Najczęściej kupujemy mieszkanie raz, najwyżej dwa razy w życiu. Kiedy już uzbieramy pieniądze i podejmiemy decyzję, z reguły nie wiemy, jak się do tego zabrać. Kupić nowe czy używane? Korzystać z pomocy pośrednika czy szukać samemu?
Jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami nie mamy zbyt dużych problemów z kupnem wymarzonego M. Pozostaje nam tylko wybór czy zdecydujemy się na lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego. Często jednak zakup czterech kątów wymaga zaciągnięcia kredytu. Po spłacie kredytu stajemy się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości, która dodatkowo w międzyczasie zyskuje na wartości.
Kupno M na rynku wtórnym natomiast pozwala na niższy wydatek w momencie zakupu, jed-nak po dodaniu kosztów poniesionych na remont (prace remontowe są często droższe niż nam się wydaje) najczęściej okazuje się, że wydaliśmy więcej niż na zakup nowego mieszkania. Dodat-kowo musimy też pogodzić się z niższym standardem mieszkania, klatki schodowej, windy, budynku czy podwórka.
Nowe mieszkanie to nowe technologie i nowsze materiały budowlane. Lepsze bezpieczeństwo, wygoda i komfort zamieszkania.
Niedaleko przystanku i daleko od ruchliwych ulic
Położenie upatrzonego M to jedno z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy podej-mowaniu decyzji mieszkaniowych. Musimy ocenić dogodność lokalizacji w odniesieniu do miej-sca pracy, szkoły, uczelni, sklepów, czy środków komunikacji miejskiej. Sprawdźmy, jak umiej-scowione są obiekty handlowo - usługowe, ruchliwe ulice czy są przedszkola, parki, place zabaw Przyszłe miejsce zamieszkania najlepiej odwiedzić kilkakrotnie, w różnych porach i dniach tygo-dnia. Warto również sprawdzić w planach zagospodarowania przestrzennego czy w okolicy są planowane jeszcze inwestycje, które mogłyby radykalnie zmienić obecną sytuację.
Mieszkanie na miarę potrzeb
Zastanówmy się, ile potrzebujemy pomieszczeń i jakiej wielkości. Rozważmy czy nasze po-trzeby lepiej zaspokoi duży lokal dający poczucie większego komfortu, lecz wymagający więk-szych funduszy zakupu i utrzymania czy mieszkanie mniejsze, które wraz z poprawą naszej sytu-acji materialnej zamienimy na większe.
Poczucie bezpieczeństwa
Bardzo ważna jest opinia na temat okolicy i dotychczasowych mieszkańców. Po zapadnięciu zmroku powinniśmy mieć możliwość bezpiecznego powrotu do domu. Należy też zwrócić uwagę na uciążliwość sąsiadujących ulic, zwłaszcza przy małych dzieciach. Sprawdźmy czy mieszkanie wyposażone jest w zabezpieczenia mechaniczne, instalację alarmową czy też ochronę przeciwpo-żarową.
Komfort
Oceńmy także technologię i materiały budowlane, jakie zostały wykorzystane do budowy przy-szłego M. Z kiepskich materiałów nie można zbudować dobrego mieszkania. Bardziej komforto-wo mieszka się w budynku o ścianach ceramicznych niż żelbetowych (ze względu na lepsze „oddychanie” i akumulację cieplną). Często zwracamy też uwagę na zbyt akustyczne ściany. Sprawdźmy czy budujący stosuje odpowiedniej grubości ściany i atestowane materiały. Jeśli nie, to mieszkanie może nie spełniać norm akustycznych i być zbyt głośne.
Oszczędnie i taniej
Coraz częściej w budownictwie stosowane są rozwiązania ograniczające zużycie energii ciepl-nej oraz obniżające koszty eksploatacji. Na energooszczędność mają wpływ materiały budowlane o ponadnormatywnych współczynnikach przenikalności cieplnej (dotyczy głównie ścian, okien i dachu). Dodatkowo także automatyka pogodowa (system regulujący pracę kotłowni lub węzła cieplnego w zależności od temperatury zewnętrznej), liczniki ciepła (osobne dla każdego miesz-kania), regulacja temperatury (niezależna w poszczególnych pomieszczeniach mieszkania). (ELLE)