Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 września 2018 r.
18:11

Zanim miasto zasypią śmieci. Puławy mają duży problem

0 50 A A

Rozwiązanie problemu odpadów to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed miastem. Sytuacja jest trudna, a za kilka lat może być dramatyczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Składowisko śmieci przy ul. Dęblińskiej przy obecnym tempie zapełniania wystarczy na zaledwie 4-5 lat. Tak wynika z informacji Tomasza Wadasa, prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Puławach. Po tym okresie, jego pojemność osiągnie 100 procent, a więc będzie musiało zostać zrekultywowane i zamknięte. Budowa nowego nie wchodzi w grę, bo nie przewiduje go wojewódzki plan.

Na domiar złego, miasto już teraz musi sobie radzić z rosnącymi kosztami składowania śmieci. Wynika to z regularnie podnoszonej opłaty marszałkowskiej płaconej przez samorządy „za korzystanie ze środowiska”. Chodzi o konkretną sumę za każdą tonę śmieci lądującą na wysypisku. W ciągu dwóch lat (do 2020 roku) opłata ta ma wzrosnąć do 270 zł za tonę. Unijne dyrektywy, na podstawie których wprowadzono tego rodzaju nacisk na gminy, mają przekonywać samorządy do inwestycji w recykling.

Puławy na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów wydały dziesiątki milionów złotych. Sortownia robi, co może, by ze zmieszanych, często brudnych śmieci, wydobyć wszystko, co nadaje się do ponownego użytku. Niestety, wielu mieszkańców do worków ciągle wrzuca niemal wszystko, a to nie ułatwia pracy osobom stojącym przy taśmie. Część tego, co zostaje, można byłoby zagospodarować jako tzw. paliwo alternatywne, ale brakuje firm chętnych na jego odbieranie, czy zakup. Nie biorą go nawet cementownie.

Myć śmieci, czy budować spalarnię?

Co zatem robić? Radny Ignacy Czeżyk (PiS) proponuje, żeby lokalne media przekonywały mieszkańców Puław do konieczności starannego mycia śmieci - np. butelek, plastiku itp. przed wyrzuceniem. – To jest bardzo ważne, żeby świadomość społeczeństwa rosła. Sam widziałem, jak to się robi w Norwegii. Tam śmieci myją wszyscy – mówił podczas ostatniej sesji.

Rozwiązaniem, które proponuje ZUK jest budowa własnej, niewielkiej spalarni, która przerabiałaby głównie tworzywa sztuczne i brudny papier. Posiadając taką instalację, Puławy zyskałyby nie tylko niezależność, ale także zaoszczędziłyby na składowaniu i transporcie śmieci poza granice miasta. Wtedy, obecne składowisko mogłoby funkcjonować nawet przez 15-20 lat. Urządzenia z odpadów produkowałyby żużel. Powstałaby także spora ilość ciepła.

– Wytworzone w ten sposób ciepło, chcielibyśmy przekazywać do instalacji miejskiej. Byłoby ono tańsze od tego pochodzącego z Zakładów Azotowych nawet o 10 procent. W lecie moglibyśmy zapewniać nawet połowę zapotrzebowania Puław na ciepłą wodę – zapewnia Tomasz Wadas. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można byłoby zatrzymać wzrost kosztów ciepła, a nawet je obniżyć.

Niestety, jak przypomina Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław, obecnie nie ma szans na otrzymanie dofinansowania na ten cel. Budowa nowoczesnej spalarni z własnych środków dla budżetu mogłaby być natomiast obciążeniem porównywalnym z powstaniem hali sportowej. Zdaniem radnego Pawła Maja, potrzebne są więc działania systemowe. – Apeluję o współpracę z innymi samorządami, należy zmienić te niekorzystne procedury prawne – mówił radny.

ZUK, mimo braku perspektyw na pozyskanie wsparcia zewnętrznego przygotowuje dokumenty, które pozwolą na budowę nowej instalacji przy ul. Komunalnej, w pobliżu oczyszczalni. Gotowy jest już raport oddziaływania na środowisko, który wkrótce zostanie wysłany do RDOŚ w Lublinie. Jeśli zostanie zaakceptowany, można będzie ogłaszać przetarg na dokumentację. Szacunkowy koszt obiektu to ok. 40-50 mln złotych.

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bizon75 / 8 września 2018 o 21:32
+33
W czasach prl-u mleko,śmietana,oranżada,piwo były lane w butelki szklane i nie było problemu ze zbędnym plastikiem! W Norwegii Panie Ignacy butelki plastikowe po napojach są zwrotne i można je wymieniać na gotówkę a w Polsce nie jest to możliwe dlaczego?Bo ktoś ma w tym interes?!Ktoś ma linię produkcyjną napojów w butelkach"PET"Byłem w Norwegii i wiem co mówię!
Avatar
Jpd / 8 września 2018 o 20:17
+30
To już nie wiem jaka w końcu inwestycja była bardziej potrzebna i pilna dla miasta - nowa hala czy nowa spalarnia? Toniemy w śmieciach i w smrodzie a Rada Miasta radośnie i bez żadnego głosu sprzeciwu budowę nowej hali zatwiedza to o co tu chodzi?
Avatar
Gość / 8 września 2018 o 23:25
+20
EKO AB ani nic podobnego nie przejdzie. Składowisko śmieci przy obecnym tempie zapełniania wystarczy na 4-5 lat, czyli będzie to problem ekipy, która nastanie po kolejnych wyborach - więc nikt nic z tym problemem nie zrobi pozostawiając go następcom, ale za to wszyscy gromadnie będą błyszczeć w nowych halach, domach chemika, pałacach etc
Avatar
Gosv / 8 września 2018 o 20:07
+20
Czezyk to na pomysly! Tylko ile w Norwegii zarabiają - tego już nie powiedział!!!!! Stać ich na mycie śmieci! U nas ludzie często raz na tydzień się myja a on śmieci każe myć! Błazen!!!!
Avatar
sm / 8 września 2018 o 19:58
+20
smiecie droze ja a jeszcze myc butelki a woda to za darmo tez duzo kosztuje i co jeszcze wymyslicie puste lby
Avatar
anna / 9 września 2018 o 09:31
+15
A te nieudaczniki niech może drugi port wybudują lub hale co będzie pusta jak stadion. W Puławach robi się inwestycje wyłącznie dla rodzinnych klanów jak w Afryce równikowej.
Avatar
hhhhhhhhhhhhhhhhhhh / 8 września 2018 o 21:30
+12
Tak!? W takim razie jeżeli miasto tonie w śmieciach chciałbym wiedzieć na co idą podwyższone stawki które płaci znaczna część mieszkańców tego miasta za usługi związane właśnie ze śmieciami. Najlepiej zedrzeć z obywatela i nic od siebie nie dać.
Avatar
Kran / 9 września 2018 o 09:00
+11
Zuk to jedyna miejska spolka, ktorej prace widac. Wystarczylby miesiac bez ich pracy i bylby potop smieci. I to za nedzne 14 zl miesiecznie. Czy mieszkancy miasta odczuliby cokolwiek gdyby przez miesiac nie dzialal ppnt?  Odzyskiwanie wtornych materislow wlzecsmieci to przyszlosc. Warto w  to inwestowac bo w przyszlosci moglibysmy nawet na tym zarabiac. Wiekszosc okolicznych miejscowosci sprzedawalaby nam smieci. 
Avatar
Gość / 8 września 2018 o 20:40
+10
No dajcie spokój ciepło z nowej spalarni tańsze niż to z Azotów nawet o 10%... a ten obywatelski kandydat to nawet i bez nowej spalarni oferuje już 15% obniżki za ciepło z Azotów...
Avatar
Górna kolejowa / 9 września 2018 o 11:32
+6
Redaktor jest chyba pod szczególnym wrażeniem jednego z kandydatów. Pod każdym artykułem ostatnio komentarz jednego radnego.  Słabo to świadczy o obiektywizmie i niezależności mediów.
 Widaoczni jest tak samo pod wrażeniem jak ja. Na sesji to Maj poruszył ten temat tak samo jak temat mariny. Uważasz że tematy nie ciekawe? Nie warto o nich pisać? Komentarze mówią co innego. Gdyby te lub inne istotne tematy  poruszyli radni, redaktor miałby o czym i o nich pisać. Dlaczego tego nie robią?
Avatar
Jonek87 / 11 października 2018 o 15:06
+1
Ale was razi prezydent Maj wy tępe łby. A kto jak nie on znajdzie rozwiązanie ??? Ten stary Komuch , czy Alwaro co zakwasił herbatę ??? Tylko Maj nie jest bez jaj !!! A Cyganie będą segregować i odrabiać swoje długi !!!
Avatar
zły / 12 września 2018 o 10:28
+2
Głupszego pomysłu jak wydanie ogromnych pieniedzy Puławian i okolic na nową prostacką halę sportową to jeszcze nie było. Lepiej zyc w smrodzie i grzebać w smieciach niż oglądac halę z ulicy, bo kto z tego będzie miał jakis pozytek i za ile lat to sie zamortyzuje.
Avatar
Gość / 11 września 2018 o 21:03
+3
To jesli nowa hala ma stac pusta to moze tam wywozic smiecie?;)
Avatar
rozczarowany / 11 września 2018 o 09:15
+1
Oczywiście że wysypisko szybko się zapełnia bo niewiele się odzyskuje. Byłem i widziałem. Jest naprawdę niewiele osób zatrudnionych do sortowania śmieci. To co się odzyskuje to są głównie odpady już wstępnie posortowane przez mieszkańców. Z pozostałych zmieszanych to tylko niewielka część tzw. duże kawałki które łatwo chwycić i wyciągnąć. Jeżeli taśma do sortowania ma ok. 20 m i przy niej stoi ok. 4-6 kobiet do sortowania a śmieci na taśmę wsypuje spycharka albo ładowarka to co one mogą tam sortować? Wychwytują tylko te większe kawałki. Potem to wszystko co zostało idzie na rozdrabniacze i na wysypisko. Świadomie pomijam szczegóły obróbki dalszej i produkcje niewielkiej ilości bio-gazu. A tłumaczenie wycieczkom że to co jest na wysypisku może być przerabiane to kpina. Poza tym zapytajcie się co się dzieje ze śmieciami z cmentarzy? Cy są poddawane segregacji? Kończą swój żywot po wykiprowaniu w ustronnym miejscu a następnie są skwapliwie zasypywane rozdrobnioną frakcją i ubijane spychaczami gąsiennicowymi. ZUK jest zainteresowany pobieraniem od mieszkańców opłat oraz odpadami posegrgowanymi wstępnie, typu butelki pet, tektura, szkło bo je łatwo sprzedać. A większość śmieci kończy na wysypisku.
Oczywiście że wysypisko szybko się zapełnia bo niewiele się odzyskuje. Byłem i widziałem. Jest naprawdę niewiele osób zatrudnionych do sortowania śmieci. To co się odzyskuje to są głównie odpady już wstępnie posortowane przez mieszkańców. Z pozostałych zmieszanych to tylko niewielka część tzw. duże kawałki które łatwo chwycić i wyciągnąć. Jeżeli taśma do sortowania ma ok. 20 m i przy niej stoi ok. 4-6 kobiet do sortowania a śmieci na taśmę wsypuje spycharka albo ładowarka to co one mogą tam sortować? Wychwytują tylko te większe kawałki. Pote... rozwiń
Avatar
ciekawy / 10 września 2018 o 13:06
+2
Ciekawe jak idzie zapełnianie list wyborczych poszczególnym komitetom. Podobno brakuje frajerów na miejsca poniżej drugiego.
Avatar
Leon / 10 września 2018 o 12:52
+2
No ale to nie jest wina cementowni, że ktoś źle sortuje śmieci. Być może tu jest klucz do rozwiązanie tej sprawy, bo niekorzystanie z walorów spalarnianych własnie cementowni to grzech. Przecież tam są wykorzystywane odpady i to w sporych ilościach dzięki przetworzeniu na paliwa alternatywne, zysk jest obopólny: mniej śmieci na hałdach i czysta energia.
Avatar
RPO / 10 września 2018 o 08:32
+4
Hehe, Pan radny Maj to widze na jedne melodie leci...Wszedzie apeluje o rozwiązania systemowe...Tylko Panie Maj, tu jest samorząd, a nie sejm czy europarlament...Minąłeś sie Pan z powołaniem!
Avatar
Tak tak / 10 września 2018 o 08:29
+1
Ludzie ! ! ! Idą wboryw więc zamiast siedzieć w domu i pisać komentarze to idźcie i głosujecie. Bo jak się pisiory dorwą do wladzy to ani spalarni ani hali sportowej nie będzie , tylko pomników nastawiają a porąbane pomysły p. Czeżyka stana się obwiazkieob.
 a może być tylko jedno z dwóch - bo jak prezydent powiedział po rozpoczęciu budowy hali miasto czeka 10 lat zaciskania pasa i spłaty długów 
Avatar
Gość / 10 września 2018 o 06:55
+1
Radny od roślin stał się ekspertem od śmieci. Ten to jest uniwersalny jak papier
Avatar
Rodowity / 10 września 2018 o 06:34
+1
Ludzie ! ! ! Idą wboryw więc zamiast siedzieć w domu i pisać komentarze to idźcie i głosujecie. Bo jak się pisiory dorwą do wladzy to ani spalarni ani hali sportowej nie będzie , tylko pomników nastawiają a porąbane pomysły p. Czeżyka stana się obwiazkieob.