Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

1 grudnia 2021 r.
11:01

Fundusze Europejskie trampoliną do sukcesu

0 2 A A

Przedsiębiorcy naszego regionu efektywnie i sprawnie wykorzystują dostępne środki unijne. W trakcie 7 lat tej perspektywy Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ogłosiła 32 nabory, w ramach 12 działań z 4 Osi Priorytetowych, podpisała 5033 umowy z przedsiębiorcami. Według danych z listopada wkład unijny w realizowane projekty wyniósł blisko 1,8 mld zł, a ich łączna wartość to prawie 3,2 mld zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Liczby pokazują, że środki unijne mają bardzo duży wpływ na rozwój lubelskiej gospodarki. Inwestujemy je w innowacje, wspieranie prac badawczo-rozwojowych, poprawę poziomu życia jak i rozwój samych firm. A to przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności lubelskich przedsiębiorstw niekiedy na tle międzynarodowym” – mówi Magdalena Filipek – Sobczak, Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.

Na co przeznaczane są Fundusze

Projekty wdrażane w ramach LAWP są zbiorem różnorodnych pomysłów mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

„Beneficjenci konkursów organizowanych przez LAWP mają ciekawe pomysły na swoje biznesy w różnych dziedzinach, ich inicjatywy często stanowią inspirację dla kolejnych przedsiębiorców. Tych przedsiębiorców, którzy szukają pomysłów i rozwiązań zachęcamy do zapoznania się z Mapą dotacji, pokazującą realizowane projekty. Jest ona źródłem pomysłów, można powiedzieć, przewodnikiem po dokonaniach polskich firm. Mapa dotacji, w której ujęte są projekty realizowane również w ramach LAWP to baza kreatywnych pomysłów i idei, które są dowodem na to, że warto podążać za swoją intuicją i korzystać ze środków unijnych” - mówi Magdalena Filipek – Sobczak, Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.

Przedsiębiorcy możliwość skorzystania z Funduszy Europejskich często traktują jako impuls, który zmobilizuje ich firmę do rozwoju, zdynamizuje ich działania, a docelowo poprawi byt przedsiębiorstwa.

Zielona energia z Funduszy Unijnych

Jedno z Działań o nazwie 4.2 Produkcja energii z OZE pozwoliło na uwspółcześnienie przedsiębiorstw z racji wprowadzenia w nich „zielonej energii”.

Przedsiębiorcy mogli inwestować w budowę jednostek wytwarzania energii wykorzystujących energię wiatru, słońca, geotermii i wody, a także energii, której źródłem są biomasa i biogaz. Projekty mogły dotyczyć budowy jak i modernizacji dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych oraz budowy lokalnych, małych źródeł energii produkujących zarówno energię elektryczną, jak i ciepło z OZE.

Zainteresowanie powyższym działaniem potwierdza liczba 585 już podpisanych umów. Łączna kwota przyznanych dotacji na ten cel to blisko 236 mln zł. Aktualnie podpisywane są kolejne umowy.

Inwestycje w innowacje

Dzięki środkom unijnym przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki decydują się czasem na nowatorskie i innowacyjne projekty. W ramach popularnego Działania o nazwie 3.7 Wzrost Konkurencyjności MŚP mogli pozyskać fundusze na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Wsparcie przyznawano projektom wprowadzającym innowacje produktowe bądź procesowe przynajmniej w skali rynku regionalnego. Z czasem okazało się, że dzięki wsparciu otrzymanemu z LAWP wiele z nich z sukcesem wyszło ze swoimi biznesami na rynek międzynarodowy. 473 przedsiębiorców skorzystało z możliwości wprowadzenia innowacji, a dofinansowanie z UE na ten cel wyniosło blisko 690 mln zł.

LAWP wspiera poprawę efektywności energetycznej

Liczba złożonych wniosków do LAWP pokazuje, że termomodernizacja i efektywność energetyczna jest coraz ważniejsza i udostępniła środki unijne dla lubelskich przedsiębiorców, którzy postanowili oszczędniej gospodarować energią. Dotacja 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw mogła być przeznaczona na termomodernizację budynków, wymianę w nich źródła ciepła, wprowadzanie energooszczędnych rozwiązań, montaż paneli fotowoltaicznych czy modernizację wentylacji. Przedsiębiorcy podpisali 270 umów, a łączna kwota dofinansowania z UE przeznaczona na to działanie wyniosła niemalże 152 mln zł.

Badania i innowacje w lubelskim biznesie

LAWP wspierała również  prowadzenie prac B+R oraz powstawanie infrastruktury badawczej. W Działaniu 1.2 Badania celowe można było realizować przede wszystkim te projekty, które polegają na opracowaniu nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzeniu znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów. We współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju powstało dedykowane działanie wspierające badania w zakresie technologii fotonicznych.

Efekty Funduszy Europejskich w liczbach

Przedsiębiorcy mogą się pochwalić osiąganymi wynikami. Dzięki wdrażanym projektom dofinansowywanym przez LAWP, wprowadzonych zostanie 564 innowacji produktowych, 333 innowacji procesowych, wdrożonych zostanie 439 wyników prac B+R. Przedsiębiorcy zmodernizują energetycznie 342 budynki o łącznej powierzchni użytkowej 384 645,01 m2. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych dzięki produkcji energii z OZE wyniesie 81 81462,11 Ton równoważnika CO2.

Od unijnych dotacji do Lidera

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie wspiera, a corocznie również docenia przedsiębiorców. W październiku br. odbyła się Gala Przedsiębiorczości – Ambasadorzy Lubelskich Funduszy Europejskich, na której Beneficjenci LAWP zostali nagrodzeni w V edycji Konkursu „Lider Innowacji”. Laureaci i nominowane firmy są przykładem, że można i trzeba korzystać z możliwości wykorzystania środków unijnych. Tegoroczni Liderzy to: AQUA EAST POLSKA Sp. z o.o., OBST S.A., P.H.M. POLCOMM Dariusz Kozak oraz HENRYK KAPROŃ prowadzący Zagrodę Roztocze.

„Chciałbym, żeby wraz z rozwojem Państwa biznesu zmieniał i rozwijał się także nasz region. Lubelskie już dziś jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów, ale wierzę, że w niedalekiej przyszłości stanie się również inkubatorem nowych technologii” - mówił Marszałek Jarosław Stawiarski do Liderów Innowacji, co wydaje się coraz bliższe biorąc pod uwagę coraz szersze spectrum działań naszych regionalnych biznesmenów.

To wszystko jest do osiągnięcia również w ramach działań wdrażanych przez LAWP w Lublinie. „Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w rozwoju firm z naszego województwa i pokazać, że korzystanie z Funduszy europejskich nie jest naszym firmom obce” - dodaje Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie, Magdalena Filipek-Sobczak.

Autor: LAWP w Lublinie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 grudnia 2021 r. o 18:55
+3
Judaszowe srebrniki....
Avatar
LLUbelak / 1 grudnia 2021 r. o 13:52
-4
Niektóre województwa mogą pomarzyć za dyskryminację orientacji
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 grudnia 2021 r. o 18:55
+3
Judaszowe srebrniki....
Avatar
LLUbelak / 1 grudnia 2021 r. o 13:52
-4
Niektóre województwa mogą pomarzyć za dyskryminację orientacji
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Po prostu pech. Zgłosił pobicie, a sam poszedł siedzieć

Po prostu pech. Zgłosił pobicie, a sam poszedł siedzieć

Mężczyzna zawiadomił policję, że został pobity przez własnego brata. Prawda okazała się zupełnie inna.

Nowa restauracja w Lublinie. Co ma wspólnego z samolotami?
Magazyn

Nowa restauracja w Lublinie. Co ma wspólnego z samolotami?

W marcu w Lublinie wystartuje restauracja „Ansaldo”. To ukłon w stronę samolotu Ansaldo, wyprodukowanego w Lublinie w Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz. Po raz pierwszy samolot wzbił się w powietrze 19 czerwca 1921 roku. To także ukłon w stronę znakomitej kuchni dwudziestolecia międzywojennego, która w Lublinie wciąż czeka na intrygujące odkrycia.

Lubelskie. 2 tys. złotych mandatu za kolizję toyoty z VW

Lubelskie. 2 tys. złotych mandatu za kolizję toyoty z VW

18-letni kierowca spowodował kolizję, za którą sporo zapłaci. Mężczyzna ma prawo jazdy od dwóch miesięcy.

Brutalny napad. Pracownik pobił swojego szefa

Brutalny napad. Pracownik pobił swojego szefa

Mężczyzna został zaatakowany zaraz po wyjściu z domu. Napastnik był zamaskowany.

Policja też szykuje się na WOŚP. Ma kilka dobrych rad

Policja też szykuje się na WOŚP. Ma kilka dobrych rad

W niedzielę 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nad bezpiecznym przebiegiem akcji mają czuwać policjanci.

Blisko 51,7 tys. zakażeń. Tymczasem będzie manifestacja przeciwników szczepień

Blisko 51,7 tys. zakażeń. Tymczasem będzie manifestacja przeciwników szczepień

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane pandemiczne. W całym kraju wykryto blisko 51,7 tys. zakażeń.

Pieniądze dla MOSiR-u zamrożone. Co z siłownią?

Pieniądze dla MOSiR-u zamrożone. Co z siłownią?

Puławscy radni przesunęli środki, które Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji planował wydać na zakup wyposażenia siłowni w nowej hali. Cała suma, 600 tys. zł, tymczasowo trafiła do rezerwy. Jej wydanie poprzedzą konsultacje.

Złe wieści z Wuhan. Odkryli kolejnego wirusa

Złe wieści z Wuhan. Odkryli kolejnego wirusa

Odkryliśmy nowego koronawirusa - NeoCoV, który jest blisko spokrewniony z wirusem MERS; na razie NeoCoV szerzy się między nietoperzami, ale jeśli zmutuje może przenieść się na ludzi i wywoływać śmiertelną chorobę - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk.

Niebezpiecznie jak na... pasach. Piesi na zebrze grają w groźną ruletkę

Niebezpiecznie jak na... pasach. Piesi na zebrze grają w groźną ruletkę

Po ubiegłorocznej zmianie przepisów piesi mają pierwszeństwo na pasach. Policjanci zauważają jednak, że być może nie zawsze prawidłowo z niego korzystają. Liczba wypadków na zebrach rośnie w zastraszającym tempie.

Żołnierze naprawiają zniszczone drogi nad Bugiem

Żołnierze naprawiają zniszczone drogi nad Bugiem

Specjalistyczne pododdziały wojsk inżynieryjnych mają naprawiać nadbużańskie drogi. Ale mieszkańcy przygranicznych gmin nie są zadowoleni z efektów.

Studniówki 2022. Bal uczniów Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie
galeria

Studniówki 2022. Bal uczniów Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie

Studniówka maturzystów Liceum im. Jana III Sobieskiego rozpoczęła się w piątkowy wieczór polonezem. Uczniowie bawią się w Focus Hotel Premium w Lublinie.

Lublinianka – Chełmianka 0:1. Nowy zawodnik na Wieniawie, kolejne transfery w drodze
galeria

Lublinianka – Chełmianka 0:1. Nowy zawodnik na Wieniawie, kolejne transfery w drodze

Już w piątek Lublinianka rozegrała drugi mecz kontrolny podczas zimowych przygotowań. W pierwszym drużyna Roberta Chmury uległa Avii Świdnik 0:3. Tym razem musiała uznać wyższość innego trzecioligowca z naszego regionu – Chełmianki po porażce 0:1.

Znowu tną rozkłady jazdy w Lublinie. Pasażerowie się nie pogubią?

Znowu tną rozkłady jazdy w Lublinie. Pasażerowie się nie pogubią?

Od poniedziałku ma obowiązywać okrojony rozkład jazdy autobusów i trolejbusów. Na przystanku trzeba będzie uważać, by spojrzeć na odpowiednią tabelkę, bo miasto nie zamierza wymieniać kartek z rozkładami. Niewykluczone są kolejne cięcia.

Zieleń, gdzie tylko chcesz! Poznaj zalety mobilnych ogrodów wertykalnych

Zieleń, gdzie tylko chcesz! Poznaj zalety mobilnych ogrodów wertykalnych

Wiele osób instynktownie wybiera zielone otoczenie i chętnie przebywa wśród roślin. Niestety, nasze codzienne życie toczy się głównie w betonowej przestrzeni dużych miast wypełnionej nieustającym pędem i hałasem. Korzystnym zjawiskiem ostatnich lat jest rosnąca świadomość istnienia potrzeby kontaktu z naturą – firmy zajmujące się aranżacją przestrzeni wychodzą jej naprzeciw i pomagają stworzyć komfortowe, funkcjonalne wnętrza, wypełnione zielenią. Dużą rolę odgrywają w nich mobilne zielone ściany – dlaczego? Odpowiedź poniżej!

Ministerstwo podało ile zmarło osób zaszczepionych przeciw COVID-19

Ministerstwo podało ile zmarło osób zaszczepionych przeciw COVID-19

Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 osoby zaszczepione stanowiły 12,37 proc. Zgony nie są związane ze szczepieniem – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium