Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

14 grudnia 2021 r.
1:04

Lublin metropolitalny

1 A A

Prace nad projektem Strategii Lublin 2030 dobiegły końca. Obecnie dokument poddawany jest konsultacjom społecznym, które potrwają do dnia 20 grudnia. Mieszkanki i mieszkańcy, a także wszyscy interesariusze strategii, mogą zgłaszać swoje uwagi do zawartych w niej zapisów. Aby lepiej zrozumieć obrane kierunki rozwoju miasta rozmawiamy z dr Mariuszem Saganem – Dyrektorem Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, który jest współautorem Strategii i który opowie o ostatnim obszarze rozwojowym nowej strategii: Lublin metropolitalny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy możemy powiedzieć, że Lublin już dziś jest metropolią?

– Metropolię można różnie definiować: w kontekście regionalnym, krajowym, europejskim czy światowym. Możemy powiedzieć, że Lublin jest kształtującą się metropolią, a jeśli podjęte zostaną właściwe działania (zidentyfikowane między innymi w Strategii Lublin 2030) to nasze miasto ma szansę stać się średniej wielkości polską metropolią, a w przyszłości nawet tą europejską. Stąd też tak ważne jest, by wejść w fazę wstępnego rozwoju metropolitalnego.

Jakie cechy metropolii Lublin posiada obecnie?

– Z pewnością Lublin już dziś spełnia funkcje metropolitalne w stosunku do aglomeracji lubelskiej i  regionu Polski Wschodniej. Po części również wobec całego kraju (ze względu na ulokowanie w mieście m.in. ogólnopolskich siedzib instytucji krajowych, takich jak Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, centrum obsługi informatycznej ministerstw, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego), a z funkcji międzynarodowych bez wątpienia już teraz możemy mówić o kształceniu studentów z zagranicy, co również przybliża miasto do rangi metropolii.

Dlaczego dążymy do tego by Lublin stał się metropolią? Jakie korzyści przyniesie to mieszkańcom?

– O randze metropolii decyduje między innymi liczba mieszkańców aglomeracji. Te dane często brane są pod uwagę pod kątem oceny jakości życia i prowadzenia biznesu w danej lokalizacji. Można uznać, że im większą liczbę ludności posiada dana aglomeracja, tym lepiej się w niej żyje i pracuje. Inwestorzy rozważający lokalizację swoich biznesów w mieście często sugerują się właśnie taką oceną. Dodatkowo, z perspektywy pracodawcy: im więcej mieszkańców, tym większy zasób kapitału ludzkiego, z którego mogą korzystać przy rekrutacji pracowników. Doskonale wiemy, że rozwój gospodarczy idzie w parze z rozwojem społecznym, a budowanie silnego gospodarczo miasta przekłada się na lepszą jakość życia jego mieszkańców. Uzyskanie rangi metropolii to również kwestia obecności Lublina na arenie międzynarodowej, dzięki czemu miasto między innymi zapraszane jest w roli partnera do wielu rozwojowych projektów, np. tych z zakresu smart city, których efekty realizacji również bezpośrednio wpływają na dobrobyt mieszkańców.

Mówiąc o metropolizacji nie można nie wspomnieć o jej uwarunkowaniach przestrzennych. Czy to z tego względu za cel w Strategii Lublin 2030 postawiono wzmacnianie pozycji Lublina jako lidera Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego?

– Dokładnie tak. Tak jak wspominałem wcześniej, ważnym czynnikiem rozwoju metropolii są jej mieszkańcy, a współpraca Lublina z okolicznymi gminami w zakresie m.in. rozwoju infrastruktury transportowej, sieciowej czy komunikacji bezpośrednio wpływa na polepszenie warunków ich życia i zwiększenie na przykład szans zawodowych. Sztandarowym projektem z zakresu metropolizacji Lublina i rozwoju współpracy w ramach LOM jest budowany obecnie Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Chcemy dalej rozwijać współpracę międzygminną w celu rozwoju zrównoważonego transportu aglomeracyjnego, w tym integracji miejskiego systemu transportowego z planowaną Lubelską Koleją Aglomeracyjną.

Czy metropolizacja niesie za sobą jakieś negatywne skutki?

– W metropolizacji upatrywać można dwóch głównych zagrożeń: rozlewania się miasta w ramach klasycznych procesów suburbanizacji oraz odpływu inwestorów do gmin ościennych, a przy tym utraty m.in. dochodów z podatków od nieruchomości. Pisząc Strategię Lublin 2030 staraliśmy się jednak patrzeć na rozwój miasta z perspektywy makro, a nie mikroekonomicznej. Szanse wynikające ze współpracy w ramach LOM zdecydowanie przewyższają te hipotetyczne zagrożenia. Jeśli chodzi o politykę demograficzna to być może w przyszłości powinniśmy rozpocząć rozmowy dotyczące wcielenia niektórych obszarów w granice miasta Lublin. Proces ten jednak powinien być silnie partycypacyjny i przeprowadzony w oparciu o zasady lokalnej demokracji, w drodze wielostronnego dialogu z gminami. Z kolei jeśli chodzi o napływ nowych inwestorów, to zdecydowanie ważniejsze jest ich znaczenie w kształtowaniu regionalnej gospodarki – okoliczne gminy to dodatkowy potencjał i możliwości tworzenia nowych terenów inwestycyjnych dla firm, których obecność niesie za sobą także rozwój podmiotów wchodzących w skład całych łańcuchów wartości, rozwój potencjału naukowego uczelni i wszelkie efekty mnożnikowe, które obserwować można w Lublinie jako głównym ośrodku miejskim regionu. W końcu wzrost zamożności ludzi, bez względu na ich miejsce zamieszkania, przekłada się na wzrost ich siły nabywczej wykorzystywanej między innymi na rynku dóbr i usług w naszym mieście.

Dlaczego wobec tego dopiero w Strategii Lublin 2030 uznano procesy metropolizacji za kluczowy obszar rozwojowy?

– Rzeczywiście dopiero w nowej Strategii wyodrębniliśmy obszar „Lublin metropolitalny” i nadaliśmy mu wyższą rangę, jednak to nie znaczy, że działań w tym kierunku nie prowadziliśmy już wcześniej, w oparciu o zapisy Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020. Tak naprawdę wszystkie realizowane przez nas dotychczas projekty, dotyczące na przykład zwiększania dostępności komunikacyjnej miasta, jego otwartości na studentów zagranicznych czy migrantów, sukcesywnie przyczyniały się do budowania siły Lublina jako potencjalnej, europejskiej metropolii. Dziś jesteśmy wiodącym ośrodkiem i liderem Polski Wschodniej, a w perspektywie 2030 roku aspirujemy do roli lidera międzynarodowej osi ViaCarpatia.  W obecnej dekadzie będziemy dążyć do tego, by Lublin stał się miastem o nowych i coraz bardziej zróżnicowanych funkcjach międzynarodowych w poszczególnych obszarach funkcjonowania miasta: akademickości, inteligentnej gospodarce, instytucjach (w tym publicznych), urbanistyce i zrównoważonym rozwoju. Zapisy nowej strategii w obszarze „Lublin metropolitalny” mają stanowić klamrę, spajającą pozostałe obszary rozwojowe. Synergia działań dotyczących rozwoju przedsiębiorczości, budowania inteligentnej i wyspecjalizowanej gospodarki, komercjalizacji nauki, zrównoważonego planowania przestrzennego, wielopokoleniowego społeczeństwa, budowania atrakcyjnej oferty kulturalnej, turystycznej i sportowej przyczyni się do umocnienia i rozwoju metropolitalnego wymiaru Lublina.

Więcej informacji na temat konsultacji społecznych znajduje się na stronie: www.2030.lublin.eu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana
MAGAZYN

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana

20. marca 2024 minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 r. nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców, poświęconą drugoligowym występom piłkarzy Hetmana.

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
NASZ PATRONAT
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium