Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2021 r.
14:54

Prezydent Lublina dostanie ogromną podwyżkę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
144 62 A A
(fot. Archiwum)

O ponad 9 tys. zł wzrośnie płaca brutto prezydenta Lublina. Tak zdecydowała dzisiaj Rada Miasta. Pomysł poparła nawet opozycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O przyznanie podwyżki prezydentowi zawnioskowała w czwartek grupa radnych z klubu Krzysztofa Żuka. Stanisław Kieroński, Jarosław Pakuła i Zbigniew Targoński złożyli projekt uchwały, zgodnie z którym wynagrodzenie Żuka miałoby wzrosnąć z 12 250 zł brutto do 21 485 zł brutto.

Obecne wynagrodzenie prezydenta Lublina zostało ustalone przez radę w czerwcu 2018 r. i od tamtej pory nie było zmieniane. Wypłata Żuka ma kilka składników: wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 5 tys. zł, dodatek funkcyjny w wysokości 2,5 tys. zł, dodatek specjalny w kwocie 3750 zł i do tego jeszcze 1 tys. zł dodatku za wieloletnią pracę. Razem daje to 12 250 zł.

Podwyżka prezydenckiego wynagrodzenia jest do pewnego stopnia wymuszona zmianami w prawie ogólnokrajowym. Ustala ono górne stawki wynagrodzeń na różnych szczeblach samorządu. Z przepisów wynika, że prezydent nie może zarabiać mniej niż 80 proc. maksymalnej kwoty.

Radni, którzy zawnioskowali o podwyżkę dla prezydenta Żuka, zaproponowali maksymalne dozwolone kwoty. Ich projekt uchwały przewidywał 10 770 zł wynagrodzenia zasadniczego, do tego dodatek funkcyjny w kwocie 4 100 zł oraz 4 461 zł dodatku specjalnego i 2 154 zł dodatku za wieloletnią pracę. Razem daje to kwotę 21 485 zł brutto.

– Podjęcie tej uchwały jest niezbędne, aby dostosować wynagrodzenie prezydenta do nowych przepisów prawa – mówił na posiedzeniu przewodniczący Jarosław Pakuła (klub prezydenta Żuka). – Doskonale państwo zdajecie sobie sprawę, jak odpowiedzialna jest rola prezydenta dużego miasta. Działalność prezydenta jest szeroka, na tak wielu płaszczyznach, że jest to tak trudne do ogarnięcia, do opanowania. Ten szereg zadań w tak przeróżnych dziedzinach naszego życia jest duży, odpowiedzialność jest ogromna.

Pomysłowi przyklasnęli również opozycyjni radni PiS, którzy zazwyczaj nie szczędzą prezydentowi krytyki. – Popieram tę uchwałę – mówił radny Piotr Breś (PiS). – Świat poszedł do przodu, menadżerowie firm prywatnych na stanowiskach kierowniczych nawet w Lublinie zarabiają więcej niż prezydent 300-tysięcznego miasta. Prezydent powinien zarabiać adekwatnie do odpowiedzialności na stanowisku. Adekwatnie to nie jest 10 czy 12 tys. zł brutto.

Radny Zbigniew Ławniczak (PiS) podkreślał, że zarobki prezydenta Lublina są mniejsze nawet od pensji szefów miejskich spółek. Dociekał też, czy również zastępcy Żuka zaczną zarabiać lepiej. – Ustalanie wynagrodzenia dla zastępców prezydenta jest w wyłącznej kompetencji pana prezydenta – odpowiedział mu Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza.

Ostatecznie zdecydowana większość Rady Miasta zagłosowała za uchwałą ustalającą wyższe wynagrodzenie prezydenta Żuka. Przeciw zagłosował jedynie radny Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu PiS. Od głosu wstrzymało się troje radnych z klubu PiS: Eugeniusz Bielak, Robert Derewenda i Małgorzata Suchanowska, chociaż ta ostatnia tłumaczyła, że się pomyliła i prosiła o powtórzenie głosowania.

Dodajmy, że dwaj z trzech radnych, którzy złożyli projekt uchwały w sprawie podwyżki dla Krzysztofa Żuka, to pracownicy jednostek, które są pośrednio podległe prezydentowi. Jarosław Pakuła to pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (spółki, w której uprawnienia zgromadzenia wspólników wykonuje prezydent Lublina), zaś miejscem pracy radnego Targońskiego jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (również tu prezydent pełni rolę zgromadzenia wspólników).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:03
Monisia w swoich wszystkich wcieleniach zaraz się tu zapluje z wrażenia :-)
Avatar
Sir_Fred / 18 listopada 2021 r. o 15:08
Żuczkowi należy się 2x tyle! Zrobił z Lublina europejskie Miasto i pognał precz widmo i grozę wsamraśności. Ludzie co nie byli parę lat wybałuszają gały ze zdziwienia, jak Kozi Gród doszlusował do europejskiego poziomu takiej wielości miast !!! A będzie jeszcze lepiej z każdym rokiem, np. budowa nowego dworca autobusowego 
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:32
srome_K_, ścierK0 z agencji pato-pr, czeka cię P0nownie długi dyżur - P0trzeba P0wazelinować sałatę zgarnianą przez cfanego Dewelo-Dyzmę z Jakubowic.
Mnie? Raczej ciebie :-) Jak na razie nawet nie miałeś czasu się przelogować :-)
Avatar
Sir_Fred / 18 listopada 2021 r. o 15:16
Gdyby nie nasz Żuczek to np. do dziś kolebaliśmy się trolejbusami z dawnych czasów i autobusami-kopciuchami z demobilu łaskawie podarowanymi przez inne miasta. Na Alejach Racławickich przejazd byłby z duszą na ramieniu o stan zawieszenia. Ludzie by masowo wiali do takiego choćby Rzeszowa, bo nie powstawało by tyle pięknych dzielnic. Mało tu miejsca - do nocy można by wymieniać osiągnięcia naszego Żuczka
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:34
Nie ma czasu na przelogowywanie, srome_K_?
Wymyśliłbyś coś swojego :-) Ale od kogo ja oczekuję samodzielności - od trolla z proPiSowskiej farmy? :-)
Avatar
erniberni / 18 listopada 2021 r. o 15:39
Prezydent Lublina z oczywistych względów powinien dobrze zarabiać i co do tego raczej nikt nie powinien mieć żadnych obiekcji. Dla mnie sprawa jest prosta.
Avatar
BillyWhite / 18 listopada 2021 r. o 15:27
kronikarz dewelorozwoju ma ostry bol dupy bo za swoja codzienna trollerke na dw dostaje od dojnej zmiany 1/10 tego co za chwile bedzie zarabial prezydent hahaha rzuc trollerke znajdz sobie jakas uczciwa prace to moze bedziesz zarabial wiecej gamoniu
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:35
srome_K_, ścierK0 z agencji pato-pr, czeka cię P0nownie długi dyżur - P0trzeba P0wazelinować sałatę zgarnianą przez cfanego Dewelo-Dyzmę z Jakubowic.
 Mnie? Raczej ciebie :-) Jak na razie nawet nie miałeś czasu się przelogować :-)
Avatar
Sir_Fred / 18 listopada 2021 r. o 15:38
Wyłącznie te komentarze ! Bo „kronikidewelorozwoju” czyli Monisia tak trzęsie korniszona, że trzeba będzie wezwać pogotowie!
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:36
Muszę przyznać, że z przyjemnością patrzę, jak szybko minusy łapiesz :-) Staraj się, staraj, bo piebiakopodobni premii nie wypłacą :-)
Avatar
_XD_ / 21 listopada 2021 r. o 13:51
"...złamał przepisy, zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie"
 No patrz. Kamiński i Wąsik złamali prawo a nie przepisy, a obaj zajmują jeszcze wyższe stanowiska w rządzie. Moralność Kalego?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 21 listopada 2021 r. o 11:47
"...złamał przepisy, zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie"
Avatar
___K___ / 20 listopada 2021 r. o 14:49
A najśmieszniejsze jest to, kronikidewelorozwoju, że twój ból dudy spowodował PiSowski, a więc bliski ci politycznie Sejm. Cóż za ironia losu :-D
Avatar
_XD_ / 20 listopada 2021 r. o 09:49
Obłąkany nienawiścią do tradycji Koziego Grodu i do zamieszkującego go "plebsu" złotousty cwaniaczek-technokrata przez tyle lat pijawK0wania na P0datniku dorobił się oficjalnie jedynie 3-tonowego auta-czołgu. Na co roztrwoni tą P0dwyżkę?
 Skoro tak ci żal dudę ściska, proponuję startować na urząd w następnych wyborach. Sylwek ministrant się nie sprawdził w tej roli. XD
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:09
Obłąkany nienawiścią do tradycji Koziego Grodu i do zamieszkującego go "plebsu" złotousty cwaniaczek-technokrata przez tyle lat pijawK0wania na P0datniku dorobił się oficjalnie jedynie 3-tonowego auta-czołgu. Na co roztrwoni tą P0dwyżkę?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:08
A najśmieszniejsze jest to, kronikidewelorozwoju, że twój ból dudy spowodował PiSowski, a więc bliski ci politycznie Sejm. Cóż za ironia losu :-D
 srome_K_, wiesz dobrze, że nie ma żadnych P0wodów, dla których trzymający parasol nad dewelo-bandą i nad Dziadem Jakubowickim pissuarczycy mieliby "być mi bliscy". Ale dalej uP0rczywie próbujesz zgranych metod rodem ze szczujni, kłamliwa ścierK0.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:07
Dziad Jakubowicki ma w głębokiej P0gardzie tak tradycje K0ziego Grodu, jak i zamieszkujący to nieszczęsne miasto "plebs". Ale już kasiorką od nich nie wzgardzi.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:07
Dziad Jakubowicki przez dekady żerowania na kasie publicznej (+ kilkaset tys. rocznie za "zasiadanie", także w "pisowskich" sPÓłeczkach) nie zdołał nawet  dorobić się własnej nieruchomości, ani oficjalnie żadnych znaczących oszczędności. O co tutaj chodzi? Wp13rdala co dzień kilogramy kawioru, zapijając dom perignonem? Czy może woli trzymać kapuchę na K0ntach w Panamie?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:06
Pazerność Dziada Jakubowickiego, Łamacza Ustawy Anty-K0rupcyjnej, przekracza granice dobrego smaku.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:06
W czasach, gdy "pandemia" nadszarpnęła kondycję finansową miasta, a inflacja jest dostrzegalna to przyznawanie sobie podwyżek nie wygląda na działanie, które byłoby dobrze odebrane przez społeczeństwo, tym bardziej, że to niebyle jaka podwyżka a znacząca.
 Dewelo-banda ma takie opinie w głębokim P0ważaniu. Sprawnemu dewelo-ubogacaczowi należy się jakiś odsyp. Sądzisz, że ta banda przejmuje się czymś takim jak "społeczeństwo"?
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy poseł z województwa lubelskiego już po ślubowaniu. Kto zastąpi go w sejmiku?

Nowy poseł z województwa lubelskiego już po ślubowaniu. Kto zastąpi go w sejmiku?

Leszek Kowalczyk (Prawo i Sprawiedliwość) złożył ślubowanie poselskie zastępując w sejmowych ławach Jerzego Bieleckiego. Teraz czas na uzupełnienie składu sejmiku województwa lubelskiego, w którym do tej pory zasiadał nowy poseł z województwa lubelskiego.

Zamość. Radny publicznie zbeształ przewodniczących: Powinniście tu siedzieć

Zamość. Radny publicznie zbeształ przewodniczących: Powinniście tu siedzieć

To sytuacja niedopuszczalna – tak radny Dariusz Zagdański ocenił fakt, że przewodniczący zarządów osiedli w Zamościu nie uczestniczą w sesjach aż do samego końca. – Robimy to, co nas należy. I nie radny Zagdański ma prawo nas rozliczać – odpowiadają ci, których publicznie zbeształ.

Zawody o Laur Lubelskiego Koziołka: Lublinianka wygrała szóstą rundę, UKS SP 23 Lublin "generalkę"

Zawody o Laur Lubelskiego Koziołka: Lublinianka wygrała szóstą rundę, UKS SP 23 Lublin "generalkę"

W sobotę została rozegrana VI runda zawodów o Laur Lubelskiego Koziołka. Najlepsza tym razem okazała się Lublinianka, która wyprzedziła UKS SP 23 Lublin i Wisłę Puławy.

Wyjeżdżał z pola. W naczepę ciągnika wjechał kierujący kią

Wyjeżdżał z pola. W naczepę ciągnika wjechał kierujący kią

Policjanci ustalają szczegółowo okoliczności wypadku, do którego doszło o północy na drodze krajowej numer 17.

Ile Kosztuje Pozycjonowanie Strony Internetowej?

Ile Kosztuje Pozycjonowanie Strony Internetowej?

Każdy przedsiębiorca, decydując się na otworzenie własnego biznesu, robi to z nadzieją na osiągnięcie sukcesu. Jakiejkolwiek definicji tego słowa byśmy nie przywołali, w ostatecznym rozrachunku liczy się zysk (nie twierdzimy przy tym absolutnie, że prowadząc własną działalność nie jesteś, drogi Czytelniku, motywowany innymi, bardziej wzniosłymi celami).

Lublin. Co z parkowaniem przy dziecięcym szpitalu? "Nagle pojawiła się kartka"
Alarm 24

Lublin. Co z parkowaniem przy dziecięcym szpitalu? "Nagle pojawiła się kartka"

Czy znika kolejny parking w okolicach Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie? – pytają pracownicy szpitala. Niepokój wzbudziła informacja na jednym z dwóch dużych parkingów przed szpitalem. Ale uczelnia, do której należy ten teren uspokaja, że parkować nadal będzie tu można.

Mundial 2022: Dziś mecz Polska - Argentyna. Gdzie obejrzeć to spotkanie?

Mundial 2022: Dziś mecz Polska - Argentyna. Gdzie obejrzeć to spotkanie?

Dzisiaj o godzinie 20 Polacy zagrają ostatni mecz fazy grupowej na mistrzostwach świata. Po 20 latach wieńczące starcie w grupie nie będzie dla Biało-Czerwonych meczem o honor lecz o awans

Dzisiaj startują Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu

Dzisiaj startują Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu

Dzisiaj startują Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów w wieku 17-18 lat. Impreza tym razem zostanie rozegrana w Bydgoszczy i potrwa do niedzieli. Jak zwykle na miejsce w czołówce klasyfikacji klubów liczy AZS UMCS Lublin.

Inwestycja lubelskiego sanepidu za ponad 44 mln zł. Na wypadek nowej pandemii

Inwestycja lubelskiego sanepidu za ponad 44 mln zł. Na wypadek nowej pandemii

Nowoczesne laboratorium za ponad 44 miliony złotych zbuduje w Lublinie sanepid. Po to, żeby szybciej i bezpieczniej badać próbki m.in. na SARS-CoV-2. Tymczasem sam Covid-19 jest już w tej chwili mniejszym zagrożeniem, o czym zdaniem wojewody świadczą statystyki hospitalizacji.

Jazda pod wpływem alkoholu. Znany aktor przyznał się do winy
film

Jazda pod wpływem alkoholu. Znany aktor przyznał się do winy

Kraków. Znany aktor Jerzy S. usłyszał zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. W październiku, jak wynikało ze wstępnych ustaleń policji, miał potrącić motocyklistę na alei Mickiewicza w Krakowie. Podejrzany przyznał się do popełnienia przestępstwa i złożył wyjaśnienia.

Nabór do Straży Miejskiej w Lublinie. Odzew na ogłoszenie był mizerny

Nabór do Straży Miejskiej w Lublinie. Odzew na ogłoszenie był mizerny

Nie najlepiej poszedł Straży Miejskiej ostatni nabór na wolne etaty strażników. Spośród 19 miejsc udało się obsadzić tylko 7, o ile wszyscy zakwalifikowani rzeczywiście zgłoszą się do pracy, a nie jest to wcale tak oczywiste. Niska płaca nie kusi.

Klub Seniora w Świdniku już działa. "Jest bardzo sympatycznie"
zdjęcia
galeria

Klub Seniora w Świdniku już działa. "Jest bardzo sympatycznie"

Jest bardzo sympatycznie. Nie wszyscy jeszcze się znamy, ale się poznamy – uśmiecha się Zofia Makuch, jedna z dwudziestu osób, które uczestniczą w zajęciach otwartego niedawno Klubu Seniora w Świdniku. – Ja w tym budynku mieszkam, na górze. Już jak trwał remont to tutaj zaglądałem, zastanawiałem się kiedy ten klub otworzą – przyznaje Jerzy Sierpiński, kolejny z uczestników projektu.

Mocne oskarżenia wobec szefowej drogowców. Ona odpowiada, że niektórzy "markowali pracę"
Pierwsza strona

Mocne oskarżenia wobec szefowej drogowców. Ona odpowiada, że niektórzy "markowali pracę"

Mobbing w białych rękawiczkach – tak pracownicy opisują sytuację w Zarządzie Dróg Powiatowych w Bełżycach. Dyrektorka ZDP odpowiada, że podwładni mogli odczuć zmianę w jakości zarządzania, bo wcześniej byli przyzwyczajeni do „markowania pracy”. Sprawą zainteresował się radny powiatowy zaniepokojony losem pracowników i wielomilionowych inwestycji.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Ostatnie mecze w grupie B zakończyły się bez niespodzianki. Dalej grają Anglia i USA. Pierwsza z ekip bez większych problemów ograła Walię 3:0. Drugie spotkanie pomiędzy Amerykanami i Iranem zakończyło się wynikiem 1:0, a „złotego” gola zdobył Christian Pulisić.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty