Przeglądasz ogłoszenia prasowe. Znajdujesz piękną działkę. Kupujesz i... zaczynają się schody.
a z księgi wieczystej wynika, że ziemia jest zadłużona. By uniknąć takich niespodzianek należy dokładnie wszystko sprawdzić przed podpisaniem umowy.
Metraż przyszłego domu, parametry techniczne oraz możliwości zagospodarowania terenu zielonego wokół budynku, zależą od wielkości i kształtu działki budowlanej. O jej atrakcyjności, oprócz lokalizacji, świadczy również korzystne ukształtowanie terenu i położenie względem stron świata, jakość dróg dojazdowych, otoczenie, a także sąsiedztwo. Każdy z tych elementów ma wpływ na ostateczną cenę ziemi.
Sprawdź zanim kupisz
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dostępne są w wydziałach architektury poszczególnych urzędów gmin i miast. To pierwsze miejsce, w które należy się udać, by sprawdzić czy ziemia, jaką chcemy kupić jest przeznaczona pod zabudowę.
- Plany zagospodarowania pozwalają określić m.in. charakter działki, możliwą wysokość i wielkość zabudowy oraz przeznaczenie terenów sąsiednich. Prawnego właściciela ziemi i informacje czy działka jest zadłużona ustalimy z księgi wieczystej, która znajduje się z sądzie rejonowym. Z dokumentów tych dowiemy się przede wszystkim, czy działka nie jest obciążona hipoteką - mówi Wojciech Rutowicz z firmy ES POLSKA.
Gdy nie ma planu
Istnieje również możliwość wybudowania domu jednorodzinnego na działce rolnej. Trzeba jedynie sprawdzić czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewiduje na tym terenie funkcję mieszkaniową.
Lepsza uzbrojona
- Umowa sprzedaży działki budowlanej będzie ważna, jeżeli zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego przy obecności wszystkich stron: sprzedającego i kupującego. Istotne jest, by wszyscy współwłaściciele ziemi widnieli w umowie. Oprócz kosztów notarialnych trzeba założyć, że poniesiemy wydatki na opłaty skarbowe oraz podatek - dodaje Wojciech Rutowicz.