Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

23 września 2022 r.
12:27

Prawo spadkowe - kto dziedziczy spadek?

0 0 A A

Kwestie dotyczące dziedziczenia nie zawsze należą do najprostszych - kiedy przychodzi czas, aby się z nimi zmierzyć, brak znajomości prawa spadkowego może prowadzić do wielu nieporozumień. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób funkcjonuje prawo spadkowe oraz kto i kiedy dziedziczy spadek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zasady dziedziczenia ustawowego i testamentowego

Na samym początku warto zaznaczyć, że w naszym kraju wyróżnić można dwie formy dziedziczenia - testamentową i ustawową. Jeżeli zmarły spisał testament, jest on otwierany po śmierci spadkodawcy i może wskazywać na dowolne osoby, które odziedziczą zgromadzony za życia majątek, gdyż to spadkodawca samodzielnie ustala, komu dokładnie zostanie on przekazany. Przed dziedziczeniem ustawowym, dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo - procedura dziedziczenia ustawowego zastosowana zostanie jedynie w przypadku, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. 

W związku z tym, że zmarły ma prawo do ustanowienia spadkobiercami dowolne osoby, może zdarzyć się sytuacja, w której zdecyduje się on nie przepisywać swojego majątku członkom rodziny. Prawo spadkowe funkcjonuje jednak w taki sposób, że przewidziany jest dla nich zachowek, który stanowi rodzaj ochrony interesów najbliższych osób spadkodawcy. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że spadkodawca może zdecydować się na wydziedziczenie niektórych osób ze swojej rodziny, co wiąże się z pozbawieniem jej praw również do otrzymania zachowku. 

Sprawy spadkowe nie zawsze jednak oznaczają, że dziedziczony jest wyłącznie majątek - mogą być to również długi spadkowe. Jeżeli w chwili otwarcia spadku okaże się, że zmarły posiadał nieuregulowane zadłużenia, zobowiązane do ich uregulowania zostaną jego najbliższe osoby z rodziny. Taki spadek może jednak odrzucić zarówno spadkobierca ustawowy, jak i testamentowy, składając przed notariuszem lub sądem stosowne oświadczenie w sprawie odrzucenia spadku w terminie do 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o swoim powołaniu. Po upłynięciu tego terminu, spadkobierca, który nie zdecydował się na odrzucenie spadku, musi liczyć się z otrzymaniem go z dobrodziejstwem inwentarza. 

Prawo spadkowe - kto dziedziczy spadek?

Zgodnie z prawem spadkowym, jeżeli zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, prawo do otrzymania spadku posiada pierwszy krąg spadkobierców. Należą do niego małżonek i dzieci osoby zmarłej, którzy otrzymują majątek w równych częściach, z założeniem, że małżonek nie może otrzymać części, która będzie mniejsza od 1/4 całości spadku. W przypadku, gdy dzieci spadkodawcy zmarły wcześniej, ich część spadku automatycznie przechodzi na jego dzieci bądź wnuki.

Drugi krąg spadkobierców dotyczy sytuacji, w której spadkodawca nie posiadał dzieci. W tym przypadku majątek dzielony zostaje pomiędzy małżonka oraz rodziców spadkodawcy. Jeżeli zaś zmarły nie posiadał małżonka, to jego rodzice otrzymują po połowie majątku. Jeśli jeden z rodziców nie dożył otwarcia spadku, 1/4 majątku przyznana zostaje każdemu z rodzeństwa zmarłego - gdy i ci nie żyją, majątek przyznawany zostaje bratankom i siostrzeńcom spadkodawcy.  

Trzeci krąg spadkobierców stanowią natomiast dziadkowie spadkodawcy, którzy mogą odziedziczyć majątek po swoim wnuku jedynie wtedy, gdy nie miał on małżonka, dzieci, rodziców i rodzeństwa. Majątek dzielony jest na dwie równe połowy, a jeżeli jeden z dziadków zmarłego nie żyje, połowa majątku przechodzi na zstępnych spadkodawcy, czyli jego ciotki i stryjów. W sytuacji, gdy członkowie rodziny spadkodawcy nie żyją, prawo do jego majątku posiadają dzieci małżonka z pierwszego małżeństwa. Jeżeli ich nie było, majątek zostaje przejęty przez gminę, w której mieszkał spadkodawca. 

Stwierdzenie nabycia spadku

Przepisy prawa spadkowego nie nakazują prowadzenia sprawy stwierdzającej nabycie spadku czy sprawy o dział spadku - uzyskanie potwierdzenia praw do spadku leży wyłącznie w interesie spadkobiercy. Jeżeli osoba trzecia nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swoje prawa, które wynikają z dziedziczenia jedynie przy pomocy stwierdzenia nabycia spadku bądź zarejestrowanym aktem, który stanowi poświadczenie dziedziczenia. Nie posiadając żadnego z wymienionych dokumentów, spadkobierca nie będzie mógł wymagać od osób trzecich niektórych działań, w tym między innymi wezwać ich do spłaty należności. 

Podział majątku spadkowego

Jeżeli spadkobierców jest kilku, prawo spadkowe nakazuje podział majątku, którego można dokonać zarówno przed notariuszem, jak i przed sądem, jeżeli pomiędzy spadkobiercami dochodzi do sporów. Umowa o dział spadku może zostać zawarta, jeżeli sporu nie ma, zaś gdy spadek przewiduje nieruchomości, umowa musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Spadkobierca ma prawo do wszczęcia postępowania sądowego, jednak musi on zawierać żądanie działu spadku bądź wskazany przedmiot działu. W przypadku występowania sporu pomiędzy spadkobiercami, muszą oni zgłosić sądowi chęć zabezpieczenia oraz utworzenia spisu rzeczy, które wchodzą w skład masy spadkowej, której dokonuje komornik w obecności dwóch powołanych przez siebie świadków. Jeżeli pomiędzy spadkobiercami występuje niezgodność, sąd dokonuje podziału majątku, uwzględniając sposób rozporządzania nim przez spadkobierców oraz wpływ tych działań na podział spadku. 

Tekst został przygotowany na podstawie informacji z portalu: https://prawo-spadkowe-poznan.pl/

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium