Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 października 2018 r.
20:02

Nowy most na Wiśle w Lubelskiem jest potrzebny? PiS wskazuje, kto zapłaci wkład własny

0 45 A A

Nie lokalne gminy, a samorząd województwa lubelskiego ma zapewnić tzw. wkład własny na budowę nowego mostu na Wiśle w okolicach Kazimierza Dolnego - uważają politycy PiS. Większość z ok. 300 mln złotych pokryje budżet państwa. Decyzja o wyborze lokalizacji przeprawy jeszcze nie zapadła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Działacze PiS wskazują samorząd województwa lubelskiego, jako ten, z którego budżetu pokryty miałby być tzw. wkład własny, czyli ok. 20 procent łącznych kosztów nowego mostu oraz dróg dojazdowych.

– Nie wyobrażam sobie, żeby liderem tego zadania nie został samorząd wojewódzki, który, jako jedyny, może udźwignąć finansowo tę inwestycję. Nie chcemy obarczać tymi kosztami gmin. Nie chcemy, żeby lokalni samorządowcy obawiali się, że ten nowy most obciąży ich budżety – mówił Artur Soboń, sekretarz stanu w resorcie rozwoju i inwestycji.

Polityk przyznał ponadto, że rząd nie dysponuje na razie kosztorysem, więc nie ma wiedzy odnośnie spodziewanych kosztów. Jego zdaniem nowa przeprawa wraz z przebudową starych i budową nowych dróg dojazdowych może zamknąć się w kwocie 300 mln złotych. Wybór lokalizacji nowego mostu ministerstwo zostawia lokalnym samorządom.

Po uwagę na razie brane są trzy miejsca. Pierwsze z nich to teren obecnej przeprawy promowej na Wiśle pomiędzy Nasiłowem i Bochotnicą. Ta, jak wskazują lokalni samorządowcy PiS, ma jednak liczne wady. – Most w tym miejscu nie rozwiązałby problemu zatłoczenia Kazimierza Dolnego. Jest za daleko od tego miasta, a zamiast odkorkować wjazd od strony Puław, mógłby go jeszcze bardziej zablokować – przekonuje wiceprezydent Puław Tadeusz Kocoń.

Samorządowiec proponuje, żeby nowy most powstał w okolicach Krowiej Wyspy pomiędzy Mięćmierzem i Podgórzem. Do tej przeprawy należałoby jego zdaniem doprowadzić zupełnie nową drogę, która łączyłaby się z krajową 12-stką w okolicach Leokadiowa. Ten odcinek o długości ok. dwunastu kilometrów. Z drugiej strony rzeki należałoby natomiast zapewnić połączenie do drogi wojewódzkiej nr 824.

– Musimy minąć ścisłą strefę konserwatorską Kazimierza Dolnego i wykorzystać ukształtowanie terenu w taki sposób, żeby tego mostu nie eksponować. Chcemy go schować, a jednocześnie musi on być na tyle blisko miasta, żeby rozładowywał je komunikacyjnie – tłumaczy Kocoń, zapewniając, że dzięki temu poprawiłby się cały lokalny komunikacyjny, a jednocześnie most nie naruszałby krajobrazu miasteczka.

Zaletą tego rozwiązania ma być rozdzielenie ruchu (także turystycznego) na szereg dróg dojazdowych zarówno do Janowca, jak i Kazimierza, po ich południowej stronie. Z kolei w przypadku budowy mostu w Bochotnicy, potok samochodów kierowany byłby na korkujący się wlot od strony Puław, co nie rozwiązywałoby problemu. Trzecią lokalizacją braną pod uwagę przez rząd są okolice wioski Lucimia (na południe od Brzeźć).

Ze względu na konieczność zachowania żeglowności Wisły, nowa przeprawa musiałaby być zawieszona bardzo wysoko.

– Ten most musiałby wisieć ponad 2 metry nad wałami i przejść przez całą dolinę Wisły, łącząc wały przeciwpowodziowe z jednej i drugiej strony. Byłby znacznie większy od mostu im. JP II w Puławach. Porównać możba byłoby go do tego w Kamieniu – tłumaczy Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

Jego zdaniem o wyborze lokalizacji przeprawy zdecyduje nie tylko wola polityczna, ale także możliwości administracyjno-prawne. – Przypominam, że istnieje coś takiego, jak Natura 2000, a więc mosty możemy budować tam, gdzie "pozwolą nam" ekolodzy. Osobiście zgadzam się natomiast z tym, że budowa tej przeprawy w Bochotnicy to zły pomysł. Dalej od Kazimierza ma to większy sens. Najważniejsze jest natomiast to, żeby ten most wpisywał się w jakiś sensowy ciąg komunikacyjny – mówi dyrektor.

Sceptycznie do zapowiedzi polityków PiS podchodzi także Paweł Nakonieczny, członek zarządu województwa lubelskiego. – Nie wiem, czy ten most jest aż tak potrzebny. Wbrew pozorom, naszego województwa nie stać na wszystko. Nie wiem skąd mielibyśmy wziąć te 60 mln zł na wkład. Nie podoba mi się także to, jak do tej inwestycji podchodzi Artur Soboń, który organizuje konferencje prasowe, zamiast przyjść i z nami porozmawiać. Na razie przypomina mi to "bareizm".

Politycy PiS o nowym moście w woj. lubelskim

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 20:21
+39
To jest jakas glupota budowa mostu bo warszawka przez okres wakacji nie moze dojechac do kazimierza!przez 2 miesiace jest natlok ludzi i juz budowac most.niech przesiada sie w pksy to bedzie mniej aut lub zbudujmy lotnisko po co most.zniszczmy charakter kazimierza i okolic do tego doprowadzi most!idiotyzmmmm
Avatar
Absolutnie nie / 16 października 2018 r. o 20:39
+33
Niech mi ktoś powie dlaczego o tym co dobre dla Kazimierza mają decydować jacyś obcy ludzie, którzy nie żyją nie mieszkają tutaj? Kazimierzacy nie chcą tego mostu! Dosyć mamy najazdów motłochu turystów i burdelu który robią z miasteczka! Wystarczy nam ten bajzel, który mamy dzięki niedzielom niehandlowym.
Avatar
... / 16 października 2018 r. o 20:53
+28
To jest jakas glupota budowa mostu bo warszawka przez okres wakacji nie moze dojechac do kazimierza!przez 2 miesiace jest natlok ludzi i juz budowac most.niech przesiada sie w pksy to bedzie mniej aut lub zbudujmy lotnisko po co most.zniszczmy charakter kazimierza i okolic do tego doprowadzi most!idiotyzmmmm
Kolejkę górską im zróbcie i niech się spuszczają z zamku w Janowcu bezpośrednio na rynek - napewno będzie mniej idiotycznie
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 23:42
+25
Typowe pisowskie szaleństwo - nawet nie ma co tu komentować. Ręce opadają. Po cholere 3 most za 300 milionów. To jest tylko obietnica, bo fakty są póki co takie, że to gminy powinny płacić - na razie politycy lokalni, promujący się przed wyborami coś sobie uważają!
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 20:31
+24
A kto ma tam pola naprzeciwko Krowiej Wyspy że most z dojazdami powinien akurat tam powstać? No nieee Prezes się dowie co wy wyprawiata!
Avatar
aha / 16 października 2018 r. o 20:26
+19
na zdjęciu świńska inteligencja i lokalny misio
Avatar
xxx / 16 października 2018 r. o 20:24
+18
Kocoń jest też zastępcą burmistrza Kazimierza? Chyba coś mnie ominęło
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 20:12
+15
a to sie Mięćmierz ucieszy - może jeszcze bardziej ten Most w pobliże Kamienia odsunąć bo z Albrychtówki będzie widoczny?
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 23:12
+13
Jak wybory - to i pomysły! Jakoś pan minister, będąc w sejmiku nie dojrzewał do takich pomysłów, a teraz sobie nagle przypomniał o tak kosztownej inwestycji. Zamiast mostu, który by pochłonął setki milionów złotych, niech pan minister zmieni trasę drogi wojewódzkiej 830 z Nałęczowa - aż do dworca PKP w Lublinie, wybuduje z funduszy wojewódzkich piętrowe rondo nad ul. Głęboką, umożliwiające bezkolizyjny przejazd z ul. Filaretów na ul. Sowińskiego (będący fragmentem wielkiej inwestycji - kilometrowego tunelu pod Alejami Racławickimi), a następnie zbuduje wiadukt, łączący ul. Nadbystrzycką z ul. Narutowicza - nad ul. Głęboką i Muzyczną. Do Kazimierza powinna kursować ciuchcia - przynajmniej z Bochotnicy. W Bochotnicy postawiłbym szlaban dla pojazdów do Kazimierza - za wyjątkiem stałych mieszkańców i gości hotelowych, mających potwierdzone rezerwacje. Kolej wąskotorowa powinna być połączona z Nałęczowem i powinna obejmować Szlak Wąwozów Lessowych. Powinna też docierać do dworca PKP w Puławach, by maksymalnie zredukować ruch samochodów. Budowa kolejki wąskotorowej jest bardziej sensowna, niż zgłaszana propozycja budowy nowej drogi do Kazimierza. Którędy? - wałem wiślanym? Obecna jazda po progach zwalniających z Puław do Kazimierza - średnio co 300 m, nie należy do przyjemności. Wojciech Górski.
Jak wybory - to i pomysły! Jakoś pan minister, będąc w sejmiku nie dojrzewał do takich pomysłów, a teraz sobie nagle przypomniał o tak kosztownej inwestycji. Zamiast mostu, który by pochłonął setki milionów złotych, niech pan minister zmieni trasę drogi wojewódzkiej 830 z Nałęczowa - aż do dworca PKP w Lublinie, wybuduje z funduszy wojewódzkich piętrowe rondo nad ul. Głęboką, umożliwiające bezkolizyjny przejazd z ul. Filaretów na ul. Sowińskiego (będący fragmentem wielkiej inwestycji - kilometrowego tunelu pod Alejami Racławickimi), a następ... rozwiń
Avatar
Jpd / 16 października 2018 r. o 20:50
+12
Niech mi ktoś powie dlaczego o tym co dobre dla Kazimierza mają decydować jacyś obcy ludzie, którzy nie żyją nie mieszkają tutaj?  Kazimierzacy nie chcą tego mostu! Dosyć mamy najazdów motłochu turystów i burdelu który robią z miasteczka! Wystarczy nam ten bajzel, który mamy dzięki niedzielom niehandlowym.
Prawdziwy Kazimierzak nigdy nie nazwałby motłochem turystów z pieniedzy których żyją Kazimierzacy 
Avatar
Ania / 20 października 2018 r. o 12:59
+1
Oraz stopień wodny gdyż popieram naturalną energię!!!
Avatar
Gość / 19 października 2018 r. o 14:28
+1
Debata w radiu puławy 24 pokazała jakim nikczemnym i nieudolnym kandydatem jest Pan M. Pokazała brak kompetencji, wiedzy merytorycznej nieumiejętność rozwiązywania problemów. Pan M. to populista i pieniacz który opowiada o swych wyprawach do muzeum w Krakowie w sposób żenujący i śmieszny . Zaplecze polityczne Pana M. to ona z pasją do najstarszego zawodu świata, sprzątaczka, prowincjonalna nauczycielka, masażystka, agent ubezpieczeniowy, jurek pedofil, kierownik GOPS w Janowcu i wielu innych nikczemników i nieudaczników.
Avatar
Gość / 17 października 2018 r. o 22:42
+1
No panie Niekonieczny no co pan powiesz - Nasiłów Kolonia! No super! Nowy most z dojazdami akurat pod oknami Pana Kolegi to jak okno na świat!
Avatar
Złota Malina / 17 października 2018 r. o 18:57
+1
Tak na koniec jak różnie można relacjonować te same wydarzenia Redaktore: "... nie ma szans na powstanie przeprawy bezpośrednio między Kazimierzem a Janowcem. - W tym miejscu występuje odcinek przełomu Wisły po obu stronach rzeki. Przekrój doliny jest stosunkowo zwarty, na lewym brzegu mamy skarpę w Janowcu, na prawym kamieniołomy, Albrechtówkę i kolejne wzgórza ciągnące się aż po Zastów Polanowski – tłumaczy w opracowaniu Soboń i dodaje, że do mostu w tym miejscu nie bardzo byłoby jak dojechać. Dlatego teraz są dwa warianty. Pierwszy mówi o budowie mostu w miejscu istniejącej przeprawy promowej Bochotnica – Kolonia Nasiłów. Drugi wskazuje Wisłę pomiędzy Zastowem Karczmiskim, a mazowiecką miejscowością Lucimia. W oby przypadkach mosty można połączyć z drogami wojewódzkimi..." .............  Czytaj więcej: ***s://***.pl/wiceminister-kresli-nowy-most-na-wisle-przedstawia-dwie-koncepcje/ar/13580888
Tak na koniec jak różnie można relacjonować te same wydarzenia Redaktore: "... nie ma szans na powstanie przeprawy bezpośrednio między Kazimierzem a Janowcem. - W tym miejscu występuje odcinek przełomu Wisły po obu stronach rzeki. Przekrój doliny jest stosunkowo zwarty, na lewym brzegu mamy skarpę w Janowcu, na prawym kamieniołomy, Albrechtówkę i kolejne wzgórza ciągnące się aż po Zastów Polanowski – tłumaczy w opracowaniu Soboń i dodaje, że do mostu w tym miejscu nie bardzo byłoby jak dojechać. Dlatego teraz są dwa warianty. Pierwszy... rozwiń
Avatar
? / 17 października 2018 r. o 18:44
+2
Bez sensu i jakiejkolwiek logiki jest budowa mostu w okolicy Kazimierza. Wystarczy zbudować porządne parkingi i porządną przeprawę promową.
 Tylko gdzie te parkingi w Janowcu a dalej na prom i piechotą czy wozami konnymi jak na Morskie Oko? 
Avatar
antoni / 17 października 2018 r. o 18:32
+2
Bez sensu i jakiejkolwiek logiki jest budowa mostu w okolicy Kazimierza. Wystarczy zbudować porządne parkingi i porządną przeprawę promową.
Avatar
Nie to nie / 17 października 2018 r. o 17:53
+1
Nie chceta mostu to weźnie ktoś inny
Avatar
Ania / 17 października 2018 r. o 15:48
+2
Proponuję raczej stopnie wodne gdyż chciałabym żeby był większy udział OZE w energetyce oraz zabezpieczenie przed suszą!
Avatar
Aggie / 17 października 2018 r. o 14:38
+2
Kolejny bezrozumny pomysl Pisu, w okolicach Kazimierza nie jest potrzebny zaden most. Tam jest potrzebny spokoj i zdrowe powietrze, a nie korki ciezarowek!
Avatar
DrInz / 17 października 2018 r. o 13:33
+2
jak najbardziej potrzebne są kolejne mosty przez wisłę - zwykłe, proste mosty, które będą obsługiwać ruch lokalny. Takie mosty są w woj. lubelskim potrzebne w co najmniej 3 miejscach: 1) Kazimierz/Janowiec, 2) Józefów, 3) Zawichost
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

POM Iskra Piotrowice – Start Krasnystaw 2:1. Czwarta wygrana z rzędu

POM Iskra Piotrowice – Start Krasnystaw 2:1. Czwarta wygrana z rzędu

Trwa świetna passa beniaminka z Piotrowic. Drużyna Daniela Koczona właśnie wygrała czwarty mecz z rzędu, tym razem ze Startem Krasnystaw 2:1.

Stal Stalowa Wola – Lewart Lubartów 0:0. Trener na kwarantannie

Stal Stalowa Wola – Lewart Lubartów 0:0. Trener na kwarantannie

W sobotnim meczu w Stalowej Woli piłkarze Lewartu musieli sobie radzić bez swojego trenera. Tomasz Bednaruk przebywa na kwarantannie. Wyjątkowo zastąpili go: asystent Dawid Pożak i trener juniorów Waldemar Bednarczyk. Tymczasowy duet szkoleniowców wywalczył cenny punkt, bo beniaminek zremisował bezbramkowo ze spadkowiczem z II ligi.

Orlęta Spomlek – Wisła Sandomierz 0:0. Zneutralizowali atuty rywali

Orlęta Spomlek – Wisła Sandomierz 0:0. Zneutralizowali atuty rywali

Podopieczni Artura Bożyka w sobotę dopisali do swojego konta jeden punkt. Biało-zieloni zremisowali z Wisłą Sandomierz 0:0. Obie drużyny nie miały zbyt wielu sytuacji, gospodarze najgroźniejsi byli dopiero w doliczonym czasie gry.

Nauczyciel z Bychawy zbudował łódź. "TyByś" już po wodowaniu [zdjęcia]
galeria

Nauczyciel z Bychawy zbudował łódź. "TyByś" już po wodowaniu [zdjęcia]

Zna go od stępki do topu, bo sam od początku do końca go wybudował. Poświęcił na to kilka lat. Projekt wziął z internetu, a imię podsunęła mu żona. Drewniany jacht „TyByś”, którego budowniczym jest Waldemar Kot, nauczyciel z Bychawy w piątek był wodowany nad Zalewem Zembrzyckim.

Wisła Puławy – Stal Kraśnik 2:0. Pierwsza porażka na wyjeździe

Wisła Puławy – Stal Kraśnik 2:0. Pierwsza porażka na wyjeździe

Nie było łatwo, ale Wisła w szóstym meczu u siebie wywalczyła szósty komplet punktów. Tym razem pokonała Stal Kraśnik 2:0. Dla podopiecznych Bohdana Bławackiego to była pierwsza porażka na wyjeździe w tym sezonie.

Koronawirus. Kolejne liceum w Lublinie zawiesza lekcje

Koronawirus. Kolejne liceum w Lublinie zawiesza lekcje

Tym razem chodzi o jedną klasę w XIV LO. Poinformował o tym dyrektor zespołu szkół, w skład której wchodzi placówka.

MKS Perła – Piotrcovia 28:26. Emocje do ostatnich sekund!
galeria

MKS Perła – Piotrcovia 28:26. Emocje do ostatnich sekund!

Drugie ligowe zwycięstwo mają na swoim koncie podopieczne Kima Rasmussena. Tym razem MKS Perła Lublin po bardzo zaciętym meczu okazała się minimalnie lepsza od Piotrcovii Piotrków Trybunalski.

Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska. Pogoda na niedzielę 20 września

Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska. Pogoda na niedzielę 20 września

Pierwsza część dnia może być pochmurna, ale potem będzie słonecznie. Deszcz nie jest przewidywany. Tak będzie w Lublinie, a w innych miastach?

Podlasie – Hetman 5:2. Katastrofa przed przerwą, walka w drugiej połowie

Podlasie – Hetman 5:2. Katastrofa przed przerwą, walka w drugiej połowie

Hetman prowadził w Białej Podlaskiej z tamtejszym Podlasiem 1:0, ale ostatecznie przegrał 2:5. Gospodarze już w pierwszej połowie na bramkę rywali odpowiedzieli trzema trafieniami. I mimo problemów przełamali kiepską passę.

Wozy pancerne pod Tomaszowem Lubelskim, a w niedzielę wielka bitwa
wideo
galeria
film

Wozy pancerne pod Tomaszowem Lubelskim, a w niedzielę wielka bitwa

W piątek odbył się raj pojazdów historycznych, a to tylko zapowiedź tego, co wydarzy się w niedzielę. Wtedy będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy pod Tomaszowem.

Tunele i labirynt. Takiego placu zabaw dla psów w Lublinie jeszcze nie było
zdjęcia
galeria

Tunele i labirynt. Takiego placu zabaw dla psów w Lublinie jeszcze nie było

Przy centrum handlowym Skende otwarto Strefę Psa. To miejsce, którego w Lublinie brakowało. Strefa to nie zwyczajny wybieg dla psów, ale stworzony z myślą o czworonogach plac zabaw. Znajdują się tam tunele czy labirynt i dosyć miejsca, żeby pies mógł sobie pobiegać. Strefa czynna jest codziennie i jest ogólnodostępna.

Koronawirus. Zmarł zakonnik z Lublina. „Dziękujemy za jego życie i powołanie”.
covid-19

Koronawirus. Zmarł zakonnik z Lublina. „Dziękujemy za jego życie i powołanie”.

Lubelscy kapucyni żegnają swojego brata. Wojciech Kaczmarek zmarł w piątek w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie.

Avia Świdnik – Chełmianka 5:1. Nie przestają strzelać [zdjęcia]
galeria

Avia Świdnik – Chełmianka 5:1. Nie przestają strzelać [zdjęcia]

Sześć, sześć, trzy i pięć. Tyle goli w czterech ostatnich meczach zdobyli piłkarze ze Świdnika. W sobotę Avia nie miała większych problemów z pokonaniem Chełmianki. Derby zakończyły się wygraną żółto-niebieskich aż 5:1.

Jej sprawą zainteresowała się kancelaria Andrzeja Dudy, ale prokuratura nie widzi przestępstwa

Jej sprawą zainteresowała się kancelaria Andrzeja Dudy, ale prokuratura nie widzi przestępstwa

Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa w sprawie, o zbadanie której wystąpiła Maria Kosidło. Kobieta od ponad trzech lat toczyła spór z władzami Radzynia Podlaskiego o mieszkanie komunalne.

Auto uderzyło w przyłącze gazowe, trzy osoby spłonęły
wideo
film

Auto uderzyło w przyłącze gazowe, trzy osoby spłonęły

Kierowca stracił panowanie nad autem, wypadł z drogi, uderzył w sąsiedni dom i przyłącze gazu. W Płocku zginęły trzy osoby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.