Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

23 września 2022 r.
12:27

Prawo spadkowe - kto dziedziczy spadek?

0 0 A A

Kwestie dotyczące dziedziczenia nie zawsze należą do najprostszych - kiedy przychodzi czas, aby się z nimi zmierzyć, brak znajomości prawa spadkowego może prowadzić do wielu nieporozumień. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób funkcjonuje prawo spadkowe oraz kto i kiedy dziedziczy spadek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zasady dziedziczenia ustawowego i testamentowego

Na samym początku warto zaznaczyć, że w naszym kraju wyróżnić można dwie formy dziedziczenia - testamentową i ustawową. Jeżeli zmarły spisał testament, jest on otwierany po śmierci spadkodawcy i może wskazywać na dowolne osoby, które odziedziczą zgromadzony za życia majątek, gdyż to spadkodawca samodzielnie ustala, komu dokładnie zostanie on przekazany. Przed dziedziczeniem ustawowym, dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo - procedura dziedziczenia ustawowego zastosowana zostanie jedynie w przypadku, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. 

W związku z tym, że zmarły ma prawo do ustanowienia spadkobiercami dowolne osoby, może zdarzyć się sytuacja, w której zdecyduje się on nie przepisywać swojego majątku członkom rodziny. Prawo spadkowe funkcjonuje jednak w taki sposób, że przewidziany jest dla nich zachowek, który stanowi rodzaj ochrony interesów najbliższych osób spadkodawcy. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że spadkodawca może zdecydować się na wydziedziczenie niektórych osób ze swojej rodziny, co wiąże się z pozbawieniem jej praw również do otrzymania zachowku. 

Sprawy spadkowe nie zawsze jednak oznaczają, że dziedziczony jest wyłącznie majątek - mogą być to również długi spadkowe. Jeżeli w chwili otwarcia spadku okaże się, że zmarły posiadał nieuregulowane zadłużenia, zobowiązane do ich uregulowania zostaną jego najbliższe osoby z rodziny. Taki spadek może jednak odrzucić zarówno spadkobierca ustawowy, jak i testamentowy, składając przed notariuszem lub sądem stosowne oświadczenie w sprawie odrzucenia spadku w terminie do 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o swoim powołaniu. Po upłynięciu tego terminu, spadkobierca, który nie zdecydował się na odrzucenie spadku, musi liczyć się z otrzymaniem go z dobrodziejstwem inwentarza. 

Prawo spadkowe - kto dziedziczy spadek?

Zgodnie z prawem spadkowym, jeżeli zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, prawo do otrzymania spadku posiada pierwszy krąg spadkobierców. Należą do niego małżonek i dzieci osoby zmarłej, którzy otrzymują majątek w równych częściach, z założeniem, że małżonek nie może otrzymać części, która będzie mniejsza od 1/4 całości spadku. W przypadku, gdy dzieci spadkodawcy zmarły wcześniej, ich część spadku automatycznie przechodzi na jego dzieci bądź wnuki.

Drugi krąg spadkobierców dotyczy sytuacji, w której spadkodawca nie posiadał dzieci. W tym przypadku majątek dzielony zostaje pomiędzy małżonka oraz rodziców spadkodawcy. Jeżeli zaś zmarły nie posiadał małżonka, to jego rodzice otrzymują po połowie majątku. Jeśli jeden z rodziców nie dożył otwarcia spadku, 1/4 majątku przyznana zostaje każdemu z rodzeństwa zmarłego - gdy i ci nie żyją, majątek przyznawany zostaje bratankom i siostrzeńcom spadkodawcy.  

Trzeci krąg spadkobierców stanowią natomiast dziadkowie spadkodawcy, którzy mogą odziedziczyć majątek po swoim wnuku jedynie wtedy, gdy nie miał on małżonka, dzieci, rodziców i rodzeństwa. Majątek dzielony jest na dwie równe połowy, a jeżeli jeden z dziadków zmarłego nie żyje, połowa majątku przechodzi na zstępnych spadkodawcy, czyli jego ciotki i stryjów. W sytuacji, gdy członkowie rodziny spadkodawcy nie żyją, prawo do jego majątku posiadają dzieci małżonka z pierwszego małżeństwa. Jeżeli ich nie było, majątek zostaje przejęty przez gminę, w której mieszkał spadkodawca. 

Stwierdzenie nabycia spadku

Przepisy prawa spadkowego nie nakazują prowadzenia sprawy stwierdzającej nabycie spadku czy sprawy o dział spadku - uzyskanie potwierdzenia praw do spadku leży wyłącznie w interesie spadkobiercy. Jeżeli osoba trzecia nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swoje prawa, które wynikają z dziedziczenia jedynie przy pomocy stwierdzenia nabycia spadku bądź zarejestrowanym aktem, który stanowi poświadczenie dziedziczenia. Nie posiadając żadnego z wymienionych dokumentów, spadkobierca nie będzie mógł wymagać od osób trzecich niektórych działań, w tym między innymi wezwać ich do spłaty należności. 

Podział majątku spadkowego

Jeżeli spadkobierców jest kilku, prawo spadkowe nakazuje podział majątku, którego można dokonać zarówno przed notariuszem, jak i przed sądem, jeżeli pomiędzy spadkobiercami dochodzi do sporów. Umowa o dział spadku może zostać zawarta, jeżeli sporu nie ma, zaś gdy spadek przewiduje nieruchomości, umowa musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Spadkobierca ma prawo do wszczęcia postępowania sądowego, jednak musi on zawierać żądanie działu spadku bądź wskazany przedmiot działu. W przypadku występowania sporu pomiędzy spadkobiercami, muszą oni zgłosić sądowi chęć zabezpieczenia oraz utworzenia spisu rzeczy, które wchodzą w skład masy spadkowej, której dokonuje komornik w obecności dwóch powołanych przez siebie świadków. Jeżeli pomiędzy spadkobiercami występuje niezgodność, sąd dokonuje podziału majątku, uwzględniając sposób rozporządzania nim przez spadkobierców oraz wpływ tych działań na podział spadku. 

Tekst został przygotowany na podstawie informacji z portalu: https://prawo-spadkowe-poznan.pl/

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!