Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2021 r.
19:30

Zapaść w lubelskiej pediatrii. Dzieci nie mogą dłużej czekać na pomoc

9 17 A A
Konferencja polityków po spotkaniu zespołu. Jacek Bury, Marta Wcisło i Michał Krawczyk.
Konferencja polityków po spotkaniu zespołu. Jacek Bury, Marta Wcisło i Michał Krawczyk. (fot. Maciej Kaczanowski)

Przepełnione lub zamknięte oddziały dziecięce, za mało łóżek pediatrycznych, brak lekarzy. Po publikacjach Dziennika Wschodniego o kryzysie lubelskiej w pediatrii, lokalni parlamentarzyści zapowiadają interwencję w Ministerstwie Zdrowia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek odbyło się specjalne posiedzenie Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego, w całości poświęcone katastrofalnej sytuacji w pediatrii w naszym regionie. Wzięli w nim udział m.in. niektórzy dyrektorzy szpitali, wojewoda lubelski, wojewódzki konsultant w dziedzinie pediatrii i dyrektor lubelskiego NFZ. O takie spotkanie po naszych artykułach na temat sytuacji w pediatrii zaapelował senator Jacek Bury.

– Dochodzi do ograniczania liczby łóżek pediatrycznych i zamykania oddziałów dziecięcych. W związku z tym mamy sytuację, że na SOR szpitala dziecięcego w Lublinie trafia nawet 280 pacjentów w ciągu doby, a 100-200 to codzienny standard – podkreślał po posiedzeniu Michał Krawczyk (KO), przewodniczący zespołu.

W tym momencie nadal nie działa oddział dziecięcy w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym, szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie i w szpitalu w Lubartowie (ma ruszyć 1 grudnia). Do poniedziałku nie działała także pediatria w szpitalu we Włodawie. Aktualnie jest tam 20 łóżek dla dzieci.

Zdaniem posła Krawczyka, „grzechem pierworodnym” jest zaniżona wycena świadczeń w pediatrii. – W niektórych przypadkach wycena jest zaniżona nawet 2,5-krotnie. To oznacza, że dla podmiotów prowadzących szpitale, prowadzenie oddziałów pediatrycznych wiąże się z ogromnymi stratami, mimo że jest bardzo duże zapotrzebowanie na te świadczenia – zaznaczył Krawczyk.

– Wycena procedur medycznych w pediatrii nie zmieniła się od 10 lat. Na Lubelszczyźnie są jedne z najniższych wycen w kraju. Potrzebne jest też odpowiednie wynagrodzenie, bo specjaliści odpływają do sektora prywatnego, a tak być nie powinno – twierdziła posłanka Marta Wcisło (KO).

Ale okazuje się, że zarzucana kwestia odmiennej wyceny to nie do końca prawda.

– Wycena procedur pediatrycznych jest jednolita na terenie całego kraju. Należy to do kompetencji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – informuje tymczasem Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. Zaprzecza też, że wycena jest taka sama od 10 lat. – Wzrost wyceny świadczeń wystąpił kilkukrotnie od 2017 roku. Dodatkowo od stycznia tego roku świadczenia dla dzieci są nielimitowane  –  zaznacza Bartoszek.

Członkowie zespołu parlamentarnego zwracali uwagę, że jest za mało miejsc rezydenckich dla przyszłych pediatrów, a z drugiej strony ponad połowa pediatrów w naszym regionie jest już w wieku emerytalnym.

– Przez ustawę covidową, NFZ nie ma możliwości kontrolowania szpitali jakie jest obsadzenie kadrowe. Niektóre szpitale ukrywają fakt, że nie mają wystarczającej ilości lekarzy. To jest skrajna patologia – mówił senator Jacek Bury (Polska 2050).

– Na bieżąco monitorujemy dostępność do świadczeń w regionie i reagujemy na niepokojące sygnały – odpowiada rzeczniczka lubelskiego NFZ.

Parlamentarzyści zapowiedzieli interpelację do ministra zdrowia w sprawie zwiększenia wyceny świadczeń w pediatrii, a także do marszałka województwa lubelskiego o przywrócenie Oddziału Dziecięcego w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

– Z tego co wiem, pediatria przy Kraśnickiej funkcjonuje w leczeniu przyszpitalnym, a oddział nie – powiedziała Marta Wcisło.

Czyli cztery łóżka pediatryczne na neonatologii, o których wielokrotnie mówił w rozmowach z nami dyrektor szpitala, nadal nie działają? – Z tego co wiem to nie, ale to pytanie do dyrekcji – odpowiedziała nam posłanka.

O wycenę świadczeń pediatrycznych, a także liczbę miejsc rezydenckich w pediatrii zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia. Czekamy na odpowiedź.

Zapaść

Jak mówili nam sami lekarze, jednym z głównych problemów lubelskiej pediatrii jest zamknięcie Oddziału Dziecięcego w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Pod koniec października opisaliśmy jak lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego wydzwaniają po szpitalach w całym regionie i szukają miejsca dla małych pacjentów, których nie mogą już przyjąć u siebie z braku miejsc. W tym samym czasie Oddział Dziecięcy szpitala przy al. Kraśnickiej działał tylko na papierze. I wbrew wyjaśnieniom dyrekcji szpitala przyczyną nie był tylko COVID-19, bo taka sytuacja była również w lecie, kiedy znacznie spadła liczba zakażeń koronawirusem. Dopiero po tym jak opisaliśmy sprawę oddziału, pojawiła się deklaracja jego odbudowy. Ma się to stać jednak po połączeniu szpitala przy al. Kraśnickiej ze szpitalem Jana Bożego. A to mogą być kolejne miesiące. (pab)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aka12 / 15 listopada 2021 r. o 20:16
+11
Odpowiedź jest prosta - nikomu nie opłaca się leczyć "zwykłych" chorób jak za kowida płacą 2x ")
Avatar
Gutek / 15 listopada 2021 r. o 19:39
+11
Czyli dyrektor szpitala z al. Kraśnickiej kłamał ?
Avatar
AdrinK21 / 16 listopada 2021 r. o 07:02
+10
Służba zdrowia w Polsce jest w fatalnym stanie. Rząd ogranicza liczbę miejsc w szpitalach pod Covid zamiast tworzyć nowe. Ludzie masowo umierają na inne choroby niż Covid ponieważ nie otrzymali odpowiedniego leczenia. A niestety będzie jeszcze gorzej. A mieli tyle czasu żeby się przygotować..
Avatar
Max... / 15 listopada 2021 r. o 20:29
+6
Dlaczego nie jestem zdziwiony? Niech wyjeżdżają zakrzyknęła pewna posłanka i znienawidzeni wykształciuchy wzięli sobie ten płomienny apel do serca!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 listopada 2021 r. o 08:06
+3
...od 1-go listopada szpitale dostaja dwa razy więcej kasy za pacjenta covidowego, więc więcej fałszywych testów  i kasy więcej. Jak pierwszy test wyjdzie negatywny, to robi się drugi, trzeci, aż do skutku, bo przecież musi być dodatni...PANDEMIO TRWAJ!!  MUSI BYĆ KASA NA NOWE AUTA I JACHTY!
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 listopada 2021 r. o 19:47
+3
A ciemny lud dalej wierzy w dobrą zmianę. POlska w ruinie. ps. Pan Bury dziś w ramach jakiej partii występował ?
Avatar
Konstytucja / 15 listopada 2021 r. o 20:43
+2
J***ć PO
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 listopada 2021 r. o 09:41
+1
...od 1-go listopada szpitale dostaja dwa razy więcej kasy za pacjenta covidowego, więc więcej fałszywych testów  i kasy więcej. Jak pierwszy test wyjdzie negatywny, to robi się drugi, trzeci, aż do skutku, bo przecież musi być dodatni...PANDEMIO TRWAJ!!  MUSI BYĆ KASA NA NOWE AUTA I JACHTY!
Dziwię się, że jeszcze się nie zgłosiłeś. Tak znany i uznany wirusolog byłby nieocenionym wsparciem w walce z tą wyimaginowaną epidemią. Wszyscy tu, na tym forum, doskonale wiemy że świetnie co wychodzi walka z nieistniejącymi wrogami. XD
  Sąd apelacyjny w Portugalii orzekł, że testy PCR nie są w stanie stwierdzić infekcji, nie mówiąc już o chorobie, co jest dokładnie tym, co wynalazca testów PCR, wielokrotnie podkreślał laureat Nagrody Nobla Kary Mullis.
  Sąd apelacyjny w Portugalii orzekł, że testy PCR nie są w stanie stwierdzić infekcji, nie mówiąc już o chorobie, co jest dokładnie tym, co wynalazca testów PCR, wielokrotnie podkreślał laureat Nagrody Nobla Kary Mullis. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 listopada 2021 r. o 23:24
+1
Jedna z bolnic na Podkarpaciu wymazuje wszystkich pacjentów zanim pójdzie na oddział, pomimo dwóch szczepień. Test jednego wymazu PCR w zależności od laboratorium. Bolnica za wymazywanie dostaje od każdego pacjenta 230 złotych. PANDEMIO TRWAAAAJ SKAZAŁ WRAĆ....
Avatar
Robik / 16 listopada 2021 r. o 05:34
0
... jak się płaci za godzinę 200 pln gościowi z tymczasowego , który nawet nie chce podejśc do pacjenta, to będzie zapaść wszędzie.
 A na pewno płaci się takiemu, "który nawet nie chce podejśc do pacjenta"? Skąd te dane? Zdarzyło się gdzieś? Jeśli tak, to jak temu zapobiec?
Avatar
_XD_ / 16 listopada 2021 r. o 09:46
-3
...od 1-go listopada szpitale dostaja dwa razy więcej kasy za pacjenta covidowego, więc więcej fałszywych testów  i kasy więcej. Jak pierwszy test wyjdzie negatywny, to robi się drugi, trzeci, aż do skutku, bo przecież musi być dodatni...PANDEMIO TRWAJ!!  MUSI BYĆ KASA NA NOWE AUTA I JACHTY!
Dziwię się, że jeszcze się nie zgłosiłeś. Tak znany i uznany wirusolog byłby nieocenionym wsparciem w walce z tą wyimaginowaną epidemią. Wszyscy tu, na tym forum, doskonale wiemy że świetnie co wychodzi walka z nieistniejącymi wrogami. XD
Sąd apelacyjny w Portugalii orzekł, że testy PCR nie są w stanie stwierdzić infekcji, nie mówiąc już o chorobie, co jest dokładnie tym, co wynalazca testów PCR, wielokrotnie podkreślał laureat Nagrody Nobla Kary Mullis.
 I znowu gloria i odkrywamy odkryte. Serio nie ma żadnych wiarygodnych źródeł tych "rewelacji"? XD
 I znowu gloria i odkrywamy odkryte. Serio nie ma żadnych wiarygodnych źródeł tych "rewelacji"? XD rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 listopada 2021 r. o 09:41
+1
...od 1-go listopada szpitale dostaja dwa razy więcej kasy za pacjenta covidowego, więc więcej fałszywych testów  i kasy więcej. Jak pierwszy test wyjdzie negatywny, to robi się drugi, trzeci, aż do skutku, bo przecież musi być dodatni...PANDEMIO TRWAJ!!  MUSI BYĆ KASA NA NOWE AUTA I JACHTY!
Dziwię się, że jeszcze się nie zgłosiłeś. Tak znany i uznany wirusolog byłby nieocenionym wsparciem w walce z tą wyimaginowaną epidemią. Wszyscy tu, na tym forum, doskonale wiemy że świetnie co wychodzi walka z nieistniejącymi wrogami. XD
  Sąd apelacyjny w Portugalii orzekł, że testy PCR nie są w stanie stwierdzić infekcji, nie mówiąc już o chorobie, co jest dokładnie tym, co wynalazca testów PCR, wielokrotnie podkreślał laureat Nagrody Nobla Kary Mullis.
  Sąd apelacyjny w Portugalii orzekł, że testy PCR nie są w stanie stwierdzić infekcji, nie mówiąc już o chorobie, co jest dokładnie tym, co wynalazca testów PCR, wielokrotnie podkreślał laureat Nagrody Nobla Kary Mullis. rozwiń
Avatar
Yorik / 16 listopada 2021 r. o 09:28
-6
Zwiększyć dostępność do łóżek na psychiatrii!!! Tęczowy znajdzie wreszcie duchowe feng shui od swoich leków i spisków
Avatar
_XD_ / 16 listopada 2021 r. o 08:39
-7
...od 1-go listopada szpitale dostaja dwa razy więcej kasy za pacjenta covidowego, więc więcej fałszywych testów  i kasy więcej. Jak pierwszy test wyjdzie negatywny, to robi się drugi, trzeci, aż do skutku, bo przecież musi być dodatni...PANDEMIO TRWAJ!!  MUSI BYĆ KASA NA NOWE AUTA I JACHTY!
 Dziwię się, że jeszcze się nie zgłosiłeś. Tak znany i uznany wirusolog byłby nieocenionym wsparciem w walce z tą wyimaginowaną epidemią. Wszyscy tu, na tym forum, doskonale wiemy że świetnie co wychodzi walka z nieistniejącymi wrogami. XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 listopada 2021 r. o 08:06
+3
...od 1-go listopada szpitale dostaja dwa razy więcej kasy za pacjenta covidowego, więc więcej fałszywych testów  i kasy więcej. Jak pierwszy test wyjdzie negatywny, to robi się drugi, trzeci, aż do skutku, bo przecież musi być dodatni...PANDEMIO TRWAJ!!  MUSI BYĆ KASA NA NOWE AUTA I JACHTY!
Avatar
AdrinK21 / 16 listopada 2021 r. o 07:02
+10
Służba zdrowia w Polsce jest w fatalnym stanie. Rząd ogranicza liczbę miejsc w szpitalach pod Covid zamiast tworzyć nowe. Ludzie masowo umierają na inne choroby niż Covid ponieważ nie otrzymali odpowiedniego leczenia. A niestety będzie jeszcze gorzej. A mieli tyle czasu żeby się przygotować..
Avatar
Robik / 16 listopada 2021 r. o 05:34
0
... jak się płaci za godzinę 200 pln gościowi z tymczasowego , który nawet nie chce podejśc do pacjenta, to będzie zapaść wszędzie.
 A na pewno płaci się takiemu, "który nawet nie chce podejśc do pacjenta"? Skąd te dane? Zdarzyło się gdzieś? Jeśli tak, to jak temu zapobiec?
Avatar
Robik / 16 listopada 2021 r. o 05:33
-5
Jedna z bolnic na Podkarpaciu wymazuje wszystkich pacjentów zanim pójdzie na oddział, pomimo dwóch szczepień. Test jednego wymazu PCR w zależności od laboratorium. Bolnica za wymazywanie dostaje od każdego pacjenta 230 złotych. PANDEMIO TRWAAAAJ SKAZAŁ WRAĆ....
 Sam "...ZSL" wielokrotnie podkreślał, że szczepienia nie wykluczają możliwości zarażania przez zaszczepionego. Teraz dziwuje się wielce, że sprawdza się przy przyjęciu do "bolnicy", czy chory nie jest zarażony i nie może zarażać. Jakiś obłęd tego... "polemisty".
 Sam "...ZSL" wielokrotnie podkreślał, że szczepienia nie wykluczają możliwości zarażania przez zaszczepionego. Teraz dziwuje się wielce, że sprawdza się przy przyjęciu do "bolnicy", czy chory nie jest zarażony i nie może zarażać. Jakiś obłęd tego... "polemisty". rozwiń
Avatar
Robik / 16 listopada 2021 r. o 05:29
-1
...d 1-go listopada szpitale dostaja dwa razy więcej kasy za pacjenta covidowego, więc więcej fałszywych testów, to i kasy więcej. Jak pierwszy test wyjdzie negatywny, to robi się drugi, trzeci, aż do skutku, bo przecież musi być dodatni...
 To raczej nieprawda, że powtarza się testy, które nie wskazały obecności przeciwciał/koronawirusa. Bardziej zrozumiałe by było powtarzanie testów, które wykazały obecność koronawirusa,bo właśnie wtedy są trudności, kosztowne. A już opowieści o powtarzaniu testów aż wykażą wirusa to - oczywiste kłamstwo. Określeni ludzie kierują na takie testy i każdy z nich odpowiada za takie skierowanie. Jeśli "...ZSL" coś wie o jakimkolwiek przypadku powtarzania takich testów to niech to zgłosi do władz.
 To raczej nieprawda, że powtarza się testy, które nie wskazały obecności przeciwciał/koronawirusa. Bardziej zrozumiałe by było powtarzanie testów, które wykazały obecność koronawirusa,bo właśnie wtedy są trudności, kosztowne. A już opowieści o powtarzaniu testów aż wykażą wirusa to - oczywiste kłamstwo. Określeni ludzie kierują na takie testy i każdy z nich odpowiada za takie skierowanie. Jeśli "...ZSL" coś wie o jakimkolwiek przypadku powtarzania takich testów to niech to zgłosi do władz. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 listopada 2021 r. o 23:29
0
... jak się płaci za godzinę 200 pln gościowi z tymczasowego , który nawet nie chce podejśc do pacjenta, to będzie zapaść wszędzie.