Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

13 października 2020 r.
11:27

Kiedy zmienić opony na zimowe?

0 1 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wraz z nastaniem jesieni, kierowcy zastanawiają się, kiedy zmienić opony na zimowe. Specjaliści z branży oponiarskiej zalecają, aby w takie opony zaopatrzyć się wtedy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej 7 stp. C. Oczywiście w tym wypadku duże znacznie ma to w jakich godzinach zazwyczaj poruszmy się drogach, a zatem w jakich godzinach jeździmy na przykład do pracy, na zakupy czy chociażby odwozimy dziecko do przedszkola. Pomimo tak jasnych wytycznych, kierowcy w Polsce nadal z wymianą opon na zimowe czekają do pierwszych śniegów. Niestety nie jest to dobra praktyka, bowiem zmuszeni jesteśmy w tych trudnych warunkach zimowych jeździć na oponach letnich, co jest dość ryzykowne. A zatem, kiedy wskazana jest zmiana opon na zimowe i dlaczego warto w nie zainwestować? 

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Zanim jednoznacznie wskażemy, kiedy zakładać opony zimowe, najpierw warto nieco bliżej przyjrzeć się czym charakteryzują się i jak działa ogumienie zimowe, a jak letnie. Zacznijmy od wersji zimowych.

Opony zimowe wykonuje się z miękkiej gumy, która odporna jest na twardnienie. Do tego ma ona mocno porowatą strukturę, dzięki czemu „wgryza się” w śnieg, po czym go wyrzuca za samochód. Z tego też względu, często działanie bieżnika opon zimowych porównywane jest do kopyt zwierząt czy nawet raków (opony zimowe znajdziesz na https://www.sklepopon.com/opony/zimowe).

Aby jednak nacięcia na bieżniku (tzw. lamele) spełniały swoją funkcję, muszą być niezwykle elastyczne. Niestety przez to opony zimowe są mniej energooszczędne i znacznie głośniejsze od wersji letnich.

Jakie jest działanie opon letnich?

Opony letnie są dosyć twarde i odporne na działanie wysokich temperatur – jest to niezwykle ważne, bowiem takie ogumienie mocno nagrzewa się w lecie od słońca i asfaltu, jak również od większej prędkości (a przecież latem jeździmy szybciej). Ponadto mają one zapewnić jak najniższe zużycie paliwa i odpowiednie właściwości podczas jazdy na mokrej nawierzchni. A to wszystko oczywiście przy minimalnym hałasie. Z tego też względu opony letnie są znacznie gładsze od wersji zimowych (nie posiadają lameli), a im gładsza opona, tym lepiej trzyma się ona jezdni, ponieważ większa powierzchnia gumy styka się z nawierzchnią. Do tego nie wibruje i nie generuje nadmiaru hałasu.

Problem pojawia się wtedy, gdy nawierzchnia jest mokra lub gdy wjedziemy w kałużę. Dostająca się między gumę a asfalt woda powoduje, że powierzchnia staje się śliska, przez co opona nie ma, jak złapać przyczepności. Takie zjawisko, podczas którego samochód traci sterowości i wpada w poślizg nazywa się aquaplaningiem. Aby jemu zaradzić, wymyślono opony z rowkami, których zadaniem jest właśnie odprowadzanie wody.

Niestety taka budowa opon ma też swoje negatywne konsekwencji, a mianowicie powoduje zwiększone oporów toczenia, ale też nasilenie hałasu (przez to, że powietrze wpada do rowków). W związku z tym, że model opon letnich nie jest idealny, producenci nadal pracują nad znalezieniem optymalnych proporcji, jeśli chodzi o ilość rowków w stosunku do największej powierzchni gumy.

Czy takie opony letnie sprawdzają się w okresie zimowym? Jak już wcześniej było wspominane, tego typu opony przeznaczone są tylko do użytku w wyższych temperaturach. Natomiast w odpowiednio niższych zaczynają twardnieć, praktycznie do momentu, w którym system rowków przestaje działać, a tym samym opona traci swoją przyczepność. W takiej sytuacji nawet mała kałuży czy niewielka ilość śniegu, powodują, że samochód zaczyna ślizgać się na jezdni, co jest niezwykle niebezpieczne. Jest to też jasny sygnał, że czas zainwestować w opony zimowe.

Opony całoroczne – czy to dobry pomysł?

Niektórzy producenci idą o krok dalej i proponują opony całoroczne, które są połączeniem najlepszych cech opon zimowych i letnich. Takie opony wykonywane są z mieszanek charakterystycznych dla ogumienia letniego – z lekką modyfikacją, ale posiadają bieżnik przeznaczony dla wersji zimowych.

Nieco inaczej do tematu podeszli projektanci od Michelin, którzy stworzyli model CrossClimate. Otóż, te opony zaprojektowane są jak model letni, ale wykonane z mieszanek przeznaczanych dla ogumienia zimowego. Na tym etapie trudno jest jednoznacznie ocenić czy taki eksperyment się sprawdzi, bowiem ten model opon dostępny jest w sprzedaży dopiero od roku. Póki co nadal w okresie jesienno-zimowym najlepszym, bo najbezpieczniejszym rozwiązaniem są opony zimowe.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku zmiany opon na zimowe, choć w większości krajów europejskich kwestia ta jest już prawnie regulowana. A zatem, kierowca sam powinien wiedzieć, kiedy warto dokonać wymiany ogumienia, uwzględniając warunki pogodowe panujące w naszym kraju. I tak, na pewno warto o tym pomyśleć po koniec października, kiedy to temperatury w ciągu dnia oscylują w okolicach 10 stp. C i kiedy to wzrasta liczba opadów, w stosunku do okresu letniego. Wtedy też temperatura o poranku najczęściej spada poniżej 7 stp. C, a to jest już jasny sygnał, że trzeba przestawić się na tryb zimowy, jeśli chodzi o ogumienie samochodu.

Czasami zdarza się, że temperatura w październiku a nawet na początku listopada w Polsce utrzymuje się na poziomie około 15 stp. C. W takiej sytuacji możemy nieco poczekać z wymianą opon na zimowe, bowiem przy takiej temperaturze bezpieczeństwo jazdy na „zimówkach” jak i oponach letnich jest porównywalne. Dosyć niebezpiecznym działaniem jest zwlekanie z wymianą na „zimówki”, dlatego specjaliści zalecają by tego typu czynność przeprowadzić już nawet na początku października niż zbyt późno – dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze śniegi.

Sceptycy takiego działania podkreślają, że wszelkie testy wykazują, iż na mokrej powierzchni lepiej radzą sobie opony letnie. Tak, ale tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z nieco wyższą temperatura otoczenia. Przy niższych temperaturach na mokrych i śliskich nawierzchniach znacznie lepiej sprawdzają się opony zimowe.

Jeśli więc kierowcy w Polsce zastanawiają się, kiedy najlepiej jest wymienić opony na zimowe, to podpowiadany, że największe kolejki w serwisach wulkanizacyjnych ustawiają się przed 1-wszym listopada.  A zatem warto komplet „zimówek” zamówić na początku październikami i wymienić je w połowie miesiąca, aby uniknąć kolejek.

Koniecznie należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii – zawsze wymieniamy cztery opony. Niekiedy zdarza się, że kierowcy (być może ze względów oszczędnościowych) decydują się na wymianę tylko dwóch opon. Takie działanie nigdy nie jest dobre. Aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo oraz komfort podczas podróży zimą, zawsze wymieniamy komplet opon.

Opony letnie - kiedy należy do nich wrócić?

Najczęściej zamiany opon zimowych na letnie dokonuje się w kwietniu, bowiem wtedy średnia dobowa temperatur wynosi powyżej 7 stp. C. Oczywiście niejednokrotnie zdarza się tak, że w Polsce w kwietniu jest jeszcze stosunkowo zimno, a do tego zdarzają się opady śniegu. W takiej sytuacji warto poczekać z wymianą opon i na święta Wielkanocy do rodziny jechać na oponach zimowych – tak po prostu będzie bezpieczniej. Poza tym w kwietniu – zwłaszcza na początku miesiąc - wcale nie należą do rzadkości poranne przymrozki czy załamania pogody.

Oczywiście warto jednak zamówić opony letnie z wyprzedzeniem i nieco wcześniej umówić się do serwisu wulkanizacyjnego, w celu zarezerwowania dogodnego terminu. Tak jak nie jest wskazane zbyt długie jeżdżenie na oponach letnich jesienią, tak samo nie jest korzystne zbyt długie jeżdżenie na oponach zimowych wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby.

Kiedy zmienić opony na zimowe? – podsumowanie

Trudno jest jednoznacznie wskazać, kiedy należy zmienić w Polsce opony na zimowe. Gdy dni stają się coraz chłodniejsze i krótsze z pewnością warto te kwestię przemyśleć. Oczywiście nie małe znacznie w tym przypadku ma to w jakim regionie Polski mieszkamy, bowiem różnice temperatur w poszczególnych województwach potrafią różnić się diametralnie. Nie mniej jednak, jeśli średnia dobowa temperatur spada poniżej 7 stp. C, do tego pojawiły się już pierwsze opady śniegu, jest to jasny sygnał, że nie ma na co już czekać z wymianą opon na zimowe.

undefined

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło kandydatką do Europarlamentu

Marta Wcisło kandydatką do Europarlamentu

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!