Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 października 2019 r.
20:51

Masz kredyt we frankach? Idź do sądu. Wszystko co trzeba wiedzieć o wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE

1 19 A A
- Trybunał potwierdził, że w umowach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich są nieuczciwe klauzule dotyczące odniesienia kursu waluty indeksacji do kursu ustalonego w tabeli banku - mówi mec. Olga Krzyżanowska
- Trybunał potwierdził, że w umowach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich są nieuczciwe klauzule dotyczące odniesienia kursu waluty indeksacji do kursu ustalonego w tabeli banku - mówi mec. Olga Krzyżanowska (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z adwokat Olgą Krzyżanowską.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co oznacza czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dla osób, które wzięły kredyt we frankach?

– Po pierwsze potwierdzenie, że w umowach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich (CHF) są nieuczciwe klauzule dotyczące odniesienia kursu waluty indeksacji (tu CHF) do kursu ustalonego w tabeli banku. To tabela, którą ustala zarząd banku. Nie jest to ani średni kurs NBP ani średni międzybankowy kurs WIBOR. Trybunał potwierdził, że tego rodzaju praktyki były nieuczciwe.

Druga rzecz, jaką TS UE powiedział w tym wyroku, to to, że konsument może żądać stwierdzenia nieważności umowy, w której są klauzule niekorzystne dla klienta i to on decyduje czy takie stwierdzenie nieważności jest dla niego korzystne. Jak ta dotycząca kursów ustalanych przez bank. Stwierdzenie przez sąd nieważności umowy powoduje, że strony muszą sobie zwrócić to, co świadczyły. Kredytobiorca oddaje bankowi kredyt wraz z marżą, a bank oddaje to, co kredytobiorca spłacił do tej pory. Każdy konsument musi sam się zastanowić czy mu się to ekonomicznie opłaci.

• Po jakim kursie?

– Są dwa rodzaje umów we frankach. Kwota kredytu określana jest w złotówkach, a spłata następuje po indeksacji w CHF (tzw. indeksowane). Drugi rodzaj to denominowane, gdzie kwota kredytu jest w CHF.

Przed ustawą antyspredową kredytobiorcy nie mogli spłacać swoich kredytów w CHF, raty płacili w złotówkach. Potem mogli już płacić w CHF, ale ta rata była nadpłacana, bo była przeliczana po kursie CHF.

Kredytobiorca może żądać dwóch rzeczy. Jedna to utrzymać umowę w mocy i żądać zwrotu nadpłaconych rat, jednocześnie wnosząc o ustalenie jak ma spłacać ten kredyt na przyszłość (skoro klauzula dotycząca indeksacji jego kredytu jest nieważna). Może też żądać uznania umowy z bankiem za nieważną i wtedy strony sobie zwracają wzajemne świadczenia.

• Może to „załatwić” z bankiem czy musi występować na drogę sądową?

– Może próbować dogadać się z bankiem, ale z mojego doświadczenia wynika, że banki absolutnie nie uznają roszczeń swoich klientów. W większości spraw, które prowadzę, banki podnoszą, że załącznikiem do umowy kredytowej były oświadczenia o tym, że kredytobiorca jest świadomy ryzyka kursowego. To oświadczenia, które – moim zdaniem – banki wymuszały na swoich klientach. Dziś banki się nimi posiłkują dowodząc, że konsument wiedział co podpisuje. Że wiedział, że skoro kurs jest zmienny, to zmienić się może nie tylko wysokość raty ale też wysokość samego kredytu. Oczywiście należy złożyć reklamację oraz wezwanie do zapłaty, jednak nie liczyłabym na to, że bank uwzględni roszczenia bez postępowania sądowego.

• Czy coraz więcej ludzi występuje na drogę sądową przeciwko swoim bankom?

– Tylko od wczoraj miałam w tej sprawie trzy telefony. Przekaz medialny na temat tego wyroku jest głośny i ludzie zaczynają się zastanawiać nad tym czy klauzule w ich umowach pozwalają na wszczęcie postępowania sądowego przeciwko bankowi. Ja polecam, by się nie zastanawiać, a działać, bowiem w stosunku do tych roszczeń biegnie termin przedawnienia Termin ten zależy od tego czego się konsument domaga, czy unieważnienia umowy czy zwrotu nadpłat. Banki podnoszą zarzut przedawnienia roszczeń w postępowaniach sądowych i jego uwzględnienie powoduje oddalenie powództwa.

• O jaki okres czasu chodzi?

– To 10 lat od momentu rozpoczęcia spłaty. Po stronie banków stoją duże kancelarie i armia prawników, wiec raczej należy liczyć się z tym, że zarzut przedawnienia zostanie podniesiony. Inna sprawa, czy zostanie on uwzględniony w oparciu o zasady współżycia społecznego, bo konsument powinien być chroniony przez ustawodawcę, w stosunku z bankiem jest stroną słabszą.

Krach na rynku nastąpił w 2008 r., większość problemów to umowy podpisane w latach 2006-2008, więc część nadpłaconych przez kredytobiorcę rat może zostać uznane za przedawnione.

• Jak do tej pory orzekały polskie sądy? Zapadały wyroki korzystne dla klientów?

– Tak, ale są też niekorzystne. Ja się bardzo cieszę z wyroku TS UE, bo wielu polskich sędziów stoi w przekonaniu – moim zdaniem błędnym – że konsument podpisujący się pod umową, nawet nieuczciwą, wiedział co robi i dziś niech się liczy z jej konsekwencjami. Wielu sędziów przyjmuje też argumentację banków, że kredytobiorcy zgłaszają pozwy, bo nie chcą spłacać swoich kredytów. W momencie brania takiego kredytu był dla nich korzystniejszy niż kredyt w złotówkach, więc teraz muszą liczyć się z konsekwencjami zmiany kursu franka. Mam też wrażenie, że cały czas pokutuje opinia, że bank jest niemalże instytucją zaufania publicznego. A przecież bank nie udzielał kredytu, by komuś pomóc, ale by na tym zarobić. Wiele sądów tego nie dostrzega. Być może po tym wyroku stosunek polskich sądów do kredytobiorców się zmieni. Bardzo na to liczę.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 października 2019 r. o 00:19
+19
a co z tymi co wzieli kredyt w złotówkach i spłacają go regularnie nie skomląc o odszkodowanie?
Avatar
Gość / 5 października 2019 r. o 07:01
+9
A co by bylo gdyby frank nagle byl po 1 zl ?? Tez lawina pozwów?
Avatar
Gość / 5 października 2019 r. o 06:33
+8
Wzięli sobie kredyty na własną odpowiedzialność, teraz jakiś trybunał ludowy wydał wyrok żeby wszyscy złożyli się na spłatę ich kredytów. Bo przecież banki przerzucą koszty na wszystkich klientów.
Avatar
Gość / 5 października 2019 r. o 07:22
+6
Ja chce uniewaznienia zakupu akcji JSW bo stracilem a mialem zarobić. Gdzie mam z tym isc ?
Avatar
Gość / 5 października 2019 r. o 07:48
+3
Jak brali kredyt we frankach gdy miał niski kurs to tylko zacierali ręce, jaki to opłacalny interes. Biorąc kredyt w obcej walucie każdy powinien się liczyć z dużym ryzykiem wzrostu kursu.Dlatego najmniej ryzykowny jest kredyt złotówkowy.
Avatar
cc / 5 października 2019 r. o 17:26
+2
co do rzekomego zarabiania na słabnącym franku, jeśli przelewy były w transzach to za te same franki było mniej złotówek, a przy końcowym rozliczeniu dopłata ok 2000 zł.
Avatar
Gość / 5 października 2019 r. o 13:17
+2
Na każdym kroku Państwo razem z bankami okradają Polaków. Oprocentowanie lokat a nawet obligacji jest poniżej inflacji liczonej wg korzystnej dla Państwa metody, kredyty oprocentowane są kilkanaście razy więcej. Kredyt mieszkaniowy w zagranicznym banku w Polsce jest kilkadziesiąt razy droższy niż w kraju centrali tego banku. Podatek Belki, wyższy niż opodatkowanie dochodów, zżera 1/5 odsetek. Można wyliczać dalej w nieskończoność. To złodziejskie Państwo, niezależnie od barwy rządzących.
Avatar
AA / 5 października 2019 r. o 08:47
+2
A co z tymi, którzy spłacili kredyt we frankach, chociaż przyznanie tego kredytu i spłata odbywała się na takich samych zasadach - kredyt przyznany we frankach, wypłacony w złotówkach, naliczany wg kursu banku który udzielił kredytu bez możliwości wpłat we frankach?
 jak to możliwe? początkowo rata kredytu we frankach przeliczona na PLN 800 zł, kredyt w PLN proponowana rata 1800 zł od tej samej kwoty kurs walut wolnorynkowy, oprocentowanie kredytów wolnorynkowe, a kurs franka po kursie bankowym jak to jest? dyrektywy EU w sprawie ostrzegania przed wadliwymi umowami kredytowymi rzundy Polińskie nie wprowadzały, wyroki TS olać ale te nagatywne dla Polakówto z wyprzedzeniem
 jak to możliwe? początkowo rata kredytu we frankach przeliczona na PLN 800 zł, kredyt w PLN proponowana rata 1800 zł od tej samej kwoty kurs walut wolnorynkowy, oprocentowanie kredytów wolnorynkowe, a kurs franka po kursie bankowym jak to jest? dyrektywy EU w sprawie ostrzegania przed wadliwymi umowami kredytowymi rzundy Polińskie nie wprowadzały, wyroki TS olać ale te nagatywne dla Polakówto z wyprzedzeniem rozwiń
Avatar
AA / 5 października 2019 r. o 08:25
+1
***s://***youtube.com/watch?v=VjkDW4Wj-mc Rżną nas na kasie - Grzegorz Braun Węgry.W 2014 r. przewalutowano wszystkie kredyty walutowe na forinty po kursie zbliżonym do aktualnego. Przewalutowanie dotyczyło ok. Pół miliona rodzin. Austria.  Kiedy pojawiły się problemy związane z kryzysem finansowym Austriacki Nadzór Finansowy wydał rekomendację zakazującą udzielania kredytów walutowych gospodarstwom domowym. Od 2011 roku FMA zachęcał austriackich kredytobiorców do rozważenia możliwości przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na euro.  Chorwacja.  Chorwacki rząd zdecydował się na przewalutowanie kredytów na euro, ponieważ pożyczki w tej walucie są nisko oprocentowane. Ale jako kredyty w obcej walucie nadal obarczone są ryzykiem kursowym.  Rumunia.  niektóre działające w Rumunii banki zaproponowały klientom pewne korzystne rozwiązania. Przykładowo Volksbank Romania przewalutował kredyty na leje lub euro, z jednoczesną redukcją długu o 22,5 proc. W Hiszpanii kredyty frankowe stanowiły wyraźnie mniejszy problem niż w Polsce. Ale i tak kilka tysięcy ludzi poszło w tej sprawie do sądów. Sąd Najwyższy pod koniec 2017 r. przyznał rację jednemu z klientów i nakazał przewalutowanie jego kredytu na euro. a w Polinie? ministry rzundu pisdzielców frankowicze cieszu się z indywidualnego podejścia do sundu, pono umowy sąż różniste
***s://***youtube.com/watch?v=VjkDW4Wj-mc Rżną nas na kasie - Grzegorz Braun Węgry.W 2014 r. przewalutowano wszystkie kredyty walutowe na forinty po kursie zbliżonym do aktualnego. Przewalutowanie dotyczyło ok. Pół miliona rodzin. Austria.  Kiedy pojawiły się problemy związane z kryzysem finansowym Austriacki Nadzór Finansowy wydał rekomendację zakazującą udzielania kredytów walutowych gospodarstwom domowym. Od 2011 roku FMA zachęcał austriackich kredytobiorców do rozważenia możliwości przewalutowania mieszkaniowych kredytów w... rozwiń
Avatar
Damian / 3 marca 2020 r. o 08:23
0
Wynegocjowałem za pośrednictwem kancelarii obniżenie rat kredytowych. Oczywiście miałem kredyt we frankach. Można się również postarać bez problemu i przywrócenie na złotówki. W sumie to każdemu bym polecał obecnie, bo zawirowania na rynkach światowych żadnemu kredytobiorcy raczej nie służą. Proponuję kontakt z ******sangowski.com/kredyty-frankowe.php, bo właśnie ta kancelaria mi pomagała.
Avatar
Damian / 3 marca 2020 r. o 08:23
0
Wynegocjowałem za pośrednictwem kancelarii obniżenie rat kredytowych. Oczywiście miałem kredyt we frankach. Można się również postarać bez problemu i przywrócenie na złotówki. W sumie to każdemu bym polecał obecnie, bo zawirowania na rynkach światowych żadnemu kredytobiorcy raczej nie służą. Proponuję kontakt z ******sangowski.com/kredyty-frankowe.php, bo właśnie ta kancelaria mi pomagała.
Avatar
Maxx / 21 stycznia 2020 r. o 11:11
0
Każdy ma prawo walczyć o swoje. Gdybyście szukali pomocy prawnej w Rzeszowie, to polecam zadzwonić pod ten numer 880 299 001
Avatar
LEO LOBITO / 16 grudnia 2019 r. o 11:55
0
potrzebujesz pilnej pożyczki, aby spłacić swój dług lub założyć nową firmę? jeśli tak, skontaktuj się z nami dzisiaj pod adresem leolobitohelpfunds@hotmail.com, aby uzyskać więcej informacji na temat pożyczki.
Avatar
ZPZ LEGAL / 21 listopada 2019 r. o 15:36
0
Szanowni Państwo, Zapraszamy do kontaktu posiadaczy kredytów we frankach, którzy chcą podjąć walkę z bankiem. Kancelaria ZPZ LEGAL zajmuje się procesowaniem kredytów frankowych od 2015 r. Gwarantujemy profesjonalną obsługę. Odwiedź naszą stronę internetową: ***zpzlegal.pl/ lub skontaktuj się z nami pod nr tel. +48 602 412 202.
Avatar
erdon / 7 listopada 2019 r. o 16:59
0
Też mam kredyt frankowy i żałuję, ale co się stało samo się nie odstanie. Wyrok TSUE to szansa dla wszystkich naciągniętych przez banki na odzyskanie nadpłaconej kasy. Moja sprawa jest wprzygotowaniu i wktórce znajdzie się w sądzie. Reprezentuje mnie kancearia prosperitas z Krakowa. Po kilku rozmowach z jej prawnikami wyszedłem w przekonaniu, że moje będzie na wierzchu.
Avatar
Łukasz / 31 października 2019 r. o 13:25
0
Są już sposoby na to, aby odzyskać nadpłacone pieniądze. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy tutaj kontakt do mnie kajcyk@gmail.com
Avatar
róża / 12 października 2019 r. o 22:56
0
Nie warto bujać się z takim kredytem i negocjować samemu z bankiem. Po wyroku TSUE póki co banki jakoś nie kwapią się, żeby coś zrobić. Najepiej iść do prawnika i szybko złożyć pozew do sądu. Trzeba walczyć o swoje! Jak ktoś potrzebuje namiar na dobrego prawnika, to mogę polecić mecenasa Michała Dziedzica z Kancelarii Klisz z Wrocławia. Facet zna się na rzeczy!
Avatar
Nina / 7 października 2019 r. o 19:52
0
no właśnie! ja znalazłam dobry kredyt przez porównywarkę Sprint Cash i jestem zadawolona, a na odsetki czy raty nie marudzę - takie są konsekwencje
Avatar
cc / 5 października 2019 r. o 17:26
+2
co do rzekomego zarabiania na słabnącym franku, jeśli przelewy były w transzach to za te same franki było mniej złotówek, a przy końcowym rozliczeniu dopłata ok 2000 zł.
Avatar
Gość / 5 października 2019 r. o 13:17
+2
Na każdym kroku Państwo razem z bankami okradają Polaków. Oprocentowanie lokat a nawet obligacji jest poniżej inflacji liczonej wg korzystnej dla Państwa metody, kredyty oprocentowane są kilkanaście razy więcej. Kredyt mieszkaniowy w zagranicznym banku w Polsce jest kilkadziesiąt razy droższy niż w kraju centrali tego banku. Podatek Belki, wyższy niż opodatkowanie dochodów, zżera 1/5 odsetek. Można wyliczać dalej w nieskończoność. To złodziejskie Państwo, niezależnie od barwy rządzących.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Czy ministerstwo dołoży do modernizacji boiska TOP 54?

Biała Podlaska: Czy ministerstwo dołoży do modernizacji boiska TOP 54?

Kilka miesięcy temu władze Białej Podlaskiej zapowiadały kompleksowe zagospodarowanie terenu przy Akademii Piłkarskiej TOP 54. Czytelnicy i radni dopytują, na jakim etapie są teraz prace. Okazuje się, że miasto chce sięgnąć po ministerialne dofinansowanie.

Wydaliśmy na mieszkania najwięcej gotówki w historii

Wydaliśmy na mieszkania najwięcej gotówki w historii

5,7 miliardów złotych – tyle Polacy wydali na zakup mieszkań w dużych miastach w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku - wynika z najnowszych danych NBP. Mowa jest tu tylko o osobach, które kupiły mieszkania za gotówkę. To oznacza nowy historyczny rekord.

Lubelskie: Bakterie coli wykryte w wodzie w kolejnej gminie. Mieszkańcy się zatruli

Lubelskie: Bakterie coli wykryte w wodzie w kolejnej gminie. Mieszkańcy się zatruli

Kolejna gmina ma problem ze skażoną wodą. Tym razem bakterie coli wykryto w ujęciu w Motyczu (gm. Konopnica). W poniedziałek wodociąg został zamknięty

„Lublin bohaterom”. Odznaczeni za protesty w zakładach pracy 40 lat temu

„Lublin bohaterom”. Odznaczeni za protesty w zakładach pracy 40 lat temu

23 osoby otrzymały dzisiaj medale „Lublin Bohaterom”, nowe odznaczenia przyznane po raz pierwszy przez prezydenta miasta. Odebrali je robotnicy biorący udział w strajkach, które 40 lat temu przetoczyły się przez wiele zakładów pracy w Lublinie i regionie.

Kraśnik: Odzież dla potrzebujących bez punktu zbiórki

Kraśnik: Odzież dla potrzebujących bez punktu zbiórki

Na razie nie ma większych szans na wznowienie działalności punktu przyjmowania i wydawania odzieży przy ul. Olejnej w Kraśniku

Lubelskie: Nowe przypadki zakażenia, jeden chory zmarł. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
galeria

Lubelskie: Nowe przypadki zakażenia, jeden chory zmarł. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Nowe przypadki zakażenia w woj. lubelskim oraz jedna ofiara śmiertelna. W sumie na Lubelszczyźnie potwierdzono do tej pory koronawirusa u 732 osób, a zmarło 19 chorych. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 7 lipca.

Osoby starsze i kobiety w ciąży z pierwszeństwem w lokalu wyborczym

Osoby starsze i kobiety w ciąży z pierwszeństwem w lokalu wyborczym

Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności – przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie ministra zdrowia.

Lublin: Jak dofrunąć na ul. Żołnierską? Jezdnia jest rozkopana, a przejście zagradza taśma
Alarm24

Lublin: Jak dofrunąć na ul. Żołnierską? Jezdnia jest rozkopana, a przejście zagradza taśma

Mieszkańcy ul. Żołnierskiej (niedaleko przebudowywanego ronda Honorowych Krwiodawców) mają problem z dotarciem do domów z powodu rozkopania jezdni al. Warszawskiej, przez którą pieszym trudno się przedostać. Rozebrana jest jezdnia prowadząca od ronda w kierunku ul. Wiązowej.

Według ekspertów Robert Lewandowski zasłużył na Złotą Piłkę
film

Według ekspertów Robert Lewandowski zasłużył na Złotą Piłkę

Robert Lewandowski rozgrywa znakomity sezon. Polak został królem strzelców Bundesligi i Pucharu Niemiec, co miało znaczący wpływ na triumf Bayernu Monachium w obu tych rozgrywkach.

27 mln zł trafi do szpitali jednoimiennych w Polsce na walkę z koronawirusem

27 mln zł trafi do szpitali jednoimiennych w Polsce na walkę z koronawirusem

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało 27 mln zł dla szpitali jednoimiennych na walkę z koronawirusem. Pierwsza transza środków trafi m.in. do szpitala MSWiA w Warszawie, Centrum Medycznego w Łańcucie i Szpitala im. Kard. Wyszyńskiego w Łomży.

Koncert Bjorna O. Wiede w Kazimierzu Dolnym
11 lipca 2020, 19:00

Koncert Bjorna O. Wiede w Kazimierzu Dolnym

W ramach Kazimierskiego Festiwalu Organowego organizatorzy zapraszają na koncert znakomitego muzyka z Niemiec - Bjorna O. Wiede. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 11 lipca o godz. 19 w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym i będzie transmitowane w sieci.

Chełm: W środę w wydziale komunikacji nic nie załatwisz. Zepsuł się CEPiK

Chełm: W środę w wydziale komunikacji nic nie załatwisz. Zepsuł się CEPiK

8 lipca lepiej nie planować załatwiania spraw w Wydziale Komunikacji chełmskiego Urzędu Miasta. Niestety, nawet nie z powodu kolejek, z których ten wydział magistratu słynie. Awarii uległ serwer obsługujący system Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców.

Pacjent bialskiego SOR-u odebrał sobie życie. Sprawę bada prokuratura

Pacjent bialskiego SOR-u odebrał sobie życie. Sprawę bada prokuratura

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Białej Podlaskiej doszło do tragedii. Pacjent odebrał sobie życie. Sprawę bada prokuratura.

Zaginął 29-letni Mirosław Futa. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginął 29-letni Mirosław Futa. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Policjanci ze Świdnika poszukują 29-letniego Mirosława Futę. Mężczyzna zaginął w marcu tego roku i do tej pory nie kontaktował się z rodziną. Osoby, które mają informacje na temat jego miejsca pobytu, proszone są o kontakt pod nr tel. 81 749 42 10 lub z najbliższą jednostką policji.

Koszykarze Startu Lublin znaleźli nowe kluby

Koszykarze Startu Lublin znaleźli nowe kluby

Sporo graczy zdecydowało się podpisać z czerwono-czarnymi nowe umowy. Wiadomo już na pewno, że w Lublinie nie zagrają jednak: Jacek Jarecki, a także Jimmie Taylor. Ten pierwszy wraca do Polpharmy Starogard Gdański, a drugi będzie teraz występował we Francji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.