Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 września 2018 r.
18:11

Zanim miasto zasypią śmieci. Puławy mają duży problem

0 50 A A

Rozwiązanie problemu odpadów to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed miastem. Sytuacja jest trudna, a za kilka lat może być dramatyczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Składowisko śmieci przy ul. Dęblińskiej przy obecnym tempie zapełniania wystarczy na zaledwie 4-5 lat. Tak wynika z informacji Tomasza Wadasa, prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Puławach. Po tym okresie, jego pojemność osiągnie 100 procent, a więc będzie musiało zostać zrekultywowane i zamknięte. Budowa nowego nie wchodzi w grę, bo nie przewiduje go wojewódzki plan.

Na domiar złego, miasto już teraz musi sobie radzić z rosnącymi kosztami składowania śmieci. Wynika to z regularnie podnoszonej opłaty marszałkowskiej płaconej przez samorządy „za korzystanie ze środowiska”. Chodzi o konkretną sumę za każdą tonę śmieci lądującą na wysypisku. W ciągu dwóch lat (do 2020 roku) opłata ta ma wzrosnąć do 270 zł za tonę. Unijne dyrektywy, na podstawie których wprowadzono tego rodzaju nacisk na gminy, mają przekonywać samorządy do inwestycji w recykling.

Puławy na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów wydały dziesiątki milionów złotych. Sortownia robi, co może, by ze zmieszanych, często brudnych śmieci, wydobyć wszystko, co nadaje się do ponownego użytku. Niestety, wielu mieszkańców do worków ciągle wrzuca niemal wszystko, a to nie ułatwia pracy osobom stojącym przy taśmie. Część tego, co zostaje, można byłoby zagospodarować jako tzw. paliwo alternatywne, ale brakuje firm chętnych na jego odbieranie, czy zakup. Nie biorą go nawet cementownie.

Myć śmieci, czy budować spalarnię?

Co zatem robić? Radny Ignacy Czeżyk (PiS) proponuje, żeby lokalne media przekonywały mieszkańców Puław do konieczności starannego mycia śmieci - np. butelek, plastiku itp. przed wyrzuceniem. – To jest bardzo ważne, żeby świadomość społeczeństwa rosła. Sam widziałem, jak to się robi w Norwegii. Tam śmieci myją wszyscy – mówił podczas ostatniej sesji.

Rozwiązaniem, które proponuje ZUK jest budowa własnej, niewielkiej spalarni, która przerabiałaby głównie tworzywa sztuczne i brudny papier. Posiadając taką instalację, Puławy zyskałyby nie tylko niezależność, ale także zaoszczędziłyby na składowaniu i transporcie śmieci poza granice miasta. Wtedy, obecne składowisko mogłoby funkcjonować nawet przez 15-20 lat. Urządzenia z odpadów produkowałyby żużel. Powstałaby także spora ilość ciepła.

– Wytworzone w ten sposób ciepło, chcielibyśmy przekazywać do instalacji miejskiej. Byłoby ono tańsze od tego pochodzącego z Zakładów Azotowych nawet o 10 procent. W lecie moglibyśmy zapewniać nawet połowę zapotrzebowania Puław na ciepłą wodę – zapewnia Tomasz Wadas. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można byłoby zatrzymać wzrost kosztów ciepła, a nawet je obniżyć.

Niestety, jak przypomina Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław, obecnie nie ma szans na otrzymanie dofinansowania na ten cel. Budowa nowoczesnej spalarni z własnych środków dla budżetu mogłaby być natomiast obciążeniem porównywalnym z powstaniem hali sportowej. Zdaniem radnego Pawła Maja, potrzebne są więc działania systemowe. – Apeluję o współpracę z innymi samorządami, należy zmienić te niekorzystne procedury prawne – mówił radny.

ZUK, mimo braku perspektyw na pozyskanie wsparcia zewnętrznego przygotowuje dokumenty, które pozwolą na budowę nowej instalacji przy ul. Komunalnej, w pobliżu oczyszczalni. Gotowy jest już raport oddziaływania na środowisko, który wkrótce zostanie wysłany do RDOŚ w Lublinie. Jeśli zostanie zaakceptowany, można będzie ogłaszać przetarg na dokumentację. Szacunkowy koszt obiektu to ok. 40-50 mln złotych.

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bizon75 / 8 września 2018 o 21:32
+33
W czasach prl-u mleko,śmietana,oranżada,piwo były lane w butelki szklane i nie było problemu ze zbędnym plastikiem! W Norwegii Panie Ignacy butelki plastikowe po napojach są zwrotne i można je wymieniać na gotówkę a w Polsce nie jest to możliwe dlaczego?Bo ktoś ma w tym interes?!Ktoś ma linię produkcyjną napojów w butelkach"PET"Byłem w Norwegii i wiem co mówię!
Avatar
Jpd / 8 września 2018 o 20:17
+30
To już nie wiem jaka w końcu inwestycja była bardziej potrzebna i pilna dla miasta - nowa hala czy nowa spalarnia? Toniemy w śmieciach i w smrodzie a Rada Miasta radośnie i bez żadnego głosu sprzeciwu budowę nowej hali zatwiedza to o co tu chodzi?
Avatar
Gość / 8 września 2018 o 23:25
+20
EKO AB ani nic podobnego nie przejdzie. Składowisko śmieci przy obecnym tempie zapełniania wystarczy na 4-5 lat, czyli będzie to problem ekipy, która nastanie po kolejnych wyborach - więc nikt nic z tym problemem nie zrobi pozostawiając go następcom, ale za to wszyscy gromadnie będą błyszczeć w nowych halach, domach chemika, pałacach etc
Avatar
Gosv / 8 września 2018 o 20:07
+20
Czezyk to na pomysly! Tylko ile w Norwegii zarabiają - tego już nie powiedział!!!!! Stać ich na mycie śmieci! U nas ludzie często raz na tydzień się myja a on śmieci każe myć! Błazen!!!!
Avatar
sm / 8 września 2018 o 19:58
+20
smiecie droze ja a jeszcze myc butelki a woda to za darmo tez duzo kosztuje i co jeszcze wymyslicie puste lby
Avatar
anna / 9 września 2018 o 09:31
+15
A te nieudaczniki niech może drugi port wybudują lub hale co będzie pusta jak stadion. W Puławach robi się inwestycje wyłącznie dla rodzinnych klanów jak w Afryce równikowej.
Avatar
hhhhhhhhhhhhhhhhhhh / 8 września 2018 o 21:30
+12
Tak!? W takim razie jeżeli miasto tonie w śmieciach chciałbym wiedzieć na co idą podwyższone stawki które płaci znaczna część mieszkańców tego miasta za usługi związane właśnie ze śmieciami. Najlepiej zedrzeć z obywatela i nic od siebie nie dać.
Avatar
Kran / 9 września 2018 o 09:00
+11
Zuk to jedyna miejska spolka, ktorej prace widac. Wystarczylby miesiac bez ich pracy i bylby potop smieci. I to za nedzne 14 zl miesiecznie. Czy mieszkancy miasta odczuliby cokolwiek gdyby przez miesiac nie dzialal ppnt?  Odzyskiwanie wtornych materislow wlzecsmieci to przyszlosc. Warto w  to inwestowac bo w przyszlosci moglibysmy nawet na tym zarabiac. Wiekszosc okolicznych miejscowosci sprzedawalaby nam smieci. 
Avatar
Gość / 8 września 2018 o 20:40
+10
No dajcie spokój ciepło z nowej spalarni tańsze niż to z Azotów nawet o 10%... a ten obywatelski kandydat to nawet i bez nowej spalarni oferuje już 15% obniżki za ciepło z Azotów...
Avatar
Górna kolejowa / 9 września 2018 o 11:32
+6
Redaktor jest chyba pod szczególnym wrażeniem jednego z kandydatów. Pod każdym artykułem ostatnio komentarz jednego radnego.  Słabo to świadczy o obiektywizmie i niezależności mediów.
 Widaoczni jest tak samo pod wrażeniem jak ja. Na sesji to Maj poruszył ten temat tak samo jak temat mariny. Uważasz że tematy nie ciekawe? Nie warto o nich pisać? Komentarze mówią co innego. Gdyby te lub inne istotne tematy  poruszyli radni, redaktor miałby o czym i o nich pisać. Dlaczego tego nie robią?
Avatar
Jonek87 / 11 października 2018 o 15:06
+1
Ale was razi prezydent Maj wy tępe łby. A kto jak nie on znajdzie rozwiązanie ??? Ten stary Komuch , czy Alwaro co zakwasił herbatę ??? Tylko Maj nie jest bez jaj !!! A Cyganie będą segregować i odrabiać swoje długi !!!
Avatar
zły / 12 września 2018 o 10:28
+2
Głupszego pomysłu jak wydanie ogromnych pieniedzy Puławian i okolic na nową prostacką halę sportową to jeszcze nie było. Lepiej zyc w smrodzie i grzebać w smieciach niż oglądac halę z ulicy, bo kto z tego będzie miał jakis pozytek i za ile lat to sie zamortyzuje.
Avatar
Gość / 11 września 2018 o 21:03
+3
To jesli nowa hala ma stac pusta to moze tam wywozic smiecie?;)
Avatar
rozczarowany / 11 września 2018 o 09:15
+1
Oczywiście że wysypisko szybko się zapełnia bo niewiele się odzyskuje. Byłem i widziałem. Jest naprawdę niewiele osób zatrudnionych do sortowania śmieci. To co się odzyskuje to są głównie odpady już wstępnie posortowane przez mieszkańców. Z pozostałych zmieszanych to tylko niewielka część tzw. duże kawałki które łatwo chwycić i wyciągnąć. Jeżeli taśma do sortowania ma ok. 20 m i przy niej stoi ok. 4-6 kobiet do sortowania a śmieci na taśmę wsypuje spycharka albo ładowarka to co one mogą tam sortować? Wychwytują tylko te większe kawałki. Potem to wszystko co zostało idzie na rozdrabniacze i na wysypisko. Świadomie pomijam szczegóły obróbki dalszej i produkcje niewielkiej ilości bio-gazu. A tłumaczenie wycieczkom że to co jest na wysypisku może być przerabiane to kpina. Poza tym zapytajcie się co się dzieje ze śmieciami z cmentarzy? Cy są poddawane segregacji? Kończą swój żywot po wykiprowaniu w ustronnym miejscu a następnie są skwapliwie zasypywane rozdrobnioną frakcją i ubijane spychaczami gąsiennicowymi. ZUK jest zainteresowany pobieraniem od mieszkańców opłat oraz odpadami posegrgowanymi wstępnie, typu butelki pet, tektura, szkło bo je łatwo sprzedać. A większość śmieci kończy na wysypisku.
Oczywiście że wysypisko szybko się zapełnia bo niewiele się odzyskuje. Byłem i widziałem. Jest naprawdę niewiele osób zatrudnionych do sortowania śmieci. To co się odzyskuje to są głównie odpady już wstępnie posortowane przez mieszkańców. Z pozostałych zmieszanych to tylko niewielka część tzw. duże kawałki które łatwo chwycić i wyciągnąć. Jeżeli taśma do sortowania ma ok. 20 m i przy niej stoi ok. 4-6 kobiet do sortowania a śmieci na taśmę wsypuje spycharka albo ładowarka to co one mogą tam sortować? Wychwytują tylko te większe kawałki. Pote... rozwiń
Avatar
ciekawy / 10 września 2018 o 13:06
+2
Ciekawe jak idzie zapełnianie list wyborczych poszczególnym komitetom. Podobno brakuje frajerów na miejsca poniżej drugiego.
Avatar
Leon / 10 września 2018 o 12:52
+2
No ale to nie jest wina cementowni, że ktoś źle sortuje śmieci. Być może tu jest klucz do rozwiązanie tej sprawy, bo niekorzystanie z walorów spalarnianych własnie cementowni to grzech. Przecież tam są wykorzystywane odpady i to w sporych ilościach dzięki przetworzeniu na paliwa alternatywne, zysk jest obopólny: mniej śmieci na hałdach i czysta energia.
Avatar
RPO / 10 września 2018 o 08:32
+4
Hehe, Pan radny Maj to widze na jedne melodie leci...Wszedzie apeluje o rozwiązania systemowe...Tylko Panie Maj, tu jest samorząd, a nie sejm czy europarlament...Minąłeś sie Pan z powołaniem!
Avatar
Tak tak / 10 września 2018 o 08:29
+1
Ludzie ! ! ! Idą wboryw więc zamiast siedzieć w domu i pisać komentarze to idźcie i głosujecie. Bo jak się pisiory dorwą do wladzy to ani spalarni ani hali sportowej nie będzie , tylko pomników nastawiają a porąbane pomysły p. Czeżyka stana się obwiazkieob.
 a może być tylko jedno z dwóch - bo jak prezydent powiedział po rozpoczęciu budowy hali miasto czeka 10 lat zaciskania pasa i spłaty długów 
Avatar
Gość / 10 września 2018 o 06:55
+1
Radny od roślin stał się ekspertem od śmieci. Ten to jest uniwersalny jak papier
Avatar
Rodowity / 10 września 2018 o 06:34
+1
Ludzie ! ! ! Idą wboryw więc zamiast siedzieć w domu i pisać komentarze to idźcie i głosujecie. Bo jak się pisiory dorwą do wladzy to ani spalarni ani hali sportowej nie będzie , tylko pomników nastawiają a porąbane pomysły p. Czeżyka stana się obwiazkieob.
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motocyklista zderzył się z ciągnikiem. Trafił do szpitala

Motocyklista zderzył się z ciągnikiem. Trafił do szpitala 0 0

Kierowca ciągnika skręcał w lewo, a w jego przyczepkę wjechał motocyklista. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił 72-latkę lusterkiem. Kobieta zmarła w szpitalu

Kierowca potrącił 72-latkę lusterkiem. Kobieta zmarła w szpitalu 2 4

Tragiczny wypadek w miejscowości Korzeniów (pow. rycki). Nie żyje 72-latka.

Starcie z gigantem. MKS Perła zagra CSM Bukareszt

Starcie z gigantem. MKS Perła zagra CSM Bukareszt 0 0

MKS Perła Lublin po porażce z Team Esbjerg ma już tylko iluzoryczne szanse na wyjście z grupy. W sobotę prawdopodobnie odbiorą kolejną lekcję od europejskiego potentata, bo zmierzą się z CSM Bukareszt

Włodawa: Mieszkańcy ukwiecają swoje miasto

Włodawa: Mieszkańcy ukwiecają swoje miasto 0 0

Grupa kilkudziesięciu włodawian ma specjalny powód, aby czekać na wiosnę. Dopiero wtedy zobaczą efekt pierwszej społecznej akcji „Ukwiecamy Włodawę”. Inicjatorami byli miejscowi radni wspierani przez włodawskich zielonych i młodzież.

Lublin: Radiowcy poszukiwani. W sobotę nabór dla wszystkich chętnych

Lublin: Radiowcy poszukiwani. W sobotę nabór dla wszystkich chętnych 0 1

To doskonała okazja, aby sprawdzić się w pracy dziennikarza radiowego.

"Nie chcemy iść do domu dziecka". Po śmierci taty chłopcy chcą zostać z dziadkiem
galeria

"Nie chcemy iść do domu dziecka". Po śmierci taty chłopcy chcą zostać z dziadkiem 17 5

Kochają się, wspierają, ale i cierpią. 13-letni Kacper, 14-letni Marcin i 17-letni Michał nie chcą iść do domu dziecka. Po śmierci taty chcą zostać z dziadkiem. Czy sąd na to pozwoli?

Lubelskie koszykarki jadą do jaskini lwa. W sobotę mecz z CCC Polkowicami

Lubelskie koszykarki jadą do jaskini lwa. W sobotę mecz z CCC Polkowicami 0 6

W dobrych humorach do czwartego spotkania w lidze przystąpią koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. W sobotę (godz. 19) zmierzą się na wyjeździe z aktualnym mistrzem kraju CCC Polkowice

Fonie Lublina: "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska"
19 października 2019, 18:00

Fonie Lublina: "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska" 0 0

Przed nami kolejny koncert z cyklu Fonie Lublina, w tym roku w całości poświęconego twórczości Stanisława Moniuszki. W sobotę, 19 października o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska".

Michał Soczyński z Paco Lublin został młodzieżowym mistrzem Polski

Michał Soczyński z Paco Lublin został młodzieżowym mistrzem Polski 0 0

Finałowy turniej odbywał się w Ciechocinku

Jest praca w Straży Granicznej, 45 etatów czeka. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Granicznej, 45 etatów czeka. Ile można zarobić? 15 7

45 etatów czeka w Nadbużańskim Oddział Straży Granicznej.

Uwolnij szafę w Międzyrzecu Podlaskim

Uwolnij szafę w Międzyrzecu Podlaskim 0 0

W duchu idei "zero waste" i z możliwością wymiany ubrań. Tak będzie na wydarzeniu "Uwolnij szafę" w Międzyrzecu Podlaskim. Gościem specjalnym będzie Aleksandra Majczyna, projektantka i stylistka.

Karpiński do LPEC-u? Prezydent zaprzecza. "Nie było i nie ma inicjatywy..."

Karpiński do LPEC-u? Prezydent zaprzecza. "Nie było i nie ma inicjatywy..." 0 17

Nie było i nie ma inicjatywy powołania Włodzimierza Karpińskiego do zarządu Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – oświadczył wczoraj prezydent Krzysztof Żuk.

Molestował nawet gdy pilnowali go policjanci? Koniec procesu pedofila

Molestował nawet gdy pilnowali go policjanci? Koniec procesu pedofila 0 2

Zakończył się proces pedofila oskarżonego o napastowanie seksualne swojej krewnej. Robert K. miał to robić pomimo, iż pilnowali go policjanci.

Studenci UMCS od 5 rano stali po stypendium w długiej kolejce. "Panuje totalna dezinformacja"

Studenci UMCS od 5 rano stali po stypendium w długiej kolejce. "Panuje totalna dezinformacja" 113 24

W długich kolejkach, nawet od godz. 5 nad ranem musieli czekać studenci Wydziału Prawa i Administracji UMCS, by załatwić formalności związane z przyznaniem stypendiów socjalnych. Niektórzy przychodzili po kilka razy. Uczelnia kolejki tłumaczy błędnym wypełnianiem wniosków przez studentów i wydłuża termin ich składania

Jak zwiększyć konkurencyjność i produktywność firmy? Podnieść jakość i efektywność zarządzania przedsiębiorstwem? Przedsiębiorco, jeśli zadajesz sobie te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak zwiększyć konkurencyjność i produktywność firmy? Podnieść jakość i efektywność zarządzania przedsiębiorstwem? Przedsiębiorco, jeśli zadajesz sobie te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie. 4 0

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w październiku tego roku ruszy nabór wniosków w ramach Działania 3.5 Bon na doradztwo. Przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mogli uzyskać wsparcie finansowe na zakup specjalistycznych usług doradczych. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie planuje przeznaczyć na dofinansowanie projektów w ramach tego Działania kwotę ponad 26,5 mln zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.