Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

4 października 2021 r.
6:40

Studenci wrócili do Lublina. Nie chcą powrotu do nauki zdalnej

81 2 A A
Łukasz Kurek (w środku) dostał się na pierwszy rok farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Liczy, że nie trzeba będzie wracać do nauki zdalnej
Łukasz Kurek (w środku) dostał się na pierwszy rok farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Liczy, że nie trzeba będzie wracać do nauki zdalnej (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego dawno nie było tak wyczekiwane. Po ponad półtorarocznej przerwie studenci i wykładowcy lubelskich uczelni znowu spotkają się w uczelnianych murach. Jedni i drudzy nie kryją radości, ale i obaw, że sytuacja epidemiczna znowu wymusi powrót do zdalnej nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Życzenie mam jedno. Żeby zostało tak, jak jest i żeby nie zaczęła się nauka zdalna – mówi Łukasz Kurek, student pierwszego roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. – Kontakt bezpośredni jest bardzo ważny, zwłaszcza na studiach medycznych. Nie da się nauczyć tego siedząc tylko przed komputerem. A do tego warto by było poznać trochę studenckiego życia – dodaje Sylwia Całka, która rozpoczyna naukę na pielęgniarstwie.

Choć w piątek dopiero odbywały się głównie uroczystości immatrykulacyjne oraz spotkania organizacyjne dla starszych roczników, to emocji nie brakuje. – Praktycznie przez półtora roku na korytarzach były pustki. Teraz coś się zaczyna dziać, studenci wracają i mam nadzieję, że tak już zostanie. Brakowało tego – słyszymy od pracownika jednej z lubelskich uczelni. Nie jest to głos odosobniony.

Odbudować relacje

Szkoły wyższe – z drobnymi wyjątkami – prowadziły naukę zdalną od marca ubiegłego roku, czyli od wystąpienia w Polsce pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez półtora roku. W połowie sierpnia zaczęło obowiązywać rozporządzenie, które umożliwia od początku nowego roku akademickiego organizowanie zajęć w formie tradycyjnej.

– Wszystkich rektorów i osoby odpowiedzialne na dydaktykę zachęcam do tego, żeby najdalej jak to możliwe wprowadzać naukę stacjonarną, a tylko tam, gdzie jest to konieczne, utrzymywać elementy nauki zdalnej – mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. I dodaje: – Chcemy odbudowywać również wspólnotę akademicką i normalne relacje między studentami a wykładowcami. Ale musimy stosować się do wszystkich przepisów, których przestrzeganie jest niezbędne, żebyśmy w jakiejś perspektywie czasowej przejść na naukę zdalną.

Ćwiczenia tradycyjnie, wykłady online. Ale nie wszędzie

Lubelskie uczelnie w większości zdecydowały się na system hybrydowy. Zasadniczo sprowadza się to do tego, że w formule online odbywają się głównie wykłady. Na ćwiczeniach i zajęciach praktycznych studenci spotykają się z prowadzącymi.

– Staramy się zapewnić studentom jak najlepsze warunki do tego, żeby mogli studiować bezpiecznie. Mamy w tym doświadczenie, bo jako pierwsi przeszliśmy na zajęcia kontaktowe, jeszcze kiedy mieliśmy niemało zakażeń w naszych szpitalach. Udało się to dzięki bardzo restrykcyjnym warunkom sanitarnym – podkreśla prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego. Ta uczelnia do trybu stacjonarnego wróciła jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Odważna – jak na ówczesną sytuację epidemiczną – decyzja była spowodowana przede wszystkim specyfiką studiów medycznych.

Na UMCS decyzje o sposobie prowadzenia zajęć podejmowali dziekani poszczególnych wydziałów, biorąc pod uwagę m.in. liczbę studentów oraz charakter kształcenia na określonych kierunkach. – Generalnie spodziewamy się powrotu znacznej liczby studentów do zajęć w formie stacjonarnej, z wyłączeniem wspomnianych w zarządzeniu rektora wykładów, które w sytuacji przekroczenia uprawnionych do uczestnictwa 35 studentów powinny być prowadzone w formie online – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka największej lubelskiej uczelni.

Wyjątków nie robi Uniwersytet Przyrodniczy. Tu wszystkie zajęcia mają odbywać się w obiektach uczelni. – Dlatego, że w przypadku każdego z naszych ponad 50 kierunków obok wiedzy ważne są umiejętności praktyczne. Można je nabyć tylko w laboratoriach lub gospodarstwach rolnych czy ogrodniczych. Jeśli chodzi o wykłady, to dysponujemy chociażby Centrum Kongresowym i innymi obiektami, w których możemy przeprowadzić zajęcia nawet dla dużej grupy osób, zachowując względy bezpieczeństwa – wyjaśnia dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prorektor UP ds. studenckich i dydaktyki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Posadzony z okazji 70-lecia uczelni dąb przezimował i teraz puszcza pierwsze wiosenne liście. Uczelnia ogłasza konkurs na imię dla niego.

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Nie żyje Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu

Nie żyje Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu

W środę, 17 kwietnia zmarł Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Miał 61 lat.

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska policja chwali się skutecznością. W ciągu doby zatrzymała 7 poszukiwanych m.in. za kradzież czy rozboje.

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi
NASZ PATRONAT

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi

Przed nami V Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium