Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 marca 2019 r.
7:56

Mieszkania komunalne już nie za grosze? Prezydent chce to zmienić

0 65 A A

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Puławach korzystają z wysokiej, 80-procentowej bonifikaty na ich bezprzetargowy zakup. Dzięki temu oraz korzystnym wycenom, 50-metrowe lokale mogli nabywać po cenach nawet sześciokrotnie niższych, niż rynkowe. To już wkrótce może się zmienić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wysokie zainteresowanie mieszkaniami komunalnymi, szczególnie tymi w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, nie bierze się znikąd. Puławy oferują na nie wysoką, 80-procentową bonifikatę, która umożliwia ich lokatorom, nabycie takiego majątku bez przetargu, po bardzo atrakcyjnej cenie. Nawet za 600 zł za mkw., co sprawia, że koszt nabycia 50-metrowego lokalu spada do symbolicznych 30 tys. zł. To sześć razy taniej, niż na rynku. Prezydent Puław uważa, że miasta na to nie stać.

– Mieszkania komunalne to majątek nas wszystkich. Uważam, że część pieniędzy z ich realnej wartości powinna zasilać budżet miasta z przeznaczeniem na inwestycje, oświatę, czy komunikację. Cena, po jakiej były sprzedawane w Puławach, wydaje mi się niezrozumiała i dla wielu z nas, z pewnością jest niesprawiedliwa – mówi Paweł Maj, prezydent Puław. – Tym bardziej, że w pobliskim Lublinie bonifikaty wynoszą zaledwie od 30 do 45 proc., a w Rykach 35 proc, przy naszych 80-ciu – dodaje.

Zdaniem prezydenta, Puławy nie powinny pozbywać się mieszkań za 20-procent ich komercyjnej wartości. W związku z tym, przygotował projekt uchwały, która ma urealnić cenę ich bezprzetargowego nabycia obniżając bonifikatę do 50 procent. Zmiana ma dotyczyć jednak tylko nowych najemców, którzy klucze do komunalnych mieszkań odbiorą w tym roku (i kolejnych). Pozostali lokatorzy nadal będą mogli korzystać ze starej, 80-procentowej bonifikaty.

Projekt nowej uchwały mieszkaniowej jeszcze w tym miesiącu ma trafić do radnych. – Wydaje mi się to dobrym pomysłem, ale ja tej uchwały jeszcze nie czytałem. Musimy przedyskutować to na komisjach i wtedy podejmiemy decyzję – mówi Paweł Matras, radny PiS, członek Komisji Mieszkaniowej.

Przepis na tanie mieszkanie

Wysokość bonifikaty nie jest jedynym problemem z mieszkaniami komunalnymi w Puławach. Z uwagi na luki w prawie, mieszkania mogą trafić do osób nieuczciwych. Jak to możliwe? Żeby "załapać się" na listę oczekujących wystarczy tymczasowo spełniać kryteria finansowe (do 1029 zł na os.) oraz lokalowe (do 5 mkw. na osobę) w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Nie trudno wyobrazić sobie zatem osoby, którym udaje się na pewien czas ograniczyć oficjalny dochód oraz wynająć niewielki lokal, żeby zrobić odpowiednie wrażenie na urzędnikach i samorządowcach z Komisji Mieszkaniowej.

Gdy plan się powiedzie, trafiają na listę, a przy odrobinie szczęścia dostają przydział na mieszkanie. Mają wtedy dwa wyjścia. Jeśli chcą, mogą mieszkać w nim do śmierci, nawet jeśli wkrótce po otrzymaniu kluczy, wygrają w Lotto lub zaczną zarabiać kilkukrotność średniej krajowej. Jeśli jednak pragną mieszkać docelowo w innym miejscu, mogą to mieszkanie kupić od miasta i sprzedać na wolnym rynku. W tej sytuacji, im gorszy stan techniczny lokum, tym paradoksalnie lepiej, bo wycena rzeczoznawcy staje się niższa (średnia wycena w roku 2018 to 2,97 tys. zł za metr).

Do tego nasi szczęśliwcy dostają 80-procentową bonifikatę, przez co mieszkanie na własność, często w dobrej lokalizacji, nabywają za 590-600 zł za metr. To oznacza, że już za ok. 30 tys. zł wchodzą w posiadanie majątku wartego nawet 200 tys. zł. Taki prezent od miasta Puławy mogą następnie sprzedać na rynku, już po nowej, komercyjnej cenie (nawet od razu pod pewnymi warunkami). W tym samym czasie uczciwe rodziny, żeby kupić tego rodzaju lokal, muszą zaciągnąć kredyt w banku na 20-30 lat i płacić z tego tytułu raty o wysokości powyżej tysiaca złotych miesięcznie.

>>>> Kto zostanie wiceprezydentem Puław? PiS wskazuje kandydata

Komentarze 65

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
agata / 9 marca 2019 o 08:44
+15
Mieszkanie komunalne nigdy nie powinno być sprzedawane z ulgą. To my wszyscy składamy się na jego budowę by pomóc osobom potrzebującym. Powinno być tez przydzielane na określony czas np. 5-10 lat lub w wyjątkowych sytuacjach do śmierci. Bierzcie przykład z Kościoła, tam daje się mieszkanie czy to księdzu czy np. organiście tylko na czas jego pracy, a póżniej musi je opuścić.
Avatar
Km / 9 marca 2019 o 08:32
+14
Miasto ma mieszkania dla osob najbardziej potrzebujacych, zdarzaja sie rozne sytuacje w zyciu I to jest Ok. Ale to ze sprzedaje te mieszkania I to z taka bonifikata to juz jest patologia I zwykle okradanie innych, ktorzy biora kredyty I szybko siwieja ze stresu zeby je splacic. Kryterium to powinna byc niepelnosprawnosc i niemozliwosc pracy w pelnym zakresie, smierc malzonka ktory utrzymywal rodzine a nie zaswiadczenie o dochodach.
Avatar
Popierający / 9 marca 2019 o 09:15
+11
Bardzo dobrze, że ucinane jest rozdawnictwo i źle pojmowany socjal. Niby dlaczego ja muszę brać na swoje barki kredyt na 20-30 lat, by mieć swój kąt, a ktoś za jedyne 30 tysięcy dostaje w prezencie mieszkanie? Gdzie tu sprawiedliwość? Gdzie logika? Prezydent Maj dostrzega problem nierównego traktowania i nie jest populistą, by podejmować tylko takie uchwały, które przysporzą Mu zwolenników, na tym polega odpowiedzialne zarządzanie Miastem, czasem trzeba poruszyć tematy kontrowersyjne, poruszające opinię publiczną i Prezydent pokazuje, że nie boi się krytyki, udowadnia, że jest Prezydentem Wszystkich Mieszkańców i Wszystkich traktuje tak samo.
Bardzo dobrze, że ucinane jest rozdawnictwo i źle pojmowany socjal. Niby dlaczego ja muszę brać na swoje barki kredyt na 20-30 lat, by mieć swój kąt, a ktoś za jedyne 30 tysięcy dostaje w prezencie mieszkanie? Gdzie tu sprawiedliwość? Gdzie logika? Prezydent Maj dostrzega problem nierównego traktowania i nie jest populistą, by podejmować tylko takie uchwały, które przysporzą Mu zwolenników, na tym polega odpowiedzialne zarządzanie Miastem, czasem trzeba poruszyć tematy kontrowersyjne, poruszające opinię publiczną i Prezydent pokazuje, że nie... rozwiń
Avatar
Gość / 9 marca 2019 o 09:04
+11
No i bardzo dobrze. Ja pracuje, tyram kosztem swoim, dzieci i żeby gdzieś mieszkać splacam kredyt na 30 lat. A te nieroby niech też łaskawie wezmą się za robotę!!!
Avatar
Baska / 9 marca 2019 o 09:31
+8
Wojcikowa opuscila juz mieszkanie komunalne w Sp 1. czy właściwie ie liczyla na tani jego wykup. Stad te przepisy.
Avatar
Gość / 9 marca 2019 o 08:54
+8
Dlaczego rządowe przepisy pozwalają na ich sprzedaż tuż po podpisaniu umowy?
Avatar
Gość / 9 marca 2019 o 08:15
+8
Puławscy biedacy! A anteny o tym swiadczą!
Avatar
SzefInternetu / 9 marca 2019 o 10:01
+7
Nie zapominajcie drodzy mieszkańcy, że to jest propozycja prezydenta, rada miasta z Groblem na czele może ją odrzucić. A to by znaczyło, że zmian nie będzie. Dlatego piszcie na profilach komitetów, że chcecie zmian.
Avatar
xxx / 9 marca 2019 o 09:36
+7
A z jakiej racji , jedni mają ciężko pracować by inni mieli łatwiej. często osoby mieszkające w owych domach socjalnych nadużywają swoich praw do owych mieszkań. Za naszą ciężką pracę. Jeden obywatel często pracuje na dwa etaty by spłacić kredyt za mieszkanie A drugi nic nie robiąc dostaje je pół darmo. A Ci którzy na prawdę potrzebują owych mieszkań czekają w kolejce. jestem za i mam nadzieję że ten system się zmieni.
Avatar
Tamara / 9 marca 2019 o 10:43
+5
Nie zapominajcie drodzy mieszkańcy, że to jest propozycja prezydenta, rada miasta z Groblem na czele może ją odrzucić. A to by znaczyło, że zmian nie będzie. Dlatego piszcie na profilach komitetów, że chcecie zmian.
 Każdy kto śledzi nową kadencję Rady Miasta zdążył zauważyć, że akurat ugrupowanie radnego Grobla nie zamierza ułatwiać Prezydentowi życia co dają wyraz kolejnymi wnioskami i interpelacjami, także i w tym przypadku nie ma co liczyć, że ot nagle poprą inicjatywę Prezydenta. Dla Nich pogłębianie długu byłoby na rękę, bo wtedy mogliby wszędzie podnosić argument jakoby Prezydent Maj nie radził sobie z rozsądnym zarządzaniem Miastem. Także akurat na Grobla nie ma co liczyć, ciekawe co na to prosocjalny PiS?
 Każdy kto śledzi nową kadencję Rady Miasta zdążył zauważyć, że akurat ugrupowanie radnego Grobla nie zamierza ułatwiać Prezydentowi życia co dają wyraz kolejnymi wnioskami i interpelacjami, także i w tym przypadku nie ma co liczyć, że ot nagle poprą inicjatywę Prezydenta. Dla Nich pogłębianie długu byłoby na rękę, bo wtedy mogliby wszędzie podnosić argument jakoby Prezydent Maj nie radził sobie z rozsądnym zarządzaniem Miastem. Także akurat na Grobla nie ma co liczyć, ciekawe co na to prosocjalny PiS? rozwiń
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 08:46
0
Pamiętam jak w roku 2008 podczas inscenizacji Orlik kontra UB pani Małgorzata Sadurska posłanka PiS w nachalny i bezczelny sposób dorwała się do mikrofonu i przez 45 minut nachalnie wykorzystywała inscenizacje do nachalnej i chamskiej politycznej autopromocji. Było 1000 osób. Pani Małgorzata Sadurska na inscenizację nie dała nawet 1 złotówki. Co za chmstwo! Co za bezczelność! Do takiego chamstwa zwolni są tylko politycy z PZPR i PiS!
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 07:53
0
Dlaczego prominenci z PZPR i PiS dostają mieszkania komunalne bez kolejki i za 0 złotych. Dlaczego z mieszkań wyrzuca się ludzi biednych a daje bogatym? Dlaczego towarzysz Janusz Grobla z PZPR dał mieszkanie komunalne pani Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach czyli pani Małgorzaty Górskiej Lenartowicz z PiS. Jest to osoba bogata. Na podstawie PIT wiadomo, że zarabia 75.000 zlotych, ma dwa wille, duże oszczędności 80.000 zlotych a dostała od towarzysza Janusza Grobla z PZPR mieszkanie komunalne M4 o wartości 200.000 zlotych za 0 złotych! Mieszkania komunalne powinny być dla biednych, sierot, inwalidów, powodzian, pogorzelców a nie dla bogatych zlodziei i prominentów z PiS, PZPR!
Dlaczego prominenci z PZPR i PiS dostają mieszkania komunalne bez kolejki i za 0 złotych. Dlaczego z mieszkań wyrzuca się ludzi biednych a daje bogatym? Dlaczego towarzysz Janusz Grobla z PZPR dał mieszkanie komunalne pani Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach czyli pani Małgorzaty Górskiej Lenartowicz z PiS. Jest to osoba bogata. Na podstawie PIT wiadomo, że zarabia 75.000 zlotych, ma dwa wille, duże oszczędności 80.000 zlotych a dostała od towarzysza Janusza Grobla z PZPR mieszkanie komunalne M4 o wartości 200.000 zlotych za 0 z... rozwiń
Avatar
Gość / 25 marca 2019 o 17:56
0
Dlaczego pani Małgorzata Górska Lenartowicz z PiS otrzymała od Miasta Puławy mieszkanie komunalne M4 o wartości 200.000 zlotych za 0 złotych. Dostała je bez kolejki i bez wkładu spółdzielczego. Dlaczego inni muszą brać kredyt mieszkaniowy i spłacać kredyt latami a ZŁODZIEJE z PZPR i PiS którzy są bogaci dostają mieszkania komunalne za 0 złotych?
Avatar
Gość / 25 marca 2019 o 12:30
0
Dlaczego pani Małgorzata Górska Lenartowicz z PiS Puławy która jest bogata i jest Dyrektorem Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach dostała od Miasta Puławy a konkretnie od towarzysza Janusza Grobla z PZPR mieszkanie komunalne wartości 200.000 zlotych za 0 złotych? Czyżby zdecydowała o tym wspólna działalność partyjna towarzysza Janusza Grobla z PZPR oraz konkubena o obecnie męża pani Małgorzaty Górskiej Lenartowicz czyli samego towarzysza Jerzego Lenartowicz z PZPR? Zasady ideowe PiS oraz zasady ideowe PZPR są identyczne. Biedni na bruk a aktywności z PZPR-PiS do mieszkań komunalnych za 0 złotych!
Dlaczego pani Małgorzata Górska Lenartowicz z PiS Puławy która jest bogata i jest Dyrektorem Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach dostała od Miasta Puławy a konkretnie od towarzysza Janusza Grobla z PZPR mieszkanie komunalne wartości 200.000 zlotych za 0 złotych? Czyżby zdecydowała o tym wspólna działalność partyjna towarzysza Janusza Grobla z PZPR oraz konkubena o obecnie męża pani Małgorzaty Górskiej Lenartowicz czyli samego towarzysza Jerzego Lenartowicz z PZPR? Zasady ideowe PiS oraz zasady ideowe PZPR są identyczne. Biedni na bruk a ... rozwiń
Avatar
Ivo / 20 marca 2019 o 18:41
+3
I bardzo dobrze Panie Prezydencie niech nieroby, cygany wezmą się do pracy a nie w żebry idą do mopsu, gopsu bo im się należy. Mieszkają w socjalnych blokach i nawet czynszu nie płacą. Prezydent Maj wyciągał pomocna dłoń. Wnioski o możliwość obniżenia zadłużenia poprzez pracę na rzecz miasta złożyło jedynie 11 osób spośród 430 dłużników. Jeszcze trochę to pod kościołem będą żebrali by tylko migać się od pracy!!! @Puławianka lepiej się nie wypowiadaj, bo miasto nie będzie utrzymywało darmozjadów i tyle w temacie
Avatar
Puławiak / 11 marca 2019 o 10:25
+3
Nie wszystkich pracujących stać na kredyt. Z zajniższych krajowych nikt nie daje kredytu na mieszkanie.
Avatar
Puławianka / 11 marca 2019 o 07:21
-3
Panie Maj, jako prezydent na populizmie i działaniach przeciwko najuboższym, to Pan daleko nie zajedziesz. W tym momencie to według Pana każdy, kto otrzymał mieszkanie komunalne chce zrobić przekręt i się wzbogacić? Kupić tanio, sprzedać drogo? Wstyd. Co to za filozofia? Pan jest prezydentem, to do czegoś zobowiązuje. Niech Pan się zacznie uczyć zarządzania miastem, bo to ogromna odpowiedzialność. 
Avatar
Gość / 10 marca 2019 o 20:34
-4
Co prawda to prawda jakby to wszystko ukrócić i polikwidować to od razu gospodarka i przedsiębiorstwa z miejscami pracy by w górę strzeliły, tylko dlaczego prezydent zamiast ukrócić to dalej rozdaje i prosocjalny taki?
Avatar
gorsiejszy sort / 10 marca 2019 o 20:25
-1
Jestem rozczarowany Majem! Na razie walczy z mieszkańcami tylko, zachęca do wyjazdu. Gdzie nowe miejsca pracy? Firmy? Zamiast tego walka z Puławianami i tematy zastępcze.
Głupi(a) czy idiot(k)a? :DDDDD
Dlaczego obrażasz mieszkańców. Maj obiecywał że młodzi zostaną w Puławach bo będą na nich czekać nowe miejsca pracy. To ja się pytam gdzie te nowe przedsiębiorstwa?
 nie wiesz gdzie nowe miejsca pracy ? utopione w 500+, mieszkanie +, koryto +
Avatar
Antysocjal / 10 marca 2019 o 19:36
-1
Myślę, że obecni mieszkańcy ul.Romów powinni się dogadać i wykupić wszystkie zajmowane tam lokale komunalne za 20% ich wartości, by następnie odsprzedać te już niekomulnalne bloki w całosci jakim deweloperom za 70% ich wartości, by potem znowu wystąpić o przydział nowych lokali miejskich - to by było najlepsze merytoryczne podsumowanie polityki lokalowej prowadzonej wedlug nowej uchwały nowego prezydenta...