Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 czerwca 2019 r.
18:37

Miejski Konserwator Zabytków: Pamiętajmy o ogrodach. Zwłaszcza w mieście

W Lublinie zachowany, jako ogród użytkowy, wciąż częściowo uprawiany, jest ogród przy dawnym klasztorze brygidek, obecnie urszulanek.
W Lublinie zachowany, jako ogród użytkowy, wciąż częściowo uprawiany, jest ogród przy dawnym klasztorze brygidek, obecnie urszulanek. (fot. Łukasz Dudkowski)

W średniowieczu małe ogrody towarzyszyły zamkom i klasztorom. Ogrody ozdobne upowszechniają się w XVI wieku. W znaczącej części miast, przy każdej z rezydencji, był ogród. Zieleń publiczną zaczęto wprowadzać w miastach od końca XVIII wieku. Zdano sobie sprawę, jak bardzo jest potrzebna. Planując rozwój miasta, planowano ogrody, nasadzenia drzew i krzewów - rozmowa z Hubertem Mącikiem, Miejskim Konserwatorem Zabytków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wsiadamy do wehikuł czasu i przenosimy się do średniowiecza. W Lublinie na wzgórzu zamkowym stoi gród, już z murowaną wieżą. Jak wygląda wzgórze staromiejskie?

- Mamy do czynienia z bliżej nieznaną organizacją przestrzeni na wzgórzu staromiejskim, a w momencie lokacji powstaje układ urbanistyczny Lublina. Podobnie dzieje się w innych miastach, wówczas lokowanych w Europie. Nasz region jest o tyle ciekawy, że mamy sporo miast z XVI wieku. Średniowiecznych nie za wiele (na tle Śląska czy Wielkopolski), ale z tego względu, że dzisiejsza Lubelszczyzna leżała na pograniczu Małopolski i Rusi, była pograniczem, to najbardziej intensywna akcja urbanizacyjna ma miejsce nie tyle w średniowieczu (choć w wieku XIV i XV kilkanaście miast tu powstaje), ale w wieku XVI. Od unii z Litwą i wstąpienia na polski tron Władysława Jagiełły mamy do czynienia z obszarem bezpiecznym, dobrą koniunkturą gospodarczą, stąd intensyfikacja osadnictwa.

• Na jakich zasadach prawnych zakładano miasta?

- Na prawie niemieckim, najczęściej w jego odmianie magdeburskiej. Podstawą układu urbanistycznego takiego miasta zawsze był plac rynkowy. Dzieląc miasto, wyznaczano plac rynkowy, sieć dróg, działki mieszczan oraz działkę pod kościół. Kiedy kościół był wcześniej, adoptowano go do układu. Mówimy tu o lokacji prawnej, która wymagała przywileju królewskiego i o tzw. lokacji przestrzennej, która była realizacją przywileju królewskiego w terenie.

• Były miasta królewskie i prywatne?

- Tak. Miasto było nie tylko oznaką prestiżu, ale przede wszystkim było organizmem gospodarczym, można powiedzieć: inwestycją gospodarczą. 

• Czy miasto wówczas przynosiło zyski?

- Przynosiło duże zyski, dawało także duże możliwości rozwoju. Dawało możliwość obrotu dobrami wytwarzanymi we wsiach, będących własnością szlachcica, który miasto chciał lokować. Dawało możliwość dalekosiężnego handlu, szczególnie kiedy było położone na ważnych szlaku handlowym. Jednym z nich był na naszym terenie szlak wschód-zachód; z Rusi do Niemiec. Na tym szlaku odbywała się wielka towarowa wymiana między wschodem i zachodem Europy. Ale też miasto dawało możliwość produkcji rzemieślniczej. Stąd starano się miasta zaludniać rzemieślnikami, których do miasta zapraszano.

• Jak ten biznes działał w praktyce?

- Takie miasto otrzymywało najpierw tzw. wolniznę, czyli zwolnienia podatkowe, żeby ci ludzie mogli się zagospodarować.

• Strefa gospodarcza?

- W pewnym stopniu moglibyśmy to - upraszczając - porównać do współczesnych, specjalnych stref ekonomicznych. Po zagospodarowaniu rzemieślnicy odprowadzali podatki do właściciela, który miał z tego tytułu dochody - i do skarbu królewskiego. Z założeniem miasta wiązały się przywileje handlowe.

• Jakie?

- Możliwość cotygodniowych targów i rzadszych, ale większych jarmarków.

• Miejscem targowym był rynek?

- Dokładnie. Mamy XIX-wieczne ilustracje, które pokazują kramy przy kościele św. Ducha, na wcześniejszych planach miasta są zaznaczone kramy i ławy, z których sprzedawano różne materiały. Z czasem powstawała stała zabudowa handlowa. Jak na przykład czworobok we Włodawie (to wprawdzie dawna Litwa, dzisiaj Lubelszczyzna) czy sutki w Hrubieszowie.

• Czy w średniowieczu były w miastach ogrody?

- W miastach przed końcem XVIII wieku rzadko była zieleń publiczna przyuliczna, ale trzeba pamiętać, że były to ośrodki dużo mniejsze niż dziś, a dookoła nich było znacznie więcej lasów niż obecnie. Ogrody były, jeszcze małe, tzw. hortus conclusus, towarzyszące zamkom, klasztorom. Ogrody ozdobne upowszechniają się w miastach w XVI wieku.

• Ja jestem szczęśliwy, że Lublinie zachowały się ogrody powizytkowskie.

- To jest jeden z najciekawszych fragmentów przestrzeni miasta. Właściwie wszystkie pozostałe przestrzenie zostały zniszczone w końcu XIX wieku po kasatach klasztorów i parcelacji ich terenów. W Lublinie było dużo klasztorów, rezydencji, pałaców i zawsze towarzyszyły im ogrody. Należy o tym pamiętać.

• Pamiętajmy o ogrodach, bo nawet Plac Litewski był ogrodem?

- Częściowo. Ogród był częścią rezydencji Firlejów, później Lubomirskich, Czartoryskich - to część wschodnia dzisiejszego placu, natomiast na całym placu wprowadzono nasadzenia później.

• Mówimy o ogrodach prywatnych, udostępnianych mieszkańcom. Kiedy powstaje zieleń publiczna?

- Zieleń publiczną zaczęto wprowadzać w polskich miastach od końca XVIII wieku.

• Dlaczego powstaje zieleń miejska?

- To jest moment, w którym zdano sobie sprawę, że zieleń jest potrzebna w mieście. Spojrzano inaczej na higienę. Wyprowadzono cmentarze spod kościołów na obrzeża miast. Warto zauważyć, że także założenia cmentarne traktowano jako założenia ogrodowe. I ogrody spacerowe (Łyczaków, nasz cmentarz przy Lipowej).

• Jaki jest najstarszy, zachowany ogród miejski na Ziemi Lubelskiej?

- Najprawdopodobniej jest to teren Nowego Miasta w Janowie Lubelskim, chociaż dzisiejsze nasadzenia które tam się znajdują są młodsze. Zachowały się plany tego miasta z lat dwudziestych XIX wieku, na których zaznaczona jest kompozycja ogrodu. To oznacza, że planując rozwój miasta, planowano ogrody, nasadzenia drzew i krzewów. Najstarszym o zachowanym w części drzewostanie jest nasz Ogród Saski.

• W jakich jeszcze miastach taka zieleń się zachowała?

- W znaczącej części miast, przy każdej z rezydencji był ogród. Ale to nie były ogrody miejskie, tylko pałacowe. Takie założenia ogrodowe znajdziemy w Puławach, Lubartowie czy Kocku. W Lublinie świadectwem troski projektantów o miejską zieleń jest Ogród Saski, dziś jest w Polsce jeden z najcenniejszych przykładów zachowania się miejskich ogrodów publicznych.

• Wymieńmy miejsce, gdzie istniały w Lublinie ogrody.

- Przy klasztorze Wizytek (obecne Centrum Kultury), w dużym stopniu zachowany do dziś. Ten, który istniał przy klasztorze kapucynów, został po kasacie zabudowany. Przy klasztorze karmelitanek na Staszica - niestety drobne pozostałości. Za to zachowany, jako ogród użytkowy, wciąż częściowo uprawiany, jest ogród przy dawnym klasztorze brygidek, obecnie urszulanek. W zasadzie każdy klasztor w Lublinie takim ogrodem dysponował.

• A ogrody pałacowe?

- Możemy zobaczyć ich kompozycje choćby na mapach, sporządzonych przez Austriaków na początku XIX wieku. Na portalu: mapire.eu możemy znaleźć XVIII wieczne mapy Lublina, na których widać zieleń w kluczowych miejscach miasta. Z tych ogrodów niewiele się zachowało, mówimy o tradycji miejsca.

• Czy ogrody były częścią urody miasta i częścią jego harmonii?

- Tak. Z troską o urodę miasta wiązały się nasadzenia drzew, które widać na dawnych rycinach. W przypadku Lublina zieleń widać choćby na XIX wiecznym obrazie „Wjazd generała Zajączka do Lublina” z pięknymi szpalerami topól, które miały imitować cyprysy, nie rosnące w naszym klimacie.

• Czy ogrody i drzewa to taka sama część tkanki kulturowej miasta, jak świątynie, pałace, kamienice czy pomniki?

- Oczywiście, że tak. Krajobraz kulturowy jest integralny. Jest złożony zarówno z ukształtowania terenu, z pokrywy roślinnej jak i z zabudowy. Wszystkie te elementy harmonizują ze sobą.

• Kiedy dziś człowiek wyburzy zabytek, powstaje rana. Pustka. Kiedy wytnie drzewa...

- Tak samo. Ale trzeba mieć świadomość, że kiedy mówimy o drzewach, mówimy o organizmach żywych, które trawi czas i przemijanie. Drzewa zamierają i pewne decyzje są nieuniknione. Natomiast czym innym jest sytuacja, kiedy drzewo umiera śmiercią naturalną, czym innym, kiedy jest niepotrzebnie usuwane.

• W Parczewie konserwator daje zgodę na wycięcie wszystkich drzew, bo urosną nowe. O tym przypadku już mówi się w całej Polsce.

- Nie znam tej sytuacji dokładnie, znam ją tylko z doniesień medialnych. Nasuwa się pytanie o stan zdrowotny tych drzew. Problem polega na tym, że część środowisk konserwatorskich tkwi w przekonaniu sprzed kilku dekad.

• Jakim przekonaniu?

- Że należy przywracać rynkom miast jak najwcześniejszą formę historyczną, kiedy drzew było mało, rynek miał funkcję handlową, nie rekreacyjną. Kiedy zaczęto zmieniać funkcję rynków, celowo wprowadzano w nich kompozycje zieleni, dla mieszkańców, a dziś nie mamy już targowisk na rynkach.

• W ślady Parczewa chce iść Włodawa. A jeśli te praktyki przerodzą się w wirus, który zainfekuje inne miasta w naszym regionie. Jeśli dodać do tego budowanie w zabytkowej tkance nowoczesnych form?

- Chodzi o to, żeby nowe budowle, które są potrzebne dla rozwoju miasta, harmonizowały z całością. A widzimy, że wyrastają budynki, które są dysharmonijne. Przez kolejne inwestycje tracimy historyczny krajobraz. I niestety przy tych inwestycjach ginie bardzo dużo drzew. Krajobrazy miast i miasteczek tracą na tym strasznie. Mamy jeden Kazimierz i Nałęczów, zabudowy innych miast nie są specjalnie atrakcyjne, więc zieleń zaprojektowana przed dawnych urbanistów jest niejednokrotnie najbardziej malowniczym akcentem miasta. Kilkanaście lat temu wycięto drzewa na rynku w Kurowie i oczom ludzi ukazała się licha, niespecjalnie ciekawa zabudowa, która właściwie nie ma żadnych walorów krajobrazowych.

• Na całe szczęście udało się ocalić historyczną zieleń na Placu Litewskim, podświetlony plac z kościołem kapucynów wygląda zjawiskowo.

- Dokładnie tak. Warto pamiętać, że w 2011 roku, w konkursie, planowano znacznie większe wycinki. W trakcie opracowywania projektów pilnowaliśmy, żeby zostawić na Placu jak najwięcej drzew, proszę zauważyć też, jak dużo nowych posadzono - i to sporych, nie małych sadzonek. A opinie są różne, już po rewaloryzacji jeden z przewodników wystąpił do mnie z zapytaniem, dlaczego zabroniłem wycięcia mirabelek przy pomniku Konstytucji 3 Maja, bo zasłaniają pomnik.

• I co pan na to?

- Nigdy w życiu. Te drzewa są piękne i malownicze, zwłaszcza, gdy kwitną wiosną. Owszem, trzeba sprzątać liście, a w przypadku drzew owocowych owoce, ale to niewiele w stosunku do tego, co nam dają drzewa w mieście - i pod względem klimatu, i jakości powietrza, którym oddychamy.

• Pamiętajmy o ogrodach?

- Tak.

Hubert Mącik
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium