Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

Wczoraj
12:19

Ciekawe i nietypowe kierunki na wczasy

Leniwy relaks na plaży, z książką w ręku i szumem fal w tle, czy aktywne zwiedzanie urokliwych miast pełnych historii i lokalnego klimatu? Planowanie wczasów to nie zawsze szybka decyzja – warto zacząć od określenia własnych oczekiwań i potrzeb. Aby ułatwić wybór, przygotowaliśmy zestawienie ciekawych i nietypowych kierunków, które mogą stać się inspiracją podczas planowania urlopu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chorwacja drożeje, ale istnieją alternatywy

Chorwacja przez lata zajmowała wysokie miejsce na podium jako jedna z ulubionych destynacji Polaków. Zachwycaliśmy się pięknymi plażami, malowniczymi uliczkami i rzecz jasna, przystępnymi cenami. W ostatnich latach, ze względu na wprowadzenie euro oraz rosnącą inflację, Chorwacja stała się dla wielu turystów mniej atrakcyjna finansowo. Na szczęście wciąż można znaleźć alternatywy oferujące podobny klimat i krajobrazy. Do takich miejsc można zaliczyć nadmorskie Neum w Bośni i Hercegowinie. Pomimo zaledwie 20 kilometrów linii brzegowej, miejscowość ta potrafi wiele zaoferować. Przyciąga spokojną atmosferą, pyszną kuchnią oraz rozbudowaną bazą noclegową. Ceny są często niższe niż te spotykane w chorwackich kurortach – co pozwala „odetchnąć” naszym portfelom.

Drugim polecanym kierunkiem jest Czarnogóra i miasta położone wzdłuż wybrzeża: Petrovac, Canj, Sutomore, Ulcinj. Czarnogóra jest krajem niewielkim, ale potrafi oczarować. Oprócz atrakcyjnych plaż, znajdziemy tu niesamowite górskie szlaki oraz średniowieczne zabytki powstałe na styku różnych kultur. Podobnie jak w Neum, ceny są przyjaźniejsze dla turystów, zwłaszcza jeśli rozważamy odwiedzenie lokalnych restauracji i barów.

Egzotyczny raj na ziemi

Jeśli pragniemy czegoś bardziej egzotycznego, chcemy poczuć klimat wyspiarskiego życia i zanurzyć się w krystalicznie czystej wodzie, to świetną opcją będą Malediwy. Dawniej kojarzone z resortami i domkami na palach tylko dla zamożnych, dziś przestają być odległym marzeniem dla wielu z nas. Stało się tak dzięki rozwojowi mniejszych hoteli oraz pensjonatów (tzw. „guesthouses”), a także możliwości przebywania na zamieszkałych, tubylczych wyspach. Wpłynęło to na obniżenie cen, przez co z roku na rok przybywa turystów. Naszym wyborem jest wyspa Magoodhoo i kameralny hotelik Island Life Maldives Retreat & Spa. Właściciele obiektu darzą Polaków ogromną sympatią, a część obsługi powoli zaczyna mówić po polsku. Obiekt rozwijany był w czasach pandemii, a obecnie oferuje bungalowy zlokalizowane przy plaży. Pokoje są czyste, jedzenie pyszne, a plaże białe i piaszczyste – czego chcieć więcej? Na miejscu oferowane są różnorodne wycieczki, takie jak: rejsy po bezludnych wyspach, relaks na miniaturowym sandbanku, snorkeling na rafie koralowej, nocne łowienie ryb na morzu, pływanie z rekinami wielorybimi (to łagodne olbrzymy, które nie atakują ludzi). Wszystko to w cenach nieobciążających budżetu – czyli taniej niż wycieczki kupowane u rezydentów biur podróży. Osobiście uważam Malediwy za jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi, które pozostaje w pamięci na zawsze.

Dla niektórych minusem będzie dość drogi alkohol, brak zabytków czy niewielka ilość zieleni, dlatego drugą propozycją jest Tajlandia. Zachęca nie tylko ze względu na „niebiańskie plaże”, na których wylegiwał się młody DiCaprio. W Tajlandii bowiem doświadczymy wszystkiego po trochu: tętniącą życiem dżunglę, Bangkok z neonowymi ulicami i gwarem Khao San Road, majestatyczne świątynie buddyjskie, niezwykłe smaki i eksperymenty kulinarne, błogi relaks z opcją „all inclusive” na wyspach Phuket czy Koh Chang. Ciekawym doświadczeniem jest wizyta w jednym z sanktuariów słoni. W Chiang Mai czy Krabi znajdziemy miejsca, gdzie spędzimy czas z tymi sympatycznymi stworzeniami. Warto również spróbować klasycznego tajskiego masażu, wpisanego na listę UNESCO, dostępnego w niemal każdym zakątku kraju. W Tajlandii jest bezpiecznie, a ze względu na przyjazne nastawienie Tajów określa się ją mianem „Krainy Uśmiechu”.

Góry, złoto i wino

Zapomnijmy na chwilę o morzach i oceanach. Przenieśmy się do kraju, który pokochają pasjonaci górskich wędrówek i dawnych zabytków – Gruzji. To odpowiedni wybór dla osób szukających autentyczności, przygody i smaków w swoich podróżach. Miłośnicy gór docenią ten kraj ze względu na wiele tras trekkingowych z majestatycznymi widokami. W Gruzji znajdują się takie szczyty jak Kazbek (5047 m n.p.m.) czy Szchara (5193 m n.p.m.). Polecam odwiedzić skalne miasto-klasztor Wardzię usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji. Turystom umożliwiono swobodną eksplorację około 300 skalnych komnat. Najpiękniejszym miejscem jest jednak ikoniczny klasztor Cminda Sameba, położony pośród wzgórz Kaukazu. Warto wybrać się tam z samego rana, aby podziwiać wschód słońca i zaśnieżony szczyt Kazbeku. Gruzja słynie również z archeologicznych skarbów, zwłaszcza złota. Istnieje przypuszczenie, że mit o wyprawie Jazona i Argonautów po Złote Runo mógł być związany właśnie z Gruzją. Zainteresowani mogą zwiedzić bogate ekspozycje Muzeum Narodowego w Tbilisi. Samo miasto jest równie ciekawe, odkryjemy tu nietypową mieszankę kultur. Zobaczymy wiele starych cerkwi, perskich łaźni i secesyjnych kamienic. W ramach odpoczynku polecam udać się do kurortu Batumi. Wspominając o Gruzji, nie można pominąć jej zamiłowania do winiarstwa. To ponad 8000 lat tradycji i unikalnych metod fermentacji. Najlepszym sposobem na degustację wina jest udział w ucztach zwanych „supra”. Poznamy wtedy gościnność Gruzinów, zabawi nas lokalny wodzirej – tamada, i będziemy mieli okazję skosztować wyśmienitej kuchni: chaczapuri czy chinkali. Gruzja stała się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, wciąż widać wyraźne postępy w sektorze turystyki. Zachęcam do sprawdzenia tego kierunku, ponieważ nie jest drogi, a jednocześnie ma wiele do zaoferowania. Jest to świetny wybór dla aktywnych turystów, którzy lubią dużo spacerować i zwiedzać.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Budapeszt? A może Wiedeń albo Praga? Dla spragnionych zwiedzania europejskich miast polecam jednak Włochy. To kraj o fenomenalnej kuchni, która znacznie różni się w zależności od regionu. Pełen atrakcji i zabytków do podziwiania. Kultura inna niż wszystkie, ciekawy styl życia połączony z włoskim temperamentem. Planując podróż do słonecznej Italii, dobrym pomysłem będzie przeznaczenie przynajmniej dwa dni na zwiedzanie Rzymu i Watykanu. Atrakcje, takie jak Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Bazylika św. Piotra, Zamek Świętego Anioła, Fontanna di Trevi, Hiszpańskie Schody, Galeria Borghese to dopiero przystawka wśród wielu miejsc, jakie ma dla nas do zaoferowania włoska stolica. Warto odwiedzić także Wenecję, Padwę czy Florencję. Włochy potrafią nas zaskoczyć swoim urokiem dosłownie wszędzie. Nawet w niewielkich miejscowościach możemy niespodziewanie natrafić na starożytny zamek czy ruiny. Spacery w miastach zawsze doprowadzą nas do jakiegoś ciekawego odkrycia. Do Włoch najlepiej wybrać się poza miesiącami wakacyjnymi ze względu wszechobecne tłumy ludzi. Jeśli będzie nam za gorąco i poczujemy się jak w reklamie popularnej herbaty („Antonio, fa caldo!”), to ulgę przyniosą nam tradycyjne włoskie lody przy Fontannie di Trevi lub łyk zimnego piwa w jednej z tysięcy malowniczych uliczek. Jeśli planujemy podróż z dziećmi, to polecam przeznaczyć jeden dzień na któryś z parków rozrywki: Gardaland przy jeziorze Garda (niedaleko Werony), Mirabilandia przy Rawennie lub położony niedaleko Rzymu MagicLand.

Nie ma to jak u nas – wczasy w Polsce

Jeśli nie mamy ochoty wyjeżdżać daleko, nie oznacza to, że jesteśmy wykluczeni z ciekawych miejsc. Polska może pochwalić się interesującymi atrakcjami, których z jakiegoś powodu często ich nie dostrzegamy. Istnieje tak wiele ciekawych miejscowości, że trudno zdecydować, które odwiedzić.

Pierwszą propozycją jest Beskid Śląski i Żywiecki. Te obszary to istna podróż przez historię, górskie pejzaże i niezapomniane wrażenia. Zwiedzanie można rozpocząć od Zamku w Pszczynie. Na odświeżenie – ogrody Kapias, czyli raj dla zmysłów: tysiące kwiatów, szemrzące strumyki i magiczne zakątki, które wyglądają jak z bajki. Kolejną część zwiedzania warto przeznaczyć na „Mały Wiedeń” (rynek w Bielsku-Białej) i zachwycić się kolorowymi kamieniczkami na rynku. Jest też możliwość wjechania kolejką na Szyndzielnię, by podziwiać zapierającą dech panoramę Beskidów. Dla zmęczonych chwila ulgi w uzdrowisku w Ustroniu, gdzie można spróbować wody leczniczej. Po odpoczynku polecam udać się na szczyt Czantorii, z którego możemy pomachać do naszych czeskich i słowackich sąsiadów. Dobrym pomysłem będzie zwiedzanie Żywca, miejscowości znanej nie tylko z popularnego browaru, ale również ze Starego Zamku i Pałacu Habsburgów.

Dla rodzin z dziećmi, par lub osób szukających spokoju idealna będzie niewielka miejscowość Rozewie nad polskim morzem. Nie doświadczymy tu tłoku turystów czy słynnych „paragonów grozy”. To piękny zakątek na końcu Polski, gdzie można spędzić wakacje w ciszy i spokoju. Jest to również doskonała baza wypadowa do okolicznych miejscowości, np. do Władysławowa, Trójmiasta lub na Hel. Plaże są czyste i szerokie. W lokalnym hotelu Grand czeka na nas wyśmienita kuchnia i serdeczni gospodarze.

Wszystkim Czytelnikom życzę udanych i bezpiecznych wakacji. Zachęcam również do sprawdzenia aktualnych wycieczek na stronie internetowej biura podróży APPIA z Kraśnika. W ofercie są różne wycieczki w Polsce, Europie i na świecie. Oprócz tego, organizowane są pielgrzymki, wyjazdy na narty, wycieczki szkolne i zakładowe, pobyty w sanatoriach i ośrodkach wypoczynkowych. Firma dba o klientów, by spędzili wakacje bez stresu i w przyjemnej atmosferze.

Amadeusz Rak

Menadżer B.P. APPIA

Przedstawiciel ILMRS Malediwy

Fanpage: facebook.com/BiuroAPPIA/

Strona internetowa: appiatravel.pl 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat
ZDJĘCIA
galeria

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat

21 przedszkoli z całego miasta wzięło udział w drugiej edycji Przeglądu Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka. Sceną zawładnęły dzieci śpiewające po angielsku.

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

A potem poszukiwany listem gończym przykrył się kocem i udawał, że śpi.

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej
16 maja 2025, 18:00

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej

Zofia Kulaszyńska-Couret oraz kobiety tworzące i malujące historię Zamościa – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku XVII Zamojska Noc Muzeów. To już w tym tygodniu.

Nowy odcinek drogi w Trzepiecinach
galeria

Bezpiecznie i nowocześnie: Nowe drogi w 11 miejscowościach

Już są przejezdne, ale otwarte oficjalnie będą od środy. W gminie Adamów (powiat zamojski) powstało kilka odcinków nowych dróg.

Od lewej dyrektor dr Marek Paździor oraz jego zastępcy: Anna Kot i Artur Paździor
Puławy

Nowi wicedyrektorzy szpitala dostali podwyżki. Pensje wzrosły ponad dwukrotnie

W marcu informowaliśmy o zmianach organizacyjnych i kadrowych w puławskim SPZOZ. Okazuje się, że w ślad za nimi poszły również zmiany finansowe: nowi wicedyrektorzy otrzymali spore podwyżki.

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice
galeria

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice

Nowoczesny sprzęt jest, wykwalifikowany personel też. Ale nie ma pieniędzy. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiegow Lublinie manifestowali, by nie dopuścić do zamknięcia niedawno utworzonego Oddziału Kardiochirurgii.

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

W poniedziałek, na zakończenie ostatniej debaty prezydenckiej, Rafał Trzaskowski wręczył Nawrockiemu kopertę, dodając, że „to ostatnia szansa, propozycja, żeby zachować się w sposób uczciwy”, choć nie ujawnił co jest w środku. Zrobił to dzień później.

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

„Lubelska Akademia WSEI w Europejskiej Przestrzeni Edukacyjnej – Tydzień Erasmusa” to pionierskie przedsięwzięcie organizowane przez Lubelską Akademię WSEI oraz OIC POLAND Fundację Akademii WSEI. To jedno z kluczowych wydarzeń, które uświetniają Jubileusz 25-lecia naszej Uczelni.

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy
13 maja 2025, 19:00

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy

We wtorek Filharmonia Lubelska stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia kulturalnego – koncertu upamiętniającego postać Ludomira Michała Rogowskiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta urodzonego w Lublinie. Na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna z Dubrownika, miasta, z którym Rogowski był związany przez wiele lat swojego życia.

"Byli jacyś Chłopcy z placu Broni"...  Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy

"Byli jacyś Chłopcy z placu Broni"... Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy

We wtorek punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie klas ósmych szkół podstawowych w całej Polsce przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Tegoroczna edycja różni się od poprzednich nie tylko czasem trwania, ale i liczbą uczestników z Ukrainy.

Flaga Ukrainy znowu powiewa na urzędzie. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie

Flaga Ukrainy znowu powiewa na urzędzie. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie

Najpierw na wiecu wyborczym Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej z budynku ratusza usunięto flagę Ukrainy, a kilka dni później urzędnicy znowu ją powiesili. Zgodnie z zapowiedzią bialski oddział Konfederacji zbiera podpisy pod petycją do władz miasta o zdjęcie flagi.

„Wtorek na Dzielni - Straż Miejska”. Ruszamy nowym cyklem o pracy dzielnicowych SM w Lublinie
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na Dzielni - Straż Miejska”. Ruszamy nowym cyklem o pracy dzielnicowych SM w Lublinie

Codzienne wyzwania, lokalne problemy i sposoby ich rozwiązywania – dzielnicowi straży miejskiej w Lublinie zdradzają kulisy swojej pracy. W pierwszym odcinku cyklu odwiedziliśmy dzielnicę Abramowice.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium