Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

6 czerwca 2024 r.
9:56

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

  1. Jaki jest cel izolacji termicznej i jak ją wykonać?
  2. Czym jest wełna mineralna i jakie są jej rodzaje?
  3. Jakie są zalety wełny skalnej?
  4. Ile kosztuje skalna wełna mineralna i gdzie można ją kupić?

Jaki materiał jest najlepszy do izolacji termicznej budynku? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jaki jest cel izolacji termicznej i jak ją wykonać?

Zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej budynku jest kluczem do komfortowego życia. To od niej zależy zachowanie ciepła w pomieszczeniach, a także zmniejszenie ryzyka występowania grzybów czy pleśni. Należy także pamiętać, że odpowiednia izolacja termiczna jest także szansą na nieco niższe rachunki za ogrzewanie, ponieważ pozwala na zatrzymanie ciepła wewnątrz. To dodatkowa zaleta, która dla wielu osób jest niezwykle ważna. Aby ją osiągnąć, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich materiałów podczas budowy. Dobre drzwi, podłoga, okna, stropy - wszystko ma znaczenie. Wśród materiałów wykorzystywanych do izolacji termicznej bardzo przydatna jest wełna mineralna.

Czym jest wełna mineralna i jakie są jej rodzaje?

Wełna mineralna to materiał, którego używa się do izolowania budynków.

Wyróżnia się dwa rodzaje wełny mineralnej:

  • Wełna szklana - jak sama nazwa wskazuje, powstaje ona ze szkła, a dokładnie ze stłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego. Te dwa składniki wytapia się w temperaturze ok. 1200°C. Zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną.
  • Wełna kamienna - inaczej nazywana także wełną skalną. Do produkcji wełny kamiennej stosuje się bazalt, który wytapiany jest w temperaturze powyżej 1400°C. Jest materiałem niepalnym i odpornym na ściskanie.

Warto zauważyć, że zarówno wełna kamienna, jak i szklana mają bardzo podobne właściwości. Podstawową różnicą między nimi jest zatem sposób powstania.

Jakie są zalety wełny skalnej?

Wełna skalna to rodzaj wełny mineralnej, który powstaje z bazaltu, dolomitu, gabra, brykietu mineralnego lub kruszywa wapiennego. Stosowana jest do izolacji dachów płaskich, fasad, ścian, poddaszy i innych. Współczynnik przewodzenia ciepła najlepszej wełny skalnej dostępnej na rynku może wynosić nawet między ʎ 0,032 a ʎ 0,036, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Wełna mineralna skalna ma liczne zalety, takie jak na przykład:

  • wysoki poziom izolacji akustycznej - wełna skalna pozwala wyciszyć dźwięki ze środka i z zewnątrz. Dzięki temu można zapewnić spokój i harmonię ogniska domowego.
  • Niepalność - aby stopić wełnę skalną, trzeba temperatury ponad 1000°C! Dzięki temu jest to materiał, który zapewnia bezpieczeństwo pożarowe i może chronić budynki przed ogniem. Dużą zaletą wełny skalnej jest także fakt, że w przypadku pożaru nie będzie ona wydzielała niebezpiecznego, trującego dymu.
  • Izolacja termiczna - wełna skalna pozwala na zabezpieczenie budynku przed zbyt wysoką temperaturą latem i zbyt niską zimą.
  • Wytrzymałość - materiał ten jest nie tylko niepalny, ale także nie reaguje na wilgoć, nie zmienia kształtu podczas użytkowania, a jednocześnie jest elastyczny. Co więcej, właściwości wełny skalnej pozostają bez zmian przez długi czas. Ponadto jest to także materiał odporny na substancje chemiczne.
  • Oszczędność - dzięki właściwościom wełny skalnej można oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie budynków.
  • Paroprzepuszczalność - wełna skalna przepuszcza parę na zewnątrz budynku, co sprawia, że materiał nie jest narażony na szkodliwe działanie wilgoci. Sprawia to, że zarówno wełna skalna jak i pozostałe elementy budynku nie są regularnie moczone. W rezultacie ryzyko pojawienia się pleśni, grzybów czy większej ilości bakterii jest znacznie mniejsze.

Wszystkie te zalety sprawiają, że wełna skalna jest niezwykle popularnym materiałem, wykorzystywanym do izolacji termicznej oraz akustycznej budynków.

Ile kosztuje skalna wełna mineralna i gdzie można ją kupić?

Ceny za skalną wełnę mineralną różnią się w zależności od rodzaju i producenta. Na rynku można znaleźć produkty zarówno za kilkanaście złotych za metr kwadratowy, jak i za kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Wełna skalna jest dostępna na stronie JakaWelna.pl. To największy w Polsce dystrybutor wełny mineralnej, który dostarcza swoim klientom produkty z pierwszej ręki - prosto z fabryki. Dzięki temu, że firma nawiązała współpracę z każdym producentem wełny skalnej w Polsce każdy ma szansę znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie. Dla klientów przygotowane są także specjalne promocje i okazje. Wysoka jakość i korzystne ceny sprawiają, że zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą marki.

Wełna skalna to bardzo solidny i wytrzymały materiał, który pozwala na zagwarantowanie odpowiednich warunków wewnątrz budynku. Jest zdecydowanie warty rozważenia w przypadku konieczności wykonania izolacji termicznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium