Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2018 r.
14:11

Wojewoda lubelski pyta o 260 tys. złotych, które prezydent Lublina zarobił w PZU Życie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 58 A A
(fot. Krzysztof Mazur)

O nielegalnym wzięciu 260 tys. zł przez prezydenta Lublina mówił dziś wojewoda Przemysław Czarnek komentując wczorajszy wyrok sądu w sprawie zasiadania przez Krzysztofa Żuka we władzach PZU Życie. Nie zamierza jednak powiadamiać organów ścigania, a prezydent nie zamierza ścigać wojewody za jego słowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mamy potwierdzony przez sąd administracyjny fakt złamania ustawy antykorupcyjnej przez prezydenta Krzysztofa Żuka, szefa Platformy Obywatelskiej w wojewódzktwie lubelskim – mówi wojewoda komentując swoją wygraną w sądowym sporze z prezydentem Lublina.

Przypomnijmy: w poniedziałek sąd uznał, że Krzysztof Żuk złamał prawo łącząc przez dwa lata (od stycznia 2014 do stycznia 2016 r.) pracę na stanowisku prezydenta miasta z zasiadaniem w radzie nadzorczej PZU Życie.

– Naruszył przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności przez osoby publiczne – stwierdziła Marta Laskowska-Pietrzak, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten sam wyrok mówi również o tym, że wojewoda miał rację wydając w lutym zeszłego roku zarządzenie stwierdzające, że Żuk przestał być prezydentem. Zarządzenie nie weszło w życie, bo zostało zaskarżone do sądu przez prezydenta i Radę Miasta. Obie skargi zostały oddalone przez sąd, który w pełni przyznał rację wojewodzie.

– Nie zgadzam się, że wyrok ma znaczenie wyłącznie symboliczne. On oczywiście nie powoduje usunięcia pana prezydenta z fotela, bo cała sprawa dotyczyła poprzedniej kadencji, natomiast pan prezydent dalej ma u siebie w portfelu te 260 tys. zł, które w sposób niezgodny z ustawą antykorupcyjną wziął i ma – oznajmił wojewoda Przemysław Czarnek na porannej konferencji prasowej.

Wspomniane przez Czarnka 260 tys. zł to wynagrodzenie, które Żuk pobrał jako członek rady nadzorczej PZU Życie. – Sąd administracyjny stwierdził, że szef PO w województwie lubelskim w sposób niezgodny z ustawą antykorupcyjną wziął ze spółki ćwierć miliona złotych – twierdzi wojewoda, choć w ustnym uzasadnieniu wyroku nie ma ani słowa o pobieranych przez Żuka pieniądzach. Zdaniem Czarnka jest to jednak oczywiste. – Jeżeli ktoś nielegalnie zasiada w spółce, to znaczy, że nielegalnie pobiera wynagrodzenie.

Mimo to wojewoda nie zamierza składać zawiadomienia do organów ścigania, ani żądać, by Krzysztof Żuk oddał to, co zarobił w PZU Życie. – To nie są moje pieniądze, ani nie są to pieniądze publiczne, bo pochodzą od spółki prywatnej PZU Życie, więc ja nie czuję tutaj potrzeby występowania o cokolwiek – mówi Czarnek. – Chcę przede wszystkim zapytać pana przewodniczącego Grzegorza Schetynę i władze Platformy Obywatelskiej, czy zamierzają stosować podwójne standardy, czy też zamierzają wyciągać konsekwencje wobec jednego z szesnastu wojewódzkich szefów PO w Polsce.

– Pan wojewoda przyzwyczaił nas do niestandardowych wypowiedzi. Jako prawnik powinien wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak nielegalność zasiadania w radzie, czy otrzymywania wynagrodzenia, dopóki nie będzie ostatecznego, prawomocnego wyroku w tej sprawie, a ten dopiero przed nami – komentuje prezydent Krzysztof Żuk i podkreśla, że będzie się odwoływał od poniedziałkowego wyroku. Nie zamierza podejmować żadnych kroków w związku z wypowiadanymi publicznie przez wojewodę słowami, że pobrał nielegalnie ćwierć miliona złotych. – Wojewoda, można powiedzieć, ma swój urok w wypowiedziach, a ja się przyzwyczaiłem do tego, że jestem politycznie atakowany przy każdej okazji. Nie jest to przyjemne, ale da się z tym żyć.

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
OBŁUDA / 27 listopada 2018 o 14:28
+100
W TYM SAMYM CZASIE KIEDY ON PRZEMAWIA Z TĄ WIELKĄ TROSKĄ O PUBLICZNY GROSZ, JEGO KOLEDZY Z PARTII GOLĄ SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA NA KOLEJNE MILIONOWE WYNAGRODZENIA, PREMIE I ODPRAWY
Avatar
Gość / 27 listopada 2018 o 14:26
+88
Jeśli chodzi o uczciwe pobieranie pieniędzy, to gdyby Pan Czarnek miał godność, to za swoje pajacowanie dawno powinien powiedzieć: Nie! Dziękuje! Robię z siebie pajaca dla celów wyższych niż jakieś tam marne 20tys.
Avatar
Gość / 27 listopada 2018 o 14:41
+87
a PiS-owski socjolog Pruszkowski zarabiający w spółce energetycznej 53 tyś miesięcznie oraz cała rzesza PISiewiczów powsadzanych do państwowych spółek? im się po prostu należy a Żukowi nie?
Avatar
Ja / 27 listopada 2018 o 14:27
+78
Oj tam każdemu się zdarza. Były minister środowiska "zapomniał" wspomnieć w oświadczeniu majątkowym o stodole wartej 500 tys i nic nie było(zwykły szary człowiek miałby mega problemy za 100 zł), a tutaj afera o połowę tej kwoty :D
Avatar
AB / 27 listopada 2018 o 14:46
+68
Misiewiczowi żeby mógł zasiadać w zarządzie PGZ zmieniono w nocy regulamin! Czy to było uczciwe ?
Avatar
Adam / 27 listopada 2018 o 14:45
+66
Ale o co tutaj chodzi ? Wojewoda zwołał konferencję n/t prezydenta Lublina ? pomieszanie z poplątaniem ! Ten Pan otrzymuje pieniądze za pracę jako urzędnik czy aktor stojący przed kamerami ?
Avatar
szlachetny wojewodo a co pan na to, hm? / 27 listopada 2018 o 14:43
+64
"PiS kpi z prawa. Ludzie partii obsadzają po kilka stołków państwowych firm. Jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. To niezgodne z prawem." forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html
Avatar
Adam z Lublina / 27 listopada 2018 o 14:44
+62
Czarnek znowu manipuluje. To że sąd pierwszej instancji coś orzekł to jeszcze nie znaczy że wyrko jest prawomocny. To że Żuk złamał ustawę antykorupcyjną, to nie znaczy, że pieniądze wziął nielegalnie, bo przecież świadczył tam jakąś pracę. Jeżeli zatrudnienie Żuka było niezgodne z ustawą dlaczego PZU Życie go tam zatrudniło?
Avatar
ciekawy / 27 listopada 2018 o 14:30
+55
Ukradł ? Nie ! Nie odprowadził podatku ? Nie ! O co więc chodzi temu ( pożal się Boże) wojewodzie?
Avatar
llb / 27 listopada 2018 o 14:54
+49
Zenada!!! Taki wojewoda to wstyd dla wojewodztwa!!! Nie moze zaslynac z pozytywnego dzialania jako wojewoda, tylko wciaz wyciagania haczykow na innych, aby tylko udowodnic cos, moze jakies uchybienie, moze blad uda sie znalezc...oj Panie Czarnek daleko pan nie zajedzie ta droga, jeszcze Panu sie nie znudzilo?! Moze w koncu cos pozytywnego Pan byc zrobil dla wlasnej chwaly???Moze w koncu sam z siebe cos pokazal, po co jest tym wojewoda...?
Avatar
gość / 28 listopada 2018 o 11:32
0
a więc, wojewodo lubelski, pochwal się co zrobiłeś dla województwa?? bardzo jestem ciekaw twoich dokonań???
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 10:31
+2
dewelotroll i agencja działają . Plusy lecą. Kto za to płaci? W Inowrocławiu tak robiony PR miał ojciec Brejzy. Okazało się że na koszt mieszkańców
Avatar
Oczko / 28 listopada 2018 o 09:17
+2
Ty Czarnek sługusie kaczora a od*** ty się od Żuka !
Avatar
Aga / 28 listopada 2018 o 01:08
+2
Pan wojewoda chce jak Janosik zabrać prezydentowi, a dać sobie. Zazdrośnik.
Avatar
sąsiadka / 28 listopada 2018 o 00:38
+1
Czarnek znowu manipuluje. To że sąd pierwszej instancji coś orzekł to jeszcze nie znaczy że wyrko jest prawomocny. To że Żuk złamał ustawę antykorupcyjną, to nie znaczy, że pieniądze wziął nielegalnie, bo przecież świadczył tam jakąś pracę. Jeżeli zatrudnienie Żuka było niezgodne z ustawą dlaczego PZU Życie go tam zatrudniło?
 bo musiało, takie dostali POlecenie z góry aby zatrudnic tego pana 
Avatar
Mecenas / 27 listopada 2018 o 23:07
+2
Właśnie wszystkie łącznie z tymi z zaprzyjaźnionych Kancelarii Prawnych............
Avatar
Mecenas / 27 listopada 2018 o 23:06
+1
Właśnie wszystkie łącznie z tymi z zaprzyjaźnionych Kancelarii Prawnych............
Avatar
ciekawostka / 27 listopada 2018 o 22:50
+3
Żuk w ciągu dwóch lat w PZU zarobił 260 tyś zł i wielka afera. Sadurska z PiS w ciągu pół roku przytuliła w PZU ponad 400 tyś zł. Można? Ano można, tylko trzeba mieć odpowiednią legitymację.
Avatar
nat2 / 27 listopada 2018 o 22:49
+1
Niech się pyta, kto pyta nie błądzi ;-)
Avatar
he / 27 listopada 2018 o 22:13
-1
Czarnek weź już przestań bo żal jak pisowska nienawiść przesłania wszystko
 Akurat nienawiść to tu się wylewa na wojewodę bo trollerstwo aczęło na niego zmasowany atak.
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię 34 6

30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin 0 7

Piotr Dreher, były miejski radny PO, a obecnie dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej został nowym członkiem rady nadzorczej spółki Motor Lublin, której większościowym udziałowcem (ponad 93 proc. głosów) jest miasto

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu 5 1

Na terenie parku Radziwiłłowskiego większość prac jest już na finiszu. Amfiteatr z zadaszeniem zobaczymy jesienią.

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie
24 sierpnia 2019, 11:00

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Lubisz modę i sztukę? Czujesz, że czas odświeżyć garderobę? Już w sobotę o godz. 11 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie zacznie się pierwsza edycja targów Artmodes, na których nie zabraknie ciekawych i wyszukanych ubrań oraz dodatków

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury 0 2

Niewykluczone, że prokurator będzie musiał przesłuchać m.in. wiceprezydenta, dyrektora departamentu, przewodniczącego związków i wizytatorów kuratorium. Wszystko przez wyciek z komisji konkursowej na dyrektorów szkół

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej 9 7

– Czas zakończyć polsko –polską wojnę – tymi słowa poseł Stanisław Żmijan (PO) zainaugurował wraz innymi kandydatami z listy Koalicji Obywatelskiej kampanię wyborczą w Białej Podlaskiej.

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas 0 0

Rozmowa z Maciejem Kołodziejczykiem, trenerem siatkarzy LUK Politechnika Lublin, beniaminka I ligi

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje 4 0

Samochody, kosiarki, instrumenty muzyczne, pontony. 29 sierpnia Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie przeprowadzi pisemny przetarg na sprzedaż powojskowego mienia.

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt 0 5

25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy 0 3

Konkurs kulinarny na danie, które powstało na bazie roślin chronionych. Taki zapis znalazł się w regulaminie konkursu współorganizowanego przez Urząd Miejski w Poniatowej (powiat opolski). Burmistrz Poniatowej i autorka regulaminu wyjaśniają, że doszło do pomyłki. Została poprawiona po interwencji mediów

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim
31 sierpnia 2019, 17:00

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim 0 0

Zagrają dla Oli. Charytatywny koncert odbędzie się 31 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Na miejscu prowadzono będzie zbiórka na rzecz Aleksandry Włodarczyk, o której pisaliśmy w lipcu.

Informatyczny geniusz. Rozmowa z Markiem Skibą, medalistą Olimpiady Informatycznej w Baku

Informatyczny geniusz. Rozmowa z Markiem Skibą, medalistą Olimpiady Informatycznej w Baku 1 5

Rozmowa z Markiem Skibą, absolwentem I LO im. Stanisława Staszica, który wywalczył brązowy medal na XXXI Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Baku.

Puławskie Dożynki w Kurowie
25 sierpnia 2019, 12:00

Puławskie Dożynki w Kurowie 0 2

W tym roku tradycyjne święto powiatu puławskiego zorganizowane zostanie w Kurowie. Dożynki 2019 będą miały miejsce w niedzielę, 25 sierpnia o godz. 12. W programie moc atrakcji.

W jakich samochodach najlepiej sprawdzają się opony wielosezonowe?

W jakich samochodach najlepiej sprawdzają się opony wielosezonowe? 0 0

Do zwiększenia popularności ogumienia całorocznego przyczyniło się kilka kwestii. Pierwszą z niż są ograniczone koszty eksploatacji, które odnoszą się nie tylko do zakupu jednego kompletu zamiast dwóch, ale również braku konieczności wymiany opon między sezonami. Szczególnie w dużych miastach, kolejki do wulkanizacji mogą sięgać nawet dwóch tygodni. Kolejną kwestią są nowe technologie stosowane w tego typu oponach, które poprawiają zarówno komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Do którego segmentu aut najbardziej polecane są opony wielosezonowe?

Zwycięstwo było blisko, czyli opinie po meczu Widzew - Górnik Łęczna

Zwycięstwo było blisko, czyli opinie po meczu Widzew - Górnik Łęczna 0 3

W środę Górnik Łęczna zremisował na wyjeździe z Widzewem Łódź 2:2. Wynik całkiem niezły. Biorąc jednak pod uwagę przebieg spotkania i fakt, że goście jeszcze w 78 minucie prowadzili 2:0 na pewno zielono-czarnym nie jest łatwo pogodzić się z podziałem punktów. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!