przez Prezydenta Lublina. Ciekawe jakie to wytyczne od NSA dostali lubelscy sędziowie? Przypominam, że sędziowie NSA, specjaliści od przyrody i wybititni urbaniści orzekli, że zabudowa wysoczyzn jest wyważony rozwiązaniem z punktu widzenia rozwoju miasta, którego nie stać na urządzenie 100 ha parku zgodnie z wytycznymi lubelskich prof. przyrody. Zauważmy, że powierzchnia miasta to ok. 150 km2, czyli 15000 ja.
Prof. Dylewski zabiegi o zabudowę wysoczyzn, wzdłuż Poligonowej, 7/8 piętrowymi budynkami TVB nazwał wstydem dla wľadz i mieszkańców Lublina. Tak jak stwierdził WSA realizacja inwestycji TVB oznacza pogrzebane naturalistycznego parku Górki Czechowskie, rezerwatu i parku krajobrazowego Wyżyny Lubelskiej o trudnych do przecenienia walorach dla warunków zdrowotnych śródmieścia Lublina, do którego z górek napływa czyste powietrze z północno zachodnich okolic Lublina. Dzisiaj idea parku Górki Czechowskie została bezwstydnie porzucona nie tylko p... rozwiń
Avatar
Gutek / 6 dni temu o 09:06
Chętnie widziałbym tam park. Jestem nawet za parkiem na całym obszarze górek. Bo puki co korzystać będzie deweloper a nie nawet lokalna społeczność a co dopiero większość mieszkańców która się wyraziła jasno co do przeznaczenia tego terenu. Park tak bloki nie
Manipulujesz wynikami referendum w sprawie górek , ponieważ w referendum wzięło udział 12.91% uprawnionych . Aby referendum było wiążące musi wziąć udział minimum 30% obywateli. Nie wiem skąd wziołeś tą „większość "
To proste. Większość głosujących. W okręgach graniczących z Górkami przeciwko deweloperowi zagłosowało do 80% uprawnionych, a frekwencja wyniosła tam ponad 30%. Pozostałe okręgi osłabiły frekwencję. Zresztą trudno się dziwić że np mieszkańcy Tatar czy Czubów nie byli szczególnie zainteresowani Górkami. Ale nawet tam deweloper nie wygrał. Nie wygrał w żadnym okręgu. Jego, bidulka, popiera jakieś 10tys ludzi w 370tys mieście.
 Znowu manipulacja wynikami . Najprostszym sposóbem wypowiedzenia się tam gdzie wymagane jest kworum jest poprostu nie wziąć udziału w głosowaniu.  W referendum brali udział wszyscy mieszkańcy Lublina i wynik jest widoczny, a jak zagłosowali sąsiedzi pana Wiejska to mało ważne.
 Znowu manipulacja wynikami . Najprostszym sposóbem wypowiedzenia się tam gdzie wymagane jest kworum jest poprostu nie wziąć udziału w głosowaniu.  W referendum brali udział wszyscy mieszkańcy Lublina i wynik jest widoczny, a jak zagłosowali sąsiedzi pana Wiejska to mało ważne. rozwiń
Avatar
erniberni / 6 dni temu o 07:57
Ale gardłują pisowskie trolle, aż śmiesznie się czyta to ich ujadanie.
Avatar
sok_z_deweloburaka / 6 dni temu o 06:55
Ponieważ bania kurnikowa właśnie pękła, geszeft 700-lecia jest kaputt i w zasadzie nie ma co strzępić pióra, ale ciekawostką jest, że Ubogacacz idąc w zaparte z kasacjami do NSA faktycznie OPÓŹNIA proces zalegalizowania "parku" akademikowego. Przecież zamiast wikłać się w wieloletnie postępowania dewelo-fanklub mógł w ciągu 2-3 m-cy uchwalić nowe studium dla GCz z jakimiś kosmetycznymi zmianami i na 99% przepchnęliby to z racji tego, że w UW w miejsce Czarnka zasiadał już dewelo-friendly fumfel Ubogacacza, który na pewno nie blokowałby geszeftu w WSA.
Avatar
kontakt.gcwz / 6 dni temu o 03:20
Chętnie widziałbym tam park. Jestem nawet za parkiem na całym obszarze górek. Bo puki co korzystać będzie deweloper a nie nawet lokalna społeczność a co dopiero większość mieszkańców która się wyraziła jasno co do przeznaczenia tego terenu. Park tak bloki nie
Manipulujesz wynikami referendum w sprawie górek , ponieważ w referendum wzięło udział 12.91% uprawnionych . Aby referendum było wiążące musi wziąć udział minimum 30% obywateli. Nie wiem skąd wziołeś tą „większość "
 To proste. Większość głosujących. W okręgach graniczących z Górkami przeciwko deweloperowi zagłosowało do 80% uprawnionych, a frekwencja wyniosła tam ponad 30%.  Pozostałe okręgi osłabiły frekwencję. Zresztą trudno się dziwić że np mieszkańcy Tatar czy Czubów nie byli szczególnie zainteresowani Górkami. Ale nawet tam deweloper nie wygrał. Nie wygrał w żadnym okręgu.  Jego, bidulka, popiera jakieś 10tys ludzi w 370tys mieście. 
 To proste. Większość głosujących. W okręgach graniczących z Górkami przeciwko deweloperowi zagłosowało do 80% uprawnionych, a frekwencja wyniosła tam ponad 30%.  Pozostałe okręgi osłabiły frekwencję. Zresztą trudno się dziwić że np mieszkańcy Tatar czy Czubów nie byli szczególnie zainteresowani Górkami. Ale nawet tam deweloper nie wygrał. Nie wygrał w żadnym okręgu.  Jego, bidulka, popiera jakieś 10tys ludzi w 370tys mieście.  rozwiń
Avatar
kontakt.gcwz / 6 dni temu o 03:14
Zabawne, ze PiS codziennie pluje na Unie i nie szanuje prawa europejskiego, a w przypadku górek powołuje się na TSUE :) zabawne
 Cześć młodzieżowy trolu. Za to tragiczny jest fakt że radni Żuka wywodzący się z PO i lewicy, czyli ugrupowań które non stop powołują się na prawo unijne oraz Konstytucję nie widzą problemu w łamaniu obydwu na Górkach Czechowskich. On sam zresztą też. 
Avatar
kontakt.gcwz / 6 dni temu o 03:10
kontakt.gcwz odebrać to ty możesz ale uprany sweterek z pralni. Śnij dalej o odbieraniu jakichkolwiek unijnych środków Lublinowi hehe.
 Uważasz że tylko państwa Komisja Europejska może karać w ten sposób za łamanie praworządności? To się doucz. A tu sprawa jest prosta- kwestia ewidentnego łamania dyrektywy siedliskowej. Orzecznictwo TSUE jest wyjątkowo obfite i jasne. Wiedeń już się przekonał na czym polega ochrona chomika. Petycja ws Górek jest już procedowania w Parlamencie Europejskim.  
Avatar
OfficialATM / 24 listopada 2022 r. o 19:41
I Want To Testify About Dark Web Blank ATM Cards. What'sApp Contact : +393512615163 (The Official Automatic Teller Machine) They Sell Automatic Blank ATM Cards That You Can Use To Withdraw Money At Any ATM Machine Around The World Wide. Order Your Blank ATM Card Now With The Official Automatic Teller Machine.
Avatar
Gutek / 24 listopada 2022 r. o 19:29
Chętnie widziałbym tam park. Jestem nawet za parkiem na całym obszarze górek. Bo puki co korzystać będzie deweloper a nie nawet lokalna społeczność a co dopiero większość mieszkańców która się wyraziła jasno co do przeznaczenia tego terenu. Park tak bloki nie
 Manipulujesz wynikami referendum w sprawie górek , ponieważ w referendum wzięło udział 12.91% uprawnionych . Aby referendum było wiążące musi wziąć udział minimum 30% obywateli. Nie wiem skąd wziołeś tą „większość "
Avatar
Gutek / 24 listopada 2022 r. o 18:53
Czekam z niecierpliwością kiedy będę mógł być sąsiadem Krzysztofa Wiejska . Zdaję sobie sprawę , że stara się jak może , aby do tego nie doszło wykorzystując gazetę , w której jest naczelnym .
Avatar
Ksawyer / 4 dni temu o 18:38
Prof. Dylewski zabiegi o zabudowę wysoczyzn, wzdłuż Poligonowej, 7/8 piętrowymi budynkami TVB nazwał wstydem dla wľadz i mieszkańców Lublina. Tak jak stwierdził WSA realizacja inwestycji TVB oznacza pogrzebane naturalistycznego parku Górki Czechowskie, rezerwatu i parku krajobrazowego Wyżyny Lubelskiej o trudnych do przecenienia walorach dla warunków zdrowotnych śródmieścia Lublina, do którego z górek napływa czyste powietrze z północno zachodnich okolic Lublina. Dzisiaj idea parku Górki Czechowskie została bezwstydnie porzucona nie tylko przez Prezydenta Lublina. Ciekawe jakie to wytyczne od NSA dostali lubelscy sędziowie? Przypominam, że sędziowie NSA, specjaliści od przyrody i wybititni urbaniści orzekli, że zabudowa wysoczyzn jest wyważony rozwiązaniem z punktu widzenia rozwoju miasta, którego nie stać na urządzenie 100 ha parku zgodnie z wytycznymi lubelskich prof. przyrody. Zauważmy, że powierzchnia miasta to ok. 150 km2, czyli 15000 ja.
Prof. Dylewski zabiegi o zabudowę wysoczyzn, wzdłuż Poligonowej, 7/8 piętrowymi budynkami TVB nazwał wstydem dla wľadz i mieszkańców Lublina. Tak jak stwierdził WSA realizacja inwestycji TVB oznacza pogrzebane naturalistycznego parku Górki Czechowskie, rezerwatu i parku krajobrazowego Wyżyny Lubelskiej o trudnych do przecenienia walorach dla warunków zdrowotnych śródmieścia Lublina, do którego z górek napływa czyste powietrze z północno zachodnich okolic Lublina. Dzisiaj idea parku Górki Czechowskie została bezwstydnie porzucona nie tylko p... rozwiń
Avatar
Gutek / 6 dni temu o 09:06
Chętnie widziałbym tam park. Jestem nawet za parkiem na całym obszarze górek. Bo puki co korzystać będzie deweloper a nie nawet lokalna społeczność a co dopiero większość mieszkańców która się wyraziła jasno co do przeznaczenia tego terenu. Park tak bloki nie
Manipulujesz wynikami referendum w sprawie górek , ponieważ w referendum wzięło udział 12.91% uprawnionych . Aby referendum było wiążące musi wziąć udział minimum 30% obywateli. Nie wiem skąd wziołeś tą „większość "
To proste. Większość głosujących. W okręgach graniczących z Górkami przeciwko deweloperowi zagłosowało do 80% uprawnionych, a frekwencja wyniosła tam ponad 30%. Pozostałe okręgi osłabiły frekwencję. Zresztą trudno się dziwić że np mieszkańcy Tatar czy Czubów nie byli szczególnie zainteresowani Górkami. Ale nawet tam deweloper nie wygrał. Nie wygrał w żadnym okręgu. Jego, bidulka, popiera jakieś 10tys ludzi w 370tys mieście.
 Znowu manipulacja wynikami . Najprostszym sposóbem wypowiedzenia się tam gdzie wymagane jest kworum jest poprostu nie wziąć udziału w głosowaniu.  W referendum brali udział wszyscy mieszkańcy Lublina i wynik jest widoczny, a jak zagłosowali sąsiedzi pana Wiejska to mało ważne.
 Znowu manipulacja wynikami . Najprostszym sposóbem wypowiedzenia się tam gdzie wymagane jest kworum jest poprostu nie wziąć udziału w głosowaniu.  W referendum brali udział wszyscy mieszkańcy Lublina i wynik jest widoczny, a jak zagłosowali sąsiedzi pana Wiejska to mało ważne. rozwiń
Avatar
erniberni / 6 dni temu o 07:57
Ale gardłują pisowskie trolle, aż śmiesznie się czyta to ich ujadanie.
Avatar
sok_z_deweloburaka / 6 dni temu o 06:55
Ponieważ bania kurnikowa właśnie pękła, geszeft 700-lecia jest kaputt i w zasadzie nie ma co strzępić pióra, ale ciekawostką jest, że Ubogacacz idąc w zaparte z kasacjami do NSA faktycznie OPÓŹNIA proces zalegalizowania "parku" akademikowego. Przecież zamiast wikłać się w wieloletnie postępowania dewelo-fanklub mógł w ciągu 2-3 m-cy uchwalić nowe studium dla GCz z jakimiś kosmetycznymi zmianami i na 99% przepchnęliby to z racji tego, że w UW w miejsce Czarnka zasiadał już dewelo-friendly fumfel Ubogacacza, który na pewno nie blokowałby geszeftu w WSA.
Avatar
kontakt.gcwz / 6 dni temu o 03:20
Chętnie widziałbym tam park. Jestem nawet za parkiem na całym obszarze górek. Bo puki co korzystać będzie deweloper a nie nawet lokalna społeczność a co dopiero większość mieszkańców która się wyraziła jasno co do przeznaczenia tego terenu. Park tak bloki nie
Manipulujesz wynikami referendum w sprawie górek , ponieważ w referendum wzięło udział 12.91% uprawnionych . Aby referendum było wiążące musi wziąć udział minimum 30% obywateli. Nie wiem skąd wziołeś tą „większość "
 To proste. Większość głosujących. W okręgach graniczących z Górkami przeciwko deweloperowi zagłosowało do 80% uprawnionych, a frekwencja wyniosła tam ponad 30%.  Pozostałe okręgi osłabiły frekwencję. Zresztą trudno się dziwić że np mieszkańcy Tatar czy Czubów nie byli szczególnie zainteresowani Górkami. Ale nawet tam deweloper nie wygrał. Nie wygrał w żadnym okręgu.  Jego, bidulka, popiera jakieś 10tys ludzi w 370tys mieście. 
 To proste. Większość głosujących. W okręgach graniczących z Górkami przeciwko deweloperowi zagłosowało do 80% uprawnionych, a frekwencja wyniosła tam ponad 30%.  Pozostałe okręgi osłabiły frekwencję. Zresztą trudno się dziwić że np mieszkańcy Tatar czy Czubów nie byli szczególnie zainteresowani Górkami. Ale nawet tam deweloper nie wygrał. Nie wygrał w żadnym okręgu.  Jego, bidulka, popiera jakieś 10tys ludzi w 370tys mieście.  rozwiń
Avatar
kontakt.gcwz / 6 dni temu o 03:14
Zabawne, ze PiS codziennie pluje na Unie i nie szanuje prawa europejskiego, a w przypadku górek powołuje się na TSUE :) zabawne
 Cześć młodzieżowy trolu. Za to tragiczny jest fakt że radni Żuka wywodzący się z PO i lewicy, czyli ugrupowań które non stop powołują się na prawo unijne oraz Konstytucję nie widzą problemu w łamaniu obydwu na Górkach Czechowskich. On sam zresztą też. 
Avatar
kontakt.gcwz / 6 dni temu o 03:10
kontakt.gcwz odebrać to ty możesz ale uprany sweterek z pralni. Śnij dalej o odbieraniu jakichkolwiek unijnych środków Lublinowi hehe.
 Uważasz że tylko państwa Komisja Europejska może karać w ten sposób za łamanie praworządności? To się doucz. A tu sprawa jest prosta- kwestia ewidentnego łamania dyrektywy siedliskowej. Orzecznictwo TSUE jest wyjątkowo obfite i jasne. Wiedeń już się przekonał na czym polega ochrona chomika. Petycja ws Górek jest już procedowania w Parlamencie Europejskim.  
Avatar
OfficialATM / 24 listopada 2022 r. o 19:41
I Want To Testify About Dark Web Blank ATM Cards. What'sApp Contact : +393512615163 (The Official Automatic Teller Machine) They Sell Automatic Blank ATM Cards That You Can Use To Withdraw Money At Any ATM Machine Around The World Wide. Order Your Blank ATM Card Now With The Official Automatic Teller Machine.
Avatar
Gutek / 24 listopada 2022 r. o 19:29
Chętnie widziałbym tam park. Jestem nawet za parkiem na całym obszarze górek. Bo puki co korzystać będzie deweloper a nie nawet lokalna społeczność a co dopiero większość mieszkańców która się wyraziła jasno co do przeznaczenia tego terenu. Park tak bloki nie
 Manipulujesz wynikami referendum w sprawie górek , ponieważ w referendum wzięło udział 12.91% uprawnionych . Aby referendum było wiążące musi wziąć udział minimum 30% obywateli. Nie wiem skąd wziołeś tą „większość "
Avatar
Gutek / 24 listopada 2022 r. o 18:53
Czekam z niecierpliwością kiedy będę mógł być sąsiadem Krzysztofa Wiejska . Zdaję sobie sprawę , że stara się jak może , aby do tego nie doszło wykorzystując gazetę , w której jest naczelnym .
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Patronem nowego ronda w Dęblinie będą kolejarze

Patronem nowego ronda w Dęblinie będą kolejarze

We wtorek zakończyły się konsultacje społeczne, które miały na celu wybranie patrona dla nowego ronda w Dęblinie, które powstało u zbiegu ul. Wiślanej z nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej 801. Spośród trzech propozycji, zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za „Rondem Kolejarzy Dęblińskich”.

W tym gabinecie kosmetologicznym zabiegi przeprowadzają studenci. Ceny mają być atrakcyjne

W tym gabinecie kosmetologicznym zabiegi przeprowadzają studenci. Ceny mają być atrakcyjne

Zabiegi na twarz, ciało, dłonie i stopy – wszystko to będą oferowali studenci kierunku kosmetologia w nowo otwartym Uniwersyteckim Gabinecie Kosmetologicznym. Jako że chodzi tu także o naukę, ceny zabiegów mają być niskie.

Śmieci, podatki i pies. Będzie podwyżka w Kraśniku?

Śmieci, podatki i pies. Będzie podwyżka w Kraśniku?

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat za śmieci, o ile propozycję burmistrza poprze większość radnych.

Lublin. W garażu znaleziono ciała dwóch mężczyzn

Lublin. W garażu znaleziono ciała dwóch mężczyzn

Tlenek węgla zbiera śmiertelne żniwo. Kolejny taki przypadek w ostatnich dniach, tym razem w Lublinie.

Lublin. Żeby krzewy dotrwały do wiosny...

Lublin. Żeby krzewy dotrwały do wiosny...

Ruszyły prace mające zabezpieczyć na zimę zieleńce założone wzdłuż jezdni w ścisłym centrum Lublina. Prace będą kosztować miejską kasę 40 tys. zł.

Lublin. Pod blokiem pojawiły się parkomaty. Mieszkańcy zaskoczeni
Pierwsza strona

Lublin. Pod blokiem pojawiły się parkomaty. Mieszkańcy zaskoczeni

Szkło, aluminium, ciche windy – tak deweloper kusił kupujących mieszkania przy ulicy Nałęczowskiej. Nie ostrzegał, że jeśli nie wykupią podziemnego miejsca parkingowego, to za parkowanie przed blokiem będą musieli płacić. Teraz mieszkańcy są w szoku, bo nagle pod oknami zobaczyli parkomaty.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Polska – Argentyna 0:2. Przegrani, ale szczęśliwi. Po 36 latach Polska w fazie pucharowej mistrzostw świata

Mundial 2022: Polska – Argentyna 0:2. Przegrani, ale szczęśliwi. Po 36 latach Polska w fazie pucharowej mistrzostw świata

Po 36 latach reprezentacja Polski wywalczyła awans do 1/8 finału mistrzostw świata. Na zakończenie zmagań grupowych Biało-Czerwoni przegrali 0:2, choć gdyby nie Wojciech Szczęsny, który obronił rzut karny wykonywany przez Leo Messiego porażka mogła być wyższa. Ostatecznie jednak Polacy grają na mundialu dalej kosztem Meksyku

Chcą projektować nowy cmentarz w Lublinie

Chcą projektować nowy cmentarz w Lublinie

Dwie firmy rywalizują o miejskie zlecenie na zaprojektowanie nowego cmentarza komunalnego w pobliżu skrzyżowania ul. Zelwerowicza z ul. Bohaterów Września.

Flixbus otwiera nowe połączenie z lotniska. Dojedziemy znacznie dalej niż do Lublina

Flixbus otwiera nowe połączenie z lotniska. Dojedziemy znacznie dalej niż do Lublina

Lubelskie lotnisko zyskało połączenie z Katowicami. Co prawda nie lotnicze, a autobusowe, ale zdaniem władz portu zwiększy to jego dostępność.

Radna ma szczęście. Nie ma umowy, więc nie ma dowodu

Radna ma szczęście. Nie ma umowy, więc nie ma dowodu

Wojewoda nie zdecydował się na wygaszenie mandatu radnej Anny Ryfki skutkujące jej usunięciem z Rady Miasta. Tłumaczy, że nikt nie przekazał mu dokumentu, który miałby potwierdzać złamanie przez radną zakazu zagrożonego tak surową karą.

Mundial 2022: Polska - Argentyna 0:2. Przegrywana, ale z awansem z grupy! [zapis relacji na żywo]

Mundial 2022: Polska - Argentyna 0:2. Przegrywana, ale z awansem z grupy! [zapis relacji na żywo]

Reprezentacja polski po raz pierwszy w XXI wieku ma szansę awansować do fazy pucharowej mistrzostw świata. Dzisiaj o godzinie 20 nasi zawodnicy zmierzą się z Argentyną Leo Messiego. Czy uda im się wygrać w gigantem? Zapraszamy do śledzenia relacji z tego spotkania

Mundial 2022: Tunezja - Francja 1:0. Ograli mistrzów świata, ale jadą do domu. Australia gra dalej!

Mundial 2022: Tunezja - Francja 1:0. Ograli mistrzów świata, ale jadą do domu. Australia gra dalej!

Mistrzostwa świata w Katarze, a dokładnie wyniki rozgrywanych tam meczów nie przestają zaskakiwać kibiców. W ostatniej kolejce Tunezja pokonała 1:0 pewną awansu Francję i przez dwie minuty była w 1/8 finału. Za burtę zespół z Afryki wyrzuciła Australia ogrywając Danię i to właśnie popularni „Kangoroos” grają dalej w turnieju!

Droższy węgiel dla Azotów to wyższe koszty ogrzewania dla mieszkańców Puław

Droższy węgiel dla Azotów to wyższe koszty ogrzewania dla mieszkańców Puław

Zakłady Azotowe w Puławach podpisały nowy aneks do umowy z Lubelskim Węglem Bogdanka. Umowa zakłada, że w ciągu pięciu lat chemiczny kombinat zapłaci za węgiel 1,4 miliarda złotych. O ponad 65 proc. więcej, niż ustalono przed rokiem. Droższy węgiel to wyższa taryfa i rachunki dla mieszkańców miasta.

W regionie powstanie nowa filharmonia. Robią mały krok do dużej inwestycji

W regionie powstanie nowa filharmonia. Robią mały krok do dużej inwestycji

O budowie filharmonii w Zamościu mówi się od bardzo dawna. Kilka lat temu powstała już nawet wizja takiego gmachu. Później nastąpiła długa cisza, a teraz miasto szuka podmiotu, który przeprowadzi konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Samorząd zapłaci za to kilkaset tysięcy złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty