Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 maja 2025 r.
14:43

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice

Nowoczesny sprzęt jest, wykwalifikowany personel też. Ale nie ma pieniędzy. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiegow Lublinie manifestowali, by nie dopuścić do zamknięcia niedawno utworzonego Oddziału Kardiochirurgii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowa (13 maja) akcja miała na celu zwrócenie uwagi decydentów i opinii publicznej na trudną sytuację oddziału, który – mimo dużego zapotrzebowania na tego typu świadczenia – wciąż nie otrzymał wsparcia finansowego z NFZ.

Związkowcy: Nie mogliśmy już dłużej czekać

– Oddział funkcjonuje od 1 stycznia 2025 roku dzięki zaangażowaniu kadry medycznej i finansowaniu ze środków wewnętrznych szpitala. Bez kontraktu z NFZ jego dalsze działanie jest zagrożone – podkreślają przedstawiciele związków zawodowych działających w placówce.

Od połowy kwietnia trwa zbiórka podpisów pod petycją w tej sprawie. Dokument podpisują mieszkańcy całego regionu. Związkowcy są zdeterminowani, by nie dopuścić do zamknięcia oddziału, który – ich zdaniem – jest realnym wsparciem dla tysięcy pacjentów z Lublina i wschodniej Polski.

– Nasi pacjenci muszą szukać pomocy w innych ośrodkach. A przecież gdzie jest pacjent, tam powinny być i środki z NFZ – tłumaczyła podczas pikiety Marzena Siek, przewodnicząca zgromadzenia. – Nie mogliśmy już dłużej czekać. Były rozmowy, spotkania... Jako pracownicy chcemy pomagać, ale też mamy prawo walczyć o godne leczenie. Bo każdy z nas może kiedyś być tym pacjentem. Dziś mówimy jasno: potrzebujemy kontraktu i zrozumienia.

Według Marzeny Siek nieprawdziwe są informacje, że województwo lubelskie jest wystarczająco zabezpieczone w zakresie kardiochirurgii: – Rocznie ponad 30 mln zł „ucieka” za pacjentem do innych ośrodków. A to oznacza, że lokalnie tych świadczeń brakuje.

Obecnie świadczenia kardiochirurgiczne w województwie realizują dwa szpitale: Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu. Zdaniem protestujących to zbyt mało.

– Każdego dnia dziesiątki, może setki pacjentów z naszego regionu czeka na operacje ratujące życie. Kolejki się wydłużają, a sytuacja będzie się pogarszać – choćby z powodu starzejącego się społeczeństwa, większej liczby przypadków niewydolności krążenia czy dostępu do świadczeń dla obywateli Ukrainy – podkreślają medycy.

NFZ i wojewoda odpowiadają

Na zarzuty odpowiedział dyrektor lubelskiego oddziału NFZ, Paweł Piróg, który podkreślał, że dostępność świadczeń w regionie jest – jego zdaniem – na bardzo dobrym poziomie, a w szpitalu przy al. Kraśnickiej dostępni są również kardiochirurdzy świadczący niezbędne usługi w ramach Oddziału Kardiologii.

– Należy pamiętać, że dostęp do tych świadczeń w naszym regionie jest dobry. Dla przykładu, kolejki oczekujących na operacje wad serca są o 1/3 niższe niż średnia w kraju. Natomiast mamy taką samą dostępność do świadczeń specjalistycznych w zakresie operacji zastawek serca jak w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie. Decyzja o tym, czy, gdzie i kiedy mają powstawać dodatkowe ośrodki, musi być oparta o dane, które będą wskazywały na potrzebę poszerzenia. W tym zakresie wojewódzki plan transformacji zatwierdzony przez MZ przewiduje zwiększanie dostępności w obszarze świadczeń kardiochirurgicznych na terenie Zamościa – powiedział Piróg.

Głos zabrał również wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, do którego udali się przedstawiciele manifestujących. Otrzymał od nich obszerne pismo, w którym pracownicy szpitala przedstawili swoje postulaty.

– Bezzwłocznie udamy się z tą petycją do Ministerstwa Zdrowia i pani minister ten problem zostanie po raz kolejny naświetlony. Uważam, że służba zdrowia jest tak ważnym elementem funkcjonowania, że nie ma sporu co do tego, że jest to wartość uniwersalna, ponadpartyjna. W kontekście tych problemów, z jakimi się boryka, wiem, że wymaga mądrych, racjonalnych decyzji. Obiecuję, że nie będę was okłamywał. Jeśli chodzi o decyzje, które wynikają też z naszego wojewódzkiego planu transformacji – który w tym momencie zwiększenia tych świadczeń nie zakłada, ponieważ nie ma deficytu w tym zakresie – to wiem też, że służba zdrowia to nie są tylko cyferki. Nie chcielibyśmy sprowadzać tego do suchej statystyki i tego, co się opłaca, tylko do tego, co jest naprawdę uzasadnione i potrzebne – powiedział Komorski.

Nowoczesny sprzęt, wykwalifikowany personel – ale brak środków

Nowo utworzony oddział dysponuje nowoczesną infrastrukturą: dwiema salami zabiegowymi, w których wykonywane są zarówno operacje małoinwazyjne, jak i przezcewnikowe leczenie wad strukturalnych serca. W planach są również transplantacje serca oraz mechaniczne wspomaganie krążenia. Szpital prowadzi kompleksową opiekę ambulatoryjną i przygotowuje pacjentów do leczenia. Jedynym brakującym ogniwem pozostaje kontrakt z NFZ.

– Pracowałem w naszym szpitalu, kiedy działały tu tylko poradnie. W ostatnich latach przeżył on niesamowity rozwój. Nasza kadra może konkurować z kadrą w każdym mieście europejskim. Wszyscy jesteśmy gotowi pracować. Zawsze spotykaliśmy się przed urzędami, gdy źle zarabialiśmy, gdy walczyliśmy o płace. W tej chwili reprezentujemy naszych pacjentów i chęć niesienia pomocy bliźnim. Każdy z nas może w każdej chwili wymagać tej pomocy w szpitalu – powiedział jeden z wieloletnich pracowników szpitala, uczestnik manifestacji.

Medycy zgodnie podkreślają, że choroby układu krążenia pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce. Ich zdaniem brak kontraktu i potencjalne zamknięcie oddziału odbiją się negatywnie nie tylko na pacjentach z Lublina, ale na całej wschodniej Polsce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Żądza pieniądza, a z konta „wyparowało” 290 tysięcy

Żądza pieniądza, a z konta „wyparowało” 290 tysięcy

 Blisko 290 tysięcy złotych straciła 69-letnia mieszkanka powiatu lubartowskiego, która uwierzyła, że dzięki inwestycjom w kryptowaluty zarobi krocie. Niestety perspektywa szybkiego solidnego zysku wyłączyła jej ostrożność.

Basen po remoncie otwarty. Jest nowy cennik biletów
galeria

Basen po remoncie otwarty. Jest nowy cennik biletów

Zachwyca funkcjonalnością, designem i udogodnieniami dla całych rodzin – tak otwarty w środę po generalnym remoncie kryty basen w Krasnymstawie ocenia miasto. – To była walka, ale wspólnymi siłami – z urzędem, nadzorem, naszym zespołem – udało się ją wygrać – dorzuca wykonawca.

Centrum Puław - po lewej hotel Izabela, w środku teren po byłej jednostce wojskowej zagospodarowany na cele handlowo-usługowe z galerią Zieloną. W oddali osiedla Niwa i Włostowice

Puławy w liczbach - nowy raport o stanie miasta

Pod koniec czerwca w sali obrad puławskiego Ratusza odbędzie się debata o stanie miasta, którą merytoryczną podstawę stanowi opublikowany niedawno raport. Dokument przygotowany przez urzędników to obszerny zbiór danych od demografii po zieleń.

Jeden z zatrzymanych już w miejscu "dłuższego pobytu"

Policja zarzuciła sieć. Tylko w Lubelskiem wpadło 117 poszukiwanych

Ukrywający się przestępcy mieli dwa fatalne dni. Policja w całej Polsce  przeprowadziła zmasowaną akcję, w wyniku której tylko w naszym regionie zatrzymano 117 osób poszukiwanych, w Polsce 1567, w tym 153 obcokrajowców.

"Akcja jest taka, że ja daję piątaka, Ty dajesz piątaka". Wesprzyj leczenie małego Jasia Greli
film

"Akcja jest taka, że ja daję piątaka, Ty dajesz piątaka". Wesprzyj leczenie małego Jasia Greli

Ma niecałe 4 latka, a żeby mógł żyć potrzeba aż 15 milionów złotych. Lubelscy celebryci połączyli siły i dla małego Jasia Greli nagrali piosenkę.

Od 60 lat kształcą ekonomistów. Jubileusz wydziału UMCS
ZDJĘCIA
galeria

Od 60 lat kształcą ekonomistów. Jubileusz wydziału UMCS

Formalnie został założony 15 lutego 1965 roku. Wydział Ekonomii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w tym roku obchodzi okrągły jubileusz. Podczas jubileuszowych uroczystości był czas na wspomnienia, odznaczenia pracowników i rozmowy o przyszłości wydziału.

Wybiegną na ulice. Kierowcy i komunikacja miejska pojadą objazdami
Lublin

Wybiegną na ulice. Kierowcy i komunikacja miejska pojadą objazdami

W sobotni wieczór biegacze zmierzą się w zawodach, a w niedzielę natomiast wyjadą kolarze. Kierowcy i pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami.

Monika Kowalczyk

Świdniczanka na festiwalu w Opolu

Dziś cały Świdnik będzie trzymać kciuki za Monikę Kowalczyk, która wystąpi podczas „Debiutów” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Powstanie kilka kilometrów nowej drogi dla rowerów przy al. Warszawskiej

Powstanie kilka kilometrów nowej drogi dla rowerów przy al. Warszawskiej

Miasto Lublin planuje budowę drogi dla rowerów wzdłuż al. Warszawskiej oraz zatoki autobusowej w rejonie ul. Czeremchowej. Do przetargu zgłosiło się sześć firm. Najtańszą ofertę – 2,92 mln zł – złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. To mniej niż przewidziano w budżecie.

Ile czasu zarażamy grypą po zachorowaniu? Skuteczne metody leczenia

Ile czasu zarażamy grypą po zachorowaniu? Skuteczne metody leczenia

Grypa jest nie tylko uciążliwą chorobą wirusową, ale także bywa zagrożeniem dla otoczenia, w którym przebywasz. Istotna jest świadomość, jak długo zarażamy oraz jako szybko i przede wszystkim skutecznie korzystać z dostępnych metod leczenie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Komunikacja miejska dostosuje się do pociągów. Przed nami zmiany w rozkładach

Komunikacja miejska dostosuje się do pociągów. Przed nami zmiany w rozkładach

Na kolei wchodzi wakacyjny rozkład jazdy, więc lubelskie autobusy się do niej dostosowują.

12 lat odpowiedzialności, 150 spotkań i jedna wielka gala! Lublin szykuje się na święto CSR
NASZ PATRONAT
13 czerwca 2025, 19:00

12 lat odpowiedzialności, 150 spotkań i jedna wielka gala! Lublin szykuje się na święto CSR

Już 13 czerwca 2025 roku w lubelskim Hotelu Atelia Luxor odbędzie się wydarzenie, które dla lokalnego świata biznesu jest niczym Oscarowa noc dla Hollywood. Klub Odpowiedzialnego Biznesu świętuje swoje 12. urodziny oraz... 150. spotkanie! Z tej okazji organizowana jest Gala Odpowiedzialnej Marki Roku 2024 – wydarzenie, które łączy elegancję, wartości i konkretne działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ponad 80 mln zł dofinansowania wręczył marszałek. Na liście projektów Błonia pod Zamkiem i amfiteatr na Tatarach

Ponad 80 mln zł dofinansowania wręczył marszałek. Na liście projektów Błonia pod Zamkiem i amfiteatr na Tatarach

114 mln zł – to łączna wartość projektów dofinansowanych z funduszy europejskich. Z tej kwoty ponad 82 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej, a ponad 9 mln zł z budżetu państwa.

Dawid Sokołowski to nowy przyjmujący drużyny PZL Leonardo Avia Świdnik

PZL Leonardo Avia Świdnik ma trzech nowych zawodników. Rozgrywający spełnił marzenie

Rozgrywający Jaromir Orlicz, środkowy Igor Oziabło oraz przyjmujący Dawid Sokołowski nowymi zawodnikami PZL Leonardo Avia Świdnik.

Wniosek o decyzję środowiskową od firmy zbierającej odpady. Ma plany dużej inwestycji

Wniosek o decyzję środowiskową od firmy zbierającej odpady. Ma plany dużej inwestycji

Firma, która odbiera śmieci od mieszkańców Białej Podlaskiej zamierza poszerzyć swój zakres działalności. Na osiedlu Sielczyk Komunalnik chce zbudować swój zakład do zbierania i przetwarzania odpadów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty