Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 października 2024 r.
9:40

Leasing operacyjny vs. leasing finansowy: co wybrać?

Leasing to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu środków trwałych – od samochodów, przez maszyny, aż po sprzęt IT. Występuje on jednak w kilku odmianach – przede wszystkim jako leasing operacyjny i finansowy. Czym różnią się te dwa rozwiązania, na czym polegają i które z nich będzie lepszym wyborem dla Twojej firmy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Czym jest leasing?

Zacznijmy od podstaw. Leasing – co to właściwie jest? To umowa, na mocy której leasingodawca (firma leasingowa) oddaje leasingobiorcy (najczęściej firmie, ale niekoniecznie) określony przedmiot do użytku na pewien czas. W zamian leasingobiorca zobowiązuje się do regularnych płatności, czyli uiszczania rat leasingowych. Po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot może zostać wykupiony na własność przez leasingobiorcę lub zwrócony leasingodawcy, w zależności od zapisów umowy.

Leasing jest atrakcyjny głównie ze względu na brak konieczności jednorazowego wydawania dużych sum na zakup sprzętu czy pojazdów. Daje możliwość korzystania z nowoczesnych maszyn, samochodów czy innych środków trwałych bez obciążania budżetu firmy.

Istnieją dwa główne rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy – a każdy z nich ma swoje zalety.

Na czym polega leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to forma, w której przedmiot leasingu formalnie pozostaje własnością leasingodawcy przez cały czas trwania umowy. Oznacza to, że leasingobiorca korzysta z przedmiotu, ale nie staje się jego właścicielem. Po zakończeniu umowy może wykupić przedmiot za ustaloną kwotę lub zwrócić go leasingodawcy.

Leasing operacyjny jest szczególnie popularny wśród firm, ponieważ pozwala na ujęcie pełnych kosztów rat leasingu oraz wpłaty początkowej w księgach rachunkowych jako koszty uzyskania przychodu. To istotne z perspektywy podatkowej, ponieważ wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania. Do każdej raty jest doliczany podatek VAT, a zatem nie ma potrzeby uiszczania go w całości na początku trwania umowy. Minimalny okres trwania umowy  nie może być jednak krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji, co stanowi pewne ograniczenie.

Zalety leasingu operacyjnego:

  • możliwość uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wszystkich kosztów;
  • brak konieczności wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy;
  • możliwość korzystania z najnowszego sprzętu bez konieczności posiadania go na własność;
  • leasingodawca odpowiada za amortyzację przedmiotu, co może być korzystne dla przedsiębiorców niemających innego majątku.

Na czym polega leasing finansowy?

Leasing finansowy różni się od leasingu operacyjnego przede wszystkim pod kątem własności przedmiotu leasingu. W tym przypadku leasingobiorca staje się jego właścicielem już w momencie podpisania umowy, choć formalnie przeniesienie własności następuje po uiszczeniu wszystkich rat leasingowych.

W leasingu finansowym przedmiot leasingu zostaje ujęty w aktywach leasingobiorcy, co oznacza, że to on odpowiada za jego amortyzację. Tylko część odsetkowa raty leasingowej jest traktowana jako koszt uzyskania przychodu. Należy zwrócić uwagę, że w leasingu finansowym suma podatku VAT naliczonego od należności leasingowych ma zawsze stawkę właściwą dla przedmiotu leasingu. Ten rodzaj finansowania może być zatem szczególnie korzystny w przypadku środków trwałych, które są opodatkowane stawką niższą niż 23%. Całość należnego podatku VAT trzeba jednak zapłacić jednorazowo, tuż po podpisaniu umowy leasingu finansowego.

Zalety leasingu finansowego:

  • przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy po zakończeniu umowy;
  • możliwość rozliczania amortyzacji po stronie leasingobiorcy;
  • mniejsze koszty związane z wykupem (przedmiot często zostaje wykupiony za symboliczną kwotę po spłacie ostatniej raty);
  • nie ma ograniczeń związanych z czasem trwania umowy.

Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice

Różnice między leasingiem operacyjnym i finansowym dotyczą kilku aspektów.

Własność przedmiotu:

  • w leasingu operacyjnym przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy, a leasingobiorca ma jedynie prawo do jego użytkowania;
  • w leasingu finansowym przedmiot staje się własnością leasingobiorcy po zakończeniu umowy.

Amortyzacja:

  • w leasingu operacyjnym amortyzacja jest po stronie leasingodawcy.
  • w leasingu finansowym amortyzację prowadzi leasingobiorca.

Koszty podatkowe:

  • leasing operacyjny pozwala na zaliczenie pełnych rat leasingowych oraz opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu;
  • w leasingu finansowym jedynie część odsetkowa raty leasingowej stanowi koszt uzyskania przychodu, a leasingobiorca musi również amortyzować przedmiot.

Wykup przedmiotu:

  • w leasingu operacyjnym wykup jest opcjonalny;
  • w leasingu finansowym leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu po spłacie wszystkich rat.

Podatek VAT:

  • w leasingu operacyjnym jest doliczany do każdej raty (zawsze w wysokości 23%);
  • w leasingu finansowym całość podatku VAT jest opłacana z góry, a stawka zależy od przedmiotu leasingu.

W praktyce leasing operacyjny można porównać do wynajmu długoterminowego z możliwością wykupu, a leasing finansowy można porównać do zakupu na raty.

Leasing operacyjny a leasing finansowy – co wybrać?

Jeśli zależy Ci na niższych kosztach operacyjnych i możliwości zaliczenia pełnych rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu, leasing operacyjny może być dla Ciebie odpowiedni. To idealne rozwiązanie dla firm, które chcą regularnie wymieniać sprzęt na nowy i nie zależy im na posiadaniu środków trwałych na własność. Jest to również dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz martwić się amortyzacją przedmiotu.

Leasing finansowy będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na tym, aby po zakończeniu umowy stać się właścicielem przedmiotu. Jest to korzystne w przypadku maszyn, urządzeń czy pojazdów, które mają dłuższy okres użytkowania i mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Dla osób planujących długoterminowe inwestycje w środki trwałe leasing finansowy oferuje bardziej opłacalne warunki wykupu. Może być również korzystniejszy finansowo w przypadku środków trwałych objętych niższą stawką VAT (np. sprzęt medyczny).

Decyzja o wyborze między leasingiem operacyjnym a finansowym zależy zatem od Twoich indywidualnych potrzeb, charakterystyki prowadzonej działalności oraz tego, jak zamierzasz korzystać z przedmiotu leasingu. Niezależnie od tego, jaki typ leasingu wybierzesz, przed podpisaniem umowy warto pobrać Raport BIK Moja Firma. Dzięki niemu uzyskasz cenne informacje dotyczące sytuacji finansowej Twojego przedsiębiorstwa (aktywne zobowiązania, opóźnienia w płatnościach itp.).

 

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium