Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 sierpnia 2021 r.
14:31

Lublin: Aktywiści kontra festyn na górkach czechowskich. "To taniec na mogiłach"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 99 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

To bezczeszczenie miejsca pamięci narodowej – tak aktywiści od górek czechowskich oceniają festyn planowany tu na niedzielę. Imprezę krytykuje też członek zarządu województwa. Organizatorzy nie zamierzają odwoływać wydarzenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży m.in. dmuchańce, strefa animacji, pokazy służb ratunkowych, liczne warsztaty i konkursy z nagrodami – tak niedzielny festyn na górkach czechowskich zapowiada jego organizator: stowarzyszenie Lubelska Liga Gier Miejskich.

Impreza ma trwać od południa do godz. 18, zaś godzinę przed finałem planowany jest „występ artystyczny lubelskiej młodzieży”. Wszystko ma się odbywać koło placu zabaw zbudowanego przez spółkę TBV Investment wraz z alejką dla pieszych łączącą ul. Koncertową z Poligonową.

Planowane wydarzenie oburzyło miejskich aktywistów. – Wydaje się być wielką nieprzyzwoitością organizować różnego rodzaju imprezy rozrywkowe, festyny rodzinne w miejscu niesprawdzonego grobu – mówi Magdalena Nosek z nieformalnej grupy Górki Czechowskie Wietrznie Zielone. – Wiadomo nie od dziś, że na górkach odbywały się masowe egzekucje.

Nosek twierdzi, że w wąwozach tylko do roku 1942 zgładzono 1500 osób. Aktywiści dodają, że nie jest to pełna liczba, bo zbrodni dokonywano również później. Przekonują też, że w ziemi wciąż leżą ludzkie szczątki. Chcą, by wydarzenie zostało przeniesione gdzieś indziej. – Do samej imprezy nic nie mamy, nie podoba nam się tylko wybór tego miejsca – zastrzega aktywistka. – W najbliższą niedzielę szykuje nam się w mieście taniec na mogiłach.

Działacze przekonują również, że festyn nie powinien się odbyć na górkach, by nie szkodzić ich przyrodzie. – Są tutaj 94 gatunki chronione prawnie – mówi Urszula Chłopicka, jedna z aktywistek zwracających uwagę na los zwierząt. – Raczej nie zniosą hałasu, baloników i biegania po krzakach tysięcy osób naraz – ocenia Nosek.

O zmianę miejsca imprezy apelował w czwartek także Sebastian Trojak, członek zarządu województwa lubelskiego. Jego zdaniem mieszkańcy Lublina wręcz „uczestniczą w operacji socjotechnicznej”.

– Wprowadza się do naszej świadomości obraz górek czechowskich jako terenu inwestycyjnego, a z drugiej strony jako terenu rozrywki i zabawy – mówi Trojak. – Ten teren nigdy nie powinien być terenem inwestycyjnym z uwagi na wartość przyrodniczą i nigdy nie powinien być terenem rozrywki i zabawy z uwagi na tragiczną, nie do końca jeszcze wyjaśnioną historię tego miejsca.

Organizatorzy festynu nie rezygnują z wydarzenia. – Lokalizacja górek czechowskich została wybrana z uwagi na brak podobnych imprez dla mieszkańców w tym rejonie – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Lubelską Ligę Gier Miejskich. – Nie ma żadnych przeciwwskazań, w tym prawnych, do organizacji festynu rodzinnego.

– Jest to ostatni komentarz w tej sprawie – stwierdza Jakub Gęca, wiceprezes stowarzyszenia, które ani słowem nie odnosi się do twierdzeń aktywistów o leżących w ziemi szczątkach ofiar zbrodni. Gdy pytamy go o to wprost, również się do tego nie odnosi. – To ostatni komentarz – powtarza.

Ratusz, który wsparł finansowo wydarzenie na górkach, nie komentuje zarzutów stawianych na konferencji prasowej przez aktywistów. – Miasto nie jest organizatorem wydarzenia Festyn Rodzinny z Lubelską Ligą Gier Miejskich, dlatego nie odnosimy się do kwestii podniesionych podczas konferencji zorganizowanej na terenie Górek Czechowskich – stwierdza biuro prasowe Ratusza.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 99

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kosmitulo / 5 sierpnia 2021 r. o 14:38
+54
A można chociaż jeszcze popatrzeć na Górki? Czy trzeba pytać o zgodę aktywistów? Psychopaci co tu dużo mówić.
Avatar
Robek39 / 5 sierpnia 2021 r. o 14:44
+47
Jasna sprawa, pieski i dzieciaki aktywistów mogą z Górek Czechowskich korzystać do woli - biegać, hałasować, płoszyć zwierzynę. Cała reszta może się co najwyżej poprzyglądać. Hipokryzja tego towarzystwa wzajemnej adoracji przekracza wszelkie granice.
Avatar
adamk / 5 sierpnia 2021 r. o 14:40
+45
Kilka kwestii, bo widać że Pan Smaga ma krótką pamięć w stawianiu swoich tez. Po pierwsze - Pan Trojak zapomina o jednym fakcie, otóż to za rządów Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie (Prezydent Pruszkowski) teren Górek był już przygotowany pod inwestycją. Otóż obecny plan dopuszcza zabudowę na Górkach Czechowskich. Gdzie był kolega z prawicy wtedy? Po drugie - wielokrotnie już byliśmy świadkami jak znajdowano na terenie Górek "kości", które później okazywały się zwierzęcymi. Dlatego dziś jak oglądam aktywistów pokazujących kostkę, to średnio im wierzę. Po trzecie - dlaczego nie pokazano żadnego dokumentu, który potwierdzałby fakt że na tym obszarze znajdują się masowe groby? I po czwarte to Pana Smagi, któremu widocznie bliżej do funkcjonariusza telewizji rządowe - dlaczego nie poprosił Pan o komentarz fachowców? Pan Trojak i Pani Nosek to mają być autorytety?
Kilka kwestii, bo widać że Pan Smaga ma krótką pamięć w stawianiu swoich tez. Po pierwsze - Pan Trojak zapomina o jednym fakcie, otóż to za rządów Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie (Prezydent Pruszkowski) teren Górek był już przygotowany pod inwestycją. Otóż obecny plan dopuszcza zabudowę na Górkach Czechowskich. Gdzie był kolega z prawicy wtedy? Po drugie - wielokrotnie już byliśmy świadkami jak znajdowano na terenie Górek "kości", które później okazywały się zwierzęcymi. Dlatego dziś jak oglądam aktywistów pokazujących kostkę... rozwiń
Avatar
adamk / 5 sierpnia 2021 r. o 14:43
+40
Jeszcze jedno pytanko do Pana Trojaka - skoro przyjechał Pan limuzyną z Urzędu Marszałkowskiego to podczas konferencji był Pan "służbowo". Można wiedzieć jaki zakres swoich obowiązków wówczas Pan wykonywał? Bo nie kojarzę, aby praca w zarządzie województwa skupiała się insynuacjach i działaniach przeciwko mieszkańcom Lublina. A jeśli był Pan na urlopie, to po co ta limuzyna z Urzędu? To do celów prywatnych też dają Wam?
Avatar
Pablito189 / 5 sierpnia 2021 r. o 14:59
+34
To już zaczyna wyglądać jak przysłowiowy ból d_upy. Kogoś chyba strasznie boli że na Górkach Czechowskich wreszcie zaczęli pojawiać się ludzie i próbuje za wszelką cenę ich stamtąd przegonić.
Avatar
qwertyqaz / 5 sierpnia 2021 r. o 14:54
+34
Jeszcze jedno pytanko do Pana Trojaka - skoro przyjechał Pan limuzyną z Urzędu Marszałkowskiego to podczas konferencji był Pan "służbowo". Można wiedzieć jaki zakres swoich obowiązków wówczas Pan wykonywał? Bo nie kojarzę, aby praca w zarządzie województwa skupiała się insynuacjach i działaniach przeciwko mieszkańcom Lublina. A jeśli był Pan na urlopie, to po co ta limuzyna z Urzędu? To do celów prywatnych też dają Wam?
 Dobrze, że ścieżkę zrobili to przynajmniej Trojak nie musiał kaloszy pakować do bagażnika limuzyny i miał szansę polansować się na mogiłach w pełnej krasie.
 Dobrze, że ścieżkę zrobili to przynajmniej Trojak nie musiał kaloszy pakować do bagażnika limuzyny i miał szansę polansować się na mogiłach w pełnej krasie. rozwiń
Avatar
drwstrzas / 5 sierpnia 2021 r. o 15:05
+33
Cały Lublin to jedno wielkie cmentarzysko. I co w związku z tym? Mamy wszyscy siedzieć w domach i płakać całe życie?
Avatar
piotrekzlublina / 5 sierpnia 2021 r. o 15:06
+28
Dobrą reklamę robią aktywiści temu festynowi! Szkoda, że żadnych kości znów nie podrzucili. To już się stało nudne!
Avatar
kwasna / 5 sierpnia 2021 r. o 15:19
+24
Ooo fajna inicjatywa z tym festynem, odkąd jest ścieżka mieszkańcy zdecydowanie chętniej korzystają z tego terenu. A to, że się komuś to nie podoba? Zawsze się komuś nie podoba, tylko niektórzy ludzie muszą to zdecydowanie głośniej ogłosić.
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 sierpnia 2021 r. o 15:19
+24
Dziękuję za informację. Na pewno przyjdziemy z całą rodziną.
Avatar
Ewa_Ewela1 / 7 sierpnia 2021 r. o 13:11
+7
Dobrze, że na jutro ładną pogodę prognozują to rodziny z dziećmi będą mogły skorzystać z festynu :)
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 18:52
-7
Dewelo-buractwo od GCz najwyraźniej z pazerności wpada już w delirkę, patrząc bezradnie, jak inne P0mniejsze dewelocwaniaki wyłapują ostatnich jelonKÓw śniących o "pewnych" zyskach z "apartamentów". Ta jarmarczna obora to nic więcej jak akt bezsilnej próby zemsty na tych wszystkich, dzięki którym ta dewelo-dewastacja spali w K0ńcu na panewce.
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 18:09
-11
srome_K_, skąd ten nagły wysyp "K0mentarzy" (5 szt.) od 13:58 do 14:08? Był telefon z tebewała, że za mało P0lewasz wazelinki na buraK0-festyn? Wrzutka, przelogowanK0 w ciągu 2 minut? P0trafisz się sprężyć, jak P0czujesz bata.
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 17:41
-13
Bez obrazy, ale tylK0 świnie bawią się na deweloburackim festynie. Kto nie rozumie, jak dewelo-banda niszczy Kozi Gród, nie zasługuje na szacunek.
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 17:39
-15
srome_K_, wcześniej nikt nie przymierzał się do masowego rozgrzebania i dewastacji tego terenu. Dopiero decyzja Dewelo-Duce zapaliła zielone światło cwaniactwu, dla którego jedyną świętością jest stan ich K0nt. P0za tym, sK0ro deweloburactwo zdecydowało się wyP0wiedzieć wojnę totalną, strona zaataK0wana będzie starać się wykorzystać wszystkie argumenty, zwłaszcza że te o ochronie przyrody czy przestrzeniu (nie mówiąc już o tych o cwaniactwie - P0zyskaniu terenów P0d bloczyska P0 10% ceny rynK0wej) nie skutkują, P0nieważ są systematycznie ignorowane przez organy, w tym także te obsadzone przez pissuarczyKÓw.
srome_K_, wcześniej nikt nie przymierzał się do masowego rozgrzebania i dewastacji tego terenu. Dopiero decyzja Dewelo-Duce zapaliła zielone światło cwaniactwu, dla którego jedyną świętością jest stan ich K0nt. P0za tym, sK0ro deweloburactwo zdecydowało się wyP0wiedzieć wojnę totalną, strona zaataK0wana będzie starać się wykorzystać wszystkie argumenty, zwłaszcza że te o ochronie przyrody czy przestrzeniu (nie mówiąc już o tych o cwaniactwie - P0zyskaniu terenów P0d bloczyska P0 10% ceny rynK0wej) nie skutkują, P0nieważ są systematycznie ign... rozwiń
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 17:36
-13
srome_K_, musisz zarobić na swoje dewelosrebrniki. Wiem, że chciałbyś naklepać 30 czerwonych łapek raz, a P0tem cały dzień się obijać, ale nie ma tak łatwo. Jak się nie P0doba - wystarczy zmienić pracę. Sam proP0nowałeś Pietrasiewiczowi, żeby zatrudnił się w biedrze - dlaczego sam nie sK0rzystasz ze swojej P0rady?
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 17:35
-14
A! paliwacek! Jak już się ubawisz P0 pachy na burackim festynie, nie zaP0mnij na K0niec oddać moczu w miejscu, w którym znienawidzeni aktywiści wskazują na prawdopodobna obecność mogił. Daj im P0palić! P0każ, że zasłużyłeś na te wszystkie twoje P0rtrety wymalowane na przystankach przez "Szymusia".
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 17:33
-16
Pamiętajcie, że to festyn rodzinny czyli coś dla nas wszystkich. Każdy z nas ma prawo uczestniczyć, nie chcesz - nie przychodź.
 Coś dla was? Jedna wielka cwaniacka dewelorodzina? SzK0da, że nie będzie wujka samo-dewelo-dobro z Jakubowic, ale ojciec chrzestny przecież P0winien P0zostać inK0gnito.
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 17:13
-19
Czy daK0t nasmaruje entuzjastyczną relację reP0rterską z tej dewelo-obory na K0ściach w K0lejnym numerze rathausowej samochwałki?
Avatar
PioPio / 6 sierpnia 2021 r. o 15:50
+12
Aktywiści, aktywiści, aktywiści czego słychać o nich tylko wtedy jeśli sprawa tyczy się górek. Podejrzana sprawa.
Zobacz wszystkie komentarze 99

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Po hat-tricku Michała Gałki i główce grającego trenera Romana Blonki Ruch Izbica ograł Spółdzielcę Siedliszcze. Klasycznym hat-trickiem popisał się także Kamil Mazurek ze Znicza Siennica Różana.

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu
Wideo
galeria
film

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu

37-letni Ukrainiec zginął w niedzielę na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łukowisko (pow. bialski). Zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z ciężarówką

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Kolejna sieć zamierza wykorzystać furtkę w przepisach i jeszcze we wrześniu ma prowadzić sprzedaż w niehandlowe niedziele. Tymczasem Sejm już przyjął nowelizację prawa.

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne
film

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne

Warszawa. Mianem zorganizowanego szturmu określił premier falę migrantów próbujących dostać się do Polski z terytorium Białorusi.

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Chcemy uwrażliwić uczniów na problemy i potrzeby przewlekle chorych dzieci – tłumaczy Ewa Janiszewska, wiceprezeska lubelskiego Stowarzyszenia "Życie z chorobą nie musi być smutne" im. Karoli Majewskiej, współautorka edukacyjnego projektu adresowanego do szkół podstawowych. I zachęca do udziału.

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Na Ponikwodzie patrol zatrzymał złodzieja katalizatorów. Mundurowi musieli wyciągać go spod auta.

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Po bardzo dobrym meczu Edach Budowlani Lublin pokonali prowadząca w tabeli ekstraligi rugby Lechię Gdańsk 29:17

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Na inaugurację rozgrywek dwa zespoły z naszego regionu wygrały swoje mecze. Padwa wygrała w Olsztynie z Warmią 23:21. Z kolei AZS AWF Biała Podlaska pokonał u siebie MKS Grudziądz 32:27.

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone'y to obecnie najpopularniejsze smartfony na świecie. Apple wydało na świat już wiele generacji, a każda kolejna ma coraz to wyższą specyfikację techniczną. Obecnie oczekujemy na premierę najnowszego iPhone'a 13, deklarowanego jako najlepszy z dotychczas poznanych przez nas modeli. Czym będzie się cechował, jakie nastąpią zmiany w jego parametrach i wyglądzie i, oczywiście, ile będzie kosztował? Nie wszystkie informacje są w dalszym ciągu nam znane, mamy jednak pewne przypuszczenia.

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

363 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 0 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 42 zakażenia

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Policjanci uratowali biało-rudego kotka. Usłyszeli jego „wołanie o pomoc”.

Luksusowa Marka Roku 2021

Luksusowa Marka Roku 2021

W ostatnich dniach czerwca zostały rozdane statuetki Luksusowej Marki Roku 2021! To już dwunasty raz, kiedy biznesowi liderzy z sektora premium pojawili się na tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu.

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej
26 września 2021, 19:00

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej

Przed nami ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. 26 września o godz. 19 w kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Pogodna 7) wystąpi inicjator festiwalu Michał Kopyciński.

Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Lublina?

Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Lublina?

Zróżnicowanie lubelskiego rynku nieruchomości sprawia, że jest on atrakcyjny zarówno dla osób zainteresowanych zakupem, jak i wynajęciem mieszkania. Która opcja jest korzystniejsza w Lublinie?

Wypadek koło Lubartowa. Człowiek uwięziony w chryslerze
zdjęcia
galeria

Wypadek koło Lubartowa. Człowiek uwięziony w chryslerze

Straż pożarna musiała rozcinać auto, żeby wydostać z niego poszkodowaną osobę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.