

Lublinalia najbardziej znane są z koncertów i dobrej zabawy. Ale podczas imprezy na ulice miasta wyjedzie specjalny pojazd, w którym studenci będą edukować i przypominać o profilaktyce. Przed nami kolejna edycja "Tramwaju zwanego pożądaniem".

Tramwaj z misją – pod takim hasłem można opisać kolejną edycję kampanii edukacyjnej realizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W ramach ogólnopolskiej akcji „Tramwaj zwany Pożądaniem”, której celem jest profilaktyka zakażeń HIV, przyszli medycy odwiedzą Lublin podczas lubelskich juwenaliów.
Wiedza, profilaktyka, testowanie
Zakażeń HIV w Polsce wciąż przybywa – rocznie wirusa diagnozuje się u ponad 2000 osób. Co gorsza, nawet co piąta z nich nie jest świadoma zakażenia, a to rodzi ryzyko nieświadomego przenoszenia wirusa dalej. Dlatego edukacja i możliwość wykonania testu od ręki są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek.
– Warto, żeby każda osoba dorosła, która uprawia seks, choć raz w życiu zrobiła test na HIV – podkreśla Diana Morawska, lubelska koordynatorka akcji. – Na naszym stoisku test będzie można wykonać bez skierowania, anonimowo i zupełnie za darmo. Wynik dostępny będzie niemal od razu. Do dyspozycji uczestników będą także doświadczeni doradcy ds. HIV/AIDS.
Studenci przygotują punkt informacyjno-edukacyjny na terenie Lublinaliów, we współpracy ze Stowarzyszeniem Agape – operatorem lubelskiego Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego przy ul. Spokojnej 17. Poza możliwością wykonania testu, uczestnicy akcji będą mogli wziąć udział w konkursach, porozmawiać o profilaktyce oraz otrzymać materiały informacyjne. To wszystko odbędzie się 23 maja na Lublinaliach.
HIV to nie wyrok
– Dzięki nowoczesnym terapiom z HIV można żyć normalnie – tak jak z innymi chorobami przewlekłymi – mówi Anna Przedmojska, krajowa koordynatorka projektu. – Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie i pozostanie pod opieką lekarza. Test to pierwszy krok. Polecamy również skorzystanie z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, które działają w wielu miastach w Polsce – dodaje.
Kampania ogólnopolska
Akcja odbywa się w 14. już edycji, odwiedzając miasta akademickie w całej Polsce. Poza Lublinem, „Tramwaj zwany Pożądaniem” dotrze m.in. do Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Poznania i Warszawy. Inicjatywa zyskała finansowanie dzięki programowi grantowemu Pozytywnie Otwarci, który od lat wspiera działania z zakresu edukacji i profilaktyki HIV/AIDS.
– To projekt, który wpisał się już na stałe w kalendarz akademicki – mówi Sławomir Roś z Gilead Sciences Poland, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. – Każdego roku tysiące osób dowiadują się dzięki niemu, jak unikać zakażenia HIV i gdzie szukać pomocy.
Gdzie szukać pomocy?
Adresy i godziny pracy Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych dostępne są na stronach:
www.aids.gov.pl
www.leczhiv.pl

