Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

1 grudnia 2021 r.
11:01

Fundusze Europejskie trampoliną do sukcesu

0 2 A A

Przedsiębiorcy naszego regionu efektywnie i sprawnie wykorzystują dostępne środki unijne. W trakcie 7 lat tej perspektywy Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ogłosiła 32 nabory, w ramach 12 działań z 4 Osi Priorytetowych, podpisała 5033 umowy z przedsiębiorcami. Według danych z listopada wkład unijny w realizowane projekty wyniósł blisko 1,8 mld zł, a ich łączna wartość to prawie 3,2 mld zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Liczby pokazują, że środki unijne mają bardzo duży wpływ na rozwój lubelskiej gospodarki. Inwestujemy je w innowacje, wspieranie prac badawczo-rozwojowych, poprawę poziomu życia jak i rozwój samych firm. A to przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności lubelskich przedsiębiorstw niekiedy na tle międzynarodowym” – mówi Magdalena Filipek – Sobczak, Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.

Na co przeznaczane są Fundusze

Projekty wdrażane w ramach LAWP są zbiorem różnorodnych pomysłów mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

„Beneficjenci konkursów organizowanych przez LAWP mają ciekawe pomysły na swoje biznesy w różnych dziedzinach, ich inicjatywy często stanowią inspirację dla kolejnych przedsiębiorców. Tych przedsiębiorców, którzy szukają pomysłów i rozwiązań zachęcamy do zapoznania się z Mapą dotacji, pokazującą realizowane projekty. Jest ona źródłem pomysłów, można powiedzieć, przewodnikiem po dokonaniach polskich firm. Mapa dotacji, w której ujęte są projekty realizowane również w ramach LAWP to baza kreatywnych pomysłów i idei, które są dowodem na to, że warto podążać za swoją intuicją i korzystać ze środków unijnych” - mówi Magdalena Filipek – Sobczak, Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.

Przedsiębiorcy możliwość skorzystania z Funduszy Europejskich często traktują jako impuls, który zmobilizuje ich firmę do rozwoju, zdynamizuje ich działania, a docelowo poprawi byt przedsiębiorstwa.

Zielona energia z Funduszy Unijnych

Jedno z Działań o nazwie 4.2 Produkcja energii z OZE pozwoliło na uwspółcześnienie przedsiębiorstw z racji wprowadzenia w nich „zielonej energii”.

Przedsiębiorcy mogli inwestować w budowę jednostek wytwarzania energii wykorzystujących energię wiatru, słońca, geotermii i wody, a także energii, której źródłem są biomasa i biogaz. Projekty mogły dotyczyć budowy jak i modernizacji dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych oraz budowy lokalnych, małych źródeł energii produkujących zarówno energię elektryczną, jak i ciepło z OZE.

Zainteresowanie powyższym działaniem potwierdza liczba 585 już podpisanych umów. Łączna kwota przyznanych dotacji na ten cel to blisko 236 mln zł. Aktualnie podpisywane są kolejne umowy.

Inwestycje w innowacje

Dzięki środkom unijnym przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki decydują się czasem na nowatorskie i innowacyjne projekty. W ramach popularnego Działania o nazwie 3.7 Wzrost Konkurencyjności MŚP mogli pozyskać fundusze na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Wsparcie przyznawano projektom wprowadzającym innowacje produktowe bądź procesowe przynajmniej w skali rynku regionalnego. Z czasem okazało się, że dzięki wsparciu otrzymanemu z LAWP wiele z nich z sukcesem wyszło ze swoimi biznesami na rynek międzynarodowy. 473 przedsiębiorców skorzystało z możliwości wprowadzenia innowacji, a dofinansowanie z UE na ten cel wyniosło blisko 690 mln zł.

LAWP wspiera poprawę efektywności energetycznej

Liczba złożonych wniosków do LAWP pokazuje, że termomodernizacja i efektywność energetyczna jest coraz ważniejsza i udostępniła środki unijne dla lubelskich przedsiębiorców, którzy postanowili oszczędniej gospodarować energią. Dotacja 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw mogła być przeznaczona na termomodernizację budynków, wymianę w nich źródła ciepła, wprowadzanie energooszczędnych rozwiązań, montaż paneli fotowoltaicznych czy modernizację wentylacji. Przedsiębiorcy podpisali 270 umów, a łączna kwota dofinansowania z UE przeznaczona na to działanie wyniosła niemalże 152 mln zł.

Badania i innowacje w lubelskim biznesie

LAWP wspierała również  prowadzenie prac B+R oraz powstawanie infrastruktury badawczej. W Działaniu 1.2 Badania celowe można było realizować przede wszystkim te projekty, które polegają na opracowaniu nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzeniu znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów. We współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju powstało dedykowane działanie wspierające badania w zakresie technologii fotonicznych.

Efekty Funduszy Europejskich w liczbach

Przedsiębiorcy mogą się pochwalić osiąganymi wynikami. Dzięki wdrażanym projektom dofinansowywanym przez LAWP, wprowadzonych zostanie 564 innowacji produktowych, 333 innowacji procesowych, wdrożonych zostanie 439 wyników prac B+R. Przedsiębiorcy zmodernizują energetycznie 342 budynki o łącznej powierzchni użytkowej 384 645,01 m2. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych dzięki produkcji energii z OZE wyniesie 81 81462,11 Ton równoważnika CO2.

Od unijnych dotacji do Lidera

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie wspiera, a corocznie również docenia przedsiębiorców. W październiku br. odbyła się Gala Przedsiębiorczości – Ambasadorzy Lubelskich Funduszy Europejskich, na której Beneficjenci LAWP zostali nagrodzeni w V edycji Konkursu „Lider Innowacji”. Laureaci i nominowane firmy są przykładem, że można i trzeba korzystać z możliwości wykorzystania środków unijnych. Tegoroczni Liderzy to: AQUA EAST POLSKA Sp. z o.o., OBST S.A., P.H.M. POLCOMM Dariusz Kozak oraz HENRYK KAPROŃ prowadzący Zagrodę Roztocze.

„Chciałbym, żeby wraz z rozwojem Państwa biznesu zmieniał i rozwijał się także nasz region. Lubelskie już dziś jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów, ale wierzę, że w niedalekiej przyszłości stanie się również inkubatorem nowych technologii” - mówił Marszałek Jarosław Stawiarski do Liderów Innowacji, co wydaje się coraz bliższe biorąc pod uwagę coraz szersze spectrum działań naszych regionalnych biznesmenów.

To wszystko jest do osiągnięcia również w ramach działań wdrażanych przez LAWP w Lublinie. „Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w rozwoju firm z naszego województwa i pokazać, że korzystanie z Funduszy europejskich nie jest naszym firmom obce” - dodaje Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie, Magdalena Filipek-Sobczak.

Autor: LAWP w Lublinie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 grudnia 2021 r. o 18:55
Judaszowe srebrniki....
Avatar
LLUbelak / 1 grudnia 2021 r. o 13:52
Niektóre województwa mogą pomarzyć za dyskryminację orientacji
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 grudnia 2021 r. o 18:55
Judaszowe srebrniki....
Avatar
LLUbelak / 1 grudnia 2021 r. o 13:52
Niektóre województwa mogą pomarzyć za dyskryminację orientacji
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity
galeria

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity

Takiego odzewu ze strony mieszkańców Puław i całego powiatu nie spodziewali się nawet sami wolontariusze. W tym roku puławski sztab zebrał ponad 33 tysiące więcej od ostatniego rekordu. Najlepsze w historii wyniki zanotowano także w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

W grze o mistrzostwo pozostało tylko sześć drużyn

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Milion złotych na zakup lokalu w luksusowym apartamentowcu otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki jedna z lubelskich fundacji. Zdaniem posła PO Michała Krawczyka, minister Przemysław Czarnek szykuje w ten sposób „miękkie lądowanie” dla organizacji bliskich obozowi rządzącemu po ewentualnej przegranej w wyborach. – Nie jesteśmy związani z żadną opcją polityczną – odpowiada przedstawicielka fundacji, która na konferencji prasowej wystąpiła w towarzystwie polityków PiS.

Porażka Pride of Poland 2022. Francuz „zrobił w konia” stadniny i nie zapłacił
galeria

Porażka Pride of Poland 2022. Francuz „zrobił w konia” stadniny i nie zapłacił

Pride of Poland 2022 okazała się wyjątkowo pechowa dla państwowych stadnin. Za wylicytowane konie do tej pory nie zapłaciło kilku kupców, co w konsekwencji oznacza wynik o prawie 1 mln euro niższy niż ten ogłoszony przez organizatorów zaraz po aukcji.

Świdnik zmienia zasady rekrutacji do przedszkoli. Wiele osób będzie zaskoczonych

Świdnik zmienia zasady rekrutacji do przedszkoli. Wiele osób będzie zaskoczonych

Zaczynają się zajęcia adaptacyjne dla trzylatków, które od września pójdą do przedszkola. Rekrutacja do miejskich placówek zacznie się w marcu. Radni właśnie przegłosowali zmiany w punktowaniu kandydatów.

LNBA. Rozpoczęła się faza play-off

LNBA. Rozpoczęła się faza play-off

Rodmos zmierzył się z Alco i śmiało można określić ten mecz jako konfrontację dwóch legendarnych już zespołów amatorskich

AGROunia staje przed sądem. Rolnicy okupowali urząd w Lublinie
galeria

AGROunia staje przed sądem. Rolnicy okupowali urząd w Lublinie

Wszyscy rolnicy mają zarzuty naruszenia miru domowego. To pokłosie grudniowego protestu, podczas którego działacze AGROunii nie chcieli opuścić gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dzięki Funduszom Europejskim możesz poczuć się jak strażak

Dzięki Funduszom Europejskim możesz poczuć się jak strażak

Strażacy ratują nasze życie i mienie, ale czy tylko? Druhowie z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie udowadniają, że strażacka remiza może być czymś więcej. Przy wsparciu Funduszy Europejskich podjęli działania daleko wybiegające poza przyjęty wizerunek straży, które pozwolą chociażby najmłodszym wejść w rolę strażaka.

Zamość. Jeden skwer i dwie jego nazwy?

Zamość. Jeden skwer i dwie jego nazwy?

Skwer przy ul. Partyzantów nadal, zgodnie z październikową decyzją Rady Miasta Zamość, nosi imię Stefana Sendłaka. A mogło być inaczej, bo na ostatnią sesję przygotowano projekt uchwały, by jego większa część upamiętniała Bohaterów Powstania Zamojskiego.

Polski Cukier Start Lublin poznał rywali w turnieju kwalifikacyjnym Lotto 3x3 Liga

Polski Cukier Start Lublin poznał rywali w turnieju kwalifikacyjnym Lotto 3x3 Liga

Impreza odbędzie się 24 lutego w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie, a jej stawką będą 4 bilety do wielkiego finału, który zostanie rozegrany dzień później. W rozegranym w listopadzie w Lublinie pierwszym turnieju kwalifikacyjnym takie przepustki zapewniły sobie Legia Lotto 3x3 Warszawa, Suzuki Arka Gdynia, Tauron GTK Gliwice i Trefl Sopot

Afera z udziałem brata komendanta głównego policji. Jeden z podejrzanych zostaje w areszcie

Afera z udziałem brata komendanta głównego policji. Jeden z podejrzanych zostaje w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał decyzję o aresztowaniu Arkadiusza K., który jest podejrzany o oszustwo. Chodzi o karuzelę vatowską na skalę ok. kilkudziesięciu milionów złotych. Z pewnością na wolności pozostanie Łukasz Sz., brat komendanta głównego policji, za którym osobiście wstawił się szef Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Puławy. Policja ściągnęła śmigłowiec na poszukiwania. Kobietę znalazł przypadkowy przechodzień

Puławy. Policja ściągnęła śmigłowiec na poszukiwania. Kobietę znalazł przypadkowy przechodzień

W poniedziałek puławianka wyszła z domu i nie wróciła na noc. Jej syn zawiadomił policję. W poszukiwaniach kobiety brali udział policjanci z Puław i Lublina.

Akwarele Wiesława Stefańskiego w Galerii Krańcowej
3 lutego 2023, 19:00

Akwarele Wiesława Stefańskiego w Galerii Krańcowej

Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice (ul. Krańcowa 106) zaprasza do swojej galerii na otwarcie wystawy prac Wiesława Stefańskiego. Wernisaż ekspozycji zaplanowano na 3 lutego o godz. 18.

Lublin. Nowe klasy, nowa kuchnia. Kiedy otwarcie nowej części szkoły na Felinie?

Lublin. Nowe klasy, nowa kuchnia. Kiedy otwarcie nowej części szkoły na Felinie?

Nowy segment do zajęć dydaktycznych ma już gotową elewację, a w bloku żywieniowym trwają prace wewnątrz – rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 52 przy ul. Władysława Jagiełły weszła w fazę prac wykończeniowych.

Lutnia Piszczac wróci do treningów 8 lutego

Lutnia Piszczac wróci do treningów 8 lutego

Lutnia Piszczac rozpocznie przygotowania do rundy rewanżowej 8 lutego. Trener Mateusz Kacik: wiosną drużyna będzie mocniejsza i takich wpadek, jak jesienią, będzie mniej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium