Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

5 kwietnia 2020 r.
20:00

Prezydent Duda dwa lata dłużej, albo głosowanie korespondencyjne. Lubelscy politycy o pomysłach na wybory

57 26 A A
 Andrzej Duda w Opolu Lubelskim
Andrzej Duda w Opolu Lubelskim (fot. Jacek Szydłowski)

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich, albo przedłużenie kadencji urzędującego prezydenta o dwa lata. To w tej chwili możliwe scenariusze związane z planowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi. Opozycja oba pomysły krytykuje i proponuje jeszcze inne rozwiązanie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek Sejm będzie głosował nad złożoną w piątek przez Prawo i Sprawiedliwość autopoprawką do projektu ustawy dotyczącej szczegółowych zasad przeprowadzenia korespondencyjnego w majowych wyborach. Miałoby ono dotyczyć już nie tylko seniorów powyżej 60. roku życia i osób przebywających w tym czasie w kwarantannie, jak proponowano wcześniej. Teraz taki sposób oddania głosu byłby jedyną możliwością uczestnictwa w wyborach dla wszystkich wyborców.

W praktyce ma to wyglądać tak, że w ciągu siedmiu dni przed wyborami każdy wyborca otrzymałby pocztą pakiet z kartą do głosowania, dwiema kopertami, instrukcją oraz oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Po wypełnieniu kartę należałoby włożyć do pierwszej koperty, a następnie wraz z podpisanym oświadczeniem do koperty zwrotnej i dostarczyć do wskazanej skrzynki pocztowej. Oddane w ten sposób głosy w dniu wyborów miałyby być transzami dostarczane do komisji wyborczych.

Ale zgodności co do przeprowadzenia głosowania 10 maja nie ma w samym obozie rządzącym. Na ich organizację w tym terminie nie chce się zgodzić Porozumienie Jarosława Gowina. Wicepremier i minister nauki w piątek zaproponował, by wydłużyć kadencję urzędującego prezydenta o dwa lata bez możliwości ubiegania się o reelekcję i wybory przeprowadzić w 2022 roku. Do tego potrzebna by była jednak zmiana Konstytucji i poparcie opozycji.

Na to się jednak nie zanosi, bo inne partie wypowiadają się krytycznie na temat obu proponowanych rozwiązań.

– Przeprowadzanie wyborów w środku szalejącej epidemii to świadectwo tego, że rządzącym pomyliły się priorytety. Zamiast walczyć o życie i zdrowie ludzi, walczą o władzę – mówi Joanna Mucha, parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej. Zarówno ona, jak i inni nasi rozmówcy podkreślają, że wybory w formie korespondencyjnej również wiązałyby się z ryzykiem rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Pojawiają się też wątpliwości związane z tym, czy możliwe będzie sprawne dostarczenie pakietów wyborczych wszystkim osobom uprawnionym do głosowania.

Większość formacji opozycyjnych opowiada się za ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej, co wiązałoby się z przełożeniem wyborów. – Dziś de facto on już obowiązuje. Wskazują na to wprowadzone do tej pory ograniczenia. Jedyna różnica jest taka, że w stanie klęski żywiołowej nie można organizować wyborów – komentuje Jacek Czerniak z Lewicy.

– Mam wrażenie, że rozpętywanie dyskusji na temat różnych scenariuszy wyborczych ma służyć odciąganiu uwagi opinii publicznych od naprawdę ważnych tematów, jakimi w tej chwili są problemy służby zdrowia i gospodarki – uważa Jakub Kulesza z Konfederacji.

– O przedłużeniu kadencji prezydenta możemy rozmawiać, ale po ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego – stwierdza natomiast Jarosław Sachajko z PSL-Kukiz’15. – Na wprowadzenie zmiany w Konstytucji potrzeba 44 dni, a tyle czasu nie mamy.

Zdaniem posła PiS, wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, wybory korespondencyjne lub przedłużenie kadencji to jednak najbardziej rozsądne rozwiązania.

– Każde inne jest destabilizowaniem sytuacji i graniem bezpieczeństwem Polaków. W obecnej chwili jedyną przesłanką do wprowadzenia stanu wyjątkowego byłoby przełożenie wyborów. Dlatego możemy pójść na polityczną zgodę, przyjmując propozycję wicepremiera Gowina, albo pozwolić na głosowanie korespondencyjne, co jest możliwe do zrealizowania i funkcjonuje w wielu państwach. Może nie jest to rozwiązanie idealne, wolelibyśmy głosować w sposób, jaki znamy, ale dziś niczego nie robimy w taki sposób – przekonuje Soboń.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Motormaxx / 5 kwietnia 2020 r. o 22:45
+28
W związku z coraz bardziej dramatyczną sytuacją wielu rodzin i ludzi tracących pracę i dochody z dnia na dzień chciałbym zapytać kiedy rządzący zamierzają uchwalić, że zarówno rząd jak też senatorowie i parlamentarzyści będą pracować za najniższą krajową na dowód solidarności ze społeczeństwem? Ciekawy jestem...
Avatar
Motormaxx / 5 kwietnia 2020 r. o 20:39
+24
Jak czytam o wyborach to mnie krew zalewa. Epidemia szaleje, coraz więcej zarażonych osób i zgonów, coraz gorsza sytuacja w szpitalach a panowie w garniturkach myślą jak tu się utrzymać w pierwszym rzędzie przy korycie zamiast ratować Polaków przed epidemią i coraz bardziej dramatyczną sytuacją ekonomiczną. Na tych sprawach powinny być wyłącznie skupione działania rządu i parlamentarzystów a nie wyborach. Wydrukować 1 sztukę karty do głosowania, dać Kaczyńskiemu i niech idzie głosować dla świętego spokoju. Szokujące jest to jak ci ludzie na politycznym świeczniku żrą się nawzajem o władzę choć za miesiąc może ich już nie być (oby nie). To pokazuje tylko w jak głębokim poważaniu jedni i drudzy mają Polskę i Polaków. Najważniejsze jest koryto a nie życie i zdrowie ludzkie.
Jak czytam o wyborach to mnie krew zalewa. Epidemia szaleje, coraz więcej zarażonych osób i zgonów, coraz gorsza sytuacja w szpitalach a panowie w garniturkach myślą jak tu się utrzymać w pierwszym rzędzie przy korycie zamiast ratować Polaków przed epidemią i coraz bardziej dramatyczną sytuacją ekonomiczną. Na tych sprawach powinny być wyłącznie skupione działania rządu i parlamentarzystów a nie wyborach. Wydrukować 1 sztukę karty do głosowania, dać Kaczyńskiemu i niech idzie głosować dla świętego spokoju. Szokujące jest to jak ci ludzie na... rozwiń
Avatar
Brikus / 5 kwietnia 2020 r. o 23:28
+22
Wybory powinny być już dawno przełożone...Żadna partia nie może prowadzić prawdziwej, normalanej kampani. Jak słyszę, ze oo w bawari wybory się odbyły listownie u nas też tak można . A wlasnie nie można bo trzeba było to wprowadzić 6 miesięcy przed wyborami a nie teraz. Po drugie pis za wszelką cenę chce przeochac Pana Dude bo po tej całej epidemi ludzie zrozumieją, jak ich rząd oszukał wraz z tymi tarczami które zakładają polskim przedsiębiorcom koło ratunkowe z betonu. Wracając do wyborów mam wrażenie, ze obozowi rządzącemu coś się pomyliło... Ale niestety głupich jest więcej niż mądrych...
Wybory powinny być już dawno przełożone...Żadna partia nie może prowadzić prawdziwej, normalanej kampani. Jak słyszę, ze oo w bawari wybory się odbyły listownie u nas też tak można . A wlasnie nie można bo trzeba było to wprowadzić 6 miesięcy przed wyborami a nie teraz. Po drugie pis za wszelką cenę chce przeochac Pana Dude bo po tej całej epidemi ludzie zrozumieją, jak ich rząd oszukał wraz z tymi tarczami które zakładają polskim przedsiębiorcom koło ratunkowe z betonu. Wracając do wyborów mam wrażenie, ze obozowi ... rozwiń
Avatar
Brikus / 5 kwietnia 2020 r. o 23:34
+20
Uwielbiam pisowską logikę krytykuj Niemcy i inne kraje zgniłego zachodu, że ciągle podejmują złe decyzje,ich rządy sobie nie radzą itd. a następnie powołuj się na te same kraje do bronienia swoich decyzji jak teraz z wyborami Niemcy Bawaria. Brawo
Avatar
Ksawyer / 5 kwietnia 2020 r. o 20:51
+16
Prezes zarządził, a rząd realizuje stan nadzwyczajny. Uczciwość i odrobina honoru nakazywalaby ogłoszenie tego faktu, co sprawiłoby, że Wasze zakazy i nakazy będą konstytucyjne. A!e dla prezesa liczy się tylko władza, która zbudował na karcianym domku dobrobytu. Ten domek zdmuchnal Bóg i koniec Waszej władzy. Nic tu nie pomoże, ani wygrana PAD w wyborach, ani wydłużeniu jego kadencji o 2 lata.
Avatar
Aaron_Langman / 5 kwietnia 2020 r. o 20:50
+16
NWO koniecznie chce nas zaszczepić. BGates mówi o tym otwarcie... Bez tego zero robienia biznesu, zero podróży i zero korzystania ze zdobyczy technologicznych. Co zrobią zwykli ludzie - obywatele ? Pozwolą na stanie się "niewolnikami" systemu ?
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 09:44
+7
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne." rozwiń
Avatar
andrewss515 / 6 kwietnia 2020 r. o 08:02
+6
"Moja kadencja trwa nadal aż do dnia 30 kwietnia 2020 roku" - prof. Małgorzata Gersdorf w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z artykułem 101 Konstytucji Sąd Najwyższy jest organem stwierdzającym ważność wyborów. Punkt 1. tego artykułu stwierdza, że "ważność wyborów do Sejmu i Senatu stwierdza Sąd Najwyższy", a punkt drugi, że "wyborcy przysługuje prawo zgłoszenia do Sądu Najwyższego protestu przeciwko ważności wyborów na zasadach określonych w ustawie". Prawo i Sprawiedliwość pod osłoną nocy przegłosowało zmianę Kodeksu wyborczego, która umożliwi przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju. przewiduje ona, że w wyborach korespondencyjnie będą mogły głosować osoby objęte kwarantanną oraz osoby powyżej 60. roku życia. W skrócie: taka zmiana ma umożliwić przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju 2020 r. zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego nie należy wprowadzać zmian w przepisach wyborczych na mniej niż pół roku przed planowanymi wyborami.
"Moja kadencja trwa nadal aż do dnia 30 kwietnia 2020 roku" - prof. Małgorzata Gersdorf w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z artykułem 101 Konstytucji Sąd Najwyższy jest organem stwierdzającym ważność wyborów. Punkt 1. tego artykułu stwierdza, że "ważność wyborów do Sejmu i Senatu stwierdza Sąd Najwyższy", a punkt drugi, że "wyborcy przysługuje prawo zgłoszenia do Sądu Najwyższego protestu przeciwko ważności wyborów na zasadach określonych w ustawie". Prawo i Sprawiedliwość pod osłoną nocy przegłosow... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 09:52
+5
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS...
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :)
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :) rozwiń
Avatar
Motorlublin / 6 kwietnia 2020 r. o 07:21
+3
Wyjściem byłoby głosowanie internetowe ale nie ma na to czasu. PiS porozdawal kasę a jak jej nie było to zrzucił koszty na firmy i samorządy. I teraz jest dno w skarbcu. Polacy i Polki sami wybrali sobie takich przywódców a ścianą wschodnia szczególnie więc na e powinni narzekać
Avatar
stary / 13 kwietnia 2020 r. o 07:43
+1
Polak madry po szkodzie......jak zaczna chorowac i umierac na potege to wtedy zaczna sie zastanawiac!!!!skad to sie wzielo???
Avatar
henrykxx56 / 13 kwietnia 2020 r. o 03:11
+1
Wybory prezydenckie 2020 Prezydent Andrzej Duda z 2 milionami podpisów w PKW. A Polacy chcieli, aby 2 miliardy poszły na onkologie i co zobaczyli środkowy palec i taki sam palec Polacy pokazują, aby się odbyły wybory. I tak powinien postąpić prezydent Polski Andrzej Duda i odłożyć wybory. Jak nie to powinien wiedzieć jedno, że art. 145. odpowiedzialność konstytucyjna prezydenta RP jak Polacy zaczną chorować i umierać odpowiada prezydent?
Avatar
___K___ / 6 kwietnia 2020 r. o 21:05
-1
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS...
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :)
A PiSowski idol,Trump, za jasną cholerę wyborów korespondencyjnych nie chce. Dodajmy, że mają się odbyć za ponad pół roku, a nie za miesiąc.
A PiSowski idol,Trump, za jasną cholerę wyborów korespondencyjnych nie chce. Dodajmy, że mają się odbyć za ponad pół roku, a nie za miesiąc. rozwiń
Avatar
Ksawyer / 6 kwietnia 2020 r. o 15:44
0
"Razem z Ojcem widzieliśmy że to lipa - Państwo teoretyczne - ............I kamieni kupa - - mafie paliwowe - karuzele vat - kolesiostwo - nepotyzm - targowica" - i ta ekipa śmie nadal podnosić głos w publicznej debacie?
 Aron, ty się przebudz. Mamy czas koronawirusa, Bóg zdmuchnal karciany domek dobrobytu zbudowany przez "dobra zmianę" na piasku, nie mających żadnych zasobów finansowych. Wspominanie hucpy PO nie ma żadnego sensu, wobec dziejacego się na naszych oczach końca dyktatury Prezesa. 
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 11:41
+1
"Razem z Ojcem widzieliśmy że to lipa - Państwo teoretyczne - ............I kamieni kupa - - mafie paliwowe - karuzele vat - kolesiostwo - nepotyzm - targowica" - i ta ekipa śmie nadal podnosić głos w publicznej debacie?
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 11:34
0
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
PO co te analogie, zwłaszcza do USA? Polska nie ma żadnych zasobów finansowych po latach 500+ itp. transferów "społecznych". Prezydent Trumpa wyasygnowal 2 tryliony!!! (milion miliardów) dolarów na walkę z epidemią koronawirusem i kolejne 2 tryliony!!! dolarów na odbudowę gospodarki. A polski premier udaje zadowolonego, że ma tarczę za 220 miliardów zł. Hucpa!!!
Przy czym z tych 220 miliardów realnej pomocy jest co najwyżej 1/4, bo reszta, to gwarancje i realny brak gotówki. A jakie to moga być gwarancje, skoro BUDŻET JEST PUSTY?!? Jak ja się cieszę, że pandemia przypadła na czas rządów PiSu. Wykazało to bez dwóch zdań, jaka to banda nieudaczników i kłamców!!!
 Minister w rządzie, prawa ręka, a nawet noga byłego premiera PL: "Teraz to się nie opłaca produkcja narkotyków, teraz tylko VAT".
 Minister w rządzie, prawa ręka, a nawet noga byłego premiera PL: "Teraz to się nie opłaca produkcja narkotyków, teraz tylko VAT". rozwiń
Avatar
___K___ / 6 kwietnia 2020 r. o 11:24
+2
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
PO co te analogie, zwłaszcza do USA? Polska nie ma żadnych zasobów finansowych po latach 500+ itp. transferów "społecznych". Prezydent Trumpa wyasygnowal 2 tryliony!!! (milion miliardów) dolarów na walkę z epidemią koronawirusem i kolejne 2 tryliony!!! dolarów na odbudowę gospodarki. A polski premier udaje zadowolonego, że ma tarczę za 220 miliardów zł. Hucpa!!!
Przy czym z tych 220 miliardów realnej pomocy jest co najwyżej 1/4, bo reszta, to gwarancje i realny brak gotówki. A jakie to moga być gwarancje, skoro BUDŻET JEST PUSTY?!? Jak ja się cieszę, że pandemia przypadła na czas rządów PiSu. Wykazało to bez dwóch zdań, jaka to banda nieudaczników i kłamców!!!
Przy czym z tych 220 miliardów realnej pomocy jest co najwyżej 1/4, bo reszta, to gwarancje i realny brak gotówki. A jakie to moga być gwarancje, skoro BUDŻET JEST PUSTY?!? Jak ja się cieszę, że pandemia przypadła na czas rządów PiSu. Wykazało to bez dwóch zdań, jaka to banda nieudaczników i kłamców!!! rozwiń
Avatar
Ksawyer / 6 kwietnia 2020 r. o 11:00
-4
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
 PO co te analogie, zwłaszcza do USA? Polska nie ma żadnych zasobów finansowych po latach 500+ itp. transferów "społecznych". Prezydent Trumpa wyasygnowal 2 tryliony!!! (milion miliardów) dolarów na walkę z epidemią koronawirusem i kolejne 2 tryliony!!! dolarów na odbudowę gospodarki. A polski premier udaje zadowolonego, że ma tarczę za 220 miliardów zł. Hucpa!!! 
 PO co te analogie, zwłaszcza do USA? Polska nie ma żadnych zasobów finansowych po latach 500+ itp. transferów "społecznych". Prezydent Trumpa wyasygnowal 2 tryliony!!! (milion miliardów) dolarów na walkę z epidemią koronawirusem i kolejne 2 tryliony!!! dolarów na odbudowę gospodarki. A polski premier udaje zadowolonego, że ma tarczę za 220 miliardów zł. Hucpa!!!  rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 09:52
+5
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS...
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :)
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :) rozwiń
Avatar
___K___ / 6 kwietnia 2020 r. o 09:45
-4
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS...
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Napis z biało-czerwonych zniczy na dziedzińcu Zamku Lubelskiego
galeria

Napis z biało-czerwonych zniczy na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

W poniedziałek wieczorem na dziedzińcu Zamku Lubelskiego z zapalonych zniczy ułożono napis PILECKI. To część akcji "Zapal znicz Pileckiemu", która odbywa się w 11 miastach w Polsce. Odczytano także fragment Raportu Pileckiego. Wydarzenie było częścią obchodów 72. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego.

Zabytkowy młyn pod Lublinem czeka na ratunek
Alarm 24
galeria

Zabytkowy młyn pod Lublinem czeka na ratunek

Zabytkowy młyn w Osmolicach Pierwszych czeka na ratunek. Obiekt jest w stanie krytycznym. O jego dalszy los niepokoją się czytelnicy. Być może uda się go uratować przed zawaleniem.

72 lata od śmierci rotm. Pileckiego. Puławianie zapalili znicze
Zdjęcia
galeria

72 lata od śmierci rotm. Pileckiego. Puławianie zapalili znicze

Był 25 maja 1948 roku, gdy w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie strzałem w tył głowy, na mocy wyroku sądu, stracono rotm. Witolda Pileckiego. Jego historię przypomnieli dzisiaj mieszkańcy Puław biorący udział w akcji "Zapal Znicz Rotmistrzowi".

Więcej bezpieczniejszych przejść w Puławach. Kolejne jeszcze w tym roku

Więcej bezpieczniejszych przejść w Puławach. Kolejne jeszcze w tym roku

Przejścia dla pieszych na Skłodowskiej i Wróblewskiego w Puławach zyskają czujniki ruchu oraz oświetlenie reagujące na ruch. Takie samo rozwiązanie w przyszłym roku może pojawić się na ul. Czartoryskich. W planach jest także poprawa bezpieczeństwa przez niebezpieczne przejście na Piaskowej.

Lubelskie: Przez dwa dni przybyło 25 osób z koronawirusem. Wiemy skąd taki przyrost zachorowań
galeria
film

Lubelskie: Przez dwa dni przybyło 25 osób z koronawirusem. Wiemy skąd taki przyrost zachorowań

Są pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie włodawskim, który do tej pory był wyspą wolną od Covid-19. Chodzi o pięć osób, które wróciły z pracy za granicą. Trzy z nich to mieszkańcy Śląska, którzy przyjechali pod Włodawę na „bezpieczną” kwarantannę.

Lublin: Odmrożą domy dla seniorów

Lublin: Odmrożą domy dla seniorów

Od 1 czerwca stopniowo uruchamianych ma być 61 działających w Lublinie placówek opieki, w tym domy i kluby seniora, ale także warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Nagła zmiana trasy linii nr 33

Nagła zmiana trasy linii nr 33

Z powodu przebudowy ronda Honorowych Krwiodawców zmieniono dzisiaj trasę linii autobusowej nr 33.

Ludwin: Samochód wypadł z drogi, kierowcy brak
Alarm 24

Ludwin: Samochód wypadł z drogi, kierowcy brak

Do zdarzenia doszło dziś po południu w Ludwinie.

Uczniowie wrócili do szkół. W Lublinie tłoku nie było

Uczniowie wrócili do szkół. W Lublinie tłoku nie było

Od dzisiaj uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach stacjonarnych w szkołach. W Lublinie wzięło w nich udział niewiele ponad 4 proc. dzieci. Na razie tłumów nie ma też na konsultacjach. Większość uczniów siedzi w domach i zdalnie poprawia stopnie, które znajdą się na świadectwie.

Lubelscy posłowie proszą o ratunek dla lotniska

Lubelscy posłowie proszą o ratunek dla lotniska

Bez rządowego wsparcia lotnisko będzie miało problemy z wyjściem z kryzysu, w którym się znalazło. A to z kolei przełoży się negatywnie na sytuację ekonomiczną i turystyczną w całym województwie – mówił poseł Michał Krawczyk (KO) po dzisiejszym spotkaniu Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego, który zebrał się w sprawie przyszłości Portu Lotniczego Lublin.

Marszałek nie powie, kogo sowicie wynagrodził. Prezes fundacji dostał elegancko oprawioną odmowę

Marszałek nie powie, kogo sowicie wynagrodził. Prezes fundacji dostał elegancko oprawioną odmowę

Marszałek województwa odmówił udostępnienia Fundacji Wolności danych swoich pracowników, którym przyznał nagrody powyżej 20 tys. zł.

Lublin: Pościg policji za kierowcą. Rozbite trzy samochody, w tym dwa nieoznakowane radiowozy
Zdjęcia
galeria

Lublin: Pościg policji za kierowcą. Rozbite trzy samochody, w tym dwa nieoznakowane radiowozy

Pościg policji za uciekającym kierowcą zakończył się rozbiciem trzech samochodów na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej z ul. Jana Pawła II w Lublinie.

Grom Różaniec w czwartej lidze? Klub jest na tak

Grom Różaniec w czwartej lidze? Klub jest na tak

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym sezonie w czwartej lidze mogą zagrać także wicemistrzowie „okręgówek”. Decyzję na ten temat powinniśmy poznać na początku czerwca. I jeśli będzie ona pozytywna z okręgu zamojskiego do ligi poza Gryfem Gminą Zamość dołączy także Grom Różaniec

Kukiz w Lublinie o porozumieniu między PiS a Platformą
film

Kukiz w Lublinie o porozumieniu między PiS a Platformą

Działacze Koalicji Polskiej składającej się z PSL i Kukiz 15 rozmawiali dziś w Lublinie o kampanii wyborczej i wyborach prezydenckich, które się nie odbyły, a także planie na następną kampanię przed wyborami, które mogą się odbyć w czerwcu.

Dziś w Lubelskiem 12 nowych zakażeń koronawirusem. W całej Polsce zmarło już 1007 osób
film

Dziś w Lubelskiem 12 nowych zakażeń koronawirusem. W całej Polsce zmarło już 1007 osób

Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. W wieczornym raporcie Ministerstwo Zdrowia informuje o 193 nowych przypadkach w całej Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.