Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2021 r.
18:15

Uczelnia tylko dla zaszczepionych. Konfederacja na to: „działanie nielegalne”

Autor: Zdjęcie autora (TOMA)
140 28 A A
Przedstawiciele Konfederacji podczas konferencji przed siedzibą Akademii Nauk Stosowanych
Przedstawiciele Konfederacji podczas konferencji przed siedzibą Akademii Nauk Stosowanych (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie milkną echa decyzji rektora Akademii Nauk Stosowanych im. W. Pola (dawna Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza) o dopuszczeniu do zajęć stacjonarnych tylko zaszczepionych studentów i pracowników. O zmianę stanowiska do władz uczelni apelują politycy Konfederacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek na stronie internetowej akademii pojawiło się zarządzenie podpisane przez rektora prof. dr hab. Witolda Kłoczewskiego. W jego myśl studenci i pracownicy do końca listopada muszą dostarczyć certyfikaty szczepienia. W przeciwnym razie po tym terminie nie zostaną dopuszczone do pracy i zajęć dydaktycznych. Uczelnia później doprecyzowała, że zamiast dowodu przyjęcia szczepionki honorowane będą także ujemne wyniki testów na koronawirusa. Tłumaczono także, że taki warunek postawiły szpitale, w których praktyki odbywa większość studentów.

Sprawa wywołuje spore kontrowersje. Konferencję prasową pod siedzibą Akademii Nauk Społecznych zorganizowali prawicowi politycy.

– Jesteśmy za dobrowolnością szczepień i takie jest w tej chwili prawo. W Polsce nie ma przymusu szczepień, więc nie ma też możliwości prawnej, żeby nawet na uczelni prywatnej obowiązywały takie zasady – mówi Bartłomiej Pejo, lider Konfederacji w województwie lubelskim i apeluje do władz uczelni o zmianę decyzji.

– Jest to działanie nielegalne i sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, z prawem do wolności, w tym także prawem do wolnej nauki i tego, by pobierać ją w taki sposób, na jaki studenci umówili się z uczelnią – dodaje inny z działaczy formacji Piotr Zduńczyk, który zarządzenie rektora nazywa przejawem dyskryminacji i segregacji sanitarnej.

– Nie wprowadzamy segregacji, co wyjaśnił nasz dodatkowy komunikat. Nikomu nie blokujemy możliwości udziału w zajęciach – odpowiada dr n. med. Marian Przylepa, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych. – Ta formuła ma zachęcić do szczepień. Tylko w czwartek zgłosiło się prawie 60 osób, które chciałyby się zaszczepić. Organizujemy dla nich taki punkt na uczelni. Zależy nam po prostu na ograniczeniu zagrożenia dla naszych studentów i pracowników oraz pacjentów, z którymi większość z nich ma kontakt.

Dziekan dodaje, że uczelnia bierze pod uwagę możliwość finansowania testów, które mają być alternatywą dla certyfikatów szczepień.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 25 listopada 2021 r. o 21:15
+12
Już wiemy, że szczepienia nie chronią, a szczepieni zarażają.... stanowczowięc sprzeciwiamy się temu, by kolejne pokolenia dorastały w przekonaniu, że nienawiść wobec wolnych od experymentalnych preparatów stała się normą społeczną. -
Avatar
TECZOWY_ZSL / 25 listopada 2021 r. o 20:38
+5
Belgia zgłasza 23 350 nowych przypadków koronawirusa, tuż poniżej rekordu wszechczasów z października 2020 r.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 25 listopada 2021 r. o 20:35
+5
Portugalia ogłasza stan klęski żywiołowej oraz zapowiada obostrzenia w związku ze wzrostem zakażeń SARS-CoV2. W kraju zaszczepione w pełni jest 86,6% populacji.
Znowu bezczelnie i perfidnie kłamiesz co do stopnia zaszczepienia ludności Portugalii.
 BREAKING: BNO Newsroom: Portugal, one of the most vaccinated countries in the world, declares state of calamity and announces new restrictions due to rise in COVID cases -...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 listopada 2021 r. o 10:03
+4
Już wiemy, że szczepienia nie chronią, a  szczepieni zarażają .... stanowczowięc sprzeciwiamy się temu, by kolejne pokolenia dorastały w przekonaniu, że  nienawiść wobec wolnych od experymentalnych preparatów  stała się normą społeczną. -
Avatar
TECZOWY_ZSL / 25 listopada 2021 r. o 20:46
+4
JAPONIA.... zanotowała oszałamiający spadek david19 od czasu, gdy krajowy dyrektor medyczny w stowarzyszeniu medycznym Tokyo zalecił stosowanie Ivermectin w leczeniu david 19
Avatar
Tuco_Ramirez / 25 listopada 2021 r. o 20:36
+4
... obowiązujaca KONSTYTUCJA RP zabrania dyskryminacji i nierównego traktowania obywateli !!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 25 listopada 2021 r. o 20:39
+3
Francja zgłasza 32 591 nowych przypadków koronawirusa, o 61% więcej niż w zeszłym tygodniu i największy jednodniowy wzrost od kwietnia
Avatar
_XD_ / 27 listopada 2021 r. o 19:40
+1
SPRAWDZAM....Dlaczego szczepionkę musimy brać na własną odpowiedzialność a iwermektyny czy amantadyny nie możemy brać na własną odpowiedzialność Panie niedzielbaum?? Przecież to nie trutka na szczury...wynalazl ją noblista....dla ludzi?
 Ależ możesz. Nikt ci nie broni. amp-dw-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.dw.com/pl/austria-pacjentka-w-ci%C4%99%C5%BCkim-stanie-po-iwermektynie/a-59886136?amp_js_v=a6&_gsa=1&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16380381338151&re
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 listopada 2021 r. o 15:43
+1
SPRAWDZAM....Dlaczego szczepionkę musimy brać na własną odpowiedzialność a iwermektyny czy amantadyny nie możemy brać na własną odpowiedzialność Panie niedzielbaum?? Przecież to nie trutka na szczury...wynalazl ją noblista....dla ludzi?
Avatar
Robik / 27 listopada 2021 r. o 10:12
+1
Konfiarze się nie szczepią jest jeszcze szansa dla normalnych ludzi
 Gdyby jeszcze taki gość z tej zgrai po zarażeniu się nie zarażał w nasilony sposób innych, nie podzielających jego poglądów na szczepienia.
Avatar
_XD_ / 27 listopada 2021 r. o 19:40
+1
SPRAWDZAM....Dlaczego szczepionkę musimy brać na własną odpowiedzialność a iwermektyny czy amantadyny nie możemy brać na własną odpowiedzialność Panie niedzielbaum?? Przecież to nie trutka na szczury...wynalazl ją noblista....dla ludzi?
 Ależ możesz. Nikt ci nie broni. amp-dw-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.dw.com/pl/austria-pacjentka-w-ci%C4%99%C5%BCkim-stanie-po-iwermektynie/a-59886136?amp_js_v=a6&_gsa=1&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16380381338151&re
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 listopada 2021 r. o 15:43
+1
SPRAWDZAM....Dlaczego szczepionkę musimy brać na własną odpowiedzialność a iwermektyny czy amantadyny nie możemy brać na własną odpowiedzialność Panie niedzielbaum?? Przecież to nie trutka na szczury...wynalazl ją noblista....dla ludzi?
Avatar
_XD_ / 27 listopada 2021 r. o 10:56
0
Portugalia ogłasza stan klęski żywiołowej oraz zapowiada obostrzenia w związku ze wzrostem zakażeń SARS-CoV2. W kraju zaszczepione w pełni jest 86,6% populacji.
 No to porównanko. 26.11.2020: 6 383 nowe przypadki, 3 192 osoby hospitalizowane, 73 zgony dziennie; 26.11.2021: 3 205 nowych przypadków, 523 osoby hospitalizowane, 13 zgonów dziennie. Obostrzenia i stan klęski żywiołowej wprowadzają kraje, którym zależy na zdrowiu i życiu obywateli. W Polsce podstawowym kryterium jest obawa o słupki poparcia.
Avatar
_XD_ / 27 listopada 2021 r. o 10:42
-9
To jest śmiech na sali. Obrońcy "wolnego rynku" oburzają się, że prywatna firma odmawia wpuszczania na swój teren określonych osób. Ci sami obrońcy toczyli pianę, że wolny rynek jest zagrożony, kiedy pozwano do sądu pewnego drukarza z Łodzi, za odmowę wydrukowania ulotek. Czegoś nie rozumiecie? XD
Avatar
Robik / 27 listopada 2021 r. o 10:38
-3
Już wiemy, że szczepienia nie chronią, a    szczepieni zarażają    .... stanowczowięc sprzeciwiamy się temu, by kolejne pokolenia dorastały w przekonaniu, że     nienawiść wobec wolnych od experymentalnych preparatów    stała się normą społeczną. -
 Szczepienia jednak chronią większość ludzi przed chorobą "objawową" czy ostrą oraz przed śmiercią i zmniejszają w sposób olbrzymi możliwość zarażania dalszego. (Choć szczepienia nie są skuteczne w 100%).  Niech więc miejscowy mędrek przestanie wypisywać w liczbie mnogiej: "stanowczowięc sprzeciwiamy się temu". Gdy będzie stał na czele jakiegoś jawnego stowarzyszenia, to wtedy prędzej będzie mu wolno ogłaszać stanowisko w liczbie mnogiej. Na razie zalewa Forum krótkimi gadkami - jedną po drugiej. Taka to jest mnogość.
 Szczepienia jednak chronią większość ludzi przed chorobą "objawową" czy ostrą oraz przed śmiercią i zmniejszają w sposób olbrzymi możliwość zarażania dalszego. (Choć szczepienia nie są skuteczne w 100%).  Niech więc miejscowy mędrek przestanie wypisywać w liczbie mnogiej: "stanowczowięc sprzeciwiamy się temu". Gdy będzie stał na czele jakiegoś jawnego stowarzyszenia, to wtedy prędzej będzie mu wolno ogłaszać stanowisko w liczbie mnogiej. Na razie zalewa Forum krótkimi gadkami - jedną po dr... rozwiń
Avatar
Robik / 27 listopada 2021 r. o 10:27
0
Tucko_Ramirez czy na pewno a kobiety i prawo do wyboru
A jakiego prawa wyboru nie mają kobiety? Szczepić się, czy nie? Zachodzić w ciążę, czy się zabezpieczać? Zabijać to akurat nikomu nie wolno. Co do pewnych  sytuacji aborcja jest dozwolona, więc o jakie dodatkowe prawa chodzi?
 Jak to "zabijać to akurat nikomu nie wolno"? Jest wiele przykładów tego, że nawet człowiekowi wolno zabijać człowieka, np. na wojnie wo obronie ojczyzny, w obronie własnej itd. Jak sama wspomniała "anka..." zabijanie płodów i zarodków pochodzących od ludzi też jest niekiedy zgodnie z prawem dozwolone. A to przecież nie chodzi o "animales rationales" a jakieś przedludzkie postaci - zarodki czy płody. W ogóle przerywanie ciąży powinno być dopuszczone przez prawo - jak w większości krajów Zachodu. Po co "anka..." zgrywa głupka udając, że niby nie wie, jakiego prawa wyboru są pozbawione kobiety w Polsce???
 Jak to "zabijać to akurat nikomu nie wolno"? Jest wiele przykładów tego, że nawet człowiekowi wolno zabijać człowieka, np. na wojnie wo obronie ojczyzny, w obronie własnej itd. Jak sama wspomniała "anka..." zabijanie płodów i zarodków pochodzących od ludzi też jest niekiedy zgodnie z prawem dozwolone. A to przecież nie chodzi o "animales rationales" a jakieś przedludzkie postaci - zarodki czy płody. W ogóle przerywanie ciąży powinno być dopuszczone przez prawo - jak w większości krajów Zachodu. P... rozwiń
Avatar
Robik / 27 listopada 2021 r. o 10:12
+1
Konfiarze się nie szczepią jest jeszcze szansa dla normalnych ludzi
 Gdyby jeszcze taki gość z tej zgrai po zarażeniu się nie zarażał w nasilony sposób innych, nie podzielających jego poglądów na szczepienia.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 listopada 2021 r. o 10:03
+4
Już wiemy, że szczepienia nie chronią, a  szczepieni zarażają .... stanowczowięc sprzeciwiamy się temu, by kolejne pokolenia dorastały w przekonaniu, że  nienawiść wobec wolnych od experymentalnych preparatów  stała się normą społeczną. -
Avatar
LLUbelak / 26 listopada 2021 r. o 10:39
+1
Prawo do normalnej opieki medycznej nie skażonej prawem katolickich wichrzycieli którzy dbają o sumienia wkoło nie mając własnego zwłaszcza na najwyższych szczeblach. A aborcja kwestia indywidualna chociaż u nas nieoficjalnie mamy państwo wyznaniowe w wierze o wątpliwym egzekwowaniu norm etycznych na szczycie
Avatar
___K___ / 26 listopada 2021 r. o 08:53
-1
Tucko_Ramirez czy na pewno a kobiety i prawo do wyboru
A jakiego prawa wyboru nie mają kobiety? Szczepić się, czy nie? Zachodzić w ciążę, czy się zabezpieczać? Zabijać to akurat nikomu nie wolno. Co do pewnych  sytuacji aborcja jest dozwolona, więc o jakie dodatkowe prawa chodzi?
Zabijać nie wolno, zgadzam się, ale aborcja nie jest zabójstwem.