Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

16 września 2024 r.
9:27

Przekroczenie limitu transakcji przez MIP – co wolno po złożeniu wniosku o KIP?

Małe Instytucje Płatnicze mogą zachować swój status tak długo, jak długo nie przekraczają limitów kwotowych transakcji ustanowionych dla nich przepisami ustawy. W następstwie przekroczenia, zobligowane są do podjęcia kroków celem rejestracji jako KIP. Jak w takim razie funkcjonują w okresie przejściowym i na co mogą sobie pozwolić?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

MIP a KIP 

Ustawa o usługach płatniczych w art. 4 wskazuje, że działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych może być wykonywana wyłącznie przez dostawców usług płatniczych. W katalogu dostawców usług płatniczych wskazuje szereg podmiotów, w tym instytucje płatnicze (krajowe i unijne) oraz małe instytucje płatnicze. 

Wspomniane wyżej podmioty – Krajowa Instytucja Płatnicza (KIP) jak i Mała Instytucja Płatnicza (MIP) - są podmiotami sektora płatniczego i pieniądza elektronicznego, nadzorowanego przez KNF. 

Działalność MIP jest zdecydowanie mniej sformalizowana, niż ma to miejsce w przypadku KIP. Aby można było prowadzić działalność w tej formie wystarczy, że MIP zostanie wpisany do odpowiedniego rejestru. Ponadto, profil działalności MIPu może być hybrydowy i łączyć wykonywanie usług płatniczych z innymi usługami. Wybór tej formy działalności ma jednak wpływ na możliwość świadczenia węższego wachlarza usług płatniczych. MIP nie świadczy bowiem usług z zakresu  inicjowania transakcji lub usług dostępu do informacji o rachunku. Ponadto, zakres działalności MIP ograniczony jest tylko do obszaru Rzeczpospolitej. 

KIP może świadczyć wszystkie usługi wyszczególnione przez ustawodawcę jako usługi płatnicze,  zarówno na terytorium Polski jak i Państw wchodzących w skład EOG.  Możliwość prowadzenia działalności w tej formie jest jednak ściśle reglamentowana. Oznacza to, że przed rozpoczęciem świadczenia usług jako KIP należy uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Dopiero uzyskanie zgody i wpis do ewidencji KNF umożliwia rozpoczęcia świadczenia usług w tej formie.   

Limity transakcji dla MIP

Istotną cechą charakteryzującą działalność MIP są limity transakcyjne. MIP tak długo może pozostać MIP, jak długo nie przekroczy nałożonych przez ustawę limitów transakcji. Zgodnie z art. 117f ust. 3 Ustawy o usługach płatniczych, średnia całkowitej kwoty transakcji płatniczych z poprzednich 12 miesięcy wykonanych przez małą instytucję płatniczą, w tym przez agentów, za pośrednictwem których świadczy ona usługi płatnicze, nie może przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 1 500 000 euro miesięcznie. Ponadto warto zauważyć, że mała instytucja płatnicza świadcząca usługę przyjmowania wpłat gotówki i dokonywania wypłat gotówki z rachunku płatniczego może przechowywać środki pieniężne użytkowników na rachunkach płatniczych użytkowników, przy czym łączna wysokość środków przyjętych dla jednego użytkownika w każdym czasie nie może przekroczyć równowartości w walucie polskiej 2000 euro.

Co dzieje się wówczas, gdy limit, o którym mowa w art. 177f ust. 3 Ustawy, zostanie przekroczony? Wówczas MIP ma dwie możliwości: albo dostosowuje rozmiar prowadzonej działalności do wymogu limitu,  albo w terminie 30 dni składa wniosek o wydanie zezwolenia. 

Rejestracja jako KIP

Wniosek o prowadzenie działalności jako KIP składa się Komisji Nadzoru Finansowego wraz z szeregiem załączników, wskazanych w art. 61 Ustawy o usługach płatniczych, dołączając m. in.:

  • statut, akt założycielski albo umowę spółki;
  • program działalności i plan finansowy na okres co najmniej trzyletni, z których wynika, że jest w stanie zastosować odpowiednie i proporcjonalne systemy, zasoby i procedury niezbędne do prawidłowego prowadzenia działalności;
  • dane pozwalające na ustalenie tożsamości osób zarządzających oraz osób, które bezpośrednio lub pośrednio posiadają znaczny pakiet akcji lub udziałów w spółce. 

Jeżeli KIP zamierza świadczyć usługi inicjowania transakcji płatniczej lub usługi dostępu do informacji o rachunku, jest obowiązana do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z wykonywaną działalnością lub posiadania gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub innego zabezpieczenia roszczeń. Ponadto, zgodnie z art. 64 Ustawy, KIP musi spełniać wymogi kapitałowe oraz szereg innych wskazanych w przepisie wymogów, w tym  w szczególności zbudować system zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej. Na wszystkie wskazane powyżej okoliczności, należy posiadać stosowne dokumenty dowodowe i przedstawić je razem z wnioskiem.  

Okres przejściowy

Od momentu przekroczenia limitu dla MIP- i złożenia wniosku do KNF o rejestrację jako KIP,  do faktycznego udzielenia zezwolenia przez Komisję, może minąć jednak od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Czy w tym czasie działalność MIP ulega zawieszeniu? W jakim reżimie prawnym – dla MIP czy KIP – może działać organizacja?

Wnioskując a contrario z przepisu z art. 177f ust. 3 Ustawy o usługach płatniczych, skoro limitu 15.000 euro nie może przekraczać tylko MIP, po złożeniu wniosku o rejestrację jako KIP podmiot może dokonywać transakcji na wyższą kwotę niż wskazana powyżej. Należy jednak zwrócić uwagę, że przekroczenie możliwe jest tylko wobec limitu z art. 117 f ust. 3 Ustawy dot. średniej całkowitej kwoty transakcji płatniczych z poprzednich 12 miesięcy. W zakresie kwoty środków przyjętych dla jednego użytkownika, z art. 117h ust. 3 Ustawy o usługach płatniczych, limit pozostaje bez zmian i nadal obowiązuje.  

Samo złożenie wniosku nie upoważnia także do dokonywania czynności właściwych działalności KIP. Dopiero po otrzymaniu zezwolenia KNF możliwe jest rozpoczęcie np. świadczenia usług płatniczych transgranicznych. 

Podsumowanie

Pomoc ekspertów jest nieocenionym wsparciem w procesie dostosowywania organizacji działającej jako MIP do wymogów prowadzenia działalności jako KIP. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z poradami przygotowanymi przez doświadczonych prawników, dostępnymi na stronie: https://malainstytucjaplatnicza-mip.pl

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium