Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

21 czerwca 2022 r.
6:55

Rząd chce kupić po karetce dla każdej gminy w Polsce. Specjaliści zwracają uwagę na inny problem

23 4 A A
OSP Wojciechów swoją karetkę wykorzystuje do interwencji przy wypadkach drogowych, ale i do zabezpieczania imprez masowych
OSP Wojciechów swoją karetkę wykorzystuje do interwencji przy wypadkach drogowych, ale i do zabezpieczania imprez masowych (fot. OSP Wojciechów)

Karetka pogotowia ma trafić do każdej z blisko 2,5 tysiąca gmin Polski – zakłada projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Samorządowcy z mniejszych miejscowości się cieszą. Ale specjaliści przestrzegają, że to nie karetek potrzeba, a ratowników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Utworzenie Funduszu Ochrony Ludności zapowiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Rocznie ma do niego trafiać 3 miliardy złotych. Pieniądze mają służyć m.in. na wsparcie ofiar klęsk żywiołowych, ale także ratownictwo medyczne. W najbliższych kilku latach rząd ma kupić około 2800 karetek, które trafią do każdej polskiej gminy.

– Rękami i nogami popieram ten pomysł. Kwiaty zawieziemy temu, kto nam da karetkę – mówi Janusz Jankowski, wójt Michowa w powiecie lubartowskim. Najbliższa Michowa karetka pogotowia stacjonuje w oddalonym o 13 km Baranowie (powiat puławski). Jeszcze dalej jest do Kocka (23 km) czy Lubartowa (24 km).

W całym polskim systemie działają 1594 zespoły ratownictwa medycznego, w województwie lubelskim 90.

– Więcej karetek nam nie potrzeba. Największym problemem są kadry. Brakuje specjalistów medycyny ratunkowej, ale liczba samych ratowników medycznych też nie jest satysfakcjonująca – uważa prof. dr hab. n. med. Adam Nogalski, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej. Pomysł na karetkę w każdej gminie nazywa nietrafionym, bo o rozmieszczeniu zespołu w danym miejscu powinno decydować realne zapotrzebowanie.

Zgodnie z projektem ustawy, zaplecze kadrowe karetek mają stanowić strażacy OSP, którzy będą tworzyć 10-tysięczny korpus ratowników medycznych. Szkoleniami ma się zająć Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

Ale strażacy już teraz pomagają ratownikom medycznym. Własną karetkę otrzymaną z lubelskiego pogotowia od ubiegłego roku ma OSP Wojciechów (powiat lubelski).

– Kiedy mamy informację o zdarzeniu drogowym, na miejsce jedzie nasz samochód ratowniczo-gaśniczy, ale i zespół medyczny. Czasami jest tak, że zespół ratownictwa przyjeżdża przed nami, a czasami to my jesteśmy pierwsi. Kiedy mamy osobę poszkodowaną, możemy zabrać ją do karetki, a nie udzielać pierwszej pomocy na zewnątrz – mówi Stanisław Kamela, prezes OSP Wojciechów.

Wszystkich 17 aktywnie działających druhów z Wojciechowa ma kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale służą tu także zawodowi ratownicy medyczni. Dzięki temu OSP może zabezpieczać imprezy masowe, takie jak np. pielgrzymki do pobliskiego Kębła, czy Wąwolnicy.

Plusy ze współpracy ze strażakami widzi także dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

– W ratownictwie medycznym jest coś takiego jak łańcuch przeżycia. Pierwsza pomoc to pierwsze jej ogniwo. To pole do działania dla strażaków i innych osób, które przeszły kursy pierwszej pomocy – mówi Zdzisław Kulesza. I dodaje, że nie wszędzie karetka pogotowia jest w stanie dojechać w kilka minut. Tutaj widzi rolę dla strażaków z lokalnych OSP, którzy są niekiedy bliżej miejsc zdarzeń i już teraz udzielają pierwszej pomocy. – Wsparcie w tym zakresie poprawia efektywność działania systemu – uważa.

Z Dariuszem Grudą, przewodniczącym Polskiego Związku Ratowników Medycznych rozmawiam kiedy jego zespół ma chwilę przerwy na tankowanie karetki. – Jest dopiero godzina 10, a już mieliśmy pięć interwencji. Z powodu upałów pojawia się znacznie więcej zasłabnięć – przyznaje Gruda. On również docenia wsparcie strażaków z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Strażacy mogą tamować krwotoki, coraz więcej jednostek OSP ma w swoich zasobach przenośne defibrylatory. – Wystarczy podpiąć taki defibrylator, a następnie rozpocząć reanimację do czasu przyjazdu wykwalifikowanego zespołu. To się sprawdza – uważa Dariusz Gruda.

Jednak dodaje, że pomysł wyposażania każdej gminy w kosztującą setki tysięcy złotych karetkę, niekoniecznie rozwiąże wszystkie problemy. – Bo karetka nie ratuje, tylko ratownik medyczny – podkreśla.

Potwierdzają to statystyki. – Jeśli spojrzeć na liczbę karetek do liczby mieszkańców to jesteśmy na jednym z wyższych miejsc w Europie. Problemem jest lepsze ich dysponowanie i wykorzystywanie do właściwych przypadków. A nasze karetki niestety łatają dziury systemu ochrony zdrowia – dodaje prof. Adam Nogalski. Chodzi mu o sytuacje, w której pacjent w lżejszym stanie zdrowia, ale nie mogąc otrzymać pomocy gdzie indziej, wzywa karetkę.

Projekt ustawy trafił teraz do prac w Sejmie. Szczegóły mają być znane po wakacjach.

Karetki w województwie lubelskim

Tutaj stacjonują zespoły ratownictwa medycznego: Lublin, Spadochroniarzy (6 zespołów); Lublin, al. Kompozytorów Polskich (3); Lublin, ul. Tetmajera (3), Garbów, Świdnik (2), Piaski, Łęczna (2), Bełżyce (2), Bychawa (2), Wysokie, Siedliszcze, Kraśnik (3), Annopol, Lubartów (2), Kock, Ostrów Lubelski, Opole Lubelskie, Poniatowa, Puławy (2), Nałęczów, Kazimierz Dolny, Baranów, Ryki, Dęblin, Łuków (2), Stoczek Łukowski, Adamów, Janów Lubelski (2), Biała Podlaska (4), Międzyrzec Podlaski (2), Terespol, Wisznice, Piszczac, Radzyń Podlaski (2), Komarówka Podlaska, Parczew (2), Chełm (4), Dorohusk, Włodawa (2), Urszulin, Wola Uhruska, Krasnystaw (2), Żółkiewka-Osada, Zamość (5), Krasnobród, Miączyn, Szczebrzeszyn, Biłgoraj (2), Frampol, Tarnogród, Tomaszów Lubelski (2), Łaszczów, Lubycza Królewska, Mircze, Hrubieszów (2), Teratyn.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium