Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

20 czerwca 2022 r.
9:10

Zaskakujące dane. Tych znanych chorób w pandemii notowano bardzo niewiele. Teraz wracają

55 2 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Więcej przypadków boreliozy, znacznie więcej szkarlatyny i aż ponad 4 razy więcej zachorowań na ospę wietrzną w porównaniu do poprzedniego roku, odnotował od 1 stycznia do końca maja Państwowy Zakład Higieny. Znane choroby zakaźne znowu zaczynają pojawiać się w statystykach, po dwóch latach epidemicznej nieobecności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

2627 Polaków zachorowało przez pięć pierwszych miesięcy 2022 roku na boreliozę. W tym samym okresie 2021 roku zanotowano 2227 przypadków tej choroby przenoszonej przez kleszcze.

Jak wyjąć kleszcza

– Najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. Jeżeli pozbędziemy się go w przeciągu 24-48 godzin to minimalizujemy ryzyko zakażenia boreliozą – mówi dr hab. n. med. Joanna Krzowska-Firych, kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. Dlatego lekarka radzi, aby po powrocie z miejsc, gdzie zazwyczaj przebywają kleszcze, dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcz na ciele żywiciela preferuje okolice dobrze ukrwione, ciepłe, gdzie skóra jest cienka. Mogą to być więc doły podkolanowe, czy pachowe, okolice narządów płciowych, granica skóry owłosionej i nieowłosionej głowy. Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie. Najlepiej przy użyciu pęsety, lub szczypczyków. Ważne żeby uniknąć rozfragmentowania kleszcza, tylko usunąć go w całości.

W klinice Instytutu Medycyny Wsi liczba hospitalizowanych pacjentów z boreliozą jest na stałym poziomie. Być może dlatego, że tegoroczny wzrost liczby zachorowań na boreliozę i tak jest niczym, jeśli porównamy statystyki z pierwszych pięciu miesięcy przedpandemicznego 2019 roku. Wtedy przypadków boreliozy według PZH był aż 4964!

Grypa, szkarlatyna, ospa wietrzna

Niemal identyczny trend jest zauważalny jeśli chodzi o inne znane choroby zakaźne. Najbardziej powszechnej – grypy i jej podejrzeń w 2019 roku było aż 2,6 mln przypadków. Rok temu blisko 900 tysięcy, a w tym roku znowu 1,6 mln.

Szkarlatyna to ostra ogólnoustrojowa choroba wywoływana przez paciorkowce grupy A. Przebiega z gorączką i charakterystyczną wysypką na skórze i błonach śluzowych. Należy do najczęstszych chorób zakaźnych dzieci. Trzy lata temu (styczeń-maj) była odnotowana 11 294 razy. Rok temu stała się rzadkością (1084 przypadki), żeby w tym roku znowu mocniej wrócić do statystyk (3276).

Jeszcze powszechniejsza ospa wietrzna w pandemii koronawirusa również była wykrywana rzadziej. Przez 5 miesięcy 2019 roku było 112 tys. zachorowań. Rok temu zaledwie 22 tysiące. W tym roku wiatrówka znowu wraca, bo zakażeń pojawiło się 82 tysiące.

– Dostępność do lekarzy znowu jest większa, więc wykrywalność tych chorób jest wyższa. Pandemia z pewnością miała wpływ na zaniżoną ilość odnotowanych zachorowań w poprzednim okresie – uważa Joanna Krzowska-Firych.

To w trakcie pandemii koronawirusa pacjenci zaczęli być leczeni przez telefon. Teleporady stały się tak powszechnie używane, że w pewnym momencie NFZ zaczął nawet karać przychodnie, którego nadużywały tego sposobu przyjęć. Ale lekarze podkreślają, że nie wszyscy tak pracowali.

– W moim przypadku teleporada służyła do zebrania wywiadu. Jeśli sytuacja tego wymagała, umawiałam pacjentów jeszcze tego samego dnia lub następnego na wizytę osobistą. Miałam pacjenta, który chciał oceny badań podczas teleporady, bo obawiał się zakażenia Covidem w przychodni. Kazałam mu przyjść i na podstawie badania osobistego i wywiadu rozpoznałam zapalenie wyrostka robaczkowego – podkreśla Anna Dzioba, lekarka rodzinna z NZOZ Życie w Lublinie. – Myślę, że zmniejszenie liczby rozpoznawanych chorób zakaźnych w trakcie pandemii zawdzięczamy ograniczeniu kontaktów, maseczkom i zwracaniu dużej uwagi na higienę rąk – dodaje.

– Te choroby oczywiście nie zniknęły, ale uwarunkowania były takie, że z jednej strony zamknięcie żłobków i przedszkoli skutkowało zmniejszeniem się transmisji chorób zakaźnych wśród dzieci, zaś z drugiej – z powodu utrudnień dostępu do lekarzy ograniczało ich diagnozowanie – uważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS. – Widać to wyraźnie po statystykach zachorowań na takie choroby jak ospa wietrzna, której gwałtowny spadek w porównaniu z rokiem 2019 odnotowano w pierwszej połowie 2021 roku, podczas gdy w odpowiadającym okresie bieżącego roku ponownie notuje się wzrosty.

Wybrane choroby zakaźne. Przed (2019) i w trakcie pandemii koronawirusa

Wybrane choroby zakaźne

1 stycznia – 31 maja 2022

1 stycznia – 31 maja 2021

1 stycznia – 31 maja 2019

Giardioza (lamblioza)

476

196

388

Wirusowe zakażenia jelitowe

39 093

5 689

39 403

Wirusowe zakażenia jelitowe u dzieci do lat 2

12 384

2861

18 312

Krztusiec

113

68

616

Płonica (szkarlatyna)

3 276

1084

11 294

Róża

864

598

2 281

Kiła

611

396

632

Rzeżączka

148

92

237

Borelioza

2627

2 227

4964

Styczność i narażenie na wściekliznę / potrzeba szczepień

2 681

1647

2639

Kleszczowe zapalenia mózgu

26

10

36

Ospa wietrzna

82 155

22 646

112 456

Odra

15

8

1 310

Różyczka

48

21

164

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – przewlekłe

714

404

1490

Nowowykryte zakażenia HIV

699

354

605

Świnka

360

156

643

Grypa i podejrzenia gryp

1 659 756

898 774

2 663 434

Zakażenia SARS-CoV-2

1 972 459

1 565 683

brak

Źródło danych: Państwowy Zakład Higieny

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium