Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 września 2021 r.
6:37

Szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe? Prezydent zajął stanowisko

58 11 A A
Prezydent Andrzej Duda zachęcał do szczepień jak największej liczby osób, ale stwierdził, że szczepienia nie powinny być obowiązkowe
Prezydent Andrzej Duda zachęcał do szczepień jak największej liczby osób, ale stwierdził, że szczepienia nie powinny być obowiązkowe (fot. Marek Borawski/Kancelaria Prezydenta RP)

Do 3433 wzrosła już liczba dzieci w województwie lubelskim, których rodzice odmówili obowiązkowych szczepień. Zdaniem naukowców, oliwy do ognia może dolać jeszcze wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który w kontekście szczepień przeciw COVID-19, przyznał, że jest „przeciwnikiem obowiązku szczepienia”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według danych sanepidu na koniec 2019 roku, w województwie lubelskim było 2957 dzieci, których rodzice odmówili obowiązkowych szczepień. W ubiegłym roku ta liczba wzrosła do 3262. Jeszcze większej zmiany można spodziewać się w tegorocznych statystykach, bo tylko do końca czerwca zarejestrowano 3433 takich przypadków. Z tego powodu w 2019 roku sanepid ukarał grzywną 105 osób, a rok później już 174. W tym roku, do końca czerwca inspekcja nałożyła już 98 takich kar.

Zdaniem naukowców negatywny wpływ na to może mieć jedna z ostatnich wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy. – Jestem przeciwnikiem obowiązku szczepienia. Uważam, że to kwestia odpowiedzialności i rodzic sam powinien zdecydować czy poddać swoje dziecku szczepieniu. Jednak obowiązkiem państwa jest zapewnienie, aby każdy miał możliwość zaszczepienia się – powiedział Andrzej Duda w poniedziałek podczas Rady Gabinetowej poświęconej rozpoczęciu roku szkolnego.

Wypowiedź prezydenta odnosiła się do szczepień dzieci przeciw COVID-19. Mimo to naukowcy dostrzegają zagrożenie takich stwierdzeń w kontekście wszystkich szczepień.

– To wyraźny ukłon w stronę grup przeciwnych szczepieniom i podważanie osiągnięć medycyny w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych – uważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Podkreśla:

– Co roku coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień swoich dzieci i takie wypowiedzi mogą skłonić innych do rezygnowania z tej formy profilaktyki, co może przynieść katastrofalny skutek.

Zauważa, że takie stanowisko prezydenta może też przynieść negatywne skutki również jeśli chodzi o same szczepienia przeciwko COVID-19. – Może to na przykład odwieść od szczepień rodziców, którzy nadal się wahają. Skoro głowa państwa twierdzi, że jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień, rodzice mogą stwierdzić, że widocznie zagrożenie nie jest takie duże i ich dzieci w ogóle szczepionek nie potrzebują – zaznacza prof. Szuster-Ciesielska. – A przecież cały czas walczymy o jak najwyższy stopień zaszczepienia we wszystkich grupach wiekowych, również najmłodszych.

Tymczasem w niektórych państwach np. Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych rośnie liczba zakażeń wśród dzieci. – W Australii aż 45 proc. aktualnie hospitalizowanych pacjentów to dzieci. W Polsce to zagrożenie jest bagatelizowane i o powikłaniach pocovidowych u najmłodszych pacjentów, które mogą być bardzo poważne, prawie w ogóle się nie mówi – zwraca uwagę Szuster-Ciesielska. Dodaje, że brakuje też rzetelnych statystyk dotyczących zachorowań i hospitalizacji wśród dzieci i nastolatków w Polsce.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ksawyer / 1 września 2021 r. o 07:59
+18
1 WRZEŚNIA, Prezydent Duda, w Wieluniu, przypomniał o napaści Niemiec na nasz kraj, o terorze, który Niemcy od pierwszego dnia wojny zastosowali wobec narodu polskiego. A "DW" w tym dniu, o szczepieniach. Komu i czemu wy służycie?
Avatar
Fantom / 1 września 2021 r. o 09:43
+11
"Szczepić, szczepić, szczepić ... kaska płynie, zero odpowiedzialności za NOPy, cacy..." Po zapaści i reanimacji mojego dziecka po szczepieniach obowiązkowych dogłębnie przestudiowałem temat szczepionek, ich składników a szczególnie adiuwantów i skutków jakie wywołują w organizmie. Jak by ludzie wiedzieli połowę tego co ja już wiem to większość przestała by szczepić dzieci. Nie jestem antyszczepionkowcem i uważam że na poważne choroby (polio, żółtaczka itp) powinno się szczepić ale obecnie lista szczepionek i liczba tzw szotów jest ogromna! Większość z nich to szczepionki, które dają kilkukrotnie większe ryzyko ciężkich NOPów niż ryzyko powikłań na choroby które my po prostu przechodziliśmy w dzieciństwie.
"Szczepić, szczepić, szczepić ... kaska płynie, zero odpowiedzialności za NOPy, cacy..." Po zapaści i reanimacji mojego dziecka po szczepieniach obowiązkowych dogłębnie przestudiowałem temat szczepionek, ich składników a szczególnie adiuwantów i skutków jakie wywołują w organizmie. Jak by ludzie wiedzieli połowę tego co ja już wiem to większość przestała by szczepić dzieci. Nie jestem antyszczepionkowcem i uważam że na poważne choroby (polio, żółtaczka itp) powinno się szczepić ale obecnie lista szczepionek i liczba tzw szotów jes... rozwiń
Avatar
TomaszBunc / 1 września 2021 r. o 08:08
+11
$ = cyrk - na szczęście, zainteresowanej widowni coraz mniej.
Avatar
DetectiveCarter / 1 września 2021 r. o 10:39
+8
Zamiast straszyć powikłaniami pokowidowymi, które są MARGINALNE czy hospitalizacją (na potrzeby celu artykułu najpierw piszecie że najwięcej w szpitalach jest nieszczepionych, później że dzieci, później, że starszych itp.) NAPISZCIE RZETELNIE o powikłaniach po szczepieniu preparatem rzekomo przeciwko kowwidoowi. Są chętni dziennikarze? Wypowie się rzetelnie jakiś profesor lub lekarz? Bo takich głosów jakoś mało się publikuje ... ciekawe czemu?
Avatar
Fantom / 1 września 2021 r. o 09:48
+7
O cyrku zwanym "szczepieniem" na Covid szkoda nawet gadać...
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 września 2021 r. o 07:32
+6
hehehehe nawet bym się nabrał... czytał andrzej d.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 września 2021 r. o 21:18
+4
niedzielskij w wywiadzie DZISIAJ przyznał że żaden poziom wyszczepienia nie zakończy tematu pandemii.... żałosny żymianin SSyn natychmiast pod Trybubnał STANu !!!!!!!!!!!!!
Avatar
_XD_ / 2 września 2021 r. o 13:01
+1
niedzielskij w wywiadzie DZISIAJ przyznał że żaden poziom wyszczepienia nie zakończy tematu pandemii.... żałosny żymianin SSyn natychmiast pod Trybubnał STANu !!!!!!!!!!!!!
 A to było dla TV trwam?
Avatar
_XD_ / 1 września 2021 r. o 13:13
-4
"Szczepić, szczepić, szczepić ... kaska płynie, zero odpowiedzialności za NOPy, cacy..." Po zapaści i reanimacji mojego dziecka po szczepieniach obowiązkowych dogłębnie przestudiowałem temat szczepionek, ich składników a szczególnie adiuwantów i skutków jakie wywołują w organizmie. Jak by ludzie wiedzieli połowę tego co ja już wiem to większość przestała by szczepić dzieci. Nie jestem antyszczepionkowcem i uważam że na poważne choroby (polio, żółtaczka itp) powinno się szczepić ale obecnie lista szczepionek i liczba tzw szotów jest ogromna! Większość z nich to szczepionki, które dają kilkukrotnie większe ryzyko ciężkich NOPów niż ryzyko powikłań na choroby które my po prostu przechodziliśmy w dzieciństwie.
 Tya. Tyle wiesz. Niech zgadnę. Na YouTube pewnie o interpunkcji nie wspominali? XD
 Tya. Tyle wiesz. Niech zgadnę. Na YouTube pewnie o interpunkcji nie wspominali? XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 1 września 2021 r. o 13:15
-5
Zamiast straszyć powikłaniami pokowidowymi, które są MARGINALNE czy hospitalizacją (na potrzeby celu artykułu najpierw piszecie że najwięcej w szpitalach jest nieszczepionych, później że dzieci, później, że starszych itp.) NAPISZCIE RZETELNIE o powikłaniach po szczepieniu preparatem rzekomo przeciwko kowwidoowi. Są chętni dziennikarze? Wypowie się rzetelnie jakiś profesor lub lekarz? Bo takich głosów jakoś mało się publikuje ... ciekawe czemu?
 No to może ty to opisz? Razem z wiarygodnymi danymi i statystykami na ten temat?
Avatar
_XD_ / 2 września 2021 r. o 13:01
+1
niedzielskij w wywiadzie DZISIAJ przyznał że żaden poziom wyszczepienia nie zakończy tematu pandemii.... żałosny żymianin SSyn natychmiast pod Trybubnał STANu !!!!!!!!!!!!!
 A to było dla TV trwam?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 września 2021 r. o 21:18
+4
niedzielskij w wywiadzie DZISIAJ przyznał że żaden poziom wyszczepienia nie zakończy tematu pandemii.... żałosny żymianin SSyn natychmiast pod Trybubnał STANu !!!!!!!!!!!!!
Avatar
_XD_ / 1 września 2021 r. o 13:15
-5
Zamiast straszyć powikłaniami pokowidowymi, które są MARGINALNE czy hospitalizacją (na potrzeby celu artykułu najpierw piszecie że najwięcej w szpitalach jest nieszczepionych, później że dzieci, później, że starszych itp.) NAPISZCIE RZETELNIE o powikłaniach po szczepieniu preparatem rzekomo przeciwko kowwidoowi. Są chętni dziennikarze? Wypowie się rzetelnie jakiś profesor lub lekarz? Bo takich głosów jakoś mało się publikuje ... ciekawe czemu?
 No to może ty to opisz? Razem z wiarygodnymi danymi i statystykami na ten temat?
Avatar
_XD_ / 1 września 2021 r. o 13:13
-4
"Szczepić, szczepić, szczepić ... kaska płynie, zero odpowiedzialności za NOPy, cacy..." Po zapaści i reanimacji mojego dziecka po szczepieniach obowiązkowych dogłębnie przestudiowałem temat szczepionek, ich składników a szczególnie adiuwantów i skutków jakie wywołują w organizmie. Jak by ludzie wiedzieli połowę tego co ja już wiem to większość przestała by szczepić dzieci. Nie jestem antyszczepionkowcem i uważam że na poważne choroby (polio, żółtaczka itp) powinno się szczepić ale obecnie lista szczepionek i liczba tzw szotów jest ogromna! Większość z nich to szczepionki, które dają kilkukrotnie większe ryzyko ciężkich NOPów niż ryzyko powikłań na choroby które my po prostu przechodziliśmy w dzieciństwie.
 Tya. Tyle wiesz. Niech zgadnę. Na YouTube pewnie o interpunkcji nie wspominali? XD
 Tya. Tyle wiesz. Niech zgadnę. Na YouTube pewnie o interpunkcji nie wspominali? XD rozwiń
Avatar
DetectiveCarter / 1 września 2021 r. o 10:39
+8
Zamiast straszyć powikłaniami pokowidowymi, które są MARGINALNE czy hospitalizacją (na potrzeby celu artykułu najpierw piszecie że najwięcej w szpitalach jest nieszczepionych, później że dzieci, później, że starszych itp.) NAPISZCIE RZETELNIE o powikłaniach po szczepieniu preparatem rzekomo przeciwko kowwidoowi. Są chętni dziennikarze? Wypowie się rzetelnie jakiś profesor lub lekarz? Bo takich głosów jakoś mało się publikuje ... ciekawe czemu?
Avatar
Fantom / 1 września 2021 r. o 09:48
+7
O cyrku zwanym "szczepieniem" na Covid szkoda nawet gadać...
Avatar
Fantom / 1 września 2021 r. o 09:43
+11
"Szczepić, szczepić, szczepić ... kaska płynie, zero odpowiedzialności za NOPy, cacy..." Po zapaści i reanimacji mojego dziecka po szczepieniach obowiązkowych dogłębnie przestudiowałem temat szczepionek, ich składników a szczególnie adiuwantów i skutków jakie wywołują w organizmie. Jak by ludzie wiedzieli połowę tego co ja już wiem to większość przestała by szczepić dzieci. Nie jestem antyszczepionkowcem i uważam że na poważne choroby (polio, żółtaczka itp) powinno się szczepić ale obecnie lista szczepionek i liczba tzw szotów jest ogromna! Większość z nich to szczepionki, które dają kilkukrotnie większe ryzyko ciężkich NOPów niż ryzyko powikłań na choroby które my po prostu przechodziliśmy w dzieciństwie.
"Szczepić, szczepić, szczepić ... kaska płynie, zero odpowiedzialności za NOPy, cacy..." Po zapaści i reanimacji mojego dziecka po szczepieniach obowiązkowych dogłębnie przestudiowałem temat szczepionek, ich składników a szczególnie adiuwantów i skutków jakie wywołują w organizmie. Jak by ludzie wiedzieli połowę tego co ja już wiem to większość przestała by szczepić dzieci. Nie jestem antyszczepionkowcem i uważam że na poważne choroby (polio, żółtaczka itp) powinno się szczepić ale obecnie lista szczepionek i liczba tzw szotów jes... rozwiń
Avatar
TomaszBunc / 1 września 2021 r. o 08:08
+11
$ = cyrk - na szczęście, zainteresowanej widowni coraz mniej.
Avatar
Ksawyer / 1 września 2021 r. o 07:59
+18
1 WRZEŚNIA, Prezydent Duda, w Wieluniu, przypomniał o napaści Niemiec na nasz kraj, o terorze, który Niemcy od pierwszego dnia wojny zastosowali wobec narodu polskiego. A "DW" w tym dniu, o szczepieniach. Komu i czemu wy służycie?
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 września 2021 r. o 07:32
+6
hehehehe nawet bym się nabrał... czytał andrzej d.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnicy z Bogdanki chcą podwyżek. Liczą na ponad 10 tys. zł miesięcznie
Pierwsza strona Dziennika

Górnicy z Bogdanki chcą podwyżek. Liczą na ponad 10 tys. zł miesięcznie

Zaostrza się spór o zarobki w lubelskiej kopalni Bogdanka. Związki zawodowe domagają się 15-procentowych podwyżek i już grożą wejściem w spór zbiorowy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 9 grudnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 9 grudnia 2021 r.

Makieta starego Lublina przesunięta, bo przeszkadzała taksówkarzom jeździć po chodniku

Makieta starego Lublina przesunięta, bo przeszkadzała taksówkarzom jeździć po chodniku

Na polecenie Ratusza przesunięto makietę starego Lublina zamontowaną niedawno na ul. Królewskiej. Urzędnicy wyjaśniają, że przeszkadzała taksówkarzom w jeździe po chodniku.

Lublin. Miejsce na uboczu, bez kamer. Od dziś można tu zostawić dziecko i dać mu życie
galeria

Lublin. Miejsce na uboczu, bez kamer. Od dziś można tu zostawić dziecko i dać mu życie

– Ktoś w momencie beznadziejności swojego życia będzie mógł powiedzieć: wiem, co mam robić, bo w hospicjum jest okno życia – mówi o. Filip Buczyński. Od środy w Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie można zostawić nowo narodzone dziecko.

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Za spadek liczby ptaków we wsiach i na polach odpowiada w dużej mierze modernizacja gospodarstw.

Świąteczny jarmark wraca do Kazimierza Dolnego
10 grudnia 2021, 10:00

Świąteczny jarmark wraca do Kazimierza Dolnego

W najbliższy weekend kazimierski rynek zaświeci tysiącami lampek jarmarkowych straganów. Na gości będą czekały świąteczne, ręczne robione ozdoby, wianki, stroiki, a także regionalne wypieki i przekąski. Zakupy będzie umilała muzyka na żywo w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Lubelskie. Wyciągi narciarskie szykują się do otwarcia

Lubelskie. Wyciągi narciarskie szykują się do otwarcia

Tegoroczny sezon narciarski rozpocznie się wcześniej, niż w ostatnich latach. Na puławskich stokach pracują już śnieżne armatki i ratraki. Start: w ciągu najbliższych dni

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Kilka miesięcy temu, pomimo protestów mieszkańców, na Rynku w Radzyniu Podlaskim wycięto kilkanaście drzew. Wszystko w ramach rewitalizacji tego miejsca. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że nie mogą już zmienić projektu. Okazuje się, że mogą to zrobić… teraz

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Co najmniej dwie osoby przystąpiły do konkursu na stanowisko dyrektora Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. W poniedziałek minął termin zgłaszania kandydatur w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Nowy wybieg dla psów powstał na skraju os. Piastowskiego. Jego budowę zlecił Urząd Miasta za pieniądze przeznaczone przez Radę Dzielnicy Rury, która wyłożyła na ten cel 25 tys. zł

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Bialska uczelnia ruszyła z naborem na położnictwo. To nowy kierunek studiów stacjonarnych przygotowany we współpracy ze szpitalem. – Za trzy lata jesteśmy gotowi przyjąć cały rocznik – deklaruje dyrektor Adam Chodziński.

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Azoty Puławy zyskały na wygranej Gwardii Opole z Górnikiem Zabrze. Już w sobotę puławianie staną przed szansą powiększenia przewagi nad najgroźniejszym konkurentem do brązowego medalu

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Prezydent miasta może odetchnąć. Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że planowany przez niego wzrost zadłużenia Lublina jest wciąż dozwolony. Orzekła też, że jego projekt budżetu miasta na rok 2022 jest zgodny z prawem.