Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2021 r.
14:54

Prezydent Lublina dostanie ogromną podwyżkę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
144 143 A A
(fot. Archiwum)

O ponad 9 tys. zł wzrośnie płaca brutto prezydenta Lublina. Tak zdecydowała dzisiaj Rada Miasta. Pomysł poparła nawet opozycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O przyznanie podwyżki prezydentowi zawnioskowała w czwartek grupa radnych z klubu Krzysztofa Żuka. Stanisław Kieroński, Jarosław Pakuła i Zbigniew Targoński złożyli projekt uchwały, zgodnie z którym wynagrodzenie Żuka miałoby wzrosnąć z 12 250 zł brutto do 21 485 zł brutto.

Obecne wynagrodzenie prezydenta Lublina zostało ustalone przez radę w czerwcu 2018 r. i od tamtej pory nie było zmieniane. Wypłata Żuka ma kilka składników: wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 5 tys. zł, dodatek funkcyjny w wysokości 2,5 tys. zł, dodatek specjalny w kwocie 3750 zł i do tego jeszcze 1 tys. zł dodatku za wieloletnią pracę. Razem daje to 12 250 zł.

Podwyżka prezydenckiego wynagrodzenia jest do pewnego stopnia wymuszona zmianami w prawie ogólnokrajowym. Ustala ono górne stawki wynagrodzeń na różnych szczeblach samorządu. Z przepisów wynika, że prezydent nie może zarabiać mniej niż 80 proc. maksymalnej kwoty.

Radni, którzy zawnioskowali o podwyżkę dla prezydenta Żuka, zaproponowali maksymalne dozwolone kwoty. Ich projekt uchwały przewidywał 10 770 zł wynagrodzenia zasadniczego, do tego dodatek funkcyjny w kwocie 4 100 zł oraz 4 461 zł dodatku specjalnego i 2 154 zł dodatku za wieloletnią pracę. Razem daje to kwotę 21 485 zł brutto.

– Podjęcie tej uchwały jest niezbędne, aby dostosować wynagrodzenie prezydenta do nowych przepisów prawa – mówił na posiedzeniu przewodniczący Jarosław Pakuła (klub prezydenta Żuka). – Doskonale państwo zdajecie sobie sprawę, jak odpowiedzialna jest rola prezydenta dużego miasta. Działalność prezydenta jest szeroka, na tak wielu płaszczyznach, że jest to tak trudne do ogarnięcia, do opanowania. Ten szereg zadań w tak przeróżnych dziedzinach naszego życia jest duży, odpowiedzialność jest ogromna.

Pomysłowi przyklasnęli również opozycyjni radni PiS, którzy zazwyczaj nie szczędzą prezydentowi krytyki. – Popieram tę uchwałę – mówił radny Piotr Breś (PiS). – Świat poszedł do przodu, menadżerowie firm prywatnych na stanowiskach kierowniczych nawet w Lublinie zarabiają więcej niż prezydent 300-tysięcznego miasta. Prezydent powinien zarabiać adekwatnie do odpowiedzialności na stanowisku. Adekwatnie to nie jest 10 czy 12 tys. zł brutto.

Radny Zbigniew Ławniczak (PiS) podkreślał, że zarobki prezydenta Lublina są mniejsze nawet od pensji szefów miejskich spółek. Dociekał też, czy również zastępcy Żuka zaczną zarabiać lepiej. – Ustalanie wynagrodzenia dla zastępców prezydenta jest w wyłącznej kompetencji pana prezydenta – odpowiedział mu Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza.

Ostatecznie zdecydowana większość Rady Miasta zagłosowała za uchwałą ustalającą wyższe wynagrodzenie prezydenta Żuka. Przeciw zagłosował jedynie radny Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu PiS. Od głosu wstrzymało się troje radnych z klubu PiS: Eugeniusz Bielak, Robert Derewenda i Małgorzata Suchanowska, chociaż ta ostatnia tłumaczyła, że się pomyliła i prosiła o powtórzenie głosowania.

Dodajmy, że dwaj z trzech radnych, którzy złożyli projekt uchwały w sprawie podwyżki dla Krzysztofa Żuka, to pracownicy jednostek, które są pośrednio podległe prezydentowi. Jarosław Pakuła to pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (spółki, w której uprawnienia zgromadzenia wspólników wykonuje prezydent Lublina), zaś miejscem pracy radnego Targońskiego jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (również tu prezydent pełni rolę zgromadzenia wspólników).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 143

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:03
+69
Monisia w swoich wszystkich wcieleniach zaraz się tu zapluje z wrażenia :-)
Avatar
Sir_Fred / 18 listopada 2021 r. o 15:08
+67
Żuczkowi należy się 2x tyle! Zrobił z Lublina europejskie Miasto i pognał precz widmo i grozę wsamraśności. Ludzie co nie byli parę lat wybałuszają gały ze zdziwienia, jak Kozi Gród doszlusował do europejskiego poziomu takiej wielości miast !!! A będzie jeszcze lepiej z każdym rokiem, np. budowa nowego dworca autobusowego 
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:32
+59
srome_K_, ścierK0 z agencji pato-pr, czeka cię P0nownie długi dyżur - P0trzeba P0wazelinować sałatę zgarnianą przez cfanego Dewelo-Dyzmę z Jakubowic.
Mnie? Raczej ciebie :-) Jak na razie nawet nie miałeś czasu się przelogować :-)
Avatar
Sir_Fred / 18 listopada 2021 r. o 15:16
+57
Gdyby nie nasz Żuczek to np. do dziś kolebaliśmy się trolejbusami z dawnych czasów i autobusami-kopciuchami z demobilu łaskawie podarowanymi przez inne miasta. Na Alejach Racławickich przejazd byłby z duszą na ramieniu o stan zawieszenia. Ludzie by masowo wiali do takiego choćby Rzeszowa, bo nie powstawało by tyle pięknych dzielnic. Mało tu miejsca - do nocy można by wymieniać osiągnięcia naszego Żuczka
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:34
+55
Nie ma czasu na przelogowywanie, srome_K_?
Wymyśliłbyś coś swojego :-) Ale od kogo ja oczekuję samodzielności - od trolla z proPiSowskiej farmy? :-)
Avatar
erniberni / 18 listopada 2021 r. o 15:39
+52
Prezydent Lublina z oczywistych względów powinien dobrze zarabiać i co do tego raczej nikt nie powinien mieć żadnych obiekcji. Dla mnie sprawa jest prosta.
Avatar
BillyWhite / 18 listopada 2021 r. o 15:27
+46
kronikarz dewelorozwoju ma ostry bol dupy bo za swoja codzienna trollerke na dw dostaje od dojnej zmiany 1/10 tego co za chwile bedzie zarabial prezydent hahaha rzuc trollerke znajdz sobie jakas uczciwa prace to moze bedziesz zarabial wiecej gamoniu
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:35
+44
srome_K_, ścierK0 z agencji pato-pr, czeka cię P0nownie długi dyżur - P0trzeba P0wazelinować sałatę zgarnianą przez cfanego Dewelo-Dyzmę z Jakubowic.
 Mnie? Raczej ciebie :-) Jak na razie nawet nie miałeś czasu się przelogować :-)
Avatar
Sir_Fred / 18 listopada 2021 r. o 15:38
+42
Wyłącznie te komentarze ! Bo „kronikidewelorozwoju” czyli Monisia tak trzęsie korniszona, że trzeba będzie wezwać pogotowie!
Avatar
___K___ / 18 listopada 2021 r. o 15:36
+40
Muszę przyznać, że z przyjemnością patrzę, jak szybko minusy łapiesz :-) Staraj się, staraj, bo piebiakopodobni premii nie wypłacą :-)
Avatar
_XD_ / 6 dni temu o 13:51
+6
"...złamał przepisy, zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie"
 No patrz. Kamiński i Wąsik złamali prawo a nie przepisy, a obaj zajmują jeszcze wyższe stanowiska w rządzie. Moralność Kalego?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 6 dni temu o 11:47
-9
"...złamał przepisy, zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie"
Avatar
___K___ / 20 listopada 2021 r. o 14:49
+8
A najśmieszniejsze jest to, kronikidewelorozwoju, że twój ból dudy spowodował PiSowski, a więc bliski ci politycznie Sejm. Cóż za ironia losu :-D
Avatar
_XD_ / 20 listopada 2021 r. o 09:49
+10
Obłąkany nienawiścią do tradycji Koziego Grodu i do zamieszkującego go "plebsu" złotousty cwaniaczek-technokrata przez tyle lat pijawK0wania na P0datniku dorobił się oficjalnie jedynie 3-tonowego auta-czołgu. Na co roztrwoni tą P0dwyżkę?
 Skoro tak ci żal dudę ściska, proponuję startować na urząd w następnych wyborach. Sylwek ministrant się nie sprawdził w tej roli. XD
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:09
-15
Obłąkany nienawiścią do tradycji Koziego Grodu i do zamieszkującego go "plebsu" złotousty cwaniaczek-technokrata przez tyle lat pijawK0wania na P0datniku dorobił się oficjalnie jedynie 3-tonowego auta-czołgu. Na co roztrwoni tą P0dwyżkę?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:08
-14
A najśmieszniejsze jest to, kronikidewelorozwoju, że twój ból dudy spowodował PiSowski, a więc bliski ci politycznie Sejm. Cóż za ironia losu :-D
 srome_K_, wiesz dobrze, że nie ma żadnych P0wodów, dla których trzymający parasol nad dewelo-bandą i nad Dziadem Jakubowickim pissuarczycy mieliby "być mi bliscy". Ale dalej uP0rczywie próbujesz zgranych metod rodem ze szczujni, kłamliwa ścierK0.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:07
-16
Dziad Jakubowicki ma w głębokiej P0gardzie tak tradycje K0ziego Grodu, jak i zamieszkujący to nieszczęsne miasto "plebs". Ale już kasiorką od nich nie wzgardzi.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:07
-17
Dziad Jakubowicki przez dekady żerowania na kasie publicznej (+ kilkaset tys. rocznie za "zasiadanie", także w "pisowskich" sPÓłeczkach) nie zdołał nawet  dorobić się własnej nieruchomości, ani oficjalnie żadnych znaczących oszczędności. O co tutaj chodzi? Wp13rdala co dzień kilogramy kawioru, zapijając dom perignonem? Czy może woli trzymać kapuchę na K0ntach w Panamie?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:06
-17
Pazerność Dziada Jakubowickiego, Łamacza Ustawy Anty-K0rupcyjnej, przekracza granice dobrego smaku.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:06
-13
W czasach, gdy "pandemia" nadszarpnęła kondycję finansową miasta, a inflacja jest dostrzegalna to przyznawanie sobie podwyżek nie wygląda na działanie, które byłoby dobrze odebrane przez społeczeństwo, tym bardziej, że to niebyle jaka podwyżka a znacząca.
 Dewelo-banda ma takie opinie w głębokim P0ważaniu. Sprawnemu dewelo-ubogacaczowi należy się jakiś odsyp. Sądzisz, że ta banda przejmuje się czymś takim jak "społeczeństwo"?
Zobacz wszystkie komentarze 143

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?
film

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?

W sobotę będzie pochmurno z rozpogodzeniami z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju. Tam należy spodziewać się dużego zachmurzenia i przelotnych opadów śniegu do 1-3 centymetrów. Pod wieczór w Małopolsce i na Górnym Śląsku pojawią się opady śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy i zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Motor nadal traci do Ruchu osiem punktów. Piątkowe starcie obu ekip zakończyło się bezbramkowym remisem. A ten wynik na pewno dużo bardziej cieszy ekipę z Lublina, która od 37 minuty musiała grać w dziesiątkę po czerwonej kartce, jaką obejrzał Vitinho.

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury
4 grudnia 2021, 10:00

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury

To miała być kolejna odsłona warsztatów organizowanych co roku przez Pracownię Sztuczka z Centrum Kultury. Ale tym razem pomysłodawcy projektu pragną włączyć się w pomoc dla tych, którzy działają w związku z kryzysem na granicy.

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Nad Zalewem Miejskim będzie można uprawiać wakeboarding. Miasto szuka wykonawców projektu wyciągu. Użytkownicy mają startować z brzegu w okolicy plaży, a efektowny zwrot zrobią w pobliżu wyspy

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia
Magazyn

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia

Za dwa tygodnie zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Pojawi się nowe połączenie z Lublina do Warszawy, do Parczewa powrócą pociągi, nie wrócą za to kursy do lotniska. Do Trójmiasta wciąż nie będzie można dotrzeć bez przesiadki.

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

W pierwszych trzech kwartałach tego roku wartość światowej sprzedaży NFT, czyli niewymienialnych tokenów, osiągnęła poziom 3,5 mld dolarów – wynika z raportu „Hiscox Online Art Trade Report 2021”. Szybko rosnącą popularność zyskuje zwłaszcza obrót cyfrową sztuką.

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Policjanci zatrzymali trzech nastolatków - dwóch 15-latków i 16-latka - którzy pobili pracownika sklepu. Jak się okazało, mężczyzna nie chciał ich poczęstować papierosem

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa
film

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa

Bruksela, Belgia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. - Ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali w sposób szybki, zdecydowany i jednolity - powiedziała. Wezwała też do szczepień przeciw koronawirusowi.

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Pacjentów w stanie zagrożenia życia mają od dzisiaj do poniedziałku przyjmować wszystkie szpitale z Lublina i okolic. Nie tylko te, które mają SOR-y. To efekt posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które po masowych zwolnieniach lekarskich w SPSK4 w Lublinie zwołał wojewoda.

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach
30 listopada 2021, 20:00

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach

Klub Peweks w Puławach (ul. Centralna 1) zaprasza na stand-up Katarzyny Piaseckiej, który odbędzie się 30 listopada o godz. 20.

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Zaledwie 1,1 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 5,69 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie są związane ze szczepieniem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

W piątek reprezentacja Polski poznała pierwszego rywala w walce o udział w mistrzostwach świata, które odbędą się w Katarze. Biało-Czerwoni na początek baraży o mundial zmierzą się z Rosją.

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast otrzymają wkrótce znaczące podwyżki wynagrodzeń. Rekordziści będą zarabiali ok. 20 tys. zł miesięcznie. Uchwały w tej sprawie samorządy podejmą w tym lub przyszłym miesiącu.

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

W niedzielę o godz. 20 w hali Globus reprezentacja Polski podejmie Niemcy w drugiej kolejce eliminacji mistrzostw świata

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]
galeria

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]

Odznaki za zasługi w pracy penitencjarnej oraz awanse nadania stopni służby więziennej funkcjonariuszom zakładu karnego. W piątek w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty