Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

18 listopada 2024 r.
10:02

Planujesz urlop w Egipcie? To musisz wiedzieć!

Marzysz o podróży do kolebki starożytnej cywilizacji, by odkryć tajemnice tamtejszego świata? Egipt to kraj faraonów i piramid, który chętnie odwiedzają turyści z całego świata – także z Polski. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Przedstawione informacje pomogą Ci zaplanować udany urlop.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby spędzić urlop w Egipcie?

Do Egiptu możesz wjechać, posługując się paszportem (zwykłym lub tymczasowym). Ważne, aby był ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Miej na uwadze, że władze egipskie mogą odmówić Ci wjazdu do kraju, jeśli Twój paszport będzie uszkodzony lub nie będzie zawierał wszystkich stron. Potrzebujesz również wizy. Możesz ją wyrobić na lotnisku po przylocie lub online.

Do wyboru są dwa rodzaje wiz: jednokrotnego i wielokrotnego wjazdu. Ta pierwsza kosztuje 25 dolarów i jest ważna przez 30 dni. Natomiast ta umożliwiająca wielokrotne przekroczenie granicy kosztuje 60 dolarów i jest ważna przez 6 miesięcy.

Jeśli planujesz podróż na Półwysep Synaj, możesz skorzystać z bezpłatnej wizy Sinai Only, ważnej przez 14 dni. Upoważnia ona jednak tylko do podróżowania po wschodnim wybrzeżu Półwyspu.

Ochrona w czasie podróży. Czy karta EKUZ działa w Egipcie?

Podczas planowania urlopu w Egipcie zadbaj o odpowiednią ochronę zdrowotną. Niestety, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie działa w Egipcie. Uprawnia ona do korzystania ze świadczeń zdrowotnych tylko w państwach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA.

Dlatego, jeśli wybierasz się do Egiptu, koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne. Polisa powinna obejmować najważniejsze koszty leczenia, transportu do Polski i chociaż podstawowy pakiet assistance. Pamiętaj, że koszty leczenia w Egipcie mogą być bardzo wysokie, dlatego prywatna ochrona jest taka ważna.

Więcej informacji o EKUZ i ubezpieczeniach turystycznych znajdziesz na stronie https://ekuz.com.pl.

Co jeszcze warto wiedzieć, planując urlop w Egipcie?

Oprócz zasięgnięcia wiedzy na temat niezbędnych dokumentów i ubezpieczenia, zapoznaj się z kilkoma praktycznymi informacjami, które z pewnością pomogą Ci w zaplanowaniu udanego urlopu.

  • Językiem urzędowym w Egipcie jest arabski, ale w miejscach turystycznych można się bez problemu porozumieć po angielsku.
  • Jeśli planujesz wynająć samochód w Egipcie, możesz posługiwać się międzynarodowym prawem jazdy.
  • Oficjalną walutą Egiptu jest funt egipski (EGP), ale w kurortach turystycznych są akceptowane płatności w dolarach amerykańskich oraz w euro. W wielu miejscach można płacić również kartami, ale najlepiej mieć przy sobie gotówkę. Więcej informacji na temat waluty w Egipcie znajdziesz pod linkiem: com.pl/jaka-walute-zabrac-do-egiptu/.

Czy urlop w Egipcie w czasie polskiej jesieni i zimy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy wyjazd do Egiptu jesienią lub zimą to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! W czasie, gdy w Polsce panuje chłodna i deszczowa aura, w Egipcie będziesz cieszyć się słońcem i przyjemną temperaturą. To idealny czas na zwiedzanie starożytnych zabytków i relaks na plaży – bez tłumów turystów i uciążliwych upałów!

Jesienią temperatury w Egipcie są w sam raz do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W listopadzie można się spodziewać ok. 24-27°C. Woda w morzu jest wciąż ciepła, więc śmiało można kąpać się i korzystać z atrakcji wodnych.

Zima w Egipcie jest łagodna i słoneczna. W grudniu i styczniu temperatury w ciągu dnia wynoszą ponad 20°C, a woda w morzu ma ok. 24°C. To doskonały czas na zwiedzanie zabytków i odkrywanie uroków Egiptu, bez obaw o zmęczenie upałem.

Co warto zobaczyć w Egipcie?

Oprócz słynnych piramid i zabytków starożytnych, w Egipcie znajdują się również piękne plaże, rafa koralowa i malownicze krajobrazy pustyni. Które miejsca warto zobaczyć podczas urlopu? Oto najpopularniejsze regiony na wakacje.

Hurghada

To miasto nad Morzem Czerwonym, które przyciąga turystów pięknymi plażami, rafami koralowymi i szeroką ofertą rozrywkową. Jest idealnym miejscem dla sportów wodnych i aktywnego wypoczynku, ale także życia nocnego. Można tu również wybrać się na wycieczkę po pustyni i poznać kulturę Beduinów.

Sharm El-Sheikh

Ten luksusowy kurort na półwyspie Synaj słynie z pięknych plaż, krystalicznie czystej wody i doskonałych warunków do nurkowania. W okolicach Sharm El-Sheikh znajduje się również Park Narodowy Ras Mohammed. Stanowi schronienie dla wielu różnych gatunków koralowców i ryb. Miłośnicy historii mogą odwiedzić klasztor św. Katarzyny na półwyspie Synaj lub zaplanować wycieczkę do Jerozolimy czy Petry w Jordanii.

Marsa Alam

Ten region na południu Egiptu zachwyca pięknymi plażami, rafami koralowymi i niezakłóconym kontaktem z naturą. Marsa Alam to idealne miejsce dla osób ceniących ciszę i spokój.

Oprócz wymienionych miejsc, w Egipcie warto również odwiedzić Luksor, zwany niegdyś „miastem stu bram”. Teby były z najważniejszych centrów starożytnego Egiptu. Do dziś można tu podziwiać imponujące zabytki, takie jak świątynie, np. Hatszepsut i Karnak, a także Dolina Królów z grobowcami faraonów czy Kolosy Memnona.

Pamiętaj, że udany wyjazd do Egiptu to nie tylko wybór odpowiedniego miejsca, ale również dobre przygotowanie. Zadbaj o niezbędne dokumenty, ubezpieczenie i zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami. Z Lubelszczyzny do Egiptu dolecisz z Portu Lotniczego Lublin w Świdniku – znajduje się ok. 10 kilometrów od Lublina.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium