Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 maja 2022 r.
18:03

IPN znalazł ludzkie kości na górkach czechowskich. Co na to TBV i miasto?

88 42 A A

Około 50 fragmentów ludzkich kości należących do dwóch osób odnaleźli specjaliści z IPN na górkach czechowskich. Teraz znaleziskiem zajmą się eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolejne – czwarte już – poszukiwania pozostałości po mogiłach na górkach Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w poniedziałek. Jeszcze tego samego dnia odnaleziono porozrzucane kości. Jak mówili w czwartek pracownicy IPN, są to kości ludzkie.

– Oceniliśmy to na podstawie doświadczenia i wykształcenia jakie zdobyliśmy – powiedział Krzysztof Radka, naczelnik Wydziału Archeologii Biura Poszukiwań IPN w Lublinie.

– Był powołany biegły z zakresu antropologii, który określił, że są to szczątki ludzkie, które przebywały w ziemi przynajmniej 50 lat – uzupełnił prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Zastrzegł, że dopiero po badaniach w Zakładzie Medycyny Sądowej będzie można podać więcej szczegółów dotyczących znaleziska i wówczas będzie można ogłosić, czy to ofiary pochowane tu w czasie II wojny światowej.

Wykop znajdował się tuż przy urządzonym przez spółkę TBV, zainteresowanej zabudową blokami części górek czechowskich, placu zabaw. Miejsce wytypowano na podstawie ustaleń z raportu płk Rudolfa Ostrzyńskiego. Dokument sporządził, na podstawie m.in. relacji świadków, w latach 70. i 80. XX wieku. Kopano w okolicy kanału burzowego, bo gdy budowano go w latach 70. także natrafiono na ludzkie szczątki. IPN zastrzega, że nie jest to jednak ślad regularnej mogiły, czy szkielety wskazujące na pochówek w układzie anatomicznym. Na razie nic takiego nie znaleziono.

Zanim specjaliści zaczynają kopać, robią w ziemi odwierty. Sprawdzają, czy w danym miejscu występują anomalie i czy warto szukać tu dalej. – Wykonaliśmy do tej pory 15-20 odwiertów, anomalie zaobserwowaliśmy w jednym. Będziemy wykonywać kolejne odwierty – dodał dr Radka.

Zaplanowano, że prace poszukiwawcze potrwają do 20 maja. – Zakładamy, że prace zostaną przedłużone, jeżeli odnajdziemy całą mogiłę. Wówczas musielibyśmy teren eksplorować w całości – tłumaczył dr Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie.

Sprawa górek

Górki czechowskie to zapalny punkt na mapie Lublina. Zajmują około 100 hektarów, w marcu 2016 teren ten od Echo Investment kupiła firma TBV. Na 30 ha deweloper chciałby postawić bloki, a na pozostałej części urządzić „park naturalistyczny”. Podczas zorganizowanego przez miasto referendum (w kwietniu 2019) większość głosujących mieszkańców opowiedziała się przeciwko budowie nowego dużego osiedla. Urząd Miasta tego głosu nie uznał argumentując, że do urn poszło tylko 12,9 proc. uprawnionych. W zamian za zgodę Rady Miasta na zmianę stadium zagospodarowania tego terenu (obecnie nie można tu budować mieszkaniówki) deweloper przekazał miastu 75 ha terenu górek. Zobowiązał się też do sfinansowania parku. Budowa bloków jeszcze nie ruszyła, bo uchwałą o zmianie studium zajmują się sądy. Od sierpnia 2019 sprawa krąży między Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Lublinie i NSA w Warszawie.

TBV i miasto

Teren, na którym kopał IPN, w 2021 r. został przez TBV przekazany miastu. Umowa obowiązuje do końca tego roku. I właśnie na to zwraca uwagę TBV w przesłanym nam oświadczeniu dodając, że znalezisko nie zaskakuje, bo ludzkie szczątki odkrywano także przy innych inwestycjach: – Przykładem może być budowa centrum handlowego Plaza przy ul. Lipowej, gdzie odkryto dziesiątki szczątków, czy też plac Litewski i odnalezienie tu kilkuset szczątków ludzkich – czytamy w przesłanej odpowiedzi: – Wierzymy, że tak jak w podanych wcześniej przykładach, dojdzie do ekshumacji i godnego pochówku szczątków ofiar II wojny światowej.

Z kolei Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina zastrzega, że na razie o znalezisku miasto nie zostało oficjalnie poinformowane.  Gdy takie pismo wpłynie, to będzie miało podstawę do podjęcia jakichkolwiek decyzji administracyjnych dotyczących górek. –  Przypomnijmy, że organem właściwym do spraw grobownictwa wojennego jest Wojewoda, zaś wyjaśnieniem i badaniem miejsc pochówków ludzkich z czasów II wojny światowej zajmuje się IPN – tłumaczy Duma i odbija piłeczkę w stronę dewelopera. – Teren jest własnością miasta, ale został przekazany w posiadanie TBV w związku z tworzeniem "parku naturalistycznego" zgodnie z prawem do dysponowania gruntem na cele budowlane.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kontakt.gcwz / 22 maja 2022 r. o 10:11
1. Wydobycie wszystkich szczątków może się okazać niemożliwe ponieważ nie wiemy gdzie znajdują się wszystkie miejsca pochówków oraz prowadzone prace przy kładzeniu instalacji burzowych, sanitarnych oraz ostatnio ciepłowniczych zniszczyły część mogił i rozwlekły szczątki na dość duży obszar co tłumaczy fakt że przy ul Poligonowej we wrześniu 2019 znalezione były ludzkie kości. 2. Pochować, gdzie? Szczątki Żydów np nie mogą w ogóle być wg zasad judaizmu przenoszone! Jeśli spoczywają w tym miejscu staje się ono do końca świata żydowskim cmentarzem, a tak się składa, pytaliśmy o to szczegółowo. Gdyby jednak hipotetycznie rozważyć możliwość pochowania szczątków zamordowanych na Górkach Żydów to katolicki cmentarz i tak z oczywistych względów nie może być brany pod uwagę. I tu pojawia się pytanie w jaki sposób chce pan odróżnić kości żydowskie od nieżydowskich? 3. Szacunek, piękne słowo. Ten szacunek wyklucza fakt istnienia na największej wg raportu płk Ostrzyńskiego mogile placu zabaw. I nawet jeśli udałoby się wydobyć i przenieść wszystkie szczątki to nie uda się zmienić historii tego miejsca, które na zawsze pozostanie miejscem kaźni. Czas już przestać głupio gadać tylko przeprosić za organizowanie festynów na grobach i zabrać stamtąd plac zabaw- zanim za Lublin wezmą się izraelskie media.
1. Wydobycie wszystkich szczątków może się okazać niemożliwe ponieważ nie wiemy gdzie znajdują się wszystkie miejsca pochówków oraz prowadzone prace przy kładzeniu instalacji burzowych, sanitarnych oraz ostatnio ciepłowniczych zniszczyły część mogił i rozwlekły szczątki na dość duży obszar co tłumaczy fakt że przy ul Poligonowej we wrześniu 2019 znalezione były ludzkie kości. 2. Pochować, gdzie? Szczątki Żydów np nie mogą w ogóle być wg zasad judaizmu przenoszone! Jeśli spoczywają w tym miejscu staje się ono do końca świata żydowskim cmentar... rozwiń
Avatar
-Christopher. / 21 maja 2022 r. o 14:44
Co by nie gadać, pomordowanym dokładnie 80lat temu,szacunek się należy. Po drugiej wojnie światowej, wydobyto chyba kilkaset ciał a wywiezionych z samego zamku tylko było co najmniej sześciuset więźniów. Odnajdźcie, wydobądźcie te kości, pochowajcie na cmentarzu i stwórzmy piękny park,by mieszkańcy mogli z niego korzystać. Upamiętnić pomordowanych zawsze przecież można jakimś skwerem i tablicą. Chciałbym żeby tam było mnóstwo drzew, rzadkich krzewów i kwiatów, ścieżek i ławeczek. Na pewno lepiej niż budynki. 
Avatar
kontakt.gcwz / 20 maja 2022 r. o 17:08
Dura lex sed lex. Prawo obowiązuje wszystkich. Nawet prezydenta Żuka i spółkę specjalnej troski.
Avatar
Bakuulaa / 20 maja 2022 r. o 16:07
Jak nie chomiki to kości, widzę robi sie wszystko żeby powstrzymać zabudowę tego terenu
Avatar
kontakt.gcwz / 20 maja 2022 r. o 15:09
Treść ustawy o cmentarzach i grobach wojennych znajdziesz tu ***s://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19330390311 Jedyną rzeczą którą warto tu przypomnieć jest fakt że teren o którym piszesz nigdy nie został przez państwo polskie formalnie uznany za cmentarz wojenny- a jest to określona szczegółowo w ustawie forma ochrony. Zachęcam do lektury. Dodatkowo państwo polskie podpisało szereg umów z różnymi innymi państwami o wzajemnej ochronie cmentarzy i grobów. Kwestie te są także uregulowane konwencjami międzynarodowymi których Polska jest sygnatariuszem.
Avatar
TECZOWY--ZSL / 20 maja 2022 r. o 14:46
Czy ten szacunek wobec zmarłych przejawia się również tym, że na cmentarzu jak nie ma już nikogo z rodziny zmarłego i nie ma już komu płacić pokładnego, szczątki się usuwa albo i nie po czym robi pochówek następnego ?
W przypadku uznania terenu za miejsce pamięci oraz cmentarz wojenny nikt nie będzie mógł niczego tam ruszyć- ani za rok, ani za 25, ani za 200 lat. Miłego dnia.
 Przypomnisz wszystkim nieco o historii niemieckiego nazistowskiego obózu pracy funkcjonującego od grudnia 1939 roku do lipca 1944 roku przy ul. Lipowej ?
 Przypomnisz wszystkim nieco o historii niemieckiego nazistowskiego obózu pracy funkcjonującego od grudnia 1939 roku do lipca 1944 roku przy ul. Lipowej ? rozwiń
Avatar
kontakt.gcwz / 20 maja 2022 r. o 13:13
Co za desperacja. Na który cmentarz? Katolicki? Bo na Górkach rozstrzelano także tysiące Żydów. Będziecie z prezesem segregować kości? Na tą kupkę żydowskie, na tamtą polskie, tu katolickie, tu prawosławne, a osobna kupka na kości żołnierzy niemieckich którzy zostali rozstrzelani za odmowę strzelania do bezbronnych Polaków, i do dziś spoczywają na Górkach? Chętnie się dowiemy kto dokona takiej selekcji i jak ją przeprowadzi.
Avatar
Ogr99 / 20 maja 2022 r. o 12:25
Najlepiej by było żeby szczątki przenieśli na cmentarz tak jak powinno się robić.
 Dokładnie szczątki przenieść na cmenatrz, a z tym terenem zrobić porządek i postawić jakiś krzyż/tablicę upamiętniającą poległych tu ludzi.
Avatar
Marko19 / 20 maja 2022 r. o 11:12
Najlepiej by było żeby szczątki przenieśli na cmentarz tak jak powinno się robić.
Avatar
kontakt.gcwz / 20 maja 2022 r. o 10:24
Jak zwykle- kłamstwa, manipulacje oraz insynuacje, oczywiście anonimowo, bo wydaje wam się że VPN czy inne oprogramowanie zmieniające IP gwarantuje wam bezkarność.
Avatar
kontakt.gcwz / 22 maja 2022 r. o 10:11
1. Wydobycie wszystkich szczątków może się okazać niemożliwe ponieważ nie wiemy gdzie znajdują się wszystkie miejsca pochówków oraz prowadzone prace przy kładzeniu instalacji burzowych, sanitarnych oraz ostatnio ciepłowniczych zniszczyły część mogił i rozwlekły szczątki na dość duży obszar co tłumaczy fakt że przy ul Poligonowej we wrześniu 2019 znalezione były ludzkie kości. 2. Pochować, gdzie? Szczątki Żydów np nie mogą w ogóle być wg zasad judaizmu przenoszone! Jeśli spoczywają w tym miejscu staje się ono do końca świata żydowskim cmentarzem, a tak się składa, pytaliśmy o to szczegółowo. Gdyby jednak hipotetycznie rozważyć możliwość pochowania szczątków zamordowanych na Górkach Żydów to katolicki cmentarz i tak z oczywistych względów nie może być brany pod uwagę. I tu pojawia się pytanie w jaki sposób chce pan odróżnić kości żydowskie od nieżydowskich? 3. Szacunek, piękne słowo. Ten szacunek wyklucza fakt istnienia na największej wg raportu płk Ostrzyńskiego mogile placu zabaw. I nawet jeśli udałoby się wydobyć i przenieść wszystkie szczątki to nie uda się zmienić historii tego miejsca, które na zawsze pozostanie miejscem kaźni. Czas już przestać głupio gadać tylko przeprosić za organizowanie festynów na grobach i zabrać stamtąd plac zabaw- zanim za Lublin wezmą się izraelskie media.
1. Wydobycie wszystkich szczątków może się okazać niemożliwe ponieważ nie wiemy gdzie znajdują się wszystkie miejsca pochówków oraz prowadzone prace przy kładzeniu instalacji burzowych, sanitarnych oraz ostatnio ciepłowniczych zniszczyły część mogił i rozwlekły szczątki na dość duży obszar co tłumaczy fakt że przy ul Poligonowej we wrześniu 2019 znalezione były ludzkie kości. 2. Pochować, gdzie? Szczątki Żydów np nie mogą w ogóle być wg zasad judaizmu przenoszone! Jeśli spoczywają w tym miejscu staje się ono do końca świata żydowskim cmentar... rozwiń
Avatar
-Christopher. / 21 maja 2022 r. o 14:44
Co by nie gadać, pomordowanym dokładnie 80lat temu,szacunek się należy. Po drugiej wojnie światowej, wydobyto chyba kilkaset ciał a wywiezionych z samego zamku tylko było co najmniej sześciuset więźniów. Odnajdźcie, wydobądźcie te kości, pochowajcie na cmentarzu i stwórzmy piękny park,by mieszkańcy mogli z niego korzystać. Upamiętnić pomordowanych zawsze przecież można jakimś skwerem i tablicą. Chciałbym żeby tam było mnóstwo drzew, rzadkich krzewów i kwiatów, ścieżek i ławeczek. Na pewno lepiej niż budynki. 
Avatar
kontakt.gcwz / 20 maja 2022 r. o 17:08
Dura lex sed lex. Prawo obowiązuje wszystkich. Nawet prezydenta Żuka i spółkę specjalnej troski.
Avatar
Bakuulaa / 20 maja 2022 r. o 16:07
Jak nie chomiki to kości, widzę robi sie wszystko żeby powstrzymać zabudowę tego terenu
Avatar
kontakt.gcwz / 20 maja 2022 r. o 15:09
Treść ustawy o cmentarzach i grobach wojennych znajdziesz tu ***s://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19330390311 Jedyną rzeczą którą warto tu przypomnieć jest fakt że teren o którym piszesz nigdy nie został przez państwo polskie formalnie uznany za cmentarz wojenny- a jest to określona szczegółowo w ustawie forma ochrony. Zachęcam do lektury. Dodatkowo państwo polskie podpisało szereg umów z różnymi innymi państwami o wzajemnej ochronie cmentarzy i grobów. Kwestie te są także uregulowane konwencjami międzynarodowymi których Polska jest sygnatariuszem.
Avatar
TECZOWY--ZSL / 20 maja 2022 r. o 14:46
Czy ten szacunek wobec zmarłych przejawia się również tym, że na cmentarzu jak nie ma już nikogo z rodziny zmarłego i nie ma już komu płacić pokładnego, szczątki się usuwa albo i nie po czym robi pochówek następnego ?
W przypadku uznania terenu za miejsce pamięci oraz cmentarz wojenny nikt nie będzie mógł niczego tam ruszyć- ani za rok, ani za 25, ani za 200 lat. Miłego dnia.
 Przypomnisz wszystkim nieco o historii niemieckiego nazistowskiego obózu pracy funkcjonującego od grudnia 1939 roku do lipca 1944 roku przy ul. Lipowej ?
 Przypomnisz wszystkim nieco o historii niemieckiego nazistowskiego obózu pracy funkcjonującego od grudnia 1939 roku do lipca 1944 roku przy ul. Lipowej ? rozwiń
Avatar
kontakt.gcwz / 20 maja 2022 r. o 13:13
Co za desperacja. Na który cmentarz? Katolicki? Bo na Górkach rozstrzelano także tysiące Żydów. Będziecie z prezesem segregować kości? Na tą kupkę żydowskie, na tamtą polskie, tu katolickie, tu prawosławne, a osobna kupka na kości żołnierzy niemieckich którzy zostali rozstrzelani za odmowę strzelania do bezbronnych Polaków, i do dziś spoczywają na Górkach? Chętnie się dowiemy kto dokona takiej selekcji i jak ją przeprowadzi.
Avatar
Ogr99 / 20 maja 2022 r. o 12:25
Najlepiej by było żeby szczątki przenieśli na cmentarz tak jak powinno się robić.
 Dokładnie szczątki przenieść na cmenatrz, a z tym terenem zrobić porządek i postawić jakiś krzyż/tablicę upamiętniającą poległych tu ludzi.
Avatar
Marko19 / 20 maja 2022 r. o 11:12
Najlepiej by było żeby szczątki przenieśli na cmentarz tak jak powinno się robić.
Avatar
kontakt.gcwz / 20 maja 2022 r. o 10:24
Jak zwykle- kłamstwa, manipulacje oraz insynuacje, oczywiście anonimowo, bo wydaje wam się że VPN czy inne oprogramowanie zmieniające IP gwarantuje wam bezkarność.
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]
galeria

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]

Przedłużą się prace nad nowym, antywojennym muralem tworzonym przez ukraińskiego artystę na ścianie kamienicy przy Jasnej. Miał być gotowy do dzisiaj, na jego ukończenie potrzeba jeszcze kilka dni.

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak
Alarm24

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak

Bilety na to wydarzenie nie były tanie, bo kosztowały od 184 do 499 zł. Jednak ci melomani, którzy mieli ochotę posłuchać w piątek muzyki rockowej spod znaku Dire Straits, solidnie się rozczarowali. Koncert został odwołany kilka dni temu, ale niektórzy i tak pojawili się w hali Globus w Lublinie, bo nie dotarła do nich informacja o jego odwołaniu. Organizator komunikował się z posiadaczami biletów za pośrednictwem Facebooka

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Trwa rozpad drużyny Górnika Łęczna. W piątek okazało się, że z zielono-czarnymi pożegnało się dwóch kolejnych zawodników z linii pomocy – Jason Lokilo i Janusz Gol

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia
film

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia

W piątek rozpoczął się Finałowy Turniej Makroregionu w ramach UEFA Regions Cup. W Stalowej Woli o awans do krajowego finału walczy także reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Piłkarze Sebastiana Luterka na dzień dobry pokonali rywali z Podkarpacia 2:0.

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]
galeria

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]

Już jest ponad 100 sadzonek najróżniejszych roślin i kwiatów. Za jakiś czas powstaną też alejki, domki dla owadów i ptaków, a także ławki i altanka. Przy Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi rozpoczęła się budowa ogrodu sensorycznego.

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

W Lublinie młodzież Motoru zajęła drugą lokatę i powtórzyła ten wyczyn dzień później w Bydgoszczy. W czwartek na torze miejscowej Abramczyk Polonii rozegrano drugi ćwierćfinał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w grupie B

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Były radny powiatowy Zbigniew A., zgodnie z decyzją władz powiatu puławskiego, ma zwrócić diety, które zostały mu wypłacone po prawomocnym wyroku skazującym. Samorządowiec został o to poproszony już pod koniec lutego, ale pieniędzy do dzisiaj nie zwrócił.

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne
25 czerwca 2022, 13:00

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne

Na początek przedstawienie dla dzieci, a na wieczorem plenerowy, widowiskowy spektakl na Rynku Wielkim. W sobotę zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne. Potrwa do 10 lipca.

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Dwoje małych dzieci pojechało do szpitala na badania po tym, jak samochód, którym jechały, zderzył się z drugim autem. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo ruch w miejscu zdarzenia jest utrudniony

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Ktoś w maju na pomniku Latającej Fortecy w Worońcu pod Białą Podlaską zamieścił kontrowersyjny napis. Policji nie udało się namierzyć sprawcy.

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów
Zdjęcia
galeria

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów

Igor przez godzinę odtwarzał pozycję człowieka w sytuacji opresji, z głową przy ziemi. Elektroniczny zegar odmierzał głośne sekundy.

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka samochodów do przejścia granicznego w Dorohusku liczy już ponad 35 kilometrów. Korek zaczyna się od miejscowości Stołpie. Wiele wskazuje też na to, że będzie tak aż do końca czerwca. Dzisiaj Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek zamknie przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin dla samochodów osobowych

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]
galeria

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]

Formalnie pierwszy dzień wakacji jest w sobotę, więc dopiero od tego dnia plażowiczów nad zalewem w Zamościu strzec będą ratownicy WOPR. Ale amatorów wodnych i słonecznych kąpieli nie brakowało tutaj już w piątkowe popołudnie.

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Widok skrajnie wychudzonej suczki zaniepokoił sąsiadów, którzy zaalarmowali puławską fundację prozwierzęcą "Przyjazna Łapa". Wolontariuszki w czwartek udały się pod wskazany adres i odebrały czworonoga właścicielowi. Mela trafiła do puławskiej lecznicy weterynaryjnej.

Zagrodzono część najpopularniejszej drogi rowerowej w Lublinie

Zagrodzono część najpopularniejszej drogi rowerowej w Lublinie

Ponad miesiąc mogą potrwać utrudnienia w ruchu na najbardziej obleganej spośród lubelskich dróg rowerowych, czyli na bulwarze wzdłuż Bystrzycy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty