Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2021 r.
20:32

Ks. Alfred Wierzbicki staje przed komisją dyscyplinarną KUL

Autor: Zdjęcie autora ask
106 13 A A
Ks. Alfred Wierzbicki
Ks. Alfred Wierzbicki (fot. Maciej Kaczanowski)

Ks. prof. Alfred Wierzbicki wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego stanie w piątek przed komisją dyscyplinarną uczelni. Zarzuty dotyczą „naruszenia obowiązków”, za jakie uznano wypowiedzi medialne księdza profesora.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że „treść wypowiedzi medialnych” ks. Wierzbickiego zostanie przekazana rzecznikowi dyscyplinarnemu KUL poinformowano ponad rok temu. Nie mówione jednak, o jakie konkretnie słowa chodzi. Przypuszczano, że w grę wchodzić może poparcie i poręczenie udzielone przez etyka aktywiście LGBT, Margot. To za to działacze pro-life domagali się zwolnienia profesora z KUL.

W obronie duchownego stanął Klub „Tygodnika Powszechnego” w Lublinie. 

– Otwartość na innych i postawa dialogu wobec odmiennych poglądów budowały wielkość KUL-u – pisali w liście do rektora uczelni jej absolwenci m.in. Bogdan Borusewicz i prof. Władysław Stróżewski, którzy jednoznacznie stanęli w obronie etyka. - Osoby, dla których ważny jest katolicki charakter Uczelni, musi martwić fakt, że decyzja Kolegium Rektorskiego nie odzwierciedla szacunku wobec indywidualnego sumienia, do którego wzywa w swym nauczaniu Kościół.

Włoski polityk i filozof Rocco Buttiglione jako powód odwołania wykładu, jaki miał wygłosić na KUL, podał traktowanie przez uczelnię ks. Wierzbickiego.

O tym, jakie zarzuty stawiane są ks. Wierzbickiemu dowiadujemy się jednak dopiero teraz. Wszystkie zaczynają się od takiej samej formułki: „będąc nauczycielem akademickim na wydziale kościelnym uczelni katolickiej naruszył swoje obowiązki”. Dalej wymienione jest sześć krytykowanych wypowiedzi medialnych. Na liście jest m.in. „krytyczne i bezzasadne ocenienie stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w sprawie mniejszości seksualnych” i konkretny cytat: „Zamiast powtarzać ciągle, że homoseksualizm jest grzechem, Kościół powinien być bardziej ostrożny i poważniej traktować to, co na ten temat mówi nauka”. Nie spodobały się też inne słowa: „biskupi ani wtedy ani dzisiaj się nie spisali. Nie rozumieją, czym jest demokracja” oraz: „Można być profesorem, ale można być też skończonym durniem”. Te ostatnie były komentarzem do słów innego wykładowcy KUL ks. Tadeusza Guza, który szczepienia porównywał do zbrodni nazistów.

– Ze względu na dobro postępowania i dobro ks. Wierzbickiego, nie mogę mówić o zarzutach – ucina prof. Michał Wyrostkiewicz, rzecznik KUL i dodaje, że skład komisji dyscyplinarnej jest informacją ogólnodostępną.

– Nie komentuję stawianych zarzutów – mówi nam ks. Wierzbicki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PRAWDA_PRAWDA-2021. / 25 listopada 2021 r. o 21:28
Komisja Dyscyplinarna KUL demaskuje upadek norm moralnych tych, którzy zapomnieli, że treścią statutu KUL jest wolność światopoglądowa i zakaz afiszowania się przynależnością, wyraźną sympatią do partii politycznych. Śp. Ojciec Woroniecki w Niebie truchleje widząc co się dzieje… Oskarżony wbrew logice chrześcijańskiego przykazania miłości Boga i bliźniego Prof. Alfred Marek Wierzbicki, to polski duchowny katolicki żyjący zgodnie z Ewangelią w myśl której „cokolwiek uczyniliście moim braciom, mnie samemu uczyniliście”. Teolog i etyk, którego Mistrzem był Ks. Prof. Tadeusz Styczeń – uczeń i przyjaciel Jana Pawła II, który ks. Alfreda przeprowadzał przez kolejne stopnie naukowe. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii otrzymał w 2006 na Wydziale Filozofii KUL na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Filozofia a totalitaryzm. Światła, którego blask pochodzi od prawdy, żadna komisja korcem nie nakryje. "“Nasz naród jak lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa; Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.” - Dziady - zawsze aktualne.
Komisja Dyscyplinarna KUL demaskuje upadek norm moralnych tych, którzy zapomnieli, że treścią statutu KUL jest wolność światopoglądowa i zakaz afiszowania się przynależnością, wyraźną sympatią do partii politycznych. Śp. Ojciec Woroniecki w Niebie truchleje widząc co się dzieje… Oskarżony wbrew logice chrześcijańskiego przykazania miłości Boga i bliźniego Prof. Alfred Marek Wierzbicki, to polski duchowny katolicki żyjący zgodnie z Ewangelią w myśl której „cokolwiek uczyniliście moim braciom, mnie samemu uczyniliście”. Teolog i etyk, którego ... rozwiń
Avatar
Kroll / 25 listopada 2021 r. o 21:07
To nie sąd nad wykładowcą KUL ale sąd nad wolnością słowa, myśli i niezależnością poglądów. Test - czy KUL do dalej uniwersytet czy KUL to Czarnek i katotalibowie. Czekam z niecierpliwością. Obstawiam to drugie.
Avatar
___K___ / 26 listopada 2021 r. o 08:11
Ta cała sytuacja pokazuje, jak żałosny jest kler, ze szczególnym uwzględnieniem hierarchów KK. Nie ma tu miejsca na myślenie, jest tępe realizowanie wytycznych jakichś kilku zmutowanych psychicznie dziadków kompletnie oderwanych od rzeczywistości. Normalni księża (niewielu takich jest, ale są) mają w KK ciężko - muszą się dostosować, odejść, albo po cichu cierpieć. Dziś Kościół Katolicki - ten w polskim wydaniu - nie ma już praktycznie nic wspólnego z nauczaniem Jezusa, dlatego opuściłem tę wyimaginowaną wspólnotę żyjącą w grzechu (grzechach) i bardzo mi z tym dobrze.
Ta cała sytuacja pokazuje, jak żałosny jest kler, ze szczególnym uwzględnieniem hierarchów KK. Nie ma tu miejsca na myślenie, jest tępe realizowanie wytycznych jakichś kilku zmutowanych psychicznie dziadków kompletnie oderwanych od rzeczywistości. Normalni księża (niewielu takich jest, ale są) mają w KK ciężko - muszą się dostosować, odejść, albo po cichu cierpieć. Dziś Kościół Katolicki - ten w polskim wydaniu - nie ma już praktycznie nic wspólnego z nauczaniem Jezusa, dlatego opuściłem tę wyimaginowaną wspólnotę żyjącą w grzechu (grzechac... rozwiń
Avatar
azja / 25 listopada 2021 r. o 22:25
Kim jest ten Wyrostkiewicz. Najpierw bylo glosno bo teolog moralista w Roztoczanskim Parku,potem szef fili w Stalowej Woli teraz juz Rzecznik. Za tego rektora to nawet jest rzecznik i zastepca rzecznika a oelnomocnikow to juz chyba 20. A Kul coraz slabszy i slabszy,bedac absolwentem to ja swoich dzieci tam na studia nie wysle a ks.Wierzbicki no coz ,moze juz niektorzy zapomnieli ale wlasnie w podobny sposob byl traktowany Wojtyla na uniwersytecie. Starsi wiedza jak twardy KUL podszedl do ksiazki milosc i odpowiedzialnosc ,jak ks Witek protestowal.Potem wszystko sie zmienilo jak zostal papiezem.Nagle nasz profesor papiezem.Gdyby ks .Wierzbicki zostal biskupem to objela by go amnestia na KUL ,pewnie wyglosilby wyklad inauguracyjny i KUL by sie szczycil ,ze nasz absolwent biskupem. Ks Wierzbicki ma pexha ,ze jest zwyklym ksiedzem,gdyby to mowil abp Zycinski byloby ok. I czy nie jest ironia,ze uczniowie ze szkoly Wojtyly sa niezrozumiani na KUL ,ks.Szostek,ks,Wierzbicki. Krytyla ks Guza ,to zarzut?w jakiej mh rzeczywistosci zyjemy, Ukarac ks Wierzbickiego to przyznac racje Ks.Guzowi. A wypowiedz ministra Czarnka o swoim dziekanie ?godzi sie czy sie nie godzi czy mamy na KUL podwojna moralnosc. Moze lepiej zajax sie nauka a nie polityka.
Kim jest ten Wyrostkiewicz. Najpierw bylo glosno bo teolog moralista w Roztoczanskim Parku,potem szef fili w Stalowej Woli teraz juz Rzecznik. Za tego rektora to nawet jest rzecznik i zastepca rzecznika a oelnomocnikow to juz chyba 20. A Kul coraz slabszy i slabszy,bedac absolwentem to ja swoich dzieci tam na studia nie wysle a ks.Wierzbicki no coz ,moze juz niektorzy zapomnieli ale wlasnie w podobny sposob byl traktowany Wojtyla na uniwersytecie. Starsi wiedza jak twardy KUL podszedl do ksiazki milosc i odpowiedzialnosc ,jak ks Witek protes... rozwiń
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 26 listopada 2021 r. o 08:14
Wiwat Polska - CENZURA dalej działa. Kto myśli inaczej niż "władza" - ten WRÓG ludu i ustroju !
Avatar
Robik / 25 listopada 2021 r. o 22:42
"To za to działacze pro-life domagali się zwolnienia profesora z KUL." ??? Niech anonim "ask" lepiej zaprzestanie tego wciskania "pro-life". 1) To angielszczyzna, a żyjemy w Polsce z językiem urzędowym polskim. 2) Takie uciekanie się do angielszczyzny pozwala przemycić treści kłamliwe - tak jak w tym wypadku. To już prędzej jest "anti-choice" czyli "przeciwnicy (wolnego) wyboru". Ich działania prowadzą niekiedy do śmierci - jak w ostatnio ujawnionym wypadku młodej kobiety w Pszczynie. W znaczeniu mniej bezpośrednim też są to niekiedy zabójcy - ich szczucie prowadzi niekiedy do takich trudności życiowych, że zamęczeni ludzie żyją krócej lub popełniają samobójstwo. Śmiechu godne to rzekome "pro-life" polegające na zniewalaniu i męczeniu innych... Bo jakiś wpływowy głupek (z naśladowcami) ubzdurał(li) sobie, że zaraz po połączeniu jajeczka z plemnikiem mamy "homo sapiens"/"animal rationale"...
"To za to działacze pro-life domagali się zwolnienia profesora z KUL." ??? Niech anonim "ask" lepiej zaprzestanie tego wciskania "pro-life". 1) To angielszczyzna, a żyjemy w Polsce z językiem urzędowym polskim. 2) Takie uciekanie się do angielszczyzny pozwala przemycić treści kłamliwe - tak jak w tym wypadku. To już prędzej jest "anti-choice" czyli "przeciwnicy (wolnego) wyboru". Ich działania prowadzą niekiedy do śmierci - jak w ostatnio ujawnionym wypadku młodej kobiety w Pszczynie. W znac... rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 25 listopada 2021 r. o 21:46
Dzień dobry, czy zastałem Jolkę ?
Avatar
Robik / 27 listopada 2021 r. o 09:36
" „Można być profesorem, ale można być też skończonym durniem”. Te ostatnie były komentarzem do słów innego wykładowcy KUL ks. Tadeusza Guza, który szczepienia porównywał do zbrodni nazistów." P. Guz dotychczas był znany raczej z głupawej gadki o tym, że "konsekrowane ręce księdza" nie zarażają. Jednak głoszenie że szczepienia są podobne do "zbrodni nazistów" to już naprawdę myśl godna jołopa. Zrobił sobie KUL "profesora" z p. Guza parę lat temu i ten osobnik plecie jak obłąkany bez opamiętania...
Avatar
Adam_z_Lublina / 28 listopada 2021 r. o 23:43
Każdy przyzwoity człowiek powinien stanąć murem za ks. Wierzbickim! Hańba dla PiSowskiego inkwizatora Czarnka.
Avatar
Adam_z_Lublina / 28 listopada 2021 r. o 23:42
Każdy przyzwoity człowiek powinien stanąć murem za ks. Wierzbickim! Hańba dla PiSowskiego inkwizatora Czarnka.
Avatar
Adam_z_Lublina / 28 listopada 2021 r. o 23:43
Każdy przyzwoity człowiek powinien stanąć murem za ks. Wierzbickim! Hańba dla PiSowskiego inkwizatora Czarnka.
Avatar
Adam_z_Lublina / 28 listopada 2021 r. o 23:42
Każdy przyzwoity człowiek powinien stanąć murem za ks. Wierzbickim! Hańba dla PiSowskiego inkwizatora Czarnka.
Avatar
Robik / 27 listopada 2021 r. o 09:36
" „Można być profesorem, ale można być też skończonym durniem”. Te ostatnie były komentarzem do słów innego wykładowcy KUL ks. Tadeusza Guza, który szczepienia porównywał do zbrodni nazistów." P. Guz dotychczas był znany raczej z głupawej gadki o tym, że "konsekrowane ręce księdza" nie zarażają. Jednak głoszenie że szczepienia są podobne do "zbrodni nazistów" to już naprawdę myśl godna jołopa. Zrobił sobie KUL "profesora" z p. Guza parę lat temu i ten osobnik plecie jak obłąkany bez opamiętania...
Avatar
Paul / 26 listopada 2021 r. o 10:03
Ten pan głosząc swoje poglądy wpisuje się w ogólną lewacką nawałnicę. Pytanie tylko , kto go sponosoruje
Avatar
_miki_ / 26 listopada 2021 r. o 08:54
to trzeba zmienić nazwę albo wywalać takie lewackie towarzystwo
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 26 listopada 2021 r. o 08:14
Wiwat Polska - CENZURA dalej działa. Kto myśli inaczej niż "władza" - ten WRÓG ludu i ustroju !
Avatar
___K___ / 26 listopada 2021 r. o 08:11
Ta cała sytuacja pokazuje, jak żałosny jest kler, ze szczególnym uwzględnieniem hierarchów KK. Nie ma tu miejsca na myślenie, jest tępe realizowanie wytycznych jakichś kilku zmutowanych psychicznie dziadków kompletnie oderwanych od rzeczywistości. Normalni księża (niewielu takich jest, ale są) mają w KK ciężko - muszą się dostosować, odejść, albo po cichu cierpieć. Dziś Kościół Katolicki - ten w polskim wydaniu - nie ma już praktycznie nic wspólnego z nauczaniem Jezusa, dlatego opuściłem tę wyimaginowaną wspólnotę żyjącą w grzechu (grzechach) i bardzo mi z tym dobrze.
Ta cała sytuacja pokazuje, jak żałosny jest kler, ze szczególnym uwzględnieniem hierarchów KK. Nie ma tu miejsca na myślenie, jest tępe realizowanie wytycznych jakichś kilku zmutowanych psychicznie dziadków kompletnie oderwanych od rzeczywistości. Normalni księża (niewielu takich jest, ale są) mają w KK ciężko - muszą się dostosować, odejść, albo po cichu cierpieć. Dziś Kościół Katolicki - ten w polskim wydaniu - nie ma już praktycznie nic wspólnego z nauczaniem Jezusa, dlatego opuściłem tę wyimaginowaną wspólnotę żyjącą w grzechu (grzechac... rozwiń
Avatar
Japolan / 26 listopada 2021 r. o 00:40
Żałosne jest czepianie się Rzecznika KUL za przedstawianie informacji. Gdyby pan profesor Michał Wyrostkiewicz informacji nie przedstawił, to także nastąpiłby atak. Ksiądz profesor Alfred Wierzbicki mógłby być bardziej powściągliwy w krytykowaniu - nie tylko księdza profesora Tadeusza Guza. Księża (jako duchowni i profesorowie) powinni zostać zobowiązani przez zwierzchników do szczerej rozmowy w cztery oczy albo z udziałem doświadczonego mediatora. To powinno wystarczyć. Postępowanie dyscyplinarne to przesada. Niepokoi mnie skłonność do łatwego wykluczania ludzi - niestety, to można zauważyć również w niektórych (zwłaszcza kąśliwych wypowiedziach ks. prof. A. Wierzbickiego. Jednakże dużym błędem jest chęć wykluczenia ks. prof. A. Wierzbickiego. Piszę to, choć sporo medialnie nagłaśnianych wypowiedzi Ks. Profesora jest dla mnie bolesnych - byłoby pięknie, gdyby księża bardziej miłowali nauczanie katolickie od swego indywidualizmu (nawet cennego w określonych sprawach). Zauważyłem prawie miesiąc temu silną tendencję do wykluczania innych katolików podczas kazania podczas Mszy św. w rycie trydenckim; w ramach oczywistego bezprawia (dokładnie: uzurpacji władzy, nazwanej przez Teologa spoza Lublina "sądem kapturowym") części księży ubzdurało się, jakoby wolno im było odmawiać Komunii świętej katolikom "z innej bajki" (a dokładnie z "bajki Natankowej"); niedawno wyszło nawet na to, że Komunii świętej w jednym z kościołów będzie się odmawiać Panu, który służy do Mszy świętej w innym kościele. Brak umiarkowania w przejawach dystansowania się (zwłaszcza publicznie) od ludzi prezentujących odmienne stanowiska lub praktyki modlitewne boli. Prawdopodobnie nie tylko mnie. Kopiowanie praktyk politycznych (szczególnie faktycznie barbarzyńskich) w środowiskach katolickich to diabelski środek zniszczenia - w tym zniszczenia (a przynajmniej mocnego poranienia) miłości chrześcijańskiej.
Żałosne jest czepianie się Rzecznika KUL za przedstawianie informacji. Gdyby pan profesor Michał Wyrostkiewicz informacji nie przedstawił, to także nastąpiłby atak. Ksiądz profesor Alfred Wierzbicki mógłby być bardziej powściągliwy w krytykowaniu - nie tylko księdza profesora Tadeusza Guza. Księża (jako duchowni i profesorowie) powinni zostać zobowiązani przez zwierzchników do szczerej rozmowy w cztery oczy albo z udziałem doświadczonego mediatora. To powinno wystarczyć. Postępowanie dyscyplinarne to przesada. Niepokoi mnie skłonność do ... rozwiń
Avatar
Robik / 25 listopada 2021 r. o 22:42
"To za to działacze pro-life domagali się zwolnienia profesora z KUL." ??? Niech anonim "ask" lepiej zaprzestanie tego wciskania "pro-life". 1) To angielszczyzna, a żyjemy w Polsce z językiem urzędowym polskim. 2) Takie uciekanie się do angielszczyzny pozwala przemycić treści kłamliwe - tak jak w tym wypadku. To już prędzej jest "anti-choice" czyli "przeciwnicy (wolnego) wyboru". Ich działania prowadzą niekiedy do śmierci - jak w ostatnio ujawnionym wypadku młodej kobiety w Pszczynie. W znaczeniu mniej bezpośrednim też są to niekiedy zabójcy - ich szczucie prowadzi niekiedy do takich trudności życiowych, że zamęczeni ludzie żyją krócej lub popełniają samobójstwo. Śmiechu godne to rzekome "pro-life" polegające na zniewalaniu i męczeniu innych... Bo jakiś wpływowy głupek (z naśladowcami) ubzdurał(li) sobie, że zaraz po połączeniu jajeczka z plemnikiem mamy "homo sapiens"/"animal rationale"...
"To za to działacze pro-life domagali się zwolnienia profesora z KUL." ??? Niech anonim "ask" lepiej zaprzestanie tego wciskania "pro-life". 1) To angielszczyzna, a żyjemy w Polsce z językiem urzędowym polskim. 2) Takie uciekanie się do angielszczyzny pozwala przemycić treści kłamliwe - tak jak w tym wypadku. To już prędzej jest "anti-choice" czyli "przeciwnicy (wolnego) wyboru". Ich działania prowadzą niekiedy do śmierci - jak w ostatnio ujawnionym wypadku młodej kobiety w Pszczynie. W znac... rozwiń
Avatar
azja / 25 listopada 2021 r. o 22:25
Kim jest ten Wyrostkiewicz. Najpierw bylo glosno bo teolog moralista w Roztoczanskim Parku,potem szef fili w Stalowej Woli teraz juz Rzecznik. Za tego rektora to nawet jest rzecznik i zastepca rzecznika a oelnomocnikow to juz chyba 20. A Kul coraz slabszy i slabszy,bedac absolwentem to ja swoich dzieci tam na studia nie wysle a ks.Wierzbicki no coz ,moze juz niektorzy zapomnieli ale wlasnie w podobny sposob byl traktowany Wojtyla na uniwersytecie. Starsi wiedza jak twardy KUL podszedl do ksiazki milosc i odpowiedzialnosc ,jak ks Witek protestowal.Potem wszystko sie zmienilo jak zostal papiezem.Nagle nasz profesor papiezem.Gdyby ks .Wierzbicki zostal biskupem to objela by go amnestia na KUL ,pewnie wyglosilby wyklad inauguracyjny i KUL by sie szczycil ,ze nasz absolwent biskupem. Ks Wierzbicki ma pexha ,ze jest zwyklym ksiedzem,gdyby to mowil abp Zycinski byloby ok. I czy nie jest ironia,ze uczniowie ze szkoly Wojtyly sa niezrozumiani na KUL ,ks.Szostek,ks,Wierzbicki. Krytyla ks Guza ,to zarzut?w jakiej mh rzeczywistosci zyjemy, Ukarac ks Wierzbickiego to przyznac racje Ks.Guzowi. A wypowiedz ministra Czarnka o swoim dziekanie ?godzi sie czy sie nie godzi czy mamy na KUL podwojna moralnosc. Moze lepiej zajax sie nauka a nie polityka.
Kim jest ten Wyrostkiewicz. Najpierw bylo glosno bo teolog moralista w Roztoczanskim Parku,potem szef fili w Stalowej Woli teraz juz Rzecznik. Za tego rektora to nawet jest rzecznik i zastepca rzecznika a oelnomocnikow to juz chyba 20. A Kul coraz slabszy i slabszy,bedac absolwentem to ja swoich dzieci tam na studia nie wysle a ks.Wierzbicki no coz ,moze juz niektorzy zapomnieli ale wlasnie w podobny sposob byl traktowany Wojtyla na uniwersytecie. Starsi wiedza jak twardy KUL podszedl do ksiazki milosc i odpowiedzialnosc ,jak ks Witek protes... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Symbit udał się na świąteczną przerwę jako lider zmagań. Podopieczni Sławomira Łątki pokonali po emocjonującym spotkaniu Piąty Faul

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Jest spory problem z jakością indonezyjskiego węgla rozprowadzanego przez miasto po niższej cenie w ramach rządowego programu. Paliwo nie jest sortowane po przywiezieniu i zawiera zbyt dużo miału.

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie
8 grudnia 2022, 19:30

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie

W najbliższych dniach w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można uczestniczyć w próbach otwartych spektakli w ramach konkursu Przestrzeni Sztuki Teatr. Pierwszy pokaz dziś o godz. 19.30.

Straż miejska „nieefektywna” i już nie obsługuje fotoradaru. Zostanie rozwiązana

Straż miejska „nieefektywna” i już nie obsługuje fotoradaru. Zostanie rozwiązana

Nałęczowska straż miejska w przyszłym roku zostanie rozwiązana. Formację tworzą obecnie trzy osoby. Samorząd liczy na oszczędności, bo utrzymanie straży kosztuje nałęczowskich podatników ok. 300 tys. zł rocznie.

LNBA: Rozgrywki w Konferencji A wchodzą w decydującą fazę

LNBA: Rozgrywki w Konferencji A wchodzą w decydującą fazę

Tabeli przewodzą Symbit oraz Matematyka

Ślisko na drogach. Nie wszyscy kierowcy sobie poradzili

Ślisko na drogach. Nie wszyscy kierowcy sobie poradzili

Z powodu oblodzonej nawierzchni dróg dzisiaj w wielu miejscach regionu było bardzo ślisko.

"Pogranicze sztuki. Dwa narody w jednym brzmieniu". Ukraińskie i polskie kompozycje w Filharmonii Lubelskiej
10 grudnia 2022, 18:00

"Pogranicze sztuki. Dwa narody w jednym brzmieniu". Ukraińskie i polskie kompozycje w Filharmonii Lubelskiej

"Pogranicze sztuki. Dwa narody w jednym brzmieniu" to tytuł koncertu, który zostanie zorganizowany już w najbliższą sobotę o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5). Tego wieczora będzie można usłyszeć muzykę kompozytorów z Polski i Ukrainy.

Lublin. Okazałej lipy nie udało się uratować
Alarm 24

Lublin. Okazałej lipy nie udało się uratować

Nie ma ratunku dla kilkudziesięcioletniej lipy rosnącej przy ul. Chopina. Drzewo praktycznie pozbawiono korony, bo stwarzało zagrożenie dla ludzi. Miasto obiecuje nowe.

Festiwal filmów snowboardowych w DDK Węglin
10 grudnia 2022, 18:00

Festiwal filmów snowboardowych w DDK Węglin

Przed nami 15. edycja popularnego festiwalu filmów snowboardowych "Winter Is My Love". W Lublinie wydarzenie odbędzie się 10 grudnia o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a).

Nowoczesne meble ogrodowe – wygodne i stylowe dodatki do każdego ogrodu

Nowoczesne meble ogrodowe – wygodne i stylowe dodatki do każdego ogrodu

Meble ogrodowe to niezbędny element wyposażenia każdego ogrodu. Służą do wypoczynku i relaksu oraz stanowią doskonałe miejsce do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje mebli ogrodowych, w tym nowoczesne modele, które łączą w sobie wygodę i funkcjonalność z eleganckim designem.

Polski Cukier Start Lublin dziś podejmie u siebie King Szczecin

Polski Cukier Start Lublin dziś podejmie u siebie King Szczecin

Czy podopiecznym Artura Gronka uda się wreszcie przełamać serię porażek?

Ruszyła rozbiórka pomnika pierwszego rektora KUL. Uczelnia zapewnia, że to nie przez przyszłe sąsiedztwo
Zdjęcia
galeria

Ruszyła rozbiórka pomnika pierwszego rektora KUL. Uczelnia zapewnia, że to nie przez przyszłe sąsiedztwo

W czwartek rano rozpoczęły się prace przy rozbiórce pomnika ks. Idziego Radziszewskiego. O zgodę na jego demontaż wystąpiły władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Docelowo monument ma stanąć na terenie uczelnianego kampusu.

Powstanie nowa parafia w Białej Podlaskiej. A zamiast parku będą bloki

Powstanie nowa parafia w Białej Podlaskiej. A zamiast parku będą bloki

W Białej Podlaskiej ma powstać nowa parafia przy dużym osiedlu blokowisk. W tym celu, trzeba było opracować nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Mobilne zasilanie - powerbanki, stacje, panele - przygotuj się na problemy z prądem

Mobilne zasilanie - powerbanki, stacje, panele - przygotuj się na problemy z prądem

Stacja ładująca, power bank czy panel solarny to proste rozwiązanie wszystkich możliwych problemów w dostępie do energii elektrycznej - czy to w domu, na biwaku czy w podróży. Poznaj różne możliwości ładowania urządzeń i zapewnienia sobie awaryjnego zasilania w każdej sytuacji.

Zagłosowała na mural w budżecie obywatelskim. Nawet nie wiedziała, że będzie na nim jej dziadek
galeria

Zagłosowała na mural w budżecie obywatelskim. Nawet nie wiedziała, że będzie na nim jej dziadek

Zagłosowałam w budżecie obywatelskim na mural, nie mając świadomości, że będzie na nim mój dziadek. Był bardzo ciepłym, serdecznym człowiekiem. Tworzyli z babcią cudowną parę – mówi pani Anna, wnuczka Andrzeja Żubra ps. Jędruś. Wczoraj oficjalnie odsłonięto ścienne malowidło upamiętniające trójkę bohaterów z czasów II wojny światowej, związanych z polskim podziemiem niepodległościowym. Projekt BO „Świdnicki mural wizytówką miasta” zdobył poparcie 363 mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty