Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

5 kwietnia 2020 r.
20:00

Prezydent Duda dwa lata dłużej, albo głosowanie korespondencyjne. Lubelscy politycy o pomysłach na wybory

57 26 A A
 Andrzej Duda w Opolu Lubelskim
Andrzej Duda w Opolu Lubelskim (fot. Jacek Szydłowski)

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich, albo przedłużenie kadencji urzędującego prezydenta o dwa lata. To w tej chwili możliwe scenariusze związane z planowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi. Opozycja oba pomysły krytykuje i proponuje jeszcze inne rozwiązanie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek Sejm będzie głosował nad złożoną w piątek przez Prawo i Sprawiedliwość autopoprawką do projektu ustawy dotyczącej szczegółowych zasad przeprowadzenia korespondencyjnego w majowych wyborach. Miałoby ono dotyczyć już nie tylko seniorów powyżej 60. roku życia i osób przebywających w tym czasie w kwarantannie, jak proponowano wcześniej. Teraz taki sposób oddania głosu byłby jedyną możliwością uczestnictwa w wyborach dla wszystkich wyborców.

W praktyce ma to wyglądać tak, że w ciągu siedmiu dni przed wyborami każdy wyborca otrzymałby pocztą pakiet z kartą do głosowania, dwiema kopertami, instrukcją oraz oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Po wypełnieniu kartę należałoby włożyć do pierwszej koperty, a następnie wraz z podpisanym oświadczeniem do koperty zwrotnej i dostarczyć do wskazanej skrzynki pocztowej. Oddane w ten sposób głosy w dniu wyborów miałyby być transzami dostarczane do komisji wyborczych.

Ale zgodności co do przeprowadzenia głosowania 10 maja nie ma w samym obozie rządzącym. Na ich organizację w tym terminie nie chce się zgodzić Porozumienie Jarosława Gowina. Wicepremier i minister nauki w piątek zaproponował, by wydłużyć kadencję urzędującego prezydenta o dwa lata bez możliwości ubiegania się o reelekcję i wybory przeprowadzić w 2022 roku. Do tego potrzebna by była jednak zmiana Konstytucji i poparcie opozycji.

Na to się jednak nie zanosi, bo inne partie wypowiadają się krytycznie na temat obu proponowanych rozwiązań.

– Przeprowadzanie wyborów w środku szalejącej epidemii to świadectwo tego, że rządzącym pomyliły się priorytety. Zamiast walczyć o życie i zdrowie ludzi, walczą o władzę – mówi Joanna Mucha, parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej. Zarówno ona, jak i inni nasi rozmówcy podkreślają, że wybory w formie korespondencyjnej również wiązałyby się z ryzykiem rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Pojawiają się też wątpliwości związane z tym, czy możliwe będzie sprawne dostarczenie pakietów wyborczych wszystkim osobom uprawnionym do głosowania.

Większość formacji opozycyjnych opowiada się za ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej, co wiązałoby się z przełożeniem wyborów. – Dziś de facto on już obowiązuje. Wskazują na to wprowadzone do tej pory ograniczenia. Jedyna różnica jest taka, że w stanie klęski żywiołowej nie można organizować wyborów – komentuje Jacek Czerniak z Lewicy.

– Mam wrażenie, że rozpętywanie dyskusji na temat różnych scenariuszy wyborczych ma służyć odciąganiu uwagi opinii publicznych od naprawdę ważnych tematów, jakimi w tej chwili są problemy służby zdrowia i gospodarki – uważa Jakub Kulesza z Konfederacji.

– O przedłużeniu kadencji prezydenta możemy rozmawiać, ale po ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego – stwierdza natomiast Jarosław Sachajko z PSL-Kukiz’15. – Na wprowadzenie zmiany w Konstytucji potrzeba 44 dni, a tyle czasu nie mamy.

Zdaniem posła PiS, wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, wybory korespondencyjne lub przedłużenie kadencji to jednak najbardziej rozsądne rozwiązania.

– Każde inne jest destabilizowaniem sytuacji i graniem bezpieczeństwem Polaków. W obecnej chwili jedyną przesłanką do wprowadzenia stanu wyjątkowego byłoby przełożenie wyborów. Dlatego możemy pójść na polityczną zgodę, przyjmując propozycję wicepremiera Gowina, albo pozwolić na głosowanie korespondencyjne, co jest możliwe do zrealizowania i funkcjonuje w wielu państwach. Może nie jest to rozwiązanie idealne, wolelibyśmy głosować w sposób, jaki znamy, ale dziś niczego nie robimy w taki sposób – przekonuje Soboń.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Motormaxx / 5 kwietnia 2020 r. o 22:45
+28
W związku z coraz bardziej dramatyczną sytuacją wielu rodzin i ludzi tracących pracę i dochody z dnia na dzień chciałbym zapytać kiedy rządzący zamierzają uchwalić, że zarówno rząd jak też senatorowie i parlamentarzyści będą pracować za najniższą krajową na dowód solidarności ze społeczeństwem? Ciekawy jestem...
Avatar
Motormaxx / 5 kwietnia 2020 r. o 20:39
+24
Jak czytam o wyborach to mnie krew zalewa. Epidemia szaleje, coraz więcej zarażonych osób i zgonów, coraz gorsza sytuacja w szpitalach a panowie w garniturkach myślą jak tu się utrzymać w pierwszym rzędzie przy korycie zamiast ratować Polaków przed epidemią i coraz bardziej dramatyczną sytuacją ekonomiczną. Na tych sprawach powinny być wyłącznie skupione działania rządu i parlamentarzystów a nie wyborach. Wydrukować 1 sztukę karty do głosowania, dać Kaczyńskiemu i niech idzie głosować dla świętego spokoju. Szokujące jest to jak ci ludzie na politycznym świeczniku żrą się nawzajem o władzę choć za miesiąc może ich już nie być (oby nie). To pokazuje tylko w jak głębokim poważaniu jedni i drudzy mają Polskę i Polaków. Najważniejsze jest koryto a nie życie i zdrowie ludzkie.
Jak czytam o wyborach to mnie krew zalewa. Epidemia szaleje, coraz więcej zarażonych osób i zgonów, coraz gorsza sytuacja w szpitalach a panowie w garniturkach myślą jak tu się utrzymać w pierwszym rzędzie przy korycie zamiast ratować Polaków przed epidemią i coraz bardziej dramatyczną sytuacją ekonomiczną. Na tych sprawach powinny być wyłącznie skupione działania rządu i parlamentarzystów a nie wyborach. Wydrukować 1 sztukę karty do głosowania, dać Kaczyńskiemu i niech idzie głosować dla świętego spokoju. Szokujące jest to jak ci ludzie na... rozwiń
Avatar
Brikus / 5 kwietnia 2020 r. o 23:28
+22
Wybory powinny być już dawno przełożone...Żadna partia nie może prowadzić prawdziwej, normalanej kampani. Jak słyszę, ze oo w bawari wybory się odbyły listownie u nas też tak można . A wlasnie nie można bo trzeba było to wprowadzić 6 miesięcy przed wyborami a nie teraz. Po drugie pis za wszelką cenę chce przeochac Pana Dude bo po tej całej epidemi ludzie zrozumieją, jak ich rząd oszukał wraz z tymi tarczami które zakładają polskim przedsiębiorcom koło ratunkowe z betonu. Wracając do wyborów mam wrażenie, ze obozowi rządzącemu coś się pomyliło... Ale niestety głupich jest więcej niż mądrych...
Wybory powinny być już dawno przełożone...Żadna partia nie może prowadzić prawdziwej, normalanej kampani. Jak słyszę, ze oo w bawari wybory się odbyły listownie u nas też tak można . A wlasnie nie można bo trzeba było to wprowadzić 6 miesięcy przed wyborami a nie teraz. Po drugie pis za wszelką cenę chce przeochac Pana Dude bo po tej całej epidemi ludzie zrozumieją, jak ich rząd oszukał wraz z tymi tarczami które zakładają polskim przedsiębiorcom koło ratunkowe z betonu. Wracając do wyborów mam wrażenie, ze obozowi ... rozwiń
Avatar
Brikus / 5 kwietnia 2020 r. o 23:34
+20
Uwielbiam pisowską logikę krytykuj Niemcy i inne kraje zgniłego zachodu, że ciągle podejmują złe decyzje,ich rządy sobie nie radzą itd. a następnie powołuj się na te same kraje do bronienia swoich decyzji jak teraz z wyborami Niemcy Bawaria. Brawo
Avatar
Ksawyer / 5 kwietnia 2020 r. o 20:51
+16
Prezes zarządził, a rząd realizuje stan nadzwyczajny. Uczciwość i odrobina honoru nakazywalaby ogłoszenie tego faktu, co sprawiłoby, że Wasze zakazy i nakazy będą konstytucyjne. A!e dla prezesa liczy się tylko władza, która zbudował na karcianym domku dobrobytu. Ten domek zdmuchnal Bóg i koniec Waszej władzy. Nic tu nie pomoże, ani wygrana PAD w wyborach, ani wydłużeniu jego kadencji o 2 lata.
Avatar
Aaron_Langman / 5 kwietnia 2020 r. o 20:50
+16
NWO koniecznie chce nas zaszczepić. BGates mówi o tym otwarcie... Bez tego zero robienia biznesu, zero podróży i zero korzystania ze zdobyczy technologicznych. Co zrobią zwykli ludzie - obywatele ? Pozwolą na stanie się "niewolnikami" systemu ?
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 09:44
+7
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne." rozwiń
Avatar
andrewss515 / 6 kwietnia 2020 r. o 08:02
+6
"Moja kadencja trwa nadal aż do dnia 30 kwietnia 2020 roku" - prof. Małgorzata Gersdorf w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z artykułem 101 Konstytucji Sąd Najwyższy jest organem stwierdzającym ważność wyborów. Punkt 1. tego artykułu stwierdza, że "ważność wyborów do Sejmu i Senatu stwierdza Sąd Najwyższy", a punkt drugi, że "wyborcy przysługuje prawo zgłoszenia do Sądu Najwyższego protestu przeciwko ważności wyborów na zasadach określonych w ustawie". Prawo i Sprawiedliwość pod osłoną nocy przegłosowało zmianę Kodeksu wyborczego, która umożliwi przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju. przewiduje ona, że w wyborach korespondencyjnie będą mogły głosować osoby objęte kwarantanną oraz osoby powyżej 60. roku życia. W skrócie: taka zmiana ma umożliwić przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju 2020 r. zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego nie należy wprowadzać zmian w przepisach wyborczych na mniej niż pół roku przed planowanymi wyborami.
"Moja kadencja trwa nadal aż do dnia 30 kwietnia 2020 roku" - prof. Małgorzata Gersdorf w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z artykułem 101 Konstytucji Sąd Najwyższy jest organem stwierdzającym ważność wyborów. Punkt 1. tego artykułu stwierdza, że "ważność wyborów do Sejmu i Senatu stwierdza Sąd Najwyższy", a punkt drugi, że "wyborcy przysługuje prawo zgłoszenia do Sądu Najwyższego protestu przeciwko ważności wyborów na zasadach określonych w ustawie". Prawo i Sprawiedliwość pod osłoną nocy przegłosow... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 09:52
+5
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS...
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :)
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :) rozwiń
Avatar
Motorlublin / 6 kwietnia 2020 r. o 07:21
+3
Wyjściem byłoby głosowanie internetowe ale nie ma na to czasu. PiS porozdawal kasę a jak jej nie było to zrzucił koszty na firmy i samorządy. I teraz jest dno w skarbcu. Polacy i Polki sami wybrali sobie takich przywódców a ścianą wschodnia szczególnie więc na e powinni narzekać
Avatar
stary / 13 kwietnia 2020 r. o 07:43
+1
Polak madry po szkodzie......jak zaczna chorowac i umierac na potege to wtedy zaczna sie zastanawiac!!!!skad to sie wzielo???
Avatar
henrykxx56 / 13 kwietnia 2020 r. o 03:11
+1
Wybory prezydenckie 2020 Prezydent Andrzej Duda z 2 milionami podpisów w PKW. A Polacy chcieli, aby 2 miliardy poszły na onkologie i co zobaczyli środkowy palec i taki sam palec Polacy pokazują, aby się odbyły wybory. I tak powinien postąpić prezydent Polski Andrzej Duda i odłożyć wybory. Jak nie to powinien wiedzieć jedno, że art. 145. odpowiedzialność konstytucyjna prezydenta RP jak Polacy zaczną chorować i umierać odpowiada prezydent?
Avatar
___K___ / 6 kwietnia 2020 r. o 21:05
-1
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS...
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :)
A PiSowski idol,Trump, za jasną cholerę wyborów korespondencyjnych nie chce. Dodajmy, że mają się odbyć za ponad pół roku, a nie za miesiąc.
A PiSowski idol,Trump, za jasną cholerę wyborów korespondencyjnych nie chce. Dodajmy, że mają się odbyć za ponad pół roku, a nie za miesiąc. rozwiń
Avatar
Ksawyer / 6 kwietnia 2020 r. o 15:44
0
"Razem z Ojcem widzieliśmy że to lipa - Państwo teoretyczne - ............I kamieni kupa - - mafie paliwowe - karuzele vat - kolesiostwo - nepotyzm - targowica" - i ta ekipa śmie nadal podnosić głos w publicznej debacie?
 Aron, ty się przebudz. Mamy czas koronawirusa, Bóg zdmuchnal karciany domek dobrobytu zbudowany przez "dobra zmianę" na piasku, nie mających żadnych zasobów finansowych. Wspominanie hucpy PO nie ma żadnego sensu, wobec dziejacego się na naszych oczach końca dyktatury Prezesa. 
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 11:41
+1
"Razem z Ojcem widzieliśmy że to lipa - Państwo teoretyczne - ............I kamieni kupa - - mafie paliwowe - karuzele vat - kolesiostwo - nepotyzm - targowica" - i ta ekipa śmie nadal podnosić głos w publicznej debacie?
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 11:34
0
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
PO co te analogie, zwłaszcza do USA? Polska nie ma żadnych zasobów finansowych po latach 500+ itp. transferów "społecznych". Prezydent Trumpa wyasygnowal 2 tryliony!!! (milion miliardów) dolarów na walkę z epidemią koronawirusem i kolejne 2 tryliony!!! dolarów na odbudowę gospodarki. A polski premier udaje zadowolonego, że ma tarczę za 220 miliardów zł. Hucpa!!!
Przy czym z tych 220 miliardów realnej pomocy jest co najwyżej 1/4, bo reszta, to gwarancje i realny brak gotówki. A jakie to moga być gwarancje, skoro BUDŻET JEST PUSTY?!? Jak ja się cieszę, że pandemia przypadła na czas rządów PiSu. Wykazało to bez dwóch zdań, jaka to banda nieudaczników i kłamców!!!
 Minister w rządzie, prawa ręka, a nawet noga byłego premiera PL: "Teraz to się nie opłaca produkcja narkotyków, teraz tylko VAT".
 Minister w rządzie, prawa ręka, a nawet noga byłego premiera PL: "Teraz to się nie opłaca produkcja narkotyków, teraz tylko VAT". rozwiń
Avatar
___K___ / 6 kwietnia 2020 r. o 11:24
+2
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
PO co te analogie, zwłaszcza do USA? Polska nie ma żadnych zasobów finansowych po latach 500+ itp. transferów "społecznych". Prezydent Trumpa wyasygnowal 2 tryliony!!! (milion miliardów) dolarów na walkę z epidemią koronawirusem i kolejne 2 tryliony!!! dolarów na odbudowę gospodarki. A polski premier udaje zadowolonego, że ma tarczę za 220 miliardów zł. Hucpa!!!
Przy czym z tych 220 miliardów realnej pomocy jest co najwyżej 1/4, bo reszta, to gwarancje i realny brak gotówki. A jakie to moga być gwarancje, skoro BUDŻET JEST PUSTY?!? Jak ja się cieszę, że pandemia przypadła na czas rządów PiSu. Wykazało to bez dwóch zdań, jaka to banda nieudaczników i kłamców!!!
Przy czym z tych 220 miliardów realnej pomocy jest co najwyżej 1/4, bo reszta, to gwarancje i realny brak gotówki. A jakie to moga być gwarancje, skoro BUDŻET JEST PUSTY?!? Jak ja się cieszę, że pandemia przypadła na czas rządów PiSu. Wykazało to bez dwóch zdań, jaka to banda nieudaczników i kłamców!!! rozwiń
Avatar
Ksawyer / 6 kwietnia 2020 r. o 11:00
-4
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
 PO co te analogie, zwłaszcza do USA? Polska nie ma żadnych zasobów finansowych po latach 500+ itp. transferów "społecznych". Prezydent Trumpa wyasygnowal 2 tryliony!!! (milion miliardów) dolarów na walkę z epidemią koronawirusem i kolejne 2 tryliony!!! dolarów na odbudowę gospodarki. A polski premier udaje zadowolonego, że ma tarczę za 220 miliardów zł. Hucpa!!! 
 PO co te analogie, zwłaszcza do USA? Polska nie ma żadnych zasobów finansowych po latach 500+ itp. transferów "społecznych". Prezydent Trumpa wyasygnowal 2 tryliony!!! (milion miliardów) dolarów na walkę z epidemią koronawirusem i kolejne 2 tryliony!!! dolarów na odbudowę gospodarki. A polski premier udaje zadowolonego, że ma tarczę za 220 miliardów zł. Hucpa!!!  rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 6 kwietnia 2020 r. o 09:52
+5
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS...
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :)
opadają opadają. mocno zaorałem co nie :)  -  Nancy PELOSI - czyli amerykańscy "obrońcy demokracji" i zaciekli wrogowie Trumpa chcą głosowania korespondencyjnego :) rozwiń
Avatar
___K___ / 6 kwietnia 2020 r. o 09:45
-4
Po Bawarii - Szwajcaria.... W kantonie Genewa odbywa się II tura wyborów lokalnych. Ze względu na koronawirusa wyborcy głosują tylko korespondencyjnie.
Gdyby nawet - rozróżniasz skalę? Kanton, czy land, a cały kraj? W dodatku tam demokracja coś znaczy. U nas obecnie znaczy tyle, ile Prezes chce. Czyli liczy się zdanie JarKacza i nic poza tym.
Szukasz większej skali? Proszę bardzo :) - "Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (DEMOKRACI)  domaga się większych środków na głosowanie korespondencyjne."
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS...
Ręce opadają. Czy ty odróżniasz głosowanie od domagania się środków na głosowanie? Nie dziwne, że głosujesz na PiS... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Program TV 18-20 czerwca 2021. Jakie filmy warto zobaczyć?
18 czerwca 2021, 20:00

Program TV 18-20 czerwca 2021. Jakie filmy warto zobaczyć?

W najbliższy weekend w naziemnej telewizji cyfrowej będą dominować filmy rozrywkowe - propozycje dla najmłodszych, komedie dla starszych widzów, kino superbohaterskie oraz kino akcji. Prezentujemy wybrane produkcje dostępne w weekend w telewizji.

Porsche warte ponad ćwierć miliona zatrzymane na granicy w Dorohusku

Porsche warte ponad ćwierć miliona zatrzymane na granicy w Dorohusku

Samochód został skradziony na terytorium Andory. Odzyskali je pogranicznicy.

Referendum ws. odwołania burmistrza Bełżyc. Mieszkańcy zagłosują czy pojadą na piknik?

Referendum ws. odwołania burmistrza Bełżyc. Mieszkańcy zagłosują czy pojadą na piknik?

Na 27 czerwca został wyznaczony termin referendum ws. odwołania burmistrza Bełżyc przed upływem kadencji. Inicjatorzy zapowiadają akcje, poprzez które będą zachęcać mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu. Burmistrz z kolei już teraz zaprasza na organizowane w referendalną niedzielę rodzinną imprezę w plenerze.

Pewna praca w Niemczech czeka

Pewna praca w Niemczech czeka

Sprawdzone miejsce, pewne dochody, warunki dokładnie znane przed wyjazdem, do tego opieka polskiej firmy, zapewniony transport i nawet kurs językowy za darmo.

Jak znaleźć najkorzystniejszą pożyczkę bez BIK?

Jak znaleźć najkorzystniejszą pożyczkę bez BIK?

Jeżeli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie jesteś jedną z osób, której bank odmówił udzielenia kredytu z powodu braku zdolności kredytowej. Zdarzało ci się nie spłacać poprzednich zobowiązań w terminie i chciałbyś pominąć weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej? W takim przypadku wciąż są możliwe alternatywne sposoby na otrzymanie pożyczki, o których będzie szerzej opisane w dalszej części tego artykułu.

Lublin. Będą podwyżki płac w miejskich przedszkolach

Lublin. Będą podwyżki płac w miejskich przedszkolach

Po 200 zł podwyżki mają dostać niektórzy pracownicy lubelskich przedszkoli prowadzonych przez miasto. Urząd Miasta wyjaśnia, że chodzi o wyrównanie różnic w płacach między szkołami i przedszkolami.

Wyprzedaż garażowa w Lublinie: przyjdź, kup, sprzedaj
galeria

Wyprzedaż garażowa w Lublinie: przyjdź, kup, sprzedaj

W dwie najbliższe niedziele, 20 i 27 czerwca odbędą się Wyprzedaży Garażowych na Targu pod Zamkiem.

Tribute to Abba. Rewia musicalowa w Lublinie
19 czerwca 2021, 20:00

Tribute to Abba. Rewia musicalowa w Lublinie

W sobotę, 19 czerwca o godz. 20 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15) będzie można zobaczyć show artystów Teatru Variete Muza z Koszalina - "Tribute to Abba".

Koronawirus, 18 czerwca. Lubelskie na 2. miejscu w Polsce pod względem liczby zakażeń

Koronawirus, 18 czerwca. Lubelskie na 2. miejscu w Polsce pod względem liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce, raport z 18 czerwca 2021 r.

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. W niedzielę druga szansa na rozegranie meczu

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. W niedzielę druga szansa na rozegranie meczu

Pierwsza próba zakończyła się fiaskiem, więc czas na drugie podejście. W niedzielę (godz. 19.15) Motor Lublin spotka się na swoim torze z Moje Bermudy Stalą Gorzów

Przerażająca sprawa koło Lublina. Co z setkami lisich trucheł?
galeria

Przerażająca sprawa koło Lublina. Co z setkami lisich trucheł?

Taka była akcja, tak obrońcy zwierząt chwalili służby a „towar” jak wisiał, tak wisi i dalej śmierdzi – tak nasz Czytelnik podsumował działania związane z ujawnionymi w podlubelskim Stasinie oskórowanymi zwierzętami. Inspekcja weterynaryjna zapewnia, że właściciel posesji został zobowiązany do utylizacji tuszek lisów.

Lublin policzył turystów. Nawet o tym nie wiedzieli

Lublin policzył turystów. Nawet o tym nie wiedzieli

Ilu turystów odwiedziło Lublin w 2020 roku? Policzono to i widać wyraźnie, że w czasie pandemii było ich mniej.

Policja zatrzymała włamywacza z Lublina i szok. Ma 71 lat

Policja zatrzymała włamywacza z Lublina i szok. Ma 71 lat

Mieszkaniec Lublina usłyszał już zarzuty kradzieży z włamaniem. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Jeleń, drzewa i miejski radny. Czyli przegląd tygodnia

Jeleń, drzewa i miejski radny. Czyli przegląd tygodnia

Subiektywny przegląd wydarzeń mijającego tygodnia.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [18-20.06]
18 czerwca 2021, 8:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [18-20.06]

Jedną z premier weekendu w lubelskich kinach będzie nowy animowany przebój Disney Pixar - "Luca". Ale to nie jedyne propozycje. Sprawdź repertuar kin w Lublinie i regionie na weekend.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.