Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

21 czerwca 2022 r.
6:55

Rząd chce kupić po karetce dla każdej gminy w Polsce. Specjaliści zwracają uwagę na inny problem

23 4 A A
OSP Wojciechów swoją karetkę wykorzystuje do interwencji przy wypadkach drogowych, ale i do zabezpieczania imprez masowych
OSP Wojciechów swoją karetkę wykorzystuje do interwencji przy wypadkach drogowych, ale i do zabezpieczania imprez masowych (fot. OSP Wojciechów)

Karetka pogotowia ma trafić do każdej z blisko 2,5 tysiąca gmin Polski – zakłada projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Samorządowcy z mniejszych miejscowości się cieszą. Ale specjaliści przestrzegają, że to nie karetek potrzeba, a ratowników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Utworzenie Funduszu Ochrony Ludności zapowiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Rocznie ma do niego trafiać 3 miliardy złotych. Pieniądze mają służyć m.in. na wsparcie ofiar klęsk żywiołowych, ale także ratownictwo medyczne. W najbliższych kilku latach rząd ma kupić około 2800 karetek, które trafią do każdej polskiej gminy.

– Rękami i nogami popieram ten pomysł. Kwiaty zawieziemy temu, kto nam da karetkę – mówi Janusz Jankowski, wójt Michowa w powiecie lubartowskim. Najbliższa Michowa karetka pogotowia stacjonuje w oddalonym o 13 km Baranowie (powiat puławski). Jeszcze dalej jest do Kocka (23 km) czy Lubartowa (24 km).

W całym polskim systemie działają 1594 zespoły ratownictwa medycznego, w województwie lubelskim 90.

– Więcej karetek nam nie potrzeba. Największym problemem są kadry. Brakuje specjalistów medycyny ratunkowej, ale liczba samych ratowników medycznych też nie jest satysfakcjonująca – uważa prof. dr hab. n. med. Adam Nogalski, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej. Pomysł na karetkę w każdej gminie nazywa nietrafionym, bo o rozmieszczeniu zespołu w danym miejscu powinno decydować realne zapotrzebowanie.

Zgodnie z projektem ustawy, zaplecze kadrowe karetek mają stanowić strażacy OSP, którzy będą tworzyć 10-tysięczny korpus ratowników medycznych. Szkoleniami ma się zająć Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

Ale strażacy już teraz pomagają ratownikom medycznym. Własną karetkę otrzymaną z lubelskiego pogotowia od ubiegłego roku ma OSP Wojciechów (powiat lubelski).

– Kiedy mamy informację o zdarzeniu drogowym, na miejsce jedzie nasz samochód ratowniczo-gaśniczy, ale i zespół medyczny. Czasami jest tak, że zespół ratownictwa przyjeżdża przed nami, a czasami to my jesteśmy pierwsi. Kiedy mamy osobę poszkodowaną, możemy zabrać ją do karetki, a nie udzielać pierwszej pomocy na zewnątrz – mówi Stanisław Kamela, prezes OSP Wojciechów.

Wszystkich 17 aktywnie działających druhów z Wojciechowa ma kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale służą tu także zawodowi ratownicy medyczni. Dzięki temu OSP może zabezpieczać imprezy masowe, takie jak np. pielgrzymki do pobliskiego Kębła, czy Wąwolnicy.

Plusy ze współpracy ze strażakami widzi także dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

– W ratownictwie medycznym jest coś takiego jak łańcuch przeżycia. Pierwsza pomoc to pierwsze jej ogniwo. To pole do działania dla strażaków i innych osób, które przeszły kursy pierwszej pomocy – mówi Zdzisław Kulesza. I dodaje, że nie wszędzie karetka pogotowia jest w stanie dojechać w kilka minut. Tutaj widzi rolę dla strażaków z lokalnych OSP, którzy są niekiedy bliżej miejsc zdarzeń i już teraz udzielają pierwszej pomocy. – Wsparcie w tym zakresie poprawia efektywność działania systemu – uważa.

Z Dariuszem Grudą, przewodniczącym Polskiego Związku Ratowników Medycznych rozmawiam kiedy jego zespół ma chwilę przerwy na tankowanie karetki. – Jest dopiero godzina 10, a już mieliśmy pięć interwencji. Z powodu upałów pojawia się znacznie więcej zasłabnięć – przyznaje Gruda. On również docenia wsparcie strażaków z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Strażacy mogą tamować krwotoki, coraz więcej jednostek OSP ma w swoich zasobach przenośne defibrylatory. – Wystarczy podpiąć taki defibrylator, a następnie rozpocząć reanimację do czasu przyjazdu wykwalifikowanego zespołu. To się sprawdza – uważa Dariusz Gruda.

Jednak dodaje, że pomysł wyposażania każdej gminy w kosztującą setki tysięcy złotych karetkę, niekoniecznie rozwiąże wszystkie problemy. – Bo karetka nie ratuje, tylko ratownik medyczny – podkreśla.

Potwierdzają to statystyki. – Jeśli spojrzeć na liczbę karetek do liczby mieszkańców to jesteśmy na jednym z wyższych miejsc w Europie. Problemem jest lepsze ich dysponowanie i wykorzystywanie do właściwych przypadków. A nasze karetki niestety łatają dziury systemu ochrony zdrowia – dodaje prof. Adam Nogalski. Chodzi mu o sytuacje, w której pacjent w lżejszym stanie zdrowia, ale nie mogąc otrzymać pomocy gdzie indziej, wzywa karetkę.

Projekt ustawy trafił teraz do prac w Sejmie. Szczegóły mają być znane po wakacjach.

Karetki w województwie lubelskim

Tutaj stacjonują zespoły ratownictwa medycznego: Lublin, Spadochroniarzy (6 zespołów); Lublin, al. Kompozytorów Polskich (3); Lublin, ul. Tetmajera (3), Garbów, Świdnik (2), Piaski, Łęczna (2), Bełżyce (2), Bychawa (2), Wysokie, Siedliszcze, Kraśnik (3), Annopol, Lubartów (2), Kock, Ostrów Lubelski, Opole Lubelskie, Poniatowa, Puławy (2), Nałęczów, Kazimierz Dolny, Baranów, Ryki, Dęblin, Łuków (2), Stoczek Łukowski, Adamów, Janów Lubelski (2), Biała Podlaska (4), Międzyrzec Podlaski (2), Terespol, Wisznice, Piszczac, Radzyń Podlaski (2), Komarówka Podlaska, Parczew (2), Chełm (4), Dorohusk, Włodawa (2), Urszulin, Wola Uhruska, Krasnystaw (2), Żółkiewka-Osada, Zamość (5), Krasnobród, Miączyn, Szczebrzeszyn, Biłgoraj (2), Frampol, Tarnogród, Tomaszów Lubelski (2), Łaszczów, Lubycza Królewska, Mircze, Hrubieszów (2), Teratyn.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!