Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

16 października 2018 r.
11:31

Odnawialne źródła energii. Co powinieneś wiedzieć o OZE?

0 11 A A

Myślenie proekologiczne nie jest już dziś tylko modnym hasłem, którego ludzie nie do końca rozumieją. Na naszych oczach planeta Ziemia zmieniła się ostatnimi czasy tak bardzo, że dziś nie mamy już innego wyjścia. Myślenie proekologiczne staje się myśleniem zwyczajnie logicznym. Pośród wszystkich pojęć, które powinniśmy przyswoić, jednym z najważniejszych jest świadomość, jak funkcjonują odnawialne źródła energii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii, czyli najprościej mówiąc takie, które nigdy się nie kończą. Słońce, wiatr, energia pozyskiwana z ruchu wody, lub (co już bardziej skomplikowane) źródła geotermalne. Ale to również źródła, których wykorzystanie nie szkodzi naszemu środowisku naturalnemu. W przeciwieństwie do ropy naftowej, węgla, gazu ziemnego oraz energii atomowej, które raz zużyte nie ulegają odnowieniu się. Dodatkowym, wielkim plusem pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest nikła inwazyjność owego procesu. Wszelkie procesy związane z korzystaniem z zasobów nieodnawialnych wpływają raczej niekorzystnie na kondycję ekologiczną naszej planety.

Słońce: panele fotowoltaiczne

Nie tylko kolektory solarne, które swą popularność zdobywają już od kilku dekad, powinny być obiektem naszej szczególnej uwagi. Z rozwiązań bardziej nowoczesnych wypada przyjrzeć się panelom fotowoltaicznym. Wzrost popularności tego źródła energii w przeciągu ostatniego dziesięciolecia to aż 33%. Znane wcześniej panele słoneczne kumulowały ciepło pozyskane ze Słońca i zamieniały je w energię cieplną oraz ogrzewały wodę, którą można było wykorzystać w gospodarstwie domowym.

Panele fotowoltaiczne to coś znacznie więcej. Wynalazek ów potrafi zamieniać energię pochodzącą ze światła słonecznego na energię elektryczną. Specjalne instalacje, najczęściej umiejscawiane na dachach domów jednorodzinnych tworzą małe elektrownie. Przy pomocy odpowiedniej konfiguracji takiej instalacji i wykorzystaniu falownika (inna nazwa inwerter) zamieniamy prąd stały na zamienny, pasujący do standardów występujących w naszych gniazdkach - 230/400V, 50 Hz. W ten sposób możemy stwarzać małe, przydomowe elektrownie.

Co jeśli jeśli wyprodukujemy owej energii za dużo? Możemy kumulować ją w specjalnych akumulatorach lub dzielić się nią z zakładem energetycznym, czerpiąc dodatkowe korzyści majątkowe. Słońce i tak świeci na niebie, a nawet gdy chowa się za chmurami daje energię. Dlaczego z niej nie skorzystać? Najzwyczajniej to się opłaca. Oferta rynkowa jest bogata, a jedną z najciekawszych i najbardziej doświadczonych propozycji są te od Stilo Energy (http://stiloenergy.pl). Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakiego rodzaju panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać sprawdź artykuł pod TYM linkiem.                            

Wiatr: wiatraki energetyczne, turbiny wiatrowe, anemometry

Na otwartych przestrzeniach, gdzie wieje mocniej, szkoda jest nie korzystać z energii płynącej z naturalnego ruchu powietrza. Energia wiatrowa jest relatywnie droższa od słonecznej, ale i z niej warto korzystać tam, gdzie się to opłaca. Białe wiatraki, których powstawanie coraz częściej możemy zaobserwować na otwartych przestrzeniach, przetwarzają energię z podmuchu, na energię elektryczną przy pomocy turbiny wiatrowej. Urządzenie wykorzystuje energię kinetyczną pochodzącą z wiatru, wprowadzając w ruch obrotowy wirnik. Wał przenosi ową energię do generatora, zamieniając ją w energię elektryczną. „Na oko” trudno jednak ocenić, gdzie wieje najwięcej i najbardziej wydajnie. Do pomiarów używa się urządzenia zwanego anemometrem, czyli prościej mówiąc - wiatromierzem. Sam pomysł na działanie owego miernika jest dość stary, bo pochodzi z XIX wieku, ale nowoczesne konstrukcje sprzężone są z komputerem gwarantującym bardzo precyzyjny pomiar.

Woda: turbiny wodne, elektrownie wodne

W dawnych czasach, gdy nie było jeszcze energii elektrycznej, ludzie często korzystali z mocy przepływającej wody, budując np. młyny przy rzekach. Nie były one może tak malownicze, jak te wiatrowe, ale wbrew pozorom występowały częściej, gdyż ich niezawodność nakłaniała do owego wyboru. Ten bardzo stary sposób nie jest jednak anachronizmem, a dzisiejsza technologia wychodzi mu naprzeciw. Ruch wody śródlądowej to jednak nie wszystko. Potężne oceaniczne lub morskie fale dają jeszcze większą moc. Dlatego w tych częściach świata, gdzie jest to sensowne – konstruuje się obiekty wykorzystujące owe wspaniałe, naturalne, odnawialne źródło energii.  Współczesne turbiny wodne działają bardzo podobnie do turbin wiatrowych. Silnik, reagujący na ruch wody wykorzystuje energię kinetyczną zmieniając ją w elektryczną. Oczywiście jest to spore uproszczenie, gdyż turbin wodnych mamy wiele rodzajów, uzależnionych od miejsca, siły przepływu wody i ergonomii materiałów.

Ziemia: energia geotermalna- pompy ciepła

Pod twardą skorupą naszej planety drzemią potężne siły. Nie wszędzie powodują one wyłącznie trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Człowiek doszedł już do takiego poziomu, że umie owe siły okiełznać i odpowiednio nimi pokierować. Najczęściej energia geotermalna jest pozyskiwana za pomocą wierceń przypominających odwierty naftowe. Często źródła geotermalne występują samoistnie. 

Innym sposobem jest wykorzystanie wysokiej temperatury gorących skał. Do tych, które mają szczelną strukturę, wpuszcza się chłodną wodę, by odzyskać gorącą. Ten rodzaj energii wykorzystuje się w 64 krajach. Najbardziej intensywnie na Islandii i Filipinach. W Polsce instalacje geotermalne funkcjonują przykładowo na Podhalu.

Pompy ciepła to maszyny przenoszące energię cieplną z miejsc, gdzie występuje ona naturalnie do miejsc o niższej temperaturze. To bardzo ogólna definicja i dotyczy ona wielu różnych aspektów, ale w kontekście ekologicznego, domowego użytku można ową zasadę przypisać np. rekuperatorom. Rekuperatory to urządzenia wykorzystujące energię cieplną, która bez ich użycia ucieka z gospodarstw domowych lub zakładów produkcyjnych. Czyli rzec można, że dzięki owemu sprytnemu systemowi, polegającemu na odzyskiwaniu ciepła nic się nie marnuje albo marnuje się znacznie mniej.

Inne odnawialne źródła energii

Dość marginalnym elementem, ale bez wątpienia również należącym do kręgu odnawialnych źródeł energii są: biomasa, brykiet drzewny, palety drzewne, biogaz i biopaliwo. Są to różne pojęcia, działające na różnych zasadach. W dużym skrócie. Biomasy oraz innych „odpadów” ekologicznych używa się do wzbogacania węgla kamiennego, używanego w tradycyjnych elektrowniach, dzięki czemu wpływa się na procentowo mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Biogaz powstaje naturalnie m.in. poprzez odpowiednie kompostowanie odpadów organicznych. Biopaliwo z kolei ma różny rodowód, ale przykładowo może być etanolem, pozyskanym np. z jabłek, nie nadających się do celów spożywczych. Taki, odpowiednio przygotowany, bioetanol spala się bezwonnie i niemal bezspalinowo. Może być dodatkowym źródłem nieszkodliwej dla zdrowia energii cieplnej.

Dlaczego warto pomyśleć o OZE?

Ostatnie sto lat wyraźnie pokazało nam, że korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii wpływa bardzo niekorzystnie na kondycję naszej planety. Teraz nadchodzi zupełnie nowa era, w której nie tylko powinniśmy przyjrzeć się alternatywnym źródłom energii, ale potraktować odnawialne źródła energii jako element obowiązkowy w strategicznie korzystnym myśleniu o przyszłych pokoleniach i o tym, jak będzie im się żyło na planecie odziedziczonej po nas.

Odnawialne źródła energii a wsparcie państwa

Na szczęście jesteśmy teraz w takim momencie historii, gdy proekologiczna polityka naszego państwa, a także Unii Europejskiej nie funkcjonuje wyłącznie na poziomie deklaratywnym. Istnieje wiele programów, wspierających ludzi, którzy chcą myśleć o przyszłości naszej planety i wcielać owe myślenie w praktyczne i konkretne działanie.

Jednym z takich programów jest inicjatywa „Czyste Powietrze”, mająca na celu zminimalizować smog, tak bardzo dający się nam we znaki, szczególnie w okresach grzewczych. Jest tyle sposobów na to, by zminimalizować zatrucie powietrza i korzystnie wpłynąć nie tylko na kondycję naszych płuc, ale również naszych portfeli, że trzeba z nich korzystać. Tu i teraz.

Pozostałe informacje

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium