Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Na razie koszt eksploatacji autobusu zasilanego wodorem jest podobny do kosztów zużycia oleju napędowego w konwencjonalnym pojeździe. Ale MPK Lublin liczy na to, że współpraca z naukowcami z UMCS pozwoli m.in. na produkcję paliwa przyszłości w zajezdni miejskiego przewoźnika.
Instytut Języka Polskiego PAN udostępnił internetowy słownik nazwisk. Sprawdzimy w nim, skąd pochodzi dane nazwisko i gdzie na terenie Polski występuje.
Tylko sześciu na czternaście obserwowanych w tym roku lubelskich parom żurawi udało się odchować co najmniej jedno dwutygodniowe pisklę. Ptaki spotyka wiele zagrożeń ze strony drapieżników, ale także przez suszę i wycinki drzew w okresie lęgowym. Dzięki projektowi Fundacji dla Przyrody wiemy też, w które rejony Europy nasze żurawie odlatują na zimę.
Katolicki Uniwersytet Lubelski chce zgody na rozbiórkę odsłoniętego cztery lata temu pomnika swojego założyciela i pierwszego rektora, ks. Idziego Radziszewskiego. Uczelnia zapewnia, że nie ma to związku z decyzją Rady Miasta, która postanowiła, że tuż obok ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa prowadzi obecnie siedem projektów badawczych w ramach programu Horyzont, na które pozyskał prawie 1,9 miliona euro dotacji. To najlepszy wynik w województwie i jedenasty w kraju.
Światło symbolizuje ciągłość życia, a więc jest elementem świata doczesnego, przedłużonego o to, co dzieje się po śmierci. Dzięki temu, że zapalamy znicze na grobach naszych bliskich, mentalnie łączymy się z nimi – mówi dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS, p.o. Kierownika Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UMCS.
59 doktorów i doktorów habilitowanych wzięło udział wczoraj w uroczystej promocji zorganizowanej w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Zaczęło się we wrześniu 1952 r. w wynajętych pomieszczeniach przy ul. Królewskiej. A obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie obchodzi swój jubileusz.
Po raz 78. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki. 1 października naukę na pierwszym roku studiów rozpoczęło 7 tys. studentów, w tym ok. 700 obcokrajowców. W sumie w murach największej lubelskiej uczelni kształci się 17 tys. osób.
Muzeum Badań Polarnych do końca marca przyszłego roku opuści mury dworku przy ul. Czartoryskich w Puławach. O tym, jaką funkcję będzie pełnić ten budynek, zdecydują władze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie.
Tworząc Centrum Abrahama Heschela, KUL daje pozytywną odpowiedź na jego kierowane wezwanie do Żydów i katolików, by zmieniali bieg historii – napisał rabin Abraham Skórka z okazji inauguracji Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela na KUL.
Na korytarzach czerwony dywan, a w auli tylu gości, że przywitanie wszystkich zajmuje rektorowi KUL ponad 20 minut. Na inaugurację roku akademickiego na KUL wiceminister zdrowia przywiózł czek na 40 mln zł, doradca prezydenta RP krzyże zasługi, a minister edukacji wiele ciepłych słów i medal KEN dla swojego wuja.
Gra komputerowa pomagająca w nauce prawa, kompostownik z kalifornijskimi dżdżownicami, kompaktowa elektrownia wiatrowa, stojak do segregacji śmieci i wiele innych wynalazków będzie można poznać i obejrzeć podczas Demo Day w puławskim technoparku.
Przyjmowanie tabletek z jodem nie jest obojętne dla zdrowia. Używa się ich tylko w przypadkach absolutnie koniecznych np. gdyby doszło do użycia broni jądrowej i to na określonym, bliskim terenie, a już na pewno pomysł, że sobie wezmę na zapas, na wszelki wypadek, jest czymś absolutnie nie do pomyślenia i bardzo szkodliwym – rozmowa z dr hab. Bożeną Jasińską z Instytutu Fizyki UMCS.
Wykładowca UMCS jest zaliczany do najwybitniejszych badaczy prawa. Prof. Ryszard Skubisz obchodzi 50-lecie pracy naukowej.
Jodku potasu nie można przyjmować profilaktycznie i na własną rękę! Nie pomoże zażywanie go profilaktycznie, gdy nie występuje narażenie na szkodliwe skutki promieniowania. Wręcz zaszkodzi.
Ekwipunek polskich polarników, rekonstrukcja igloo, modele stacji polarnych, a także fauna i flora Arktyki i Antarktyki – to część tego, co ma znaleźć się na pierwszej, stałej wystawie w polarnym muzeum. O planach puławskiej placówki we wtorek opowiadał pełniący obowiązki jej dyrektora, Piotr Kondraciuk.
Narcyzm jest pozytywnie powiązany ze skłonnością do uzależnienia od mediów społecznościowych. Uzależnienie to może rozwijać się nie tylko jako mechanizm kompensacyjny wśród osób o dużej wrażliwości interpersonalnej i słabych relacjach społecznych, ale także w wyniku nieumiejętnej samoregulacji wyrażającej się w antagonizmie i wrogości wobec innych - wykazało polskie badanie.
Rozmowa z Wojciechem Paprotą, pochodzącym z Lublina twórcą firmy Walletmor sprzedającej pierwszy na świecie implant płatniczy.
Muzeum Badań Polarnych w Puławach czeka zapowiadana przeprowadzka na ul. 4 Pułku Piechoty. Kulturalna instytucja ma zająć parter budynku zajmowanego obecnie w całości przez filię UMCS. Pierwsza wystawa planowana jest na początku przyszłego roku.
Polska praca o zastosowaniu lodów w medycynie czy badania nad lewatywami, którymi odurzali się starożytni Majowie – to niektóre badania wyróżnione Ig Noblami 2022.
Budowa centrum naukowo-badawczo-dydaktycznego we Włodawie to jeden z najnowszych pomysłów władz nadbużańskiego miasteczka. W realizacji tego celu ma pomóc podpisana właśnie umowa o współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Choć Szkoła Podstawowa w podlubelskiej Kalinówce była rozbudowywana zaledwie kilka lat temu, to miejsca jest za mało. Władze gminy szukały firmy, która przygotuje dokumentację projektową kolejnej rozbudowy, ale przetarg został unieważniony.
Naukowcy z Białegostoku zbadali występowanie mikroplastiku w przewodzie pokarmowym dwóch gatunków ptaków: kosa oraz śpiewaka. Badania pokazały, że wszystkie przebadane zwierzęta miały mikroplastik w przewodzie pokarmowym.
Gdy umierają osoby znane, artyści, politycy, a ostatnio – królowa Wielkiej Brytanii, otrzymujemy medialny spektakl, który zazwyczaj nie jest realnym przeżyciem żałoby, jaką odczuwają bliscy. Jednak może pojawić się smutek i współczucie, zaś same rytuały pogrzebowe mają charakter integrujący, jednoczący – mówi prof. Krzysztof Konecki.