Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 maja 2020 r.
18:28

Takich mężczyzn jest tylko około 30 w Polsce. "Wybór tego zawodu był strzałem w dziesiątkę"

1372 3 A A
Tomasz Kołodziejczyk z córką Hanią
Tomasz Kołodziejczyk z córką Hanią (fot. archiwum rodzinne)

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Tomasz Kołodziejczyk pracuje na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii SPSK4 w Lublinie. Jest jedynym położnym w tym szpitalu i jednym z ok. 30 mężczyzn w Polsce, którzy wykonują ten zawód.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Skąd decyzja o wyborze takiego zawodu?

– Tak naprawdę to był przypadek. Zawsze chciałem wykonywać zawód związany z medycyną, chciałem być fizjoterapeutą, ale niestety przez kontuzję nie mogłem wziąć udziału w egzaminach sprawnościowych. Przypadkiem dowiedziałem się o możliwości studiowania położnictwa przez mężczyzn, wówczas jeszcze na Akademii Medycznej w Lublinie. Byłem trzecim chłopakiem na tej uczelni, który zdecydował się na ten kierunek. Była to dla mnie trochę zagadka, którą postanowiłem zgłębić i to był naprawdę strzał w dziesiątkę.

Niektórzy znajomi traktowali to trochę żartobliwie, mówiąc, że „będę pracował z samymi babami”, ale to mnie nie zniechęciło. Przekonał mnie też sam program studiów, który daje bardzo rozległe możliwości kształcenia, bo oprócz przedmiotów związanych z medycyną jest też m.in. psychologia czy socjologia, co daje później różnorodne możliwości zawodowe, nie tylko związane z położnictwem i pracą w szpitalu.

  • Pan się jednak zdecydował na pozostanie w tym zawodzie.

– Tak i nigdy tego nie żałowałem. Podczas praktyk na różnych oddziałach m.in. ginekologii, położnictwa, neonatologii, patologii ciąży, tylko się w tym wyborze utwierdziłem. Spotkałem się z bardzo pozytywnym odbiorem, zarówno ze strony personelu, jak i samych pacjentek. Na początku było duże zaskoczenie, bo to zawód kojarzony z kobietami. Niektóre pacjentki myślały, że jestem na praktykach lekarskich, nie przypuszczały, że mężczyzna może być położnym. Byłem trochę rzucony na głęboką wodę.

Na początku część pacjentek była trochę wystraszona czy zawstydzona, ale szybko przekonywały się, że mężczyzna też może być dobrym położnym. Mam nawet wrażenie, że niektóre pacjentki doceniają męskie, bardziej może bezpośrednie podejście. Zawsze starałem się też, w miarę możliwości, skracać dystans, czy rozluźnić atmosferę, dzięki czemu pacjentka mogła lepiej przejść przez ten niełatwy czas w szpitalu.

  • Pracuje pan 11 lat w szpitalu przy Jaczewskiego w Lublinie, zdarzały się trudne momenty?

– Przez trzy lata pracowałem na oddziale intensywnej terapii. To odział, gdzie mamy do czynienia z najtrudniejszymi przypadkami, a to niestety wiąże się z dużym obciążeniem emocjonalnym i tym samym fizycznym. Raz mieliśmy skrajnego wcześniaczka, którego mimo naszych wysiłków nie udało się niestety uratować. Byłem jeszcze wtedy młodym pracownikiem, bardzo to przeżyłem. To jednak oddział, który nie pozwala długo tkwić w takim depresyjnym stanie. Mamy świadomość, że za chwilę może być kolejny taki pacjent, a my musimy wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Trzeba budować wewnętrzną siłę, bo inaczej nie jest się w stanie wrócić do pracy.

  • Na oddziale neonatologicznym jest łatwiej?

– Na pewno nie ma aż tylu skrajnie trudnych przypadków, ale jesteśmy dużym oddziałem, mamy bardzo dużo pacjentów. Wśród nich też są chore dzieci. Nasz szpital ma trzeci stopień referencyjności, więc przyjmujemy tak naprawdę najcięższe przypadki. Musimy być na to przygotowani. Praca z tak specyficznym pacjentem, jakim jest noworodek, to praca 24 godziny na dobę. Nasz oddział nigdy nie śpi, bo zawsze ktoś potrzebuje pomocy. Jest to jednak zawód, który daje bardzo dużo satysfakcji, pozytywnych emocji.

Mam nadzieję, że coraz więcej mężczyzn będzie się decydować na ten kierunek, bo przydałaby się pewna równowaga w tym zawodzie. Na razie jest nas tylko ok. 30 w całej Polsce, w Lublinie jest chyba tylko kilku położnych, w szpitalu przy Jaczewskiego jestem jedyny. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej chciałbym życzyć wszystkim koleżankom i kolegom po fachu, szczególnie z SPSK4 w Lublinie, samych sukcesów i satysfakcji zawodowej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Haniah / 13 maja 2020 r. o 15:35
0
Miałam „przyjemność” poznać bohatera tego artykułu po urodzeniu dziecka. Poszłam w srodku nocy po pomoc do tego Pana, bo dziecko płakało cały czas i nie mogłam go uspokoić. Byłam pare godzin po cesarskim cięciu i miałam problemy z laktacja a mały darł się w niebogłosy. W odpowiedzi usłyszałam, ze skoro zdecydowałam się na dziecko to moim obowiązkiem jest nie spać cała noc i rozkręcać laktację- taka rola matki. Potem wziął dziecko i nakarmił je mlekiem modyfikowanym mówiąc mi ze przeze mnie dziecko może mieć perforacje jelit... żałuje ze nie złożyłam skargi, ale ten Pan z pewnością nie wyglądał jakby był tam z powołania
Miałam „przyjemność” poznać bohatera tego artykułu po urodzeniu dziecka. Poszłam w srodku nocy po pomoc do tego Pana, bo dziecko płakało cały czas i nie mogłam go uspokoić. Byłam pare godzin po cesarskim cięciu i miałam problemy z laktacja a mały darł się w niebogłosy. W odpowiedzi usłyszałam, ze skoro zdecydowałam się na dziecko to moim obowiązkiem jest nie spać cała noc i rozkręcać laktację- taka rola matki. Potem wziął dziecko i nakarmił je mlekiem modyfikowanym mówiąc mi ze przeze mnie dziecko może mieć perforacje jelit... żałuje ze nie... rozwiń
Avatar
Susan.Benson / 13 maja 2020 r. o 00:14
-9
Witaj, Czy napotykasz przedwczesne wyzwania finansowe? Nazywam się Susan Benson Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Z uwagi na stagnację gospodarczą, w wyniku której wyłania się wirus Corona, z powodu nadwyżki gotówki w naszej instytucji, dążymy do przyspieszenia obiegu pieniędzy poprzez finansowanie klientów w Europie i poza nią za pomocą pożyczki. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby rozpocząć działalność gospodarczą, kupić dom lub samochód? Czy potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? Jeśli czytasz to i wiesz, że potrzebujesz wsparcia finansowego, chcę, abyś skontaktował się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Możesz skontaktować się z nami poprzez e-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub Wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp za pośrednictwem: +447903159998 i od razu otrzymaj odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Ci poprawić swoje długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe. Funkcje i zalety; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - Odbierz pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3,0%. * Wysokie stawki zatwierdzenia * Masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z kilku powodów. Jeśli naprawdę potrzebujesz rozwiązania swoich problemów finansowych, po prostu napisz do mojej firmy, pomożemy ci z pożyczką. Pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy składasz wniosek u nas, składasz wniosek w zaufanej firmie, która dba o twoje potrzeby finansowe, naszym najwyższym priorytetem jest twoja stabilność finansowa i będziesz zadbany przez cały proces. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com LUB; WhatsApp: +447903159998
Witaj, Czy napotykasz przedwczesne wyzwania finansowe? Nazywam się Susan Benson Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Z uwagi na stagnację gospodarczą, w wyniku której wyłania się wirus Corona, z powodu nadwyżki gotówki w naszej instytucji, dążymy do przyspieszenia obiegu pieniędzy poprzez finansowanie klientów w Europie i poza nią za pomocą pożyczki. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby rozpocząć działalność gospodarczą, kupić dom lub samochód? Czy potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? Jeśli czytasz to i wiesz, ż... rozwiń
Avatar
Karol Salwa / 12 maja 2020 r. o 20:38
-17
a ja myślałem, że na pielęgniarstwo facet może pójść dlatego że praktycznie nie ma żadnej konkurencji a towaru w bród.
Avatar
Haniah / 13 maja 2020 r. o 15:35
0
Miałam „przyjemność” poznać bohatera tego artykułu po urodzeniu dziecka. Poszłam w srodku nocy po pomoc do tego Pana, bo dziecko płakało cały czas i nie mogłam go uspokoić. Byłam pare godzin po cesarskim cięciu i miałam problemy z laktacja a mały darł się w niebogłosy. W odpowiedzi usłyszałam, ze skoro zdecydowałam się na dziecko to moim obowiązkiem jest nie spać cała noc i rozkręcać laktację- taka rola matki. Potem wziął dziecko i nakarmił je mlekiem modyfikowanym mówiąc mi ze przeze mnie dziecko może mieć perforacje jelit... żałuje ze nie złożyłam skargi, ale ten Pan z pewnością nie wyglądał jakby był tam z powołania
Miałam „przyjemność” poznać bohatera tego artykułu po urodzeniu dziecka. Poszłam w srodku nocy po pomoc do tego Pana, bo dziecko płakało cały czas i nie mogłam go uspokoić. Byłam pare godzin po cesarskim cięciu i miałam problemy z laktacja a mały darł się w niebogłosy. W odpowiedzi usłyszałam, ze skoro zdecydowałam się na dziecko to moim obowiązkiem jest nie spać cała noc i rozkręcać laktację- taka rola matki. Potem wziął dziecko i nakarmił je mlekiem modyfikowanym mówiąc mi ze przeze mnie dziecko może mieć perforacje jelit... żałuje ze nie... rozwiń
Avatar
Susan.Benson / 13 maja 2020 r. o 00:14
-9
Witaj, Czy napotykasz przedwczesne wyzwania finansowe? Nazywam się Susan Benson Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Z uwagi na stagnację gospodarczą, w wyniku której wyłania się wirus Corona, z powodu nadwyżki gotówki w naszej instytucji, dążymy do przyspieszenia obiegu pieniędzy poprzez finansowanie klientów w Europie i poza nią za pomocą pożyczki. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby rozpocząć działalność gospodarczą, kupić dom lub samochód? Czy potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? Jeśli czytasz to i wiesz, że potrzebujesz wsparcia finansowego, chcę, abyś skontaktował się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Możesz skontaktować się z nami poprzez e-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub Wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp za pośrednictwem: +447903159998 i od razu otrzymaj odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Ci poprawić swoje długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe. Funkcje i zalety; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - Odbierz pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3,0%. * Wysokie stawki zatwierdzenia * Masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z kilku powodów. Jeśli naprawdę potrzebujesz rozwiązania swoich problemów finansowych, po prostu napisz do mojej firmy, pomożemy ci z pożyczką. Pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy składasz wniosek u nas, składasz wniosek w zaufanej firmie, która dba o twoje potrzeby finansowe, naszym najwyższym priorytetem jest twoja stabilność finansowa i będziesz zadbany przez cały proces. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com LUB; WhatsApp: +447903159998
Witaj, Czy napotykasz przedwczesne wyzwania finansowe? Nazywam się Susan Benson Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Z uwagi na stagnację gospodarczą, w wyniku której wyłania się wirus Corona, z powodu nadwyżki gotówki w naszej instytucji, dążymy do przyspieszenia obiegu pieniędzy poprzez finansowanie klientów w Europie i poza nią za pomocą pożyczki. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby rozpocząć działalność gospodarczą, kupić dom lub samochód? Czy potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? Jeśli czytasz to i wiesz, ż... rozwiń
Avatar
Karol Salwa / 12 maja 2020 r. o 20:38
-17
a ja myślałem, że na pielęgniarstwo facet może pójść dlatego że praktycznie nie ma żadnej konkurencji a towaru w bród.
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Rozmowa z Eweliną Kamczyk, piłkarką nożną Górnika Łęczna

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika
film

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika

Jest oficjalna reakcja radnych PiS na żądanie prezydenta Lublina, który domaga się od nich odwołania urażających go jego zdaniem słów w sprawie nocnego przesadzania drzew z ul. Lipowej. Raczej nie zanosi się na to, by radni opublikowali żądane przez prezydenta oświadczenie. Żuk zagroził, że jeśli nie zrobią tego do 12 czerwca, to złoży do sądu pozew z żądaniem zapłaty 30 tys. zł na lubelskie hospicjum dla dorosłych.

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie
Wizualizacje
galeria

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie

Jak zapewniają kolejowi planiści, wybudowany w latach 60. XX wieku dworzec przejdzie olbrzymią metamorfozę. Będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano utrzymane w wysokim standardzie przestrzenie związane z obsługą podróżnych, czyli hol, poczekalnie, kasy biletowe, toalety oraz przestrzeń na punkty komercyjne. Z kolei na pierwszym piętrze będą mieściły się biura, zaś w piwnicach zaplecze techniczne budynku.

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca
3 lipca 2020, 10:00

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca

W Łukowie sezon na Food Trucki rozpocznie się w przyszłym miesiącu. W weekend - 3-5 lipca na Placu Wolności i Solidarności pojawią się wozy z jedzeniem z całego kraju. To gwarancja kulinarnych wrażeń.

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Dzięki protestowi w obronie lip na Lipowej opinia publiczna zobaczyła, że w akcję zaangażowały się nie jakieś ekoświry – jak pieszczotliwie nazywają obrońców drzew internetowi hejterzy – ale mieszkańcy pobliskich kamienic, którzy najbardziej odczują brak zieleni wzdłuż ulicy. Czy dzięki ich determinacji słynna lipa „Krzysztof” i jej koleżanki unikną topora lub wyrywania z korzeniami?

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Tomasz Witkowski z Zamościa w końcu otrzymał pierwszą wypłatę postojowego. Na tydzień zawiesza protest przed zamojską siedzibą ZUS.

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!