Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

Dzisiaj
14:15

Bezprecedensowe znalezisko: Orzeł z czasów insurekcji kościuszkowskiej

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC

Do chełmskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków trafiło sensacyjne znalezisko. To fragment nakrycia głowy żołnierza sprzed ponad 300 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To odkrycie Andrzeja Kędzierawskiego i Krzysztofa Fidlera z Sawina. W maju, na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwo Chełm Leśnictwo Góry (gm. Rejowiec, pow. chełmski) prowadzili legalne poszukiwania zabytków na podstawie pozwolenia konserwatorskiego.

Podczas poszukiwań natrafili na fragment czapki wojskowej - potocznie zwanej czako. To rodzaj wysokiej, sztywnej czapki wojskowej używanej od końca XVIII do początków XX wieku. 

Najcenniejszym elementem odkrycia jest metalowy orzeł o wymiarach 12,8 cm x 11,5 cm, wykonany najprawdopodobniej ze stopu cyny i ołowiu. Towarzyszy mu mosiężna blacha w formie szerokiego ostrołuku, o wymiarach ok. 15 cm x 19 cm – element charakterystyczny dla czak piechoty z lat 1791–1794. Na rewersie orła widoczne są enigmatyczne inicjały: S(?) i M.

Znalezisko jest wyjątkowe i bardzo cenne, ponieważ nie udało się odnaleźć bezpośrednich analogii, które pozwoliłyby na jednoznaczne określenie jego pochodzenia i chronologii - podkreśla Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. 

Orzeł posiada zamkniętą koronę, głowę zwróconą w lewo i skrzydła uniesione ku górze. Umieszczony jest na tzw. panoplium – kompozycji złożonej z elementów wojskowych: dwóch granatów artyleryjskich, sztandarów i piramidek z kul karabinowych. W prawej łapie dzierży miecz – a nie, jak dotąd znane egzemplarze, berło. Brakuje również królewskiego monogramu SAR, który zdobił dotąd znane wzory.

Ekspercka analiza i historyczne znaczenie

Wstępne datowanie oraz identyfikację przeprowadzili historycy: dr Tomasz Pietras z Uniwersytetu Łódzkiego oraz prof. Maciej Trąbski z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Z opinii prof. Trąbskiego wynika, że znalezisko można wiązać z umundurowaniem piechoty wojska koronnego z czasów uchwalenia Konstytucji 3 Maja i insurekcji kościuszkowskiej (1791–1794).

Dotychczas znane były jedynie dwa wzory orłów z tego okresu, znajdujące się m.in. w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Najnowsze znalezisko, mimo podobieństw, wykazuje odrębności formalne i heraldyczne, które czynią je unikatowym.

- Biorąc pod uwagę grenadierskie symbole na panoplium – dwa granaty artyleryjskie stanowiące centrum kompozycji i podstawę orła – można przypuszczać, że był to znak z kaszkietu Regimentu Grenadierów szefostwa gen. Józefa Augusta Ilińskiego lub Regimentu Grenadierów szefostwa Mikołaja Czapskiego - dodaje Kopciowski. - Taka indywidualna forma orła mogła zostać zamówiona przez szefa regimentu, w celu jego odróżnienia od innych oddziałów piechoty wojska koronnego.

Historyczny kontekst i dalsze losy artefaktu

Odkrycia dokonano w pobliżu historycznego traktu z Chełma do Lublina; szlaku wykorzystywanego przez oddziały wojskowe zarówno podczas wojny w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 roku, jak i w czasie powstania kościuszkowskiego dwa lata później. To sugeruje, że artefakt mógł zostać zgubiony lub porzucony w trakcie przemarszu jednej z jednostek.

Decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, niezwykłe znalezisko zostanie przekazane do zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Wzbogaci ono kolekcję zabytków militarnych związanych z historią regionu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie
25 maja 2025, 19:00

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie

"Neonova" to nowy projekt Julii Pietruchy i Marty Zalewskiej. Składają się na niego nowe, refleksyjne utwory odnoszące się do życia, relacji wewnętrznych i codziennych spostrzeżeń. Te dwie piękne i zdolne artystki wystąpią w najbliższą niedzielę (25 maja) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej
ZDJĘCIA
galeria

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka – kobieta z charakterem, piórem i misją – zagościła w sercach uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 w Lublinie, której jest patronką. W 183. rocznicę urodzin pisarki społeczność szkolna zorganizowała Dzień Patrona.

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

Osady w Żmijowiskach i Kłodnicy za panowania Bolesława Chrobrego stanowiły ważne punkty na mapie wczesnopiastowskiej ekspansji na zachodnią Lubelszczyznę. Zaraz zaczną się tu szczegółowe badania i odwierty. - To będą kluczowe badania archeologiczne - zapowiadają badacze.

W takim miejscu dzieci mogą odpocząć od szpitalnej codzienności, pobawić się i po prostu częściej uśmiechać
galeria

Tu maluchy częściej się uśmiechają. Kolorowy kącik dla najmłodszych pacjentów

Mają nowiutkie, świetnie wyposażone, komfortowe sale, a teraz także urocze miejsce do zabawy. Kącik Radości dla dzieci leczonych na pediatrii szpitala „papieskiego” w Zamościu powstał dzięki współpracy placówki z Fundacją Dr Clown i Lego Polska.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i rzecznik prasowy MSZ Paweł Wroński podczas konferencji prasowej w Brukseli. Minister poinformował, że pomnik zamordowanych polskich więźniów w Miednoje został zdewastowany

Rosjanie zdewastowali pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje

Minister Radosław Sikorski poinformował, że pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje został zdewastowany. – Nie zrobili tego wandale, zrobiły to władze kompleksu cmentarnego na polecenie lokalnej prokuratury, a więc na polecenie państwa rosyjskiego – powiedział Sikorski. – To niedopuszczalne ingerowanie Rosji w prawdę historyczną.

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

1 sierpnia w Lublinie zacznie funkcjonować Zarząd Inwestycji Miejskich. Nowa jednostka organizacyjna przejmie zadania dotychczasowego Wydziału Inwestycji i Remontów. Jaki jest cel tej zmiany?

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Do tego wyróżnienia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. A cztery jednostki OSP z tereny powiatu zamojskiego dostały decyzję o ponownym włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – tak wyglądał Dzień Strażaka w KM PSP Zamość.

Jak ratować ludzkie życie? Przedszkolaki z wizytą u ratowników medycznych
ZDJĘCIA
galeria

Jak ratować ludzkie życie? Przedszkolaki z wizytą u ratowników medycznych

Jak ratować ludzkie życie? Na czym polega praca ratownika medycznego? Tego mogły dowiedzieć się przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, podczas dnia otwartego w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Lublinie.

Anno 117: Pax Romana
GRAMY
galeria
film

Anno 117: Pax Romana. Jak zbudować imperium? (wideo)

Nie od razu Rzym zbudowano, ale wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. W grze Anno 117: Pax Romana oba stwierdzenia są jak najbardziej na miejscu, co potwierdza chociażby nowy, prawie 6-minutowy materiał z rozrywki.

Na miejsce zdaerzenia, dla pełnego wyjaśnienia sprawy, wypłynął ORP „Heweliusz”, okręt hydrograficzny wyspecjalizowany w monitorowaniu

„Podejrzane manewry” rosyjskiego statku na Bałtyku. Zwołano specjalną naradę

Premier Donald Tusk poinformował, że rosyjski statek z „floty cieni”, który jest objęty sankcjami, wykonywał podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego łączącego Polskę ze Szwecją. Szef rządu dodał, że po interwencji polskiego wojska statek ten odpłynął do jednego z rosyjskich portów.

Studenci z Chełma zdobyli niebo. Sukces młodych pilotów z PANS

Studenci z Chełma zdobyli niebo. Sukces młodych pilotów z PANS

Reprezentanci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie zdobyli laury podczas jednej z najważniejszych imprez lotnictwa sportowego w Polsce. Edward Gąsior sięgnął po tytuł Mistrza Polski Juniorów, a cały zespół zdominował klasyfikację.

Bezprecedensowe znalezisko: Orzeł z czasów insurekcji kościuszkowskiej
ZDJĘCIA
galeria

Bezprecedensowe znalezisko: Orzeł z czasów insurekcji kościuszkowskiej

Do chełmskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków trafiło sensacyjne znalezisko. To fragment nakrycia głowy żołnierza sprzed ponad 300 lat.

Straż graniczna w Lubelskiem przyjęła wnioski o ochronę międzynarodową od 14 cudzoziemców

Straż graniczna w Lubelskiem przyjęła wnioski o ochronę międzynarodową od 14 cudzoziemców

Nadbużańska SG od 27 marca przyjęła na granicy z Białorusią wnioski o ochronę międzynarodową od 14 cudzoziemców, a odmówiła dotychczas w jednym przypadku - obywatelki Gwinei z dzieckiem – wynika z przekazanych PAP danych. W tym tygodniu funkcjonariusze znaleźli kolejne zwłoki w rzece granicznej Bug.

Dziś kierowcy korzystają już z ponad 180 km S17 od węzła Warszawa Wschód na obwodnicy stolicy, aż do węzła Piaski Wschód oraz niespełna 10-kilometrowej obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Pomiędzy węzłami Kurów Zachód i Piaski Wschód S17 ma wspólny przebieg z drogą ekspresową S12, prowadzącą do przejścia granicznego w Dorohusku

Brakuje jeszcze 130 kilometrów. Jaki jest plan na S17?

Całość ma mieć długość 320 km, a ekspresowa droga S17 połączyć ostatecznie Warszawę z Hrebennem i granicą z Ukrainą. Kierowcy już jeżdżą po 190 km tej trasy. Kiedy dostaną pozostałą część? Trzeba poczekać.

Radawiec Air Show Kids. Lotniczy Dzień Dziecka
Patronat
25 maja 2025, 10:00

Radawiec Air Show Kids. Lotniczy Dzień Dziecka

Już 25 maja niebo nad Radawcem wypełni się podniebnymi emocjami, a lotnisko Aeroklubu Lubelskiego zamieni się w rodzinną strefę zabawy! Tegoroczna edycja festynu „Lotniczy Dzień Dziecka” zapowiada się wyjątkowo – organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, które zachwycą zarówno najmłodszych, jak i dorosłych pasjonatów lotnictwa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

miesz

ZAMOŚĆ

107,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

11,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy
Nowy piętrowy domek do samodzielnego montażu 20m2  4m/5m

Nowy piętrowy domek do samodzielnego montażu 20m2 4m/5m

Warszawa

54 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

sprzedam działkę nad Jeziorem Piaseczno

Lublin

420 000,00 zł

Komunikaty